Je výživné pro moje dítě přiměřené?1. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na výši výživného. S manželem zatím nejsme rozvedeni a on si přinese dohodu, kterou mám podepsat ve výši 1000 Kč na 18.měsíčního chlapce. A prý po rozvodu to bude částka stejná.  

Pokud to správně chápu, ptáte se, zda vámi uváděné výživné je přiměřené. Na to nelze odpovědět pro nedostatek konkrétních informací. Již jsme na těchto stránkách uváděli (viz tent o článek), že na otázky týkající se výše výživné ho  nebudeme odpovídat, neboť záleží na mnoha faktorech (potřeby dítěte, související s jeho věkem, zdravotním stavem, zájmovou činností, studiem apod., dále výše příjmu povinného rodiče, jeho oprávněné potřeby, počet dalších vyživovacích povinností apod.). Vzhledem k tomu, že tyto dotazy se neustále opakují, připravili jsme pro vás přehle d příkladů skutečného soudem přiznaného výživného, abyste si mohli udělat alespoň hrubý obrázek. Pokud si nejste jistá, jakou výši výživného můžete požadovat, obraťte se na některého advokáta. Pomoci by vám mohly i sociální  pracovnice na odboru péče o mládež příslušného městského úřadu. Tyto pracovnice v podobných případech zastupují děti u soudních řízení a mají tedy dostatečné zkušenosti. Ostatně, některá z těchto sociálních pracovnic bude zastupovat jako opatrovnice v soudním řízení i vašeho syna a bude tedy mít také právo navrhnout výši výživného, případně se i odvolat.

 

2. Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda se do výpočtu pro výši výživného počítá i to,že manžel platí hypotéku na byt,ve kterém bude po rozvodu bydlet.Děkuji 

Soud samozřejmě při určení výživného musí přihlížet k oprávněným nákladům a potřebám toho, kdo má výživné platit. Mezi tyto náklady samozřejmě patří i náklady na bydlení a tedy i splátky hypotéky. Musí to ale být hypotéka na uspokojení bytových potřeb, rozhodně by se nemohla zohledňovat např. hypotéka na rekreační chalupu nebo na nějaký vysloveně nadstandardní byt.

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.