příjmení dítěte

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod micurinka v sob 19. úno 2011 11:51:56

Dobrý den,
v roce 2007 jsem se rozvedla, dcera mi byla svěřena do péče, bylo rozhodnuto že otec má platit 3 000 kč měsíčně. K dnešnímu dni již dluží 24 000, již 4 měsíce nezaplatil ani korunu, jinak do té doby posílal třeba po 200 kč. Dceru neviděl 4 roky, během té doby poslal pouze jeden usmolený pohled a žádal o zrušení alimentů. Nekontaktuje jí.
Dcera je velmi citlivá, má ADHD, beru na ní příspěvek na péči, špatně se učí, docházíme i do PPP.
Otce nemá zájem vidět, nechce ho kontaktovat a ani k němu nechce.
S nynějším přítelem se chceme vzít, čekáme další miminko, dcera se velmi těší a s přítelem si rozumí a zároveň ho bere jako otce.
Ráda bych podala žádost o změnu příjmení, nesla by špatně kdyby se jmenovala jinak, je na mě dost fixovaná.
Žádala jsem otce o souhlas, nekomunikuje. Myslíte si že máme šanci uspět?
Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Mičunovičová
micurinka
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 19. úno 2011 11:18:40


Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v sob 19. úno 2011 12:44:10

micurinka píše:Dobrý den,
v roce 2007 jsem se rozvedla, dcera mi byla svěřena do péče, bylo rozhodnuto že otec má platit 3 000 kč měsíčně. K dnešnímu dni již dluží 24 000, již 4 měsíce nezaplatil ani korunu, jinak do té doby posílal třeba po 200 kč. Dceru neviděl 4 roky, během té doby poslal pouze jeden usmolený pohled a žádal o zrušení alimentů. Nekontaktuje jí.
Dcera je velmi citlivá, má ADHD, beru na ní příspěvek na péči, špatně se učí, docházíme i do PPP.
Otce nemá zájem vidět, nechce ho kontaktovat a ani k němu nechce.
S nynějším přítelem se chceme vzít, čekáme další miminko, dcera se velmi těší a s přítelem si rozumí a zároveň ho bere jako otce.
Ráda bych podala žádost o změnu příjmení, nesla by špatně kdyby se jmenovala jinak, je na mě dost fixovaná.
Žádala jsem otce o souhlas, nekomunikuje. Myslíte si že máme šanci uspět?
Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Mičunovičová



Nedokážu takhle posoudit, jaké jsou vaše šance na úspěch. Pokud nebudete mít souhlas otce dítěte, budete se muset obrátit na soud, aby souhlas otce byl nahrazen soudním rozhodnutím. Bude pa záležet na vás, jestli budete schopni soud přesvědčit nebo ne, pokud je ale pravda to, co uvádíte, tak bych vám alespoň malou naději na úspěch dával.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Mala.Nika v úte 05. dub 2011 18:23:51

Dobrý den,
v červnu mi bude 18 let a chtěla bych si změnit příjmení. Maminka je s mým otcem rozvedená už 13 let a on o mě posledních 5 let nejeví zájem. Alimenty platí jek se mu chce. Maminka se znovu vdala a já beru jejího manžela jako vlastního otce, protože mě vychovává od 10ti let. Chtěla bych mít stejné příjmení jako oni dva. Je šance že mi to úřad dovolí?
Děkuji za odpověď.
Mala.Nika
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 05. dub 2011 18:14:31

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v stř 06. dub 2011 7:07:34

Mala.Nika píše:Dobrý den,
v červnu mi bude 18 let a chtěla bych si změnit příjmení. Maminka je s mým otcem rozvedená už 13 let a on o mě posledních 5 let nejeví zájem. Alimenty platí jek se mu chce. Maminka se znovu vdala a já beru jejího manžela jako vlastního otce, protože mě vychovává od 10ti let. Chtěla bych mít stejné příjmení jako oni dva. Je šance že mi to úřad dovolí?
Děkuji za odpověď.



Zákon o matrikách k povolování změn příjmení říká toto:
Kód: Vybrat vše
Změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, nebo směšné, nebo je-li pro to vážný důvod.

Nedokážu bohužel posoudit, zda skutečnost, že se o vás váš otec delší dobu nezajímá, je dostatečným důvodem ke změně příjmení. V této oblasti (rozhodují zde matriky, nikoliv soudy) nemám bohužel žádné praktické zkušenosti. Rozhodně to ale můžete zkusit a uvidíte.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Změna příjmení dítěte,dodatečné zapsání otce do rodn. listu

Příspěvekod pomela v čtv 14. dub 2011 8:06:53

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně změny příjmení dítěte a dodatečné zapsání otce do rodného listu. Jsem svobodná matka, mám 3 měsíčního syna, který má příjmení po mě. Jeho biologický otec, když zjistil, že jsem těhotná zmizel a od té doby jsem ho neviděla. Proto není uveden v rodném listu dítěte, neplatí žádné alimenty, prostě pro nás přestal existovat. V těhotenství jsem poznala svého nynějšího přítele, se kterým bydlíme ve společné domácnosti, byl se mnou skoro celé těhotenství i u porodu a syna, kterého bere za svého. Počítám s tím, že se do budoucna vezmeme a budeme mít další dítě, které bude mít příjmení po něm. Je možné, aby můj syn měl příjmení po mém příteli a přítel byl zapsán do robného listu jako jeho otec? Co je k tomu potřeba udělat? Lze to provést dříve než budeme manželé, dokud je syn ještě malý?
Děkuji za odpověď.
pomela
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 14. dub 2011 7:37:54

Re: Změna příjmení dítěte,dodatečné zapsání otce do rodn. li

Příspěvekod Poradce v čtv 14. dub 2011 8:45:07

pomela píše:Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně změny příjmení dítěte a dodatečné zapsání otce do rodného listu. Jsem svobodná matka, mám 3 měsíčního syna, který má příjmení po mě. Jeho biologický otec, když zjistil, že jsem těhotná zmizel a od té doby jsem ho neviděla. Proto není uveden v rodném listu dítěte, neplatí žádné alimenty, prostě pro nás přestal existovat. V těhotenství jsem poznala svého nynějšího přítele, se kterým bydlíme ve společné domácnosti, byl se mnou skoro celé těhotenství i u porodu a syna, kterého bere za svého. Počítám s tím, že se do budoucna vezmeme a budeme mít další dítě, které bude mít příjmení po něm. Je možné, aby můj syn měl příjmení po mém příteli a přítel byl zapsán do robného listu jako jeho otec? Co je k tomu potřeba udělat? Lze to provést dříve než budeme manželé, dokud je syn ještě malý?
Děkuji za odpověď.

Jestliže skutečný otec dítěte není zapsán v rodném listu dítěte, tak je zcela snadné, aby otcem dítětem po právní stránce (tedy jako otec zapsaný v rodném listě dítěte) byl váš přítel. Stačí, když zajdete na matriku a tam oba souhlasně prohlásíte, že on je otcem dítěte. To stačí pro to, aby byl do rodného listu jako otec zapsán. Příjmení vašeho dítěte se změní v okamžiku, kdy se za svého přítele vdáte. Při svatbě totiž musíte určit, jaké příjmení ponesou vaše děti. Takové příjmení pak ponese i dítě, které se narodilo před svatbou. To ale platí jen v případě, že se bude jednat o svatbu mezi matkou a otcem dítěte. je tedy třeba nejdříve zařídit, aby váš přítel byl zapsán jako otec dítěte a pak teprve svatbu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod luka v pát 03. čer 2011 11:41:39

Dobrý den, dcerka (6let)se jmenuje po svém otci, kterého téměř nezná. Nestýkají se, na ulici by ho určitě nepoznala, neposílá žádné peníze. Ani policie neví, kde se nachází. Nebyli jsme oddáni.
Já mám příjmení po svém manželovi, máme spolu roční dítě a dcerka by se chtěla jmenovat stejně jako my všichni. Prosím poraďte jak postupovat. Děkuji.
luka
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 03. čer 2011 11:35:55

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v pát 03. čer 2011 11:57:25

luka píše:Dobrý den, dcerka (6let)se jmenuje po svém otci, kterého téměř nezná. Nestýkají se, na ulici by ho určitě nepoznala, neposílá žádné peníze. Ani policie neví, kde se nachází. Nebyli jsme oddáni.
Já mám příjmení po svém manželovi, máme spolu roční dítě a dcerka by se chtěla jmenovat stejně jako my všichni. Prosím poraďte jak postupovat. Děkuji.

Ke změně příjmení dítěte potřebujete souhlas otce. Pokud tento souhlas nezískáte, např. proto, že neznáte jeho pobytu, můžete změny příjmení dosáhnout jen rozhodnutím soudu, který dá souhlas se změnou příjmení dítěte. Se žádostí o sepsání návrhu pro soud se můžete obrátit na kteréhokoliv advokáta, pomoci by vám mohli i na tzv. sociálce, tedy na odboru sociálním městského úřadu (tzv. malý okres), v jehož obvodu s dcerou žijete.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod romyna v pát 03. čer 2011 18:53:34

Dobrý den, prosím Vás o radu, jsem rozvedená, soudem mi byla svěřena dcera do péče, otci stanoveno výživně, které řádně platí. Dcera k němu nemá žádnou citovou vazbu, oslovuje ho křestním jménem,a on k ní také žádnou citovou vazbu nemá, určený styk soudně nemáme, a on o něj nikdy nepožádal, jsme rozvedeni od roku 2005.V současné době je dceři 10 let, jsem vdaná za občana Německa, ze vztahu se nám narodil syn, kterému jsou 4 roky, všichni společně žijeme v Německu, kde dcera navštěvuje základní školu, mému manželovi říká tati a má k němu vytvořenou citovou vazbu. Vzhledem k tomu, že jí trápí, že má odlišné příjmení, a její české příjmení jí ve škole neustále komolí, chce se dcera jmenovat jako celá rodina. Bývalý manžel s tím nesouhlasí, souhlasil by pouze v případě, kdyby můj manžel dceru adoptoval, s čímž já nesouhlasím, jakou šanci bych měla při podání návrhu o změny příjmení nezletilé dcery u soudu?
Předem děkuji za odpověd.
romyna
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 03. čer 2011 18:31:31

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v sob 04. čer 2011 8:05:38

romyna píše:Dobrý den, prosím Vás o radu, jsem rozvedená, soudem mi byla svěřena dcera do péče, otci stanoveno výživně, které řádně platí. Dcera k němu nemá žádnou citovou vazbu, oslovuje ho křestním jménem,a on k ní také žádnou citovou vazbu nemá, určený styk soudně nemáme, a on o něj nikdy nepožádal, jsme rozvedeni od roku 2005.V současné době je dceři 10 let, jsem vdaná za občana Německa, ze vztahu se nám narodil syn, kterému jsou 4 roky, všichni společně žijeme v Německu, kde dcera navštěvuje základní školu, mému manželovi říká tati a má k němu vytvořenou citovou vazbu. Vzhledem k tomu, že jí trápí, že má odlišné příjmení, a její české příjmení jí ve škole neustále komolí, chce se dcera jmenovat jako celá rodina. Bývalý manžel s tím nesouhlasí, souhlasil by pouze v případě, kdyby můj manžel dceru adoptoval, s čímž já nesouhlasím, jakou šanci bych měla při podání návrhu o změny příjmení nezletilé dcery u soudu?
Předem děkuji za odpověd.

Český soud by o tom rozhodoval pouze v případě, že dcera má české státní občanství, což ale předpokládám má. Změna příjmení je poměrně značným zásahem do osobnosti dítěte, takže za situace, kdy otec sice neudržuje s dítětem styky, ale výživné řádně platí, většinou nebývá soudem dán souhlas ke změně příjmení. V daném případě ale trošku ve váš prospěch hovoří to, že žijete v cizině a že české příjmení tam skutečně může dítěti v jeho okolí dělat problémy. Rozhodnutí tedy je na soudu, záleží na vás, jestli ho budete umět přesvědčit, jaké bud konečné rozhodnutí, si netroufám odhadnout.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Bloud TopList
cron