Má osvojené dítě právo zjistit své skutečné rodiče?Dobrý den, má právo nezletilé dítě, které bylo nezrušitelně osvojeno v útlém věku, se dozvědět informace o svých skutečných rodičích, když má na tom ve svých 15 letech velký zájem (případně kde o to požádat?)? nebo je to možno zjistit až po dosažení jeho zletilosti na matričním úřadě? děkuji

Tento problém zákony nijak neřeší. Je to spíše otázka psychologická. Je totiž třeba zvážit, jaké důsledky bude pro dítě mít setkání s jeho biologickými rodiči. Takové setkání s sebou nese i zjištění toho, jak rodiče žijí, proč dítě nevychovali sami apod. Mohlo by to vést i k narušení vztahů ve stávající rodině. U dospělých lidí už je takové riziko minimální, ale u patnáctiletého dítěte, které je v pubertě (což je období zjitřených emocí a uvědomování si sociálních vazeb) by opravdu mohly nastat v rodině problémy. Na toto nejsem odborník, jsem ale přesvědčen, že by bylo dobré nejprve se poradit např. s dětským psychologem.

Pokud jde o samotné hledání biologických rodičů, nejsem si jistý, že to bude úplně jednoduché. Osvojením se totiž původní rodiče z matriky vymazávají místo nich se zapisují jako rodiče osvojitelé, tedy adoptivní rodiče. Nevím přesně, zda se výmaz skutečně fyzicky provádí nebo zda se původní rodiče jen škrtnou a bylo by tedy možné je zjistit. V tomhle by vám poradili spíše na matrice městského úřadu, u něhož je narození dítěte zapsáno.

 

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.