Jak dlouho trvá řízení o výživné?Dobrý den,dne 1.10.2007 jsem poslala k soudu návrh na výživné. Jak dlouho to asi trvá než se u soudu všechno vyřídí a mi přijde domů předvolání??? V prosinci mi akorát přišlo oznámení, že se tato žádost předává jinému okresnímu soudu a od té doby nic. Děkuji

Jestliže je návrh podán u soudu, který není k jeho projednání příslušný, vždy to podstatným způsobem prodlužuje délku celého řízení (blíže k tomu viz tento  článek). Tento soud musí nejprve rozhodnout o postoupení věci příslušnému soudu, toto rozhodnutí rozeslat účastníkům řízení, vyčkat až toto usnesení nabude právní moci a pak teprve může žádost příslušnému soudu postoupit. Příslušný soud pak musí vyžádat potřebné zprávy o výdělcích a majetkových poměrech, jde-li o nezletilé dítě, musí i dítěti ustanovit kolizního opatrovníka, který bude dítě v řízení zastupovat. Teprve poté soud může ve věci nařídit jednání.

Pokud se podaří při prvním jednání vynést rozsudek, je třeba tento rozsudek ještě napsat, rozeslat a vyčkat jeho právní moci. Nebudu-li počítat prodlevu vzniklou podáním návrhu u nepříslušného soudu, může celé řízení u těch nejrychlejších soudů trvat dva až tři měsíce. U většiny soudů však tato doba bude delší, v extrémních případech může řízení trvat i déle než rok, záleží na přetíženosti soudu. Navíc účastníci řízení mají právo podat si proti rozsudku odvolání, což může řízení prodloužit o další měsíce.

 

Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Podobné články:


Líbil se vám článek? Můžete nám napsat váš názor. Pokud vás zajímají problémy ostatních nebo se chcete zeptat na ten svůj, zkuste se podívat na stránky našeho fóra Otázek a odpovědí.

Komentáře

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.