Institut narovnání

Otázky trestního práva, které se nehodí do žádné z dalších kategorií
Pravidla fóra
!!! POZOR ČTĚTE - DŮLEŽITÉ !!!
Trestní část tohoto fóra je přesunuta přímo na stránky www. trestni-rizeni.com. Z tohoto důvodu jsou veškerá trestní témata uzamčena a nadále budou k dispozici jen pro čtení. Věříme, že tato drobná potíž bude vyvážena skutečností, že na nových stránkách www.trestni-rizeni.com najdete vše pohromadě na jednom místě.

Institut narovnání

Příspěvekod martin.duchon@seznam.cz v úte 26. srp 2008 10:10:36


Zavinil jsem DN, při níž došlo k úmrtí druhého účastníka. V případě, že poškozená strana bude souhlasit s narovnáním, dojde k úplnému zastavení trestního stíhání a nebude nikterak řešen můj přestupek v dopravě? Zůstane mi tak i řidičské oprávnění?Děkuji za odpověď.
martin.duchon@seznam.cz
 


Re: Institut narovnání

Příspěvekod Poradce v úte 26. srp 2008 11:18:31

martin.duchon@seznam.cz píše:Zavinil jsem DN, při níž došlo k úmrtí druhého účastníka. V případě, že poškozená strana bude souhlasit s narovnáním, dojde k úplnému zastavení trestního stíhání a nebude nikterak řešen můj přestupek v dopravě? Zůstane mi tak i řidičské oprávnění?Děkuji za odpověď.

O institiutu narovnání se můžete blíže dočíst tady Ve stručnosti lze říci, že při narovnání musí být nahrazena škoda, musí být zaplacena přiměřená částka na veřejně prospěšné účely a s narovnáním musí také souhlasit poškozený. I když toto všechno bude splněno, neznamená to, že soud nebo státní zástupce narovnání schválí, např. proto, že tomu brání zvýšená společenská nebezpečnost trestného činu nebo osobní poměry pachatele. Ale i když soud narovnání neschválí, tak snaha po náhradě škody bude brána jako projev lítosti a polehčující okolnost.

Konkrétněji k vaší otázce. Pokud by skutečně bylo narovnání schváleno, trestní řízení se tímto rozhodnutím zastavuje a tudíž končí (pokud samozřejmě usnesení o narovnání nabude právní moci, protože státní zásupce i poškozený si proti tomu mohou podat stížnost). Jestliže je tedy narovnání schváleno a řízení pravomocně zastaveno, trestní řízení tím definitivně končí a nelze již uložit žádný trest, tedy ani zákaz činnosti. Zároveň to ale brání i tomu, aby věc byla projednána v přestupkovém řízení, takže ani městský úřad už vám nemůže uložit pokutu či zákaz řízení.


Je to trochu paradoxní situace. Pokud totiž zaviníte dopravní nehodu, při níž nikomu není ublíženo na zdraví, dostanete v přestupkovém řízenív každém případě (nemalou) pokutu a případně i zákaz řízení. Pokud ale při nehodě způsobíte újmu na zdraví a věc je projednávána v trestním řízení, stává se poměrně často (samozřejmě pokud nejde o závažné porušení typu alkohol, nepřiměřená rychlost apod.), že je trestní stíhání podmíněně zastaveno nebo je schváleno narovnání a viník nehody tak vyvázne bez jakéhokoliv postihu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Institut narovnání

Příspěvekod Karlo v pát 24. říj 2008 17:52:48

Dobrý den, v návaznosti na předcházející odpověď prosím o sdělení, zda je možné abych já, jako viník nehody s lehkým zraněním chodce označené jako přestupek dle §22/1h nesouhlasil s projednáním v přestupkovém řízení, ale požadoval projednání v trestním řízení - samozřejmě s šancí na podmíněné zastavení trestního řízení.
Karlo
 

narovnání

Příspěvekod lucie21 v ned 26. říj 2008 9:47:40

Dobrý den, mám dotaz, jak je to s tzv. "narovnání", když přítel spáchal trestní čin, máme se spojit s poškozenou stranou a dohodnout se s nima, s náhradou škody a pod.? A jak vellkou finanční částku může soud navrhnout pro prospěšné účely. škoda za trestní čin, nepřevyšovala 10 000 Kč. děkuji za odpověd.

lucie21
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 15. říj 2008 12:05:38

Re: narovnání

Příspěvekod Poradce v pon 27. říj 2008 13:26:56

lucie21 píše:Dobrý den, mám dotaz, jak je to s tzv. "narovnání", když přítel spáchal trestní čin, máme se spojit s poškozenou stranou a dohodnout se s nima, s náhradou škody a pod.? A jak vellkou finanční částku může soud navrhnout pro prospěšné účely. škoda za trestní čin, nepřevyšovala 10 000 Kč. děkuji za odpověd.

Náhrada škody je jednou z podmínek narovnání, takže určitě je třeba se s poškozenou na náhradě domluvit a škodu zaplatit. Výši částky pro veřejně prospěšné účely nenavrhuje soud, ale musí ji navrhnout sám obviněný, soud ji pouze schválí v rámci narovnání či nikoliv.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Institut narovnání

Příspěvekod Poradce v pon 27. říj 2008 13:33:17

Karlo píše:Dobrý den, v návaznosti na předcházející odpověď prosím o sdělení, zda je možné abych já, jako viník nehody s lehkým zraněním chodce označené jako přestupek dle §22/1h nesouhlasil s projednáním v přestupkovém řízení, ale požadoval projednání v trestním řízení - samozřejmě s šancí na podmíněné zastavení trestního řízení.

Požadovat můžete cokoliv, ale pokud kompetentní orgán dospěje k závěru, že není podezření z trestného činu, tak ho k postoupení věci orgánům činným v trestním řízení prostě nepřinutíte. Přestupkové řízení bohužel nic podobného jako podmíněné zastavení nezná, takže pachatel přestupku s mírnějšími následky na tom může být hůře, než pachatel trestného činu, kde i následky např. na zdraví jsou horší. Je to paradoxní, ale zákony jsou takové. Mám známého, který zavinil dopravní nehodu, při níž se nikomu nic nestalo. Tenkrát byla vyhlášena amnestie prezidenta republiky a známý za mnou přišel, zda by se amnestie neměla vztahovat i na něj. Musel jsem mu bohužel vysvětlit, že kdyby při té nehodě někoho vážně zranil, tak by se na něj amnestie vztahovala, ale protože došlo pouze ke škodě na vozidlech, tak holt tu pokutu bude muset zaplatit a nějakou dobu se nebude moci zajezdit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Zpět na Ostatní (trestní právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron