Výpočet výživného

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Výpočet výživného

Příspěvekod Malec v stř 21. kvě 2008 7:06:28

Jak si mohu rozvedení rodiče dítěte sami spočítat (upravit) výživné na dítě, které je v péči jednoho z nich, pokud se chtejí sami dohodnout bez soudu. Obecně je známo, že se výživné odvíjí od finnančních možností a majetkových poměrů rodičů dítěte a od aktuálních potřeb dítěte. Podle jakého vzorce soud vyměřuje výživné?
Malec
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 21. kvě 2008 6:40:24


Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v stř 21. kvě 2008 7:46:32

Malec píše:Jak si mohu rozvedení rodiče dítěte sami spočítat (upravit) výživné na dítě, které je v péči jednoho z nich, pokud se chtejí sami dohodnout bez soudu. Obecně je známo, že se výživné odvíjí od finnančních možností a majetkových poměrů rodičů dítěte a od aktuálních potřeb dítěte. Podle jakého vzorce soud vyměřuje výživné?

Na výpočet výživného neexistuje žádný pevný vzorec nebo nějaké tabulky, z nichž by se dala výše výživného odvodit. Soud při rozhodování o výživném postupuje podle zákonných hledisek, jež jste sám zmínil, a musí zapojit i svou zkušenost, kterou aplikuje na každý konkrétní případ zvlášť. Oba rodiče by se na výživě dítěte měli podílet podle svých schopností a možností. Zákon přihlíží i k tomu, že jeden z rodičů dítě osobně vychovává, což by druhý z rodičů měl do určité míry vyvážit finančním plněním v rámci výživného. Každý z rodičů by měl poskytovat tolik, aby dítě mělo stejnou životní úroveň, jako rodič. To se ale dá dobře použít u rodičů se stabilními příjmy. U rodičů, kterým samotným stačí, že si vydělají na chleba a pivo a víc nepotřebují, to ale použít nelze. Tam se musí vycházet z toho, kolik by si rodič vzhledem ke svým schopnostem, kvalifikaci a stavu na trhu práce mohl vydělat. Zkuste si výživné vypočítat třeba tak, že si představíte, kolik peněz z rodinného rozpočtu by připadlo na dítě, pokud by rodiče nadále žili a hospodařili spolu. Pak tuto částku poměrně rozdělte podle příjmu (případně podle příjmu, kterého rodiče jsou schopni dosáhnout) rodičů a získáte tak orientačně částku výživného. Opět to ale není ideální výpočet, protože pokud si jeden nebo oba rodiče pořídí novou rodinu a přibudou jim další vyživovací povinnosti, je třeba přihlédnout i k tomu.

Je mi jasné, že výše uvedená odpověď vás asi ne zcela uspokojí. Pokud si rodiče sami mezi sebou nebudou jistí při stanovení výše výživného, mohou se obrátit na odbor péče o děti a mládež příslušného městského úřadu, v jehož obvodu děti bydlí. Když tam dojdou a vysvětlí svou situaci s tím, že se chtějí na výživném dohodnout, pracovníci úřadu, kteří s touto problematikou mají zkušenosti, jim mohou při stanovení výše výživného pomoci.

Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Návštěvník v stř 21. kvě 2008 19:53:40

Admin píše:
Malec píše:Jak si mohu rozvedení rodiče dítěte sami spočítat (upravit) výživné na dítě, které je v péči jednoho z nich, pokud se chtejí sami dohodnout bez soudu. Obecně je známo, že se výživné odvíjí od finnančních možností a majetkových poměrů rodičů dítěte a od aktuálních potřeb dítěte. Podle jakého vzorce soud vyměřuje výživné?


Na výpočet výživného neexistuje žádný pevný vzorec nebo nějaké tabulky, z nichž by se dala výše výživného odvodit. Soud při rozhodování o výživném postupuje podle zákonných hledisek, jež jste sám zmínil, a musí zapojit i svou zkušenost, kterou aplikuje na každý konkrétní případ zvlášť. Oba rodiče by se na výživě dítěte měli podílet podle svých schopností a možností. Zákon přihlíží i k tomu, že jeden z rodičů dítě osobně vychovává, což by druhý z rodičů měl do určité míry vyvážit finančním plněním v rámci výživného. Každý z rodičů by měl poskytovat tolik, aby dítě mělo stejnou životní úroveň, jako rodič. To se ale dá dobře použít u rodičů se stabilními příjmy. U rodičů, kterým samotným stačí, že si vydělají na chleba a pivo a víc nepotřebují, to ale použít nelze. Tam se musí vycházet z toho, kolik by si rodič vzhledem ke svým schopnostem, kvalifikaci a stavu na trhu práce mohl vydělat. Zkuste si výživné vypočítat třeba tak, že si představíte, kolik peněz z rodinného rozpočtu by připadlo na dítě, pokud by rodiče nadále žili a hospodařili spolu. Pak tuto částku poměrně rozdělte podle příjmu (případně podle příjmu, kterého rodiče jsou schopni dosáhnout) rodičů a získáte tak orientačně částku výživného. Opět to ale není ideální výpočet, protože pokud si jeden nebo oba rodiče pořídí novou rodinu a přibudou jim další vyživovací povinnosti, je třeba přihlédnout i k tomu.

Je mi jasné, že výše uvedená odpověď vás asi ne zcela uspokojí. Pokud si rodiče sami mezi sebou nebudou jistí při stanovení výše výživného, mohou se obrátit na odbor péče o děti a mládež příslušného městského úřadu, v jehož obvodu děti bydlí. Když tam dojdou a vysvětlí svou situaci s tím, že se chtějí na výživném dohodnout, pracovníci úřadu, kteří s touto problematikou mají zkušenosti, jim mohou při stanovení výše výživného pomoci.



Ve vaší odpovědi jsem našel mnoho odpovědí a také dalších otázek. Je zřejmé, že případ od případu je jiný.

Soud tedy ve snaze rozhodnout spravedlivě zohledňuje všechny známé skutečnosti - příjmy a výdaje. Pravděpodobně se tedy také nějak zohledňují bonusy jako například bezplatně poskytnutý byt či automobil k trvalému užívání apod. Je rozdíl v tom zda je takový bonus poskytnutý ze strany zaměstnavatele nebo od nového partnera, který například s auty obchoduje apod.?

Téma finančního vyvážení faktu, že jednomu s rodičů bylo dítě svěřeno do výchovy, tedy ocenění péče o dítě, lze interpretovat tak, že se na druhé straně přihlíží i k tomu, jak se druhý s rodičů aktivně podílí na výchově? Například dovolené s dítětem, volnočasové aktivity atd.? Zcela jistě se také přihlíží k financování kroužků, šatstva, stravy, faktury za telefon atd. Jak je to s různými formami spořením a pojistek, které druhý s rodičů platí? Musí mít rodič, který má dítě v péči, umožněn neomezený přístup k takovému produktu, pokud je takové spoření uzavřeno se záměrem spoření na pozdější studia dítěte či financování bydlení?

Jak významný je rozdíl nutnosti doložit a dokázat všechna fakta o příjmech a výdajích rodičů a potřeb dítěte u doporučovaného odboru péče o dítě v porovnání se soudem?

Děkuji.
Návštěvník
 

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v čtv 22. kvě 2008 7:52:24

Návštěvník píše:Ve vaší odpovědi jsem našel mnoho odpovědí a také dalších otázek. Je zřejmé, že případ od případu je jiný.

Soud tedy ve snaze rozhodnout spravedlivě zohledňuje všechny známé skutečnosti - příjmy a výdaje. Pravděpodobně se tedy také nějak zohledňují bonusy jako například bezplatně poskytnutý byt či automobil k trvalému užívání apod. Je rozdíl v tom zda je takový bonus poskytnutý ze strany zaměstnavatele nebo od nového partnera, který například s auty obchoduje apod.?

Téma finančního vyvážení faktu, že jednomu s rodičů bylo dítě svěřeno do výchovy, tedy ocenění péče o dítě, lze interpretovat tak, že se na druhé straně přihlíží i k tomu, jak se druhý s rodičů aktivně podílí na výchově? Například dovolené s dítětem, volnočasové aktivity atd.? Zcela jistě se také přihlíží k financování kroužků, šatstva, stravy, faktury za telefon atd. Jak je to s různými formami spořením a pojistek, které druhý s rodičů platí? Musí mít rodič, který má dítě v péči, umožněn neomezený přístup k takovému produktu, pokud je takové spoření uzavřeno se záměrem spoření na pozdější studia dítěte či financování bydlení?

Jak významný je rozdíl nutnosti doložit a dokázat všechna fakta o příjmech a výdajích rodičů a potřeb dítěte u doporučovaného odboru péče o dítě v porovnání se soudem?

Děkuji.



Při stanovování výživného se posuzuje životní úroveň rodiče a porovnává se s životní úrovní dítěte. Jestliže tedy rodič např. užívá automobil, který mu nepatří (a je jedno, kdo mu ho poskytl k užívání), zvyšuje to jeho životní úroveň a musí se to odrazit i ve výši výživného.

Pokud jde o spoření, pojistky a podobné záležitosti určené pro dítě, to by nemělo mít na výživné jako takové vliv. Výživné je určeno k okamžité spotřebě a dítěti moc nepomůže, jestliže bude vědět, že v osmnácti bude mít k dispozici 200.000,- Kč, ale do té doby bude muset rodič, který má dítě ve výchově, přemýšlet, jestli mu koupí nové boty a nebo jestli půjde do second handu. Jiná je ale situace, pokud příjmy povinného rodiče jsou značně nadprůměrné a výživné, odpovídající jeho platu by nemohlo být dítětem spotřebováno. V takovém případě samozřejmě může rodič dítěti spořit. Neudělá-li to dobrovolně, může to soud dokonce nařídit. V takových případech soud stanoví výživné, přičemž rozhodne, že část výživného bude ukládána na nějaký účet nebo na nákup nějakého finančního produktu ve prospěch dítěte. Pokud jde o přístup druhého z rodičů k těmto úsporám, sám o sobě nemůže s těmito prostředky v době nezletilosti dítěte nakládat, museli by se na tom dohodnout oba rodiče nebo by o tom rozhodl soud. V každém případě by ale tyto prostředky musely být použity ve prospěch dítěte.

Odbor péče o dítě neprovádí žádné dokazování. Pokud tam rodiče dítěte přijdou s tím, že se chtějí dohodnout, poradí jim maximálně s adekvátní výší výživného, když vyjde z toho, co rodiče řeknou. Pokud si rodiče nevěří v otázkách svých příjmů, tak by se stejně asi nedohodli a musel by to řešit soud, který by si k tomu opatřil potřebné podklady.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod lupa v ned 01. čer 2008 19:19:13

Dobrý večer, jelikož není můj bývalý manžel ochotný se se mnou dohodnout na zvýšení výživného, budu podávat žalobu k soudu. Budu žádat po čtyřech letech , protože syn nastupuje na střední školu. Celkem všechno chápu jen se chci zeptat jestli má na určení výše vliv i to ,že jsem v plném invalidním důchodu s onemocněním jater a musím doživotně dodržovat bezlepkovou dietu ( finančně náročná ). Je nutné toto u soudu doložit? Pokud ano, stačí lékařská zpráva z letošního května? Dále jestli mám vyživovací povinnost i vůči svému nynějšímu manželovi i když je zaměstnaný. Děkuji za odpvěď.
.
lupa
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte 20. kvě 2008 18:56:06

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v ned 01. čer 2008 19:27:10

lupa píše:Dobrý večer, jelikož není můj bývalý manžel ochotný se se mnou dohodnout na zvýšení výživného, budu podávat žalobu k soudu. Budu žádat po čtyřech letech , protože syn nastupuje na střední školu. Celkem všechno chápu jen se chci zeptat jestli má na určení výše vliv i to ,že jsem v plném invalidním důchodu s onemocněním jater a musím doživotně dodržovat bezlepkovou dietu ( finančně náročná ). Je nutné toto u soudu doložit? Pokud ano, stačí lékařská zpráva z letošního května? Dále jestli mám vyživovací povinnost i vůči svému nynějšímu manželovi i když je zaměstnaný. Děkuji za odpvěď.

Nástup dítěte na střední školu často bývá důvodem pro zvýšení výživného, protože to většinou přináší podstatně zvýšené výdaje. To, že vy jste v invalidním důchodu, má na výpočet výživného vliv. Oba rodiče totiž jsou povinni přispívat na výživu dítěte podle svých možností. Jestliže jste v invalidním důchodu a nemůžete si tedy vydělávat na výživu pro syna prací, jsou vaše možnosti omezeny a musí to být vzato v potaz i při určení výživného, které má platit otec dítěte.
Vy samozřejmě máte vyživovací povinnost vůči manželovi, a to i když je zaměstnaný, ale stejně tak má on vyživovací povinnost vůči vám. Vyživovací povinnost manželů je vzájemná, manželé by měli mít stejnou životní úroveň. Pokud spolu manželé nežijí nebo společně nehospodaří, měl by výživné platit ten, jehož životní úroveň je vyšší.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod otec v čtv 05. čer 2008 8:27:38

Dobrý den.
Svobodná matka s níž mám šesti letého syna, opakovaně tvrdí, že jsem povinen přispívat ji na dotřeby dítěte další částkou. Pravidelně platím soudem stanovené výživné a ani ona si nenechá ujít pravidelně o zvýšení žádat. Posílá mi ůčtenky o nákupu zboží pro syna, ale tyto ůčtenky jsou už na první pohled předělávány na vyšší částky a po mě požadovány. Mohu se proti takovému jednání nějak oficialně bránit?

Děkuji za odpověď.
otec
 

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v pon 09. čer 2008 9:24:40

otec píše:Dobrý den.
Svobodná matka s níž mám šesti letého syna, opakovaně tvrdí, že jsem povinen přispívat ji na dotřeby dítěte další částkou. Pravidelně platím soudem stanovené výživné a ani ona si nenechá ujít pravidelně o zvýšení žádat. Posílá mi ůčtenky o nákupu zboží pro syna, ale tyto ůčtenky jsou už na první pohled předělávány na vyšší částky a po mě požadovány. Mohu se proti takovému jednání nějak oficialně bránit?

Děkuji za odpověď.

S dítětem samozřejmě občas bývají jednorázově zvýšené výdaje a bylo by slušné, abyste se na nich podílel. Na druhou stranu si z vás ale matka dítěte nemůže dělat "dojnou krávu". Pokud jste tedy přesvědčen o neoprávněnosti jejích požadavků, plaťte, to, co platit máte podle rozhodnutí soudu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Očkování a výživné

Příspěvekod bobinn v pon 23. čer 2008 21:42:10

Dobrý den ,
s bývalou manželkou jsme dohodli na navýšení výživného mimo soudně.Ona si to po měsíci rozmyslela a chce po mě další jednorázové příspěvky na očkování dětí (5000Kč),jinak že to bude řešit soudně.Najednou s ní není žádná domluva.Nechce brát ohledy na to že musím jezdit do práce 150km,platit si ubytovnu, platit si životní a důchodové pojistky(prý taky žádné nemá).Chci se zeptat jak to s tím přispíváním na očkování je a pokud by navýšení výživného řešil soud jestli mi uzná moje výdaje na dopravu do zaměstnání autem,hypotéku na koupi domu ,vyplacení švagrů z nemovitosti nové manželky,pojistky a důchodové spoření.
bobinn
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 23. čer 2008 21:24:23

Re: Očkování a výživné

Příspěvekod Poradce v úte 24. čer 2008 7:07:24

bobinn píše:Dobrý den ,
s bývalou manželkou jsme dohodli na navýšení výživného mimo soudně.Ona si to po měsíci rozmyslela a chce po mě další jednorázové příspěvky na očkování dětí (5000Kč),jinak že to bude řešit soudně.Najednou s ní není žádná domluva.Nechce brát ohledy na to že musím jezdit do práce 150km,platit si ubytovnu, platit si životní a důchodové pojistky(prý taky žádné nemá).Chci se zeptat jak to s tím přispíváním na očkování je a pokud by navýšení výživného řešil soud jestli mi uzná moje výdaje na dopravu do zaměstnání autem,hypotéku na koupi domu ,vyplacení švagrů z nemovitosti nové manželky,pojistky a důchodové spoření.

I tady platí, to co bylo řečeno výše:
S dítětem samozřejmě občas bývají jednorázově zvýšené výdaje a bylo by slušné, abyste se na nich podílel. Na druhou stranu si z vás ale matka dítěte nemůže dělat "dojnou krávu". Pokud jste tedy přesvědčen o neoprávněnosti jejích požadavků, plaťte, to, co platit máte podle rozhodnutí soudu.

Soud samozřejmě zohlední i vaše oprávněné výdaje. Pokud nemáte možnost dosáhnout podobného výdělku v místě bydliště, určitě jsou oprávněným výdajem náklady na cestování i na ubytovnu, jakož i náklady na vlastní bydlení. Musíte myslet i na sebe. Důchodové pojištění je dnes oprávněným způsobem na zajištění vlastní osoby ve stáří. Za oprávněné by nemohlo být považovano, pokud byste dostatečně nezajistil své dítě, v takovém případě má samozřejmě výživné přednost před důchodovým spořením. Na druhou stranu ale opravdu mohou přijít jednorázové výdaje, které přesahují rámec výživného. Např. vámi uváděné očkování - teď je moderní očkování mladých děvčat proti rakovině děložního čípku, což je určitě dobrá věc. Má to ale jednu vadu, stojí to okolo 10.000,- Kč. S tím určitě není při výpočtu výživného počítáno, takže by bylo dobré, aby se na tom podíleli oba rodiče bez ohledu na placené výživné.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Další

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Bloud TopList
cron