příjmení dítěte

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: jméno dítěte

Příspěvekod Poradce v čtv 25. úno 2010 11:33:38

maci.ko píše:Dobrý den
Chtěla bych se zeptat na pár otázek. Mám Dítě z předchozího manželství. Niní mám přítele, který ale nežije ve společné domácnosti, čekáme spolu dítě. Zatím ani nemáme v plánu bydlet spolu v jednom bytě, bude mi na dítě přispívat a pomáhat s dítětem. Bude mít automaticky příjmení po otci nebo může mít po mě? A další věc co mám udělat proto abych si mohla změnit příjmení, a jaka je šance aby můj syn mohl mít příjmeni od přítele? Děkuji za odpověd a přeji přijemný den.



Vaše dítě bude mít takové příjmení, na jakém se s jeho otcem dohodnete (buď po vás nebo po něm). Abyste si změnila příjmení, je nejjednodušší se vdát. Jinak o změnu příjmení můžete požádat na matrice příslušné podle místa vašeho bydliště. Totéž můžete udělat i za syna, počítejte ale s tím, že k tomu bude třeba souhlasu jeho otce. Pokud se s otcem nedohodnete, musel by ten souhlas dát soud. Na matrice vám určitě poradí podrobnosti.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: Dvě příjmení dítěte

Příspěvekod Spiritosanto v čtv 27. kvě 2010 9:02:46

Dobrý den,

s partnerem chystáme svatbu, dohodli jsme se, že po svatbe budu na prvnim miste uzivat jeho prijmeni a na druhem sve puvodni, dejme tomu Novaková Wagnerová. Rádi bychom, aby i naše společné děti ( budoucí, zatím žádné nemáme) nosili tato dvě příjmení. Podle zákonu o matrikách § 70 (1)d) – „občan může užívat více příjmení jde-li o příjmení dítěte po jeho rodičích, kteří jsou oprávněni užívat více příjmení.“ Nicméne na matrice pred svatbou musime napsat, jaké bude spolecne prijmeni deti - a jelikoz spolecne prijmeni je v tomto prijmeni Novák - deti musi byt Novakovi.
Má otázka tedy je, jak to udělat, aby děti měli příjmení obě? Event, zda lze aby i muž nosil tato dvě příjmení ( byl by za to rád-, ale myslím, že to nejde...)
prosím o radu
Spiritosanto
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 27. kvě 2010 8:52:00

Re: Dvě příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v čtv 27. kvě 2010 12:12:41

Spiritosanto píše:Má otázka tedy je, jak to udělat, aby děti měli příjmení obě? Event, zda lze aby i muž nosil tato dvě příjmení ( byl by za to rád-, ale myslím, že to nejde...)
prosím o radu



Pokud jde o příjmení manželů, mohou mít oba manželé (tedy nejen žena) po svatbě příjmení složené. Na prvním místě je vždy uváděno příjmení přijaté od manžela (manželky), na druhém místě vlastní příjmení před svatbou. To znamená, že jestliže nevěsta bude Pospíchalová a ženich Kolovratník, tak po svatbě manželka ponese jméno Kolovratníková Pospíchalová a manžel Pospíchal Kolovratník. Tato jména také budou muset vždy uvádět jako celek, takže si rozmyslete, jestli každý úřední dokument budete chtít podepisovat jako Emeralda Kolovratníková Pospíchalová. Znám několik žen, které takto nosí dvojí příjmení, protože se jim to před svatbou zdálo emancipované a dnes by to raději změnili, protože už jen představování je jim na obtíž. To je ale vaše věc, jak se rozhodnete.
Pokud jde o příjmení budoucích dětí, bude třeba, abyste se na jejich příjmení dohodli před svatbou. Tady je trochu v rozporu zákon o rodině a zákon o matrikách, jménu a příjmení. Zákon o rodině uvádí, že pokud si rodiče ponechají svá dosavadní příjmení, musejí se dohodnout, které z jejich příjmení budou užívat jejich děti. Vy sice chcete mít příjmení složené, ale v praxi to znamená, že si ponecháte původní příjmení a přidáte k němu příjmení druhého z manželů. To by nasvědčovalo tomu, že dítě může mít příjmení jen jednoho z manželů (původní). ono je to i praktické. Vezměte si, že by se váš syn jmenoval Vendelín Kolovratník Pospíchal a za 25 let by se oženil s Božetěchou Skočdopolovou Hendrychovou a rozhodli by se, že si ke svým příjmením přidají příjmení svého manžela. Váš syn by se tak po svatbě jmenoval Vendelín Skočdopole Hendrych Kolovratník Pospíchal. Měl by tedy již 4 příjmení a kdyby v tom pokračovali i jeho potomci, vždy by se délka příjmení znovu zdvojnásobila (váš vnuk by již měl osm příjmení, pravnuk 16 atd.). Zákon o jménu a příjmení jste v § 70 citovala sama. Ten by zase nasvědčoval tomu, že kumulování příjmení u dětí je rovněž možné, stejně by ale bylo třeba předem se dohodnout na pořadí příjmení (protože vy budete Kolovratníková Pospíchalová a váš manžel Pospíchal Kolovratník). Já bohužel nejsem schopen vám jednoznačně říci, zda tedy kumulování příjmení u dětí je možné, nemám s tím žádné praktické zkušenosti, v této záležitosti by vám spíše poradili přímo na matrice. Nicméně již z praktického hlediska bych se klonil k variantě první, tedy že dítě může nést příjmení pouze jedno, a to dohodnuté příjmení, které měl jeden z rodičů za svobodna.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Spiritosanto v čtv 27. kvě 2010 13:11:12

Myslím, že nemáte pravdu v tom, že oba můžeme mít příjmení složené. Podle zákona o rodině § 8
(1) Snoubenci jsou povinni při uzavírání manželství před matričním úřadem nebo oprávněným orgánem církve souhlasně prohlásit, zda příjmení jednoho z nich bude jejich příjmením společným, či zda si ponechají svá dosavadní příjmení nebo zda spolu s příjmením společným bude jeden z nich užívat a na druhém místě uvádět příjmení předchozí; bylo-li předchozí příjmení složeno ze dvou příjmení, může být na druhém místě užíváno a uváděno jen jedno z nich.

(2) Ponechají-li si svá dosavadní příjmení, prohlásí, které z jejich příjmení bude příjmením společných dětí.

Složené příjmení tedy může mít jen jeden. Alespoň tak si to vykládám já ( a bohužel i paní matrikářka, ale jak už tu bylo psaáno, co matrikář to názor) proto jsem se chtěla zeptat, jak si to vykládá právník. Takže myslím, že bud muzu ja byt Kolovratníková Pospíchalová a manžel Kolovratník, nebo já Pospíchalová a manžel Pospíchal Kolovratník. A děti dle všeho musí mít příjmení společné, tudíž v prvním případě Kolovratník, a druhém Pospíchal.
No, potřebovala bych tam najít nějakou skulinku, přes kterou by ta dvě příjmení pro děti šlo na matriku zapsat....
Spiritosanto
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 27. kvě 2010 8:52:00

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v čtv 27. kvě 2010 13:29:55

Spiritosanto píše:Myslím, že nemáte pravdu v tom, že oba můžeme mít příjmení složené.

Máte samozřejmě pravdu vy, jak vidíte, ani právník vám nezaručí správnou informaci, takže se omlouvám. Ona to není v praxi až tak častá situace a navíc se týká opravdu spíše oblasti matriky než praktikování rodinného práva a já si zkrátka přečetl příslušné ustanovení příliš zběžně.

Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Spiritosanto v čtv 27. kvě 2010 13:40:39

Myslím, že matrikář není právník, tudíž si někdy zákon může vykládat nesprávně. Ale asi ne v tomto případě.

Každopádně děkuji za váš čas:-)
Spiritosanto
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 27. kvě 2010 8:52:00

Příjmení dítěte po narození

Příspěvekod Neznaly v stř 04. srp 2010 15:44:16

Dobrý den,
partnerka čeká mé dítě, ovšem náš vztah je, zdá se, již u konce. Vyslechl jsem mnoho různých výhrůžek, třeba že mě neuvede jako otce, ovšem to je docela lehce napadnutelné, pokud to dobře chápu, že? Rád bych se Vás zeptal, jak je to s příjmením, které dítě dostane. V našem případě je dohoda nejistá, žena neustále tvrdí, že moje příjmení dcera nedostane. Ač bych si přál, aby mé iniciály nosila, beru na vědomí, že jsme se s partnerkou nevzali a tudíž bych chápal, že chce mít s dcerou shodné příjmení. Nicméně, jde mi o to, že ona je již rozvedená, tudíž nenosí "své" příjmení, ale nějakého cizího člověka, a já zásadně nesouhlasím, aby po něm byla má dcera pojmenována. Neměl bych příliš námitek, kdyby se jednalo o ženino rodné příjmení. Jaká mám v tomhle ohledu jako otec práva, můžu s tím nesouhlasit? Vezme někdo fakt, že by se dítě jmenovalo po bývalém manželovi, vůbec v potaz? A jak je to se samotným jménem (křestním), mohu s ním nesouhlasit?
Budu Vám vděčný za objasnění a rady. Děkuji, pěkný den.
Neznaly
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 04. srp 2010 15:24:56

Re: Příjmení dítěte po narození

Příspěvekod Poradce v stř 04. srp 2010 16:29:57

Neznaly píše:Dobrý den,
partnerka čeká mé dítě, ovšem náš vztah je, zdá se, již u konce. Vyslechl jsem mnoho různých výhrůžek, třeba že mě neuvede jako otce, ovšem to je docela lehce napadnutelné, pokud to dobře chápu, že? Rád bych se Vás zeptal, jak je to s příjmením, které dítě dostane. V našem případě je dohoda nejistá, žena neustále tvrdí, že moje příjmení dcera nedostane. Ač bych si přál, aby mé iniciály nosila, beru na vědomí, že jsme se s partnerkou nevzali a tudíž bych chápal, že chce mít s dcerou shodné příjmení. Nicméně, jde mi o to, že ona je již rozvedená, tudíž nenosí "své" příjmení, ale nějakého cizího člověka, a já zásadně nesouhlasím, aby po něm byla má dcera pojmenována. Neměl bych příliš námitek, kdyby se jednalo o ženino rodné příjmení. Jaká mám v tomhle ohledu jako otec práva, můžu s tím nesouhlasit? Vezme někdo fakt, že by se dítě jmenovalo po bývalém manželovi, vůbec v potaz? A jak je to se samotným jménem (křestním), mohu s ním nesouhlasit?
Budu Vám vděčný za objasnění a rady. Děkuji, pěkný den.

Je to jednoduché - buď se dohodnete nebo na návrh některého z vás rozhodne o příjmení soud. To samé platí i pro křestní jméno.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Příjmení dítěte po narození

Příspěvekod Neznaly v stř 04. srp 2010 16:48:05

Admin píše:Je to jednoduché - buď se dohodnete nebo na návrh některého z vás rozhodne o příjmení soud. To samé platí i pro křestní jméno.

Takže je to na ní, co napíše dítěti za jméno a příjmení, mě se ptát nikdo nebude? Chápu, že potom jedině soud. Myslíte si, že můj důvod k nesouhlasu má v tomto případě nějakou váhu?
Ještě jednou Vám děkuji.
Neznaly
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 04. srp 2010 15:24:56

Re: Příjmení dítěte po narození

Příspěvekod Poradce v stř 04. srp 2010 20:11:43

Neznaly píše:
Admin píše:Je to jednoduché - buď se dohodnete nebo na návrh některého z vás rozhodne o příjmení soud. To samé platí i pro křestní jméno.

Takže je to na ní, co napíše dítěti za jméno a příjmení, mě se ptát nikdo nebude? Chápu, že potom jedině soud. Myslíte si, že můj důvod k nesouhlasu má v tomto případě nějakou váhu?
Ještě jednou Vám děkuji.

Vás se právě matrika ptát bude, stejně jako matky dítěte. když matrika zjistí, že se nedohodnete, odkáže vás na soud. Zda soud vaše námitky bude považovat za podstatné, to nedokážu odhadnout.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron