Vypořádání po rozvodu

Všechno o rozvodech manželství
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v čtv 11. srp 2011 12:19:14

lidacal píše:Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit ohledně vyrovnání majetku po rozvodu. S nynějším manželem jsme žili nesezdáni 3 roky v jeho bytě nabytém darovací smlouvou od rodičů. Poté cca 2 roky v době našeho manželství. Následně se byt prodal za 1.300.000,- (po společně investované rekonstrukci za cca 150.000Kč) a začali jsme stavět nový barák. Půjčku jsme si vzali na pozemek a barák ve výši 1.100.000Kč. Peníze z prodeje bytu byly použity na stavbu. K tomu jsem přispěla já ze stavebního spoření našetřeného před uzavřením manželství, ve výši cca 300.000Kč. Půjčku splácíme společně. V době stavby jsme dostávali finanční pomoc od rodičů, od mých i manželových. Manželovo rodiče darovali cca 500.000,- bez darovacích smluv, nám oboum, ne jen synovi. Nyní se budeme rozvádět, z manželství máme dvě děti 1rok a 5let), které připadnou mně. Jak dopadne vyrovnání v našem případě, když manžel nepřistoupí na dohodu? On i jeho rodiče požadují zpět vše co mu dali a co měl před manželstvím. Naše situace je možná vypořádat jen prodejem baráku, poplacením dluhů a rozdělením toho, co zbude. Jak ale třeba vypořádat částku 2.100.000Kč (po zaplacení úvěru)? Barák i s pozemkem je v katastru zapsán jako SJM, dluhy jsou také na oba dva. Nemám kam s dětmi jít, má manžel povinnost nějak zabezpečit mně a dětem bydlení? Velmi děkuji za odpověď, nepotřebuji konkrétní čísla.

Tohle rozhodně takto přes internet nevyřešíte. Pokud se nedohodnete, budete muset vypořádání majetku řešit soudně, soud bude zkoumat kolik bylo do domu proinvestováno ze společného majetku, kolik z majetku každého z vás, nejsou na to smlouvy, takže se to bude prokazovat svědecky a nebude to nic jednoduchého. V každém případě to je záležitost pro advokáta, pokud se nedohodnete, tak to sama bez advokáta nevyřešíte.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Hodnota půjčky pro vypořádání

Příspěvekod sonic26 v ned 28. srp 2011 13:10:28

Dobrý den, zajímalo by mě jak se při vypořádání společného jmění manželů určuje výška půjčky - je to částka ve výši na jakou zní smlouva např. 80000,- nebo částka která se zaplatí jejím splacením tzn. 80000,- + úroky? Děkuji Radek
sonic26
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 28. srp 2011 13:08:40

Re: Hodnota půjčky pro vypořádání

Příspěvekod Poradce v ned 28. srp 2011 14:02:05

sonic26 píše:Dobrý den, zajímalo by mě jak se při vypořádání společného jmění manželů určuje výška půjčky - je to částka ve výši na jakou zní smlouva např. 80000,- nebo částka která se zaplatí jejím splacením tzn. 80000,- + úroky? Děkuji Radek



Počítá se výše závazku, která ještě zbývá ke splacení, a to včetně úroků, které ještě mají být zaplaceny. S tím, co již bylo zaplaceno ze společného jmění manželů, se, pokud úvěr byl získán za trvání manželství, nepočítá.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

rozvod

Příspěvekod Vlaskova.Anna v úte 30. srp 2011 12:09:47

Dobrý den,můžete mi říct,když se smanželem chci rozvést a zároveň nechci přijít o děti a připravit je o střechu nad hlavou. Na začátku našeho manželství jsme si koupily rodinný domek a po mém otci ,který před 4mi lety byt 1+1 Manžel chce po mne,abych buď svou polovinu přepsala na děti(16let a19let)a odstěhovala se ,samozřejmě s tím, že budu platit na děti + polovinu hypotéky,nebo barák se prodá a děti si mám vzít sebou.Je možné aby když já dám svou část napsat na děti,aby to samé udělal muž a nebo byt prodat a vyplatit jeho. Můžete mi prosím poradit nebo kam se obrátit,protože peníze na advokáta nemám. Děkuji
Vlaskova.Anna
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 30. srp 2011 10:32:06

Re: rozvod

Příspěvekod Poradce v úte 30. srp 2011 12:31:45

Vlaskova.Anna píše:Dobrý den,můžete mi říct,když se smanželem chci rozvést a zároveň nechci přijít o děti a připravit je o střechu nad hlavou. Na začátku našeho manželství jsme si koupily rodinný domek a po mém otci ,který před 4mi lety byt 1+1 Manžel chce po mne,abych buď svou polovinu přepsala na děti(16let a19let)a odstěhovala se ,samozřejmě s tím, že budu platit na děti + polovinu hypotéky,nebo barák se prodá a děti si mám vzít sebou.Je možné aby když já dám svou část napsat na děti,aby to samé udělal muž a nebo byt prodat a vyplatit jeho. Můžete mi prosím poradit nebo kam se obrátit,protože peníze na advokáta nemám. Děkuji

Obávám se, že tohle bez advokáta nebo notáře nepůjde. Ať se rozhodnete s těmi nemovitostmi naložit jakkoliv, bude nutné, abyste o tom sepsali písemnou smlouvu, která musí mít podstatné náležitosti. Vzory takových smluv sice najdete na internetu, ale není to nic jednoduchého a když navštívíte advokáta nebo notáře, vyhnete se tím chybě, která může vést i k neplatnosti smlouvy. Navíc, i když si to sepíšete sami, musí být vaše podpisy na smlouvě alespoň úředně potvrzené. Rozhodně tedy doporučuji popřemýšlet nad tím, jak ty peníze na advokáta či notáře získat. Můžete zkusit i bezplatnou poradnu České advokátní komory
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Kveton v úte 27. pro 2011 0:43:38

Dobrý den,
mám takový trošku kuriózní problém. S bývalou manželkou jsme se rozvedli letos v březnu a měli jsme i sepsanou dohodu o vypořádání SJM, kde jí zůstal rozestavěný dům a veškeré vybavení a auto, mě jen auto a měla mě vyplatit z domu 500.000Kč. Dodnes se tak nestalo a já jsem dal k soudu žalobu na dluh. Soud vydal platební rozkaz a ona podala odpor.
V odporu po mě požaduje vypořádání investic do domu 700.00Kč, které tam investovala od sepsání dohody o vypořádání SJM do rozvodu. Já o těchto investicích nevěděl a ani bych proti nim nic neměl, investovala přeci do nemovitosti, která jí po rozvodu zůstala. Má vůbec nárok po mě požadovat investice do nemovitosti, která j po rozvodu zůstala? V dohodě o vypořádání SJM se o investicích nic neppíše.
Ještě tam řešíme jednu nesrovnalost a to ohledně toho domu, její právník při sestavování dohody zapomněl na pozemek pod domem, takže teď je její celý dům a zahrada, ale pozemek pod domem je stále nás obou, toho se také domáhá.

Děkuji moc za odpověď
Kveton
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 27. pro 2011 0:36:28

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v úte 27. pro 2011 7:33:14

Kveton píše:Dobrý den,
mám takový trošku kuriózní problém. S bývalou manželkou jsme se rozvedli letos v březnu a měli jsme i sepsanou dohodu o vypořádání SJM, kde jí zůstal rozestavěný dům a veškeré vybavení a auto, mě jen auto a měla mě vyplatit z domu 500.000Kč. Dodnes se tak nestalo a já jsem dal k soudu žalobu na dluh. Soud vydal platební rozkaz a ona podala odpor.
V odporu po mě požaduje vypořádání investic do domu 700.00Kč, které tam investovala od sepsání dohody o vypořádání SJM do rozvodu. Já o těchto investicích nevěděl a ani bych proti nim nic neměl, investovala přeci do nemovitosti, která jí po rozvodu zůstala. Má vůbec nárok po mě požadovat investice do nemovitosti, která j po rozvodu zůstala? V dohodě o vypořádání SJM se o investicích nic neppíše.
Ještě tam řešíme jednu nesrovnalost a to ohledně toho domu, její právník při sestavování dohody zapomněl na pozemek pod domem, takže teď je její celý dům a zahrada, ale pozemek pod domem je stále nás obou, toho se také domáhá.

Děkuji moc za odpověď

Jestliže manželce zůstal dům a ona chce nyní vypořádat investice, tak podle toho, jak to píšete, by spíše ona měla něco platit vám, protože investovala ještě v době před rozvodem, takže je pravděpodobné, že to bylo ze společných peněz. Pokud jde o pozemek, bylo by samozřejmě logické, že ho získá, když má i dům, ale i za ten by vám měla polovinu zaplatit. Pokud se nedohodnete nebo pokud někdo z vás nepodá do tří let od rozvodu žalobu o vypořádání společného jmění manželů, tak ten pozemek nadále zůstane vás obou, akorát ze společného jmění manželů přejde do podílového spoluvlastnictví. Vypořádání majetku po rozvodu patří spíše k těm náročnějším kauzám, takže v každém případě doporučuji obrátit se na advokáta, takhle přes internet to rozhodně nevyřešíte.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Kveton v úte 27. pro 2011 8:21:59

Děkuji za tak rychlou odpověď a jestli mohu se zeptat ještě trošku konkrétněji.

1, dlužná částka z její strany 500.000kč
v odporu uvádí, že dluh neuznává, neboť SJM bylo vypořádáno na základě dohody pouze částečně a že ona sama má proti mě pohledávky - odkazuje se na ten nevypořádaný pozemek a na ty investice a že soud při rozvodu dohodu nezkoumá, což je dle mého názoru jedno, dohoda je dohoda a ona jí dobrovolně podepsala, že?

2, závazky spojené s úvěrovými smlouvami
tam ona uvádí, že je v dohodě, že převezme a doplatí hypotéku a že tam nejsou specifikovaný poplatky za předčasné splacení tohoto úvěru. Ona si až po rozvodu vzala větší hypotéku a splatila tu stávající, kterou převzala a brání se, že nechce platit poplatek za předčasné splacení a dává mi ho k úhradě.
To si myslím, že je také její problém, ona si sama zažádala o vyčíslení splacení a sama dala příkaz k zaplacení

3, nevypořádané investice
tam se brání tím, že já jsem za dobu trvání manželství objednal veškeré práce a byly hrazeny výlučně z jejích prostředků a to především z důvodu, že by se jinak vystavovala úhradě sankcí.
Tam je pravda, že jsem podepsal smlouvu o dílo s firmou na topení, ale už jsem je nezval, to už udělala ona a ona i převzala dílo, já o tom ani nevěděl.

Pak tam má ještě elektriku, obklady, sádrokartony, že vše hrazeno z jejích prostředků



Na závěr uvádí, že uplatňuje nárok na zaplacení všech investic, které byla nucena vynaložit na společný majetek, který nebyl vypořádán, ale dům byl vypořádán dohodou, akorát ten pozemek ne.
Dále se odvolává na §144 obč.zák. že pokud není prokázáno opak, má se za to, že majetek nabytý a závazky vzniklé za trvání manželství tvoří společné jmění manželů.
A dále se odvolává ještě na §149 obč. zák. že každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek a je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Stejně tak se vychází z toho, že závazky obou manželů vzniklé za trvání manželství jsou povinni manželé splnit rovným dílem.


Jaký na to máte názor? Já se s tím přes vánoce docela trápil a moc mi to nedalo spát.

Moc Vám děkuji za odpověď
Kveton
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 27. pro 2011 0:36:28

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v úte 27. pro 2011 8:45:51

Kveton píše:
Jaký na to máte názor? Já se s tím přes vánoce docela trápil a moc mi to nedalo spát.

Moc Vám děkuji za odpověď

Je mi líto, že na váš poměrně dlouhý příspěvek nedám odpověď. Tyto stránky nejsou určeny k řešení konkrétních případů, jejich účelem je ukázat, co může lidi potkat, když se dostanou do rodinně-právních problémů. Od řešení konkrétních kauz jsou advokáti, což ve vašem případě platí tím spíše, protože to jednak není nic jednoduchého a jednak nejde o malé peníze. Řešit takovéhle věci po internetu nemá smysl. když se vám porouchá televize, tak také nehledáte řešení na internetu, ale zavoláte si opraváře. To samé udělejte i teď, ale místo opraváře navštivte advokáta.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Hanina05 v ned 01. dub 2012 18:39:26

Dobrý den, mám problém, který neumím vyřešit. Před uzavřením manželství jsem byla jediným vlastníkem družstevního bytu 3+1. V této době jsem se provdala. Jednalo se o druhé manželství a moje děti se z bytu postupně odstěhovaly. Usoudili jsme s manželem, že bude pro nás vhodnější menší byt. Můj byt jsem tedy vyměnila za menší, ve smlouvě o směně jsem uvedena pouze já. Odstupné za byt bylo 600 000 - hodnota nového byu 2+KK + doplatek ve výši 200 000 Kčs. Z hotovosti jsem byt jsem vybavila novým nábytkem a spotřebiči. Později byt odprodávalo město do osobního vlastnictví a vzhledem k tomu, že jsem byla vdaná, tak se po odkoupení bytu za Kč 140 000 stal můj manžel spoluvlastníkem. Prosím sdělte mi, jaké by bylo vypořádání tohoto majetku.
Děkuji Hana
Hanina05
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 01. dub 2012 18:05:15

PředchozíDalší

Zpět na Rozvod

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Bloud TopList
cron