Matka dítěte mne neuvedla jako otce s tím, že ode mne nic nechce1. Dobrý den,žádám vás o radu ve věci mám nemanželské dítě,ona mě nikde neuvedla a ode mě nic nechce mám obavy, že v budoucnu se bude chtít soudit a já jí budu muset vše spětně doplácet, tvrdí, že dítě je jen její. Je možné sepsat mezi dvěma lidmi dohodu o neplacení výživného s tím, aby druhá strana měla v budoucnu klid. Musí to být nějak právně podložené nebo stačí vlastní rukou? Prosím o radu. Děkuji.

Na takovou otázku je těžká odpověď. Předpokládám, že jste si jistý, že dítě je vaše. Pokud se chcete k dítěti hlásit, můžete podat žalobu na určení otcovství a zatím platit nějaké přiměřené výživné (nevím, kolik vyděláváte, ale viděl bych to nejméně na 1.000,- Kč měsíčně). Jestliže matka peníze odmítá, posílejte jí je poštou. Je možné, že je nebude přebírat a peníze se vám budou vracet. Vy ale budete mít doklad, že jste výživné platil a to, že ho matka dítěte odmítla je již její problém a vy to již v budoucnu nebudete muset doplácet. Před tím, než podáte žalobu si ale zajděte na odbor péče o děti a mládež příslušného pověřeného městského úřadu, v jehož obvodu dítě žije. Tam by vám mohli pomoci zprostředkovat dohodu s matkou dítěte na určení otcovství společným prohlášením, tedy bez soudu.

Pokud se k dítěti hlásit nechcete, můžete to nechat být. Je skutečně možné, že matka dítěte po čase změní názor a bude po vás chtít peníze. Pokud otcovství sám neuznáte, bude vás muset nejprve ona žalovat o určení otcovství a poté (budete-li určen jako otec), může chtít výživné až tři roky zpětně. Takže zvažte, zda si nedávat nějaké peníze stranou.

Rodiče nemohou mezi sebou uzavřít dohodu o neplacení výživného pro dítě. Vyživovací povinnost vzniká přímo ze zákona a nelze ji obejít dohodou rodičů. Navíc taková dohoda by byla v rozporu se zájmy dítěte a byla by neplatná.

 

2. Dobrý den. Mám s bývalou přítelkyní syna. Nejsem uveden v rodném listu jako otec, tím je její bývalý manžel, který o tom ví. Na chlapce pravidelně platím, bývalý manžel přestal platit. Nám to dohromady nešlo. Teď mi nechce umožnit styk s ním. Mám o něho zájem, ale zkoušku otcovství zrušila. Co můžu dělat ? Dohoda s ní je nemožná. Chce ho nechat osvojit jejím novým partnerem, kterého nyní hledá.

Vaše situace je dost zoufalá. Vy sám v té záležitosti nemůžete podniknout téměř nic. K tomu, abyste mohl být určen otcem dítěte, by muselo být nejdříve popřeno otcovství manžela matky dítěte, teprve poté se vy můžete domáhat určení svého otcovství. Žalobu o popření otcovství může podat manžel matky do 6 měsíců ode dne, kdy se doví, že se dítě narodilo, matka může podat žalobu do 6 měsíců od narození dítěte. Skutečný biologický otec, který však jako otec dítěte není zapsán v rodném listě, nemůže žalobu na popření otcovství podat. Z vašeho vyjádření dovozuji, že šestiměsíční lhůta již uplynula. V takovém případě může návrh na popření otcovství podat nejvyšší státní zástupce, ale pouze tehdy, vyžaduje-li to zájem dítěte. Musel byste se tedy obrátit na státní zastupitelství a přesvědčit ho, aby návrh podalo. Státní zastupitelství ale návrh nepodá, pokud nebude mít dostatek důkazů o tom, že manžel matky skutečně není otcem dítěte. Bude tedy po vás pravděpodobně chtít posudek, který by určil vaše otcovství nebo posudek, který by vyloučil otcovství manžela matky, nebo alespoň nějaké doklady, které hovoří o tom, že manžel matky nemůže být otcem dítěte (pokud se např. prokáže, že manžel matky byl rok před narozením dítěte ve vězení a neměl žádnou vycházku, nebude asi nutné dělat znalecký posudek). Jestli se vám potřebné důkazy podaří obstarat, to už záleží na vás.

 

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.