Řízení pod vlivem návykové látky

Pravidla fóra
!!! POZOR ČTĚTE - DŮLEŽITÉ !!!
Trestní část tohoto fóra je přesunuta přímo na stránky www. trestni-rizeni.com. Z tohoto důvodu jsou veškerá trestní témata uzamčena a nadále budou k dispozici jen pro čtení. Věříme, že tato drobná potíž bude vyvážena skutečností, že na nových stránkách www.trestni-rizeni.com najdete vše pohromadě na jednom místě.

Řízení pod vlivem návykové látky

Příspěvekod neregistrovaný v čtv 05. čer 2008 14:33:52

Jaký je postup OČTŘ (konkrétně policie), pojmou-li podezření, že osoba řídí pod vlivem alkoholu osobní automobil a odmítne poskytnout dechovou i krevní zkoušku či jiné opatření vedoucí ke zjištění míry alkoholu v krvi? Jedná se i nadále o TČ a z toho pramenící trestní odpúovědnost řidiče? Děkuji za odpověď.
neregistrovaný
 


Re: Řízení pod vlivem návykové látky

Příspěvekod catorade v pát 06. čer 2008 16:01:55

neregistrovaný píše:Jaký je postup OČTŘ (konkrétně policie), pojmou-li podezření, že osoba řídí pod vlivem alkoholu osobní automobil a odmítne poskytnout dechovou i krevní zkoušku či jiné opatření vedoucí ke zjištění míry alkoholu v krvi? Jedná se i nadále o TČ a z toho pramenící trestní odpúovědnost řidiče? Děkuji za odpověď.



Předpokládám, že vás policie asi zastavila při silniční kontrole a vy jste odmít dechovou i další zkoušku ke zjištění zda jste ovlivněn alkoholem (drogy), či nikoli.

Berte v potaz, že pokud se na výzvu odmítnete podrobit zkoušce na zjištění zda jste ovlivněn alkoholem či nikoli, bude se na vás hledět jakoby jste pod vlivem alkoholu skutečně byl. Tzn. že za řízení pod vlivem alkoholu, nebo jiné návykové látky, či odmítnutí zkoušky na alkohol (drogy) příjdete o řidičský průkaz.

Řízení pod vlivem alkoholu může být přestupkem, ale i trestným činem. Hranice mezi přestupkem a trestným činem je pak tvořena mírou zjištěného alkoholu (hranice 1 promile alkoholu v krvi).

Pokud budete mít tedy v krvi méně než 1 promile, jedná se o přestupek (hrozí pokuta 10.000,- Kč. - 20.000,-Kč. a zákaz řízení motorových vozidel po dobu 6ti měsíců až 1 roku, ale i pokuta v rozmezí 25.000,-Kč až 50.000,-Kč. a zákaz řízení po dobu 1 roku až 2 let).

V případě, že míra alkoholu v krvi je vyšší než 1 promile, bude se jednat o trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky (sankcí může být podmíněný či nepodmíněný trest odnětí svobody na dobu až 1 roku, dále peněžitý trest 2.000,-Kč. - 5.000.000,-Kč.), trest zákazu řízení motorových vozidel (1 rok - 10 let), trest obecně prospěšných prací (50 - 400 hod.), či propadnutí věci.
catorade
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 11. kvě 2008 19:48:56

Re: Řízení pod vlivem návykové látky

Příspěvekod Poradce v pon 09. čer 2008 8:19:49

neregistrovaný píše:Jaký je postup OČTŘ (konkrétně policie), pojmou-li podezření, že osoba řídí pod vlivem alkoholu osobní automobil a odmítne poskytnout dechovou i krevní zkoušku či jiné opatření vedoucí ke zjištění míry alkoholu v krvi? Jedná se i nadále o TČ a z toho pramenící trestní odpúovědnost řidiče? Děkuji za odpověď.

Ještě bych doplnil předchozí odpověď od catorade. Pokud policie na vás uvidí evidentní známky opilosti, bude zjišťovat jinými cestami, koli alkoholu jste mohl vypít. V takových případech hranici alkoholu dopočítávají znalci, když vycházejí z vašeho chování v době kontroly či ze svědeckých údajů o množství vypitého alkoholu. Ono je to ale v podstatě jedno. Jak už bylo výše psáno, pokud odmítnete kontrolu, je to přestupek, za který dostanete pokutu a přijdete o řidičák stejně, jako kdyby vám opilost byla zkouškou prokázána.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Řízení pod vlivem návykové látky

Příspěvekod Návštěvník v pát 20. čer 2008 10:13:48

jeste jsme se ale nedozvedeli, jaky je postup pri vysetrovani veci..pochopitelne prijdeme o ridicak ale jak probehne vysetrovani a nabyvani dukazu??????kdyz odmitneme dechovou zkousku odvedounas k lekari?

Návštěvník
 

Re: Řízení pod vlivem návykové látky

Příspěvekod Peter Neregistrovaný v pát 20. čer 2008 11:32:59

Dobrý den. Mám konkretní dotaz na konkretní prípad (můj).
Pri silnicní kontrole jsem byl vyzván k dechové zkoušce ktera byla pozitivní 0,6 g/kg. Nasledoval odber krve kterym byla zjistena hladina 1,08 g/kg. Tim je jasne ze jde o TČ. Probehl výslech na policii.Zapis z výslechu byl pravdepodobne odevzdán st.zástupci ktery si prizval znalce z oboru toxikologie který urcil ze hladina alkoholu v dobe kontroly se pohybovala na hranici 1,25 az 1,3 g/kg.A tento znalec urcil ze jsem vypil víc nez jsem uvedl pri výpovedi. Ted mi prisel papír z kriminálky. Oznámení o obvinení z tresneho cinu a predvolání k dalsímu výslechu. Mimo to ze jsem byl pod vlivem alkoholu za volantem nebyli pri tehle udalosti zadne dalsi prestupky ci jine preciny. Ani v minulosti jsem nemel vubec zadne prestupky. Nejsem trestanej. Cily jsem vcelku bezuhonnej clovek ktery udelal chybu. Chci se zeptat co muzu ocekávat? Jaky bude, pravdepodobný,dalsí postup?

Peter Neregistrovaný
 

Re: Řízení pod vlivem návykové látky

Příspěvekod Poradce v pát 20. čer 2008 14:57:01

Návštěvník píše:jeste jsme se ale nedozvedeli, jaky je postup pri vysetrovani veci..pochopitelne prijdeme o ridicak ale jak probehne vysetrovani a nabyvani dukazu??????kdyz odmitneme dechovou zkousku odvedounas k lekari?

K lékaři vás nedovedou. Může to skončit jako přestupek s pokutou 10.000 až 20.000 Kč a zákazem na 6 až 12 měsíců. Nebo si s tím policie dá práci, najde svědky vašeho pití, předloží znalcům popis vašeho chování při kontrole apod. a na základě těchto důkazů se posoudí, jestli šlo o trestný čin či nikoliv. Blíže nemá cenu to rozebírat, jednak každý případ je jiný a tomu se přizpůsobuje dokazování a jednak není nejlepší taktikou prozrazovat vyšetřovací postupy policie, protože tyto stránky rozhodně nemají za cíl pomáhat ožralým řidičům vyhnout se postihu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Řízení pod vlivem návykové látky

Příspěvekod Poradce v pát 20. čer 2008 15:02:28

Peter Neregistrovaný píše:Dobrý den. Mám konkretní dotaz na konkretní prípad (můj).
Pri silnicní kontrole jsem byl vyzván k dechové zkoušce ktera byla pozitivní 0,6 g/kg. Nasledoval odber krve kterym byla zjistena hladina 1,08 g/kg. Tim je jasne ze jde o TČ. Probehl výslech na policii.Zapis z výslechu byl pravdepodobne odevzdán st.zástupci ktery si prizval znalce z oboru toxikologie který urcil ze hladina alkoholu v dobe kontroly se pohybovala na hranici 1,25 az 1,3 g/kg.A tento znalec urcil ze jsem vypil víc nez jsem uvedl pri výpovedi. Ted mi prisel papír z kriminálky. Oznámení o obvinení z tresneho cinu a predvolání k dalsímu výslechu. Mimo to ze jsem byl pod vlivem alkoholu za volantem nebyli pri tehle udalosti zadne dalsi prestupky ci jine preciny. Ani v minulosti jsem nemel vubec zadne prestupky. Nejsem trestanej. Cily jsem vcelku bezuhonnej clovek ktery udelal chybu. Chci se zeptat co muzu ocekávat? Jaky bude, pravdepodobný,dalsí postup?

Jestli jste nebyl trestán, soud pravděpodobně vyřeší věc bez jednání od stolu tzv. trestním příkazem. Očekávejte podmíněný trest okolo 4 měsíců jedno až dvouletou zkušební dobou, případně peněžitý trest. Rozhodně počítejte se zákazem řízení na 2-3 roky. Délky trestů jsou odhadované, samozřejmě bude záležet nakonkrétním posouzení podle důkazů, které bude mít soud k dispozici. Skutkovou podstatu trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky najdete tady.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Řízení pod vlivem návykové látky

Příspěvekod Návštěvník v stř 16. črc 2008 8:33:15

Dobrý den, přítel byl zadržen PČR a bylo mu naměřeno 0,77 promile alkoholu. Neměl však u sebe řidičský průkaz, proto mu jej policie nemohla na místě odebrat. Nyní čeká na rozhodnutí. Kdy mu bude ŘP odebrán a může do této doby i nadále řídit???
Návštěvník
 

Re: Řízení pod vlivem návykové látky

Příspěvekod Poradce v pon 28. črc 2008 9:48:06

Návštěvník píše:Dobrý den, přítel byl zadržen PČR a bylo mu naměřeno 0,77 promile alkoholu. Neměl však u sebe řidičský průkaz, proto mu jej policie nemohla na místě odebrat. Nyní čeká na rozhodnutí. Kdy mu bude ŘP odebrán a může do této doby i nadále řídit???

Pokud nebyl řidičský půkaz na místě odebrán, může řídit dál. Řídit nebude moci, až o tom rozhodne příslušný městský úřad, o čemž bude vyrozuměn.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

řízení mot.vozidla pod vlivem

Příspěvekod Megan v čtv 21. srp 2008 11:50:21

Dobrý den.Prosím o radu.Odvezla jsem svého podnapilého a jeho kamaráda autem do středu města k baru,kam odvézt chtěli.Během cesty jsem se s nimi hádala,před barem jsem auto zastavila a s klíči jsem odešla.Nechala jsem je sedět v autě.Později jsem se dozvěděla,že si můj přítel přesedl na místě řidiče,patrně chtěl přejet na parkoviště.Nemohl,klíče tam nebyly.V tu chvíli ze zadní strany mírně ťuklo do stojícího auta jiný automobil,kde seděli nějací manželé.Škoda byla na jejich autě asi za 500.kč,nebot se jim vytisklo na nárazníku naše tažné zařízení.Oba manželé zavolali svého známého,všichni jsou zaměstnanci autoservisu a začali se dohadovat s mým opilým přítelem.Chtěli po něm peníze a on jim v opilosti řekl,ať zavolají policii,že jim nic nedá,že nic neudělal.Dokonce vyfotil jejich skoro nulovou škodu na svůj mobil a pak odešel do toho baru,kde si sedl a začal konzumovat dál alkohol.Asi po 15 min přijela policie,mého přítele vyzvedli z baru,před barem mu nasadili pouta a odvezli na odběr krve.Pak jej převezli na služebnu,kde prý stále spoutaný nějak útočil a ta na něm byli použity hmaty a chvaty...Následně ho na 24 hodin zavřeli a ráno ho vyslýchali.Byl zděšen a v depresi z napadení a celého "zásahu" policie,kdy si připadal nejméně,jako by někoho úkladně zavraždil a aby mne z toho vynechal a nestalo se to,že budu vystavena stejnému násilí,vypověděl,že na to místo sám přijelJá jsem však sama šla na policii udělat výpověď,kde jsem uvedla,jak se to stalo.Manželé i s kamarádem uvedli,že jim vznikla škoda 10 000.Kč,jak jsem zjistila z protokolu a že můj přítel s autem couval.Jde o lež,jak ve vyčíslení,tak ve skutkové podstatě.Neměl klíče,nemohl mít nastartované auto !!Přítel na můj popud výpověď následně změnil.Je to nyní v rukou státního zástupce,neboť krev vykázala více,jak 2 promile alkoholu.Jde o to,že sice seděl v autě,ale nebyl přistižen při řízení v opilosti,dále,že ho brali na odběr z baru,kde podle barmana již dále konzumoval...Prosím o radu.Děkuji .
Megan
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 21. srp 2008 11:17:39

Další

Zpět na Zákaz řízení, trestná činnost v dopravě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Bloud TopList
cron