Manžel souhlasil s rozvodem – může se odvolat proti rozvodovému rozsudku?1. Dobrý den chtěla bych se zeptat jsme rozvedeni a manžel souhlasil s rozvodem ale ponechal si ještě 15 denní lhůtu na odvolání. Je možné že by v odvolání svůj souhlas s rozvodem změnil nebo se to týká pouze soudních poplatků. Děkuji

Každý účastník má až na výjimky, které se ale netýkají rodinného práva, právo podat proti rozsudku odvolání. Toto právo má i v řízení o rozvod manželství. Nezáleží na tom, že s rozvodem souhlasil, odvolání si zkrátka podat může, neznamená to ale, že mu odvolací soud musí vyhovět. Odvolání by nemohl účinně podat pouze tehdy, pokud by se ho po vyhlášení rozsudku výslovně vzdal. Odvolání se může týkat jak výroku o rozvodu, tak i výroku o nákladech řízení nebo jen některého z těchto výroků. Zažil jsem situaci, kdy se rodiče dohodli na úpravě výživného, soud jejich dohodu bez jakýchkoliv změn schválil a jeden z rodičů si ihned po vyhlášení rozsudku, jímž byla dohoda schválena, podal (zcela nepochopitelně) odvolání. Odvolací soud musel toto odvolání projednat, nicméně rozsudek okresního soudu byl potvrzen.

 

2. Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.S manželem jsme se dohodli na tzv.dohodnutém rozvodu,ale nesplňujeme podmínku,že žijeme min.půl roku odděleně. Proto jsem se chtěla zeptat zda stačí do žaloby o rozvod uvést,že od začátku roku 2007 nevedeme společnou domácnost a jak to máme formulovat do žaloby.Děkuji

Nemá smysl do žaloby uvádět nepravdu. Pokud nesplňujete podmínku doby odděleného žití a jinak jste na všem dohodnuti, výsledkem stejně s největší pravděpodobností bude rozvod manželství. Rozvodové jednání v tom případě bude trvat o deset minut déle a v rozsudku budete mít o jeden odstavec více. Navíc je možné, že v době, kdy bude ve věci nařízeno jednání už podmínku půlročního odděleného žití budete splňovat, takže pokud doložíte i další podmínky (dohoda o majetku a bydlení a rozhodnutí o poměrech nezletilých dětí), a navrhnete, aby vaše manželství bylo rozvedeno podle § 24a zákona o rodině (to je právě ustanovení, týkající se tzv. dohodnutého rozvodu), může být vaše manželství i tak rozvedeno bez zkoumání příčin rozvratu.

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.