Bezúhonnost a podmíněně zastavené tr. stíhání

Výpisy z rejstříku trestů, zahlazení odsouzení atd.
Pravidla fóra
!!! POZOR ČTĚTE - DŮLEŽITÉ !!!
Trestní část tohoto fóra je přesunuta přímo na stránky www. trestni-rizeni.com. Z tohoto důvodu jsou veškerá trestní témata uzamčena a nadále budou k dispozici jen pro čtení. Věříme, že tato drobná potíž bude vyvážena skutečností, že na nových stránkách www.trestni-rizeni.com najdete vše pohromadě na jednom místě.

Bezúhonnost a podmíněně zastavené tr. stíhání

Příspěvekod tom v ned 15. čer 2008 18:27:34

Dobrý den,

chci se zeptat na následující. Pokud je podmíněne zastaveno trestní stíhání, zůstává výpis z rejstříku čistý anebo je v něm o tom zápis? A druhý dotaz: pokud se podmíněně zastaví trestní stíhání osoby, zůstává osoba bezúhonná? Případně mne zajímá, kdo je posuzován jako bezúhonná osoba? Ta, která nemá prostě a jen zápis v rejtř. trestů? Děkuji moc za odpovědi
tom
 


Re: Bezúhonnost a podmíněně zastavené tr. stíhání

Příspěvekod Poradce v ned 15. čer 2008 18:32:55

tom píše:Dobrý den,

chci se zeptat na následující. Pokud je podmíněne zastaveno trestní stíhání, zůstává výpis z rejstříku čistý anebo je v něm o tom zápis? A druhý dotaz: pokud se podmíněně zastaví trestní stíhání osoby, zůstává osoba bezúhonná? Případně mne zajímá, kdo je posuzován jako bezúhonná osoba? Ta, která nemá prostě a jen zápis v rejtř. trestů? Děkuji moc za odpovědi

Podmíněné zastavení trestního stíhání se sice ohlašuje Rejstříku trestů, ale ve výpisu z rejstříku trestů se to neobjeví. Člověk, jehož trestní stíhání bylo podmíněně zastaveno je bezúhonný, protože nebyl odsouzen (nebylo totiž rozhodnuto o jeho vině a trestu).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Bezúhonnost a podmíněně zastavené tr. stíhání

Příspěvekod tom v ned 15. čer 2008 19:14:39

Děkuji moc za rychlou odpověď. Nicméně si dovolím (byť pravděpodobně nesprávně) oponovat. Napsal(a) jste, že "Podmíněné zastavení trestního stíhání se sice ohlašuje Rejstříku trestů, ale ve výpisu z rejstříku trestů se to neobjeví." Nicméně v zákoně č. 269/1994 Sb., o rejstříku trestů, v §7 je psáno toto, cituji: "Rejstřík trestů vede pro potřebu trestního řízení evidenci osob, jejichž trestní stíhání bylo pravomocným rozhodnutím soudu nebo státního zástupce podmíněně zastaveno." Není sice uvedeno, zda ve "výpisu či opisu", ale není to (alespoň dle znění tohoto paragrafu) zřejmé. Je to tedy opravdu tak, jak píšete? Ještě jednou děkuji za odpověď, argument a přeji hezký večer.
tom
 

Re: Bezúhonnost a podmíněně zastavené tr. stíhání

Příspěvekod Poradce v ned 15. čer 2008 19:21:03

tom píše:Děkuji moc za rychlou odpověď. Nicméně si dovolím (byť pravděpodobně nesprávně) oponovat. Napsal(a) jste, že "Podmíněné zastavení trestního stíhání se sice ohlašuje Rejstříku trestů, ale ve výpisu z rejstříku trestů se to neobjeví." Nicméně v zákoně č. 269/1994 Sb., o rejstříku trestů, v §7 je psáno toto, cituji: "Rejstřík trestů vede pro potřebu trestního řízení evidenci osob, jejichž trestní stíhání bylo pravomocným rozhodnutím soudu nebo státního zástupce podmíněně zastaveno." Není sice uvedeno, zda ve "výpisu či opisu", ale není to (alespoň dle znění tohoto paragrafu) zřejmé. Je to tedy opravdu tak, jak píšete? Ještě jednou děkuji za odpověď, argument a přeji hezký večer.


Když státní zástupce nebo soud podmíněně zastaví trestní stíhání, oznámí to Rejstříku trestů. Ten to zapíše do své evidence, ale ve výpisu z rejstříku trestů se to neobjeví. Bude se to objevovat pouze v opisu rejstříku trestů, a to pouze během trvání zkušební doby. Poté, co bude rozhodnuto o osvědčení, nebude podmíněné odsouzení vykazováno již ani v opisu z rejstříku trestů. K opisu rejstříku trestů se běžný smrtelník nedostane, mohou si ho vyžadovat jen soudy a některé další úřady a to pouze pro vymezené účely. Navíc stále platí, že ten, jehož trestní stíhání bylo podmíněně zastaveno, je bezúhonný, protože nebyl odsouzen. Takže ani úřady, které mají právo si vyžádat opis z rejstříku trestů, k tomu nemůžou nijak negativně přihlížet.
Pokud jde o argumenty, ty najdete v § 9 a § 13 zákona o rejstříku trestů.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Bezúhonnost a podmíněně zastavené tr. stíhání

Příspěvekod Zdeněk v stř 12. lis 2008 14:06:17

Dobrý den, toto téma mě velmi zajímá, jelikož jsem osoba, proti které bylo pozastavené trestní stíhání, již jsem obdržel i vyrozumění o osvědčení, nicméně na základě toho, že u mě bylo podmínečně pozastavené trestní stíhání, jsem nebyl přijat k Policii ČR. Je možné, že na stejném zdůvodnění by mě nevzali ani k hasičskému záchranému sboru? (všechny ostatní podmínky pro přijetí do služebního poměru byli splněny)

Předem děkuji za odpověď. Zdeněk
[adg][/adg]
Zdeněk
 

Re: Bezúhonnost a podmíněně zastavené tr. stíhání

Příspěvekod Poradce v stř 12. lis 2008 16:02:17

Zdeněk píše:Dobrý den, toto téma mě velmi zajímá, jelikož jsem osoba, proti které bylo pozastavené trestní stíhání, již jsem obdržel i vyrozumění o osvědčení, nicméně na základě toho, že u mě bylo podmínečně pozastavené trestní stíhání, jsem nebyl přijat k Policii ČR. Je možné, že na stejném zdůvodnění by mě nevzali ani k hasičskému záchranému sboru? (všechny ostatní podmínky pro přijetí do služebního poměru byli splněny)

Předem děkuji za odpověď. Zdeněk


Toto je upraveno ve služebním zákoně. Podle něho může být do služebního poměru (týká se to stejně hasičů i policistů a dalších sborů) přijat jen bezúhonná osoba. V daném případě ale nestačí jen čistý výpis z rejstříku trestů (který s ohledem na podmíněné zastavení skutečně čistý máte), ale přihlíží se i k podmíněnému zastavení trestního stíhání. Za bezúhonné se nepovažuje ten člověk, jehož trestní stíhání pro úmyslný trestný čin bylo pravomocně podmíněně zastaveno, a od uplynutí zkušební doby nebo lhůty, v níž má být rozhodnuto, že se osvědčil, neuplynulo ještě 10 let, nebo bylo v trestním řízení, které bylo proti němu vedeno, rozhodnuto o podmíněném odložení podání návrhu na potrestání a od tohoto rozhodnutí ještě neuplynulo 5 let, je-li jednání, kterým spáchal trestný čin, v rozporu s požadavky kladenými na příslušníka.
Z uvedeného vyplývá, že pokud od vašeho osvědčení ještě neuplynulo 10 let a vaše trestní stíhání se týkalo úmyslného trestného činu, můžete být do služebního poměru přijat, jen pokud trestný čin, pro který jste byl stíhán neodporuje filosofii práce příslušníka sboru. Je možné, že to, co vadilo policistům, nebude vadit hasičům.
Celý text služebního zákona najdete např. na adrese http://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-361-2003-sb-o-sluzebnim-pomeru-prislusniku-bezpecnostnich-sboru/je to § 14.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Zpět na Rejstřík trestů, zahlazení apod.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

Bloud TopList
cron