Lze adoptovat dospělé dítě?1. Chtěl bych adoptovat zletilé děti, se kterými žiji ve společné domácnosti společně s jejich matkou-mojí manželkou. Jejich biologický otec již dříve zemřel. Jak mám postupovat? Děkuji. 

Dospělé děti adoptovat nelze. Zákon umožňuje os vojení pouze u nezletilých dětí. Vy pravděpodobně chcete děti své manželky zabezpečit, jako by to byly vaše děti vlastní. Toto lze vyřešit darováním nebo pro případ smrti sepsáním závěti (nejlépe u notáře). Pokud vám jde spíše o vyjádření dobrých vztahů k dětem vaší manželky, myslím, že je to pěkné, ale v případě, že vám vzájemné vztahy dobře fungují, není určitě třeba, abyste na to měli záznam v rodném listu dětí.

 

2. Prosím o radu. Velice mi záleží na tom, aby zletilé děti mojí manželky měly v rodném listě jako otce moje jméno. Nejde o majetek, ale o silné citové pouto. Jejich biologický otec zemřel ve 3 a 5 letech jejich věku. 


Bohužel vám musím dát stejnou odpověď jako výše. Ten, kdo je zapsán v rodném listu dítěte jako rodič je rodičem podle práva. Děti přitom mohou právně získat rodiče jen dvojím způsobem: naroz ením nebo os vojením. Vznik rodičovství narozením ve vašem případě v úvahu nepřichází. Bohužel už nelze využít ani možnosti osvojení, protože osvojit lze pouze nezletilé dítě, jak jsme psali výše. Berte to tak, že rodný list je pouze papír, který je důležitý pro úřady, ale k osvědčení citového pouta ho nepotřebujete.

 

 

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.