Lze žádat výživné zpětně?1. Dobrý den,chci podat návrh k soudu na úpravu výživného. Dcera 6 let,otec za tu dobu nepřispěl ani korunou.Chci požadovat výživné zpětně,ale nevím jestli to je nejvíc 3 roky a jestli můžu žádat i o zaplacení základní výbavičky pro novorozence a třeba i o nějaké výživné pro svobodnou matku.Taky jsem chtěla vědět jestli mu může soud dovolit navštěvovat dceru.Neviděl ji 5 let a dcera ho vůbec nezná.Děkuji za odpověď

V případě  dětí (zletilých i nezletilých) se lze domáhat výživného (určení i změny výše) nejvýše za dobu tří let před podáním návrhu (žaloby) k soudu. Pokud tedy je podáván návrh např. 10. ledna 2011, můžete se domáhat určení nebo změny výživného s účinností až od 10. ledna 2008. Pokud soud vyhoví a určí nebo změní výživné zpětně, rozhodne jednak o tom, jaké výživné má být placeno pravidelně každý měsíc (tj. běžné výživné), jakož i o tom, v jaké výši vznikl plátci výživného dluh. Zároveň soud určí, jakým způsobem má být dluh zaplacen. Pokud to není jen menší částka, většinou soud povolí splácení dluhu na výživném po nějakých přiměřených částkách, splatných společně s běžným výživným.

Pokud jde o náklady na výbavičku a výživné pro svobodnou matku, zákon tyto výdaje označuje jako příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce. Právo na úhradu těchto nákladů se promlčuje ve lhůtě tří let od porodu dítěte. Ve vašem případě je tedy již toto právo promlčeno. Promlčení samo o sobě sice neznamená zánik práva, ale pokud by protistrana (v daném případě otec dítěte) vznesla námitku promlčení, soud vaši žádost zamítne. Pokud by ovšem námitka promlčení vznesena nebyla, soud by vaší žádosti mohl vyhovět.

 

2. a jeste jsem se chtela zeptat jestli si muzu zazadat soudne naklady na vybavicku a vyzivne neprovdane matky kdyz jsou malemu 2 roky protoze jsme od jeho narozeni odepirali otcovstvi nebot domnenka svedcila memu byvalemu manzelovi z duvodu ochranne lhuty 300 dnu po rozvodu a teprve 29.2.08 u soudu jiny muz uznal otcovstvi k memu synovi jestli mam jeste porad narok si vyzivne neprovdane matky a nakldy na vybavicku podat a jestli to vyzivne muze byt po zpatku od doby kdy se maly narodil,dekuji

 

V této otázce moje odpověď bude bez záruky, podobné situace se stávají, ale nikdy jsem se s ní nesetkal při řešení v právnické praxi.

Právo na příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matky má matka dítěte, která není provdána, přičemž plátcem příspěvku by měl být otec dítěte. To, že jste nebyla provdána zřejmě splněno je. Podle práva ovšem otcem dítěte byl v té době a vlastně po celé dva roky váš bývalý manžel. V té době byste se tedy mohla domáhat tohoto příspěvku po něm. Pokud vám tento příspěvek platil, mohl by se nyní domáhat jeho vrácení na skutečném otci dítěte. Ten by ale zase nemusel platit zpětně za období, po které byl tento příspěvek placen vaším bývalým manželem. Pokud příspěvek bývalý manžel neplatil, můžete se ho nyní domáhat po skutečném otci. Právo žádat tento příspěvek se promlčuje tři roky od porodu a lze ho přiznat pouze na dobu dvou let od porodu.

Obdobná situace pak bude i s výživným pro dítě. Pokud bývalý manžel výživné platil, nemůžete ho nyní zpětně požadovat na skutečném otci. Na něm ho v tomto případě můžete požadovat až od doby určení jeho otcovství. Bývalý manžel by pak mohl na skutečném otci požadovat náhradu toho, o na výživném zaplatil. Pokud výživné placeno nebylo, můžete se ho domáhat zpětně až tři roky.

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.