svědectví u soudu

Co všechno vás v průběhu trestního řízení může potkat
Pravidla fóra
!!! POZOR ČTĚTE - DŮLEŽITÉ !!!
Trestní část tohoto fóra je přesunuta přímo na stránky www. trestni-rizeni.com. Z tohoto důvodu jsou veškerá trestní témata uzamčena a nadále budou k dispozici jen pro čtení. Věříme, že tato drobná potíž bude vyvážena skutečností, že na nových stránkách www.trestni-rizeni.com najdete vše pohromadě na jednom místě.

Výslech svědka

Příspěvekod copy v sob 10. kvě 2008 21:38:45

Dobrý den,prosím poraďte: pokud bude nezletilý syn vyslýchán u soudu jako svědek, je možné nějak zařídit-zažádat(kde, a jakým způsobem), aby nebyl stresován přítomností obžalovaného? Má z něj samozřejmě strach. (nejde o rozvod ale o trestní řízení, kdy ho "kamarád" okradl) Děkuji
copy
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob 10. kvě 2008 14:25:14


Re: Výslech svědka - dítěte

Příspěvekod Poradce v sob 10. kvě 2008 21:39:45

copy píše:Dobrý den,prosím poraďte: pokud bude nezletilý syn vyslýchán u soudu jako svědek, je možné nějak zařídit-zažádat(kde, a jakým způsobem), aby nebyl stresován přítomností obžalovaného? Má z něj samozřejmě strach. (nejde o rozvod ale o trestní řízení, kdy ho "kamarád" okradl) Děkuji



Pokud je vašemu synovi více než 15 let, bude s ním jednáno jako jakýmkoliv jiným svědkem. Soud může svědka vyslechnout v nepřítomnosti obviněného v případě, že je důvodná obava, že svědek v přítomnosti obžalovaného nevypoví pravdu, jemuž nebo osobě jemu blízké hrozí v souvislosti se svědectvím vážné nebezpečí. Pokud se jedná o krádež mezi dětmi, tak určitě nebude důvod k tomu, aby svědek byl vyslýchán v nepřítomnosti obžalovaného, pokud tedy obžalovaný není známý agresor. Zkuste se obrátit na soudce, ten rozhodne, zda jsou pro výslech svědka v nepřítomnosti obžalovaného splněny podmínky.

Jinak je to u dětí mladších 15 let. V jejich případě zákon klade velký důraz na to, aby byla šetřena jejich osobnost, jestliže jde o svědectví o skutečnostech, jejichž oživování v paměti by vzhledem k věku mohlo nepříznivě ovlivňovat jejich duševní a mravní vývoj. Takový výslech se zpravidla provádí jen jednou v přípravném řízení (tedy na policii) a není-li to opravdu nezbytné, u soudu už se výslech neopakuje a soud může přečíst protokol z policie. Výslech je třeba provádět zvlášť šetrně a po obsahové stránce tak, aby výslech v dalším řízení zpravidla už nebylo třeba opakovat; k výslechu se přibere pedagog nebo jiná osoba mající zkušenosti s výchovou mládeže, která by se zřetelem na předmět výslechu a stupeň duševního vývoje vyslýchané osoby přispěla k správnému vedení výslechu. Může-li to přispět k správnému provedení výslechu, mohou být přibráni i rodiče. Na některých místech už mají policisté k dispozici výslechové místnosti, vybavené speciálně pro výslech malých dětí. V takových místnostech jsou hračky, jsou třeba vesele vymalovány apod., aby se děti zbavily stresu z výslechu a neznámého prostředí. Jedná-li se např. o sexuální trestnou činnost, mohou to, co se jim stalo, ukazovat na panenkách, aby nemuseli nepříjemnou událost vysvětlovat. Výslechy těchto dětí provádějí speciálně školení policisté, kteří vědí, jak při co nejmenším stresování získat od dítěte potřebné informace.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výslech svědka

Příspěvekod Jarmila v čtv 15. kvě 2008 13:04:20

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,od kolika let mohu jít k soudu jako svědek??předem děkuji za odpověd
Jarmila
 

RE: Výslech svědka - dítěte

Příspěvekod Poradce v čtv 15. kvě 2008 13:25:22

Jarmila píše:Dobrý den,chtěla bych se zeptat,od kolika let mohu jít k soudu jako svědek??předem děkuji za odpověd



Zákon nijak neomezuje věkovou hranici pro svědectví dětí. Malé děti se vyslýchají jen výjimečně, nejde-li trestnou činnost objasnit jinak. Týká se to hlavné trestné činnnosti, kde děti jsou obětmi. U dětí nad 15 let ale už je svědecký výslech poměrně běžný, tato náctiletá omladina se velmi často "přimotá" k něčemu, co pak řeší soud. Výslech malých dětí by měl být prováděn co nejšetrněni a neměl by se opakovat - k tomu viz odpověď na předchozí příspěvek v tomto tématu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výslech svědka

Příspěvekod Lutze v ned 18. kvě 2008 15:14:29

Dobrý den,mám dva dotazy:
1.) Jestli u soudu,ke kterému jsem předvolán jako svědek musím odpovědět na všechny kladené otázky?Pokud ne,tak v jakém případě nejsem povinen.
2.) Byl jsem již u jednoho výslechu bezprostředně po zadržení obžalovaného a učinil jsem výpověď.Byl jsem ale pod tlakem a tudíž si myslím,že není relevantní.Bude tato výpověď u soudu interpretována a brána jako důkaz?
Velice děkuji za odpověd.
Lutze
 

Re: Výslech svědka

Příspěvekod Lutze v ned 18. kvě 2008 15:17:25

A ještě k mému dotazu-musí se má výpověd u soudu shodovat s tou,kterou jsem učinil předtím?Jisté souvislosti jsem si uvědomil až časem.Nebude to bráno jako křivé svědectví?
Lutze
 

Re: Výslech svědka

Příspěvekod Poradce v ned 18. kvě 2008 16:29:19

Lutze píše:Dobrý den,mám dva dotazy:
1.) Jestli u soudu,ke kterému jsem předvolán jako svědek musím odpovědět na všechny kladené otázky?Pokud ne,tak v jakém případě nejsem povinen.
2.) Byl jsem již u jednoho výslechu bezprostředně po zadržení obžalovaného a učinil jsem výpověď.Byl jsem ale pod tlakem a tudíž si myslím,že není relevantní.Bude tato výpověď u soudu interpretována a brána jako důkaz?
Velice děkuji za odpověd.
A ještě k mému dotazu-musí se má výpověd u soudu shodovat s tou,kterou jsem učinil předtím?Jisté souvislosti jsem si uvědomil až časem.Nebude to bráno jako křivé svědectví?

U soudu musíte vypovídat pravdu a nic nezamlčovat. Pokud ne, vystavujete se nebezpečí trestního stíhání pro křivou výpověď. Budete-li bezdůvodně odmítat výpověď, může vám být uložena pokuta až 50.000,- Kč. Výpověď byste mohl odmítnout, pokud byste byl k obviněnému v poměru osoby blízké (psali jsme o tom třeba tady a tady) nebo pokud byste byl vázán zákonem stanovenou mlčenlivostí.
Vaše výpověď na policii může být použita u soudu podle toho, jakou formou byla učiněna. Jedná-li se pouze o záznam o výpovědi, soud ji použít nemůže. Jedná-li se ale o řádný svědecký výslech, může být soudem použita. Rozdíly tady nebudu vysvětlovat, je to poměrně složitá záležitost.
Samozřejmě se může stát, že časem si vzpomenete ještě na něco důležitého, co je podstatné. Když to soudu všechno pravdivě vysvětlíte, určitě to pochopí.


Třeba se mýlím, ale z vašich otázek mám dojem, že se vám k soudu nechce a začínáte taktizovat a vymýšlet co by, kdyby. Nezapomeňte, že jste povinen hovořit pravdu. Nejen, že to je vaše zákonná povinnost, ale je to také to nejlepší řešení, jak se dobrat spravedlnosti. Mezi veřejností je hodně rozšířené mínění, že soudy stejně nic neodsoudí. Jak ale mají něco odsoudit, když svědci nejsou ochotni svědčit. Znám lidi, kteří budou v hospodě ti nejchytřejší a přesně vědí, jak by soudce měl vyřešit každý případ, ale když dostanou předvolánku k soudu, tak vůbec nepřijdou a soud je musí nechat předvést policií, nebo se tváří, jako že neumějí do pěti počítat a že s věcí nemají nic společného.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

svědectví u soudu

Příspěvekod daniela v čtv 26. čer 2008 14:04:59

Dobrý den,
obracím se na Vás s citlivým dotazem. Koncem roku jsem byla v noci prepadena a okradena, jednalo se o loupežné přepadení. pachatel byl chycen a zjistila jsem, ze bydli s rodinou ve stejne ulici jako ja. Nyni jsem byla predvolana k soudu, kde mam osobne svedcit. Ackoli jsem u vyslechu jiz zminila, ze diky teto situaci mam vazne obavy o svou osobu, mela bych svedcit pred pachatelem, jinak se vystavuji moznosti ulozeni nemale pokuty. Existuje moznost jak svedcit aniz bych nemusela vypovidat pred pachatele, cleny jeho rodiny?? adt Predem velice dekuji za odpoved.
Daniela
daniela
 

Re: svědectví u soudu

Příspěvekod Poradce v čtv 26. čer 2008 14:16:08

daniela píše:Dobrý den,
obracím se na Vás s citlivým dotazem. Koncem roku jsem byla v noci prepadena a okradena, jednalo se o loupežné přepadení. pachatel byl chycen a zjistila jsem, ze bydli s rodinou ve stejne ulici jako ja. Nyni jsem byla predvolana k soudu, kde mam osobne svedcit. Ackoli jsem u vyslechu jiz zminila, ze diky teto situaci mam vazne obavy o svou osobu, mela bych svedcit pred pachatelem, jinak se vystavuji moznosti ulozeni nemale pokuty. Existuje moznost jak svedcit aniz bych nemusela vypovidat pred pachatele, cleny jeho rodiny?? adt Predem velice dekuji za odpoved.
Daniela

Obraťte se s dostatečným předstihem na soudce, který danou věc bude řešit (jeho jméno máte na předvolání k soudu) pokuste se mu svou situaci vysvětlit. Pro to, abyste byla vyslýchána jako utajovaný svědek, pravděpodobně není důvod, protože již v přípravném řízení jste byla vyslechnuta pod svou pravou identitou a protokol o výslechu je součástí spisu. Můžete ale zkusit požádat, aby po dobu vašeho výslechu v jednací síni nebyli alespoň příbuzní obžalovaného. Ve zvlášť odůvodněných případech dokonce může soud rozhodnout o tom, že váš výslech bude proveden v nepřítomnosti obžalovaného. Počítejte ale s tím, že soudce nemusí vaší žádosti vyhovět, sám zváží její důvodnost.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: svědectví u soudu

Příspěvekod Návštěvník v úte 28. říj 2008 19:08:30

Dobrý den potřeboval bych vědět jestli svědectví mého plnoletého syna je právoplatné u předání peněz při koupi auta jako jediný svědek.
Návštěvník
 

Další

Zpět na Trestní oznámení, výslechy, jednání u soudu apod.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron