příjmení dítěte

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod hello v stř 24. srp 2011 19:25:36

Po narození našeho dítěte jsme se s přítelem a otcem dítěte dohodli na příjmení po něm. Nejsme sezdaní,ani svatbu neplánujeme. v průběhu času jsem zjistila,že různost příjmení určitým způsobem komplikuje situaci mě i dcery,že dochází k určitému zmatku u doktora,v nemocnici,v úřední rovině,tím,že se jmenujeme každá jinak. s partnerem a otcem jsme se tedy dohodli,že dceři vrátíme mé jméno.zažádala jsem tedy o změnu se souhlasem otce. na matrice mi bylo řeřeno,že by neměl být důvod to neschválit,ale že se ještě musí dotázat na sociálce a že nás někdo může přijít navštívit. nerozumím tomu.zažádali jsme pouze o změnu příjmení a oba rodiče s tím souhlasíme.malé není ještě ani rok. je toto běžný postup a proč?
také se chci zeptat,kdybychom se s přítelem v budoucnosti přece jenom pro sňatek rozhodli,bylo by nám opětovně umožněno dát dceři jméno,které ponesou oba rodiče,když jsme teď zažádala,aby měla příjmení po mě,tedy po matce?
děkuji.
hello
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 24. srp 2011 19:12:08


Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v ned 28. srp 2011 12:02:01

hello píše:Po narození našeho dítěte jsme se s přítelem a otcem dítěte dohodli na příjmení po něm. Nejsme sezdaní,ani svatbu neplánujeme. v průběhu času jsem zjistila,že různost příjmení určitým způsobem komplikuje situaci mě i dcery,že dochází k určitému zmatku u doktora,v nemocnici,v úřední rovině,tím,že se jmenujeme každá jinak. s partnerem a otcem jsme se tedy dohodli,že dceři vrátíme mé jméno.zažádala jsem tedy o změnu se souhlasem otce. na matrice mi bylo řeřeno,že by neměl být důvod to neschválit,ale že se ještě musí dotázat na sociálce a že nás někdo může přijít navštívit. nerozumím tomu.zažádali jsme pouze o změnu příjmení a oba rodiče s tím souhlasíme.malé není ještě ani rok. je toto běžný postup a proč?
také se chci zeptat,kdybychom se s přítelem v budoucnosti přece jenom pro sňatek rozhodli,bylo by nám opětovně umožněno dát dceři jméno,které ponesou oba rodiče,když jsme teď zažádala,aby měla příjmení po mě,tedy po matce?
děkuji.



Nevím, proč chce matrika prověřovat situaci v rodině, o těchto praktikách nemám žádné informace. Také ale nevím, proč byste měla dceři měnit příjmení, když jste se při jejím narození na příjmení dohodli a navíc nevylučujete možnost sňatku s jejím otcem a opětovnou změnu příjmení. To, že jsou zmatky na úřadech či u lékaře se zdá pouze vám, ale všichni jsou na to zvyklí. Je spousta matek, které mají jiné příjmení, než jejich dítě, protože to udělaly třeba stejně jako vy, nebo se rozvedly a znovu vdaly atd. Úřady či lékaři jsou na to zvyklí, pokud vás při jednání oslovují příjmením dítěte, tak je to pouze ze zvyku, když je ale upozorníte na rozdílnost příjmení, tak si to zapamatují a nevidí v tom žádný problém.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod hello v pon 29. srp 2011 16:42:45

ano,možná je to o zvyku,ale je to nepříjemné.to,že jsme dcerce dali jméno po otci shledávám jako chybu.nesouhlasím s tím,co je běžná praktika v naší zemi,že děti z nesezdaných páru nesou jména po otcích. v našem případě k tomuto rozhodnutí došlo těsně před porodem z osobních duvodu panujících v rodině,ktere jsem později viděla jako mylné a ráda bych tedy to,co považuji za chybu napravila,stejně jako se vrátila k puvonímu přesvědčení o tom,že dítě pakliže rodiče nejsou manželé, má nést jméno po matce.další duvodem je život v zahraničí.plánujeme žít v zahraničí a cestovat s malou budu hlavně já.jelikož od příštího roku nelze mít dítě zapsané v cestovním pase,ale musí mít svuj vlastní pas,shledávám toto jako potenciální duvod pro vznik nedorozumnení při pasových kontrolách na hranicích mimo Shengen - na letištích budu automaticky dotazována z duvodu rozdílnosti příjmení na to,zda jsem matka nebo zda mám povolení od rodiče s dítětem cestovat.vše bude v pořádku,pokud bude stačit odpověď,ano,jsem matka,ale tato odpověď stačit nemusí a mohou po mně požadovat něco,čím toto prohlášení doložím a přijde mi dost zvláštní představa,že bych u sebe stále musela mít nějaký dokument,RL,dokazující muj vztah k vlastnímu dítěti.již jsem s dítětem,ne svým cestovala,a toto se nám při pasové kontrole přihodilo.sňatek neplánujeme,byla to čistě hypotetická úvaha.pro změnu jména jsem se rozhodla,mám k tomu duvody a otec dítěte v tom nevidí absolutně žádný problém,chápe mé duvody a souhlasí.malá ma 9 měsícu,o existenci příjmení nemá sebemenší ponětí a proto mi postup matriky přijde jako postup přesahující jejich kompetenci a zásah do našich práv a svobod.


dnes k nám na základě žádosti z matriky přišla paní referentka ze sociálky. paní nevěděla o tom,že otec dítěte dal souhlas ke změně jména,přičemž jeho souhlas byl součástí žádosti,ale nebyla o tom z matriky informována.když jsem jí to řekla,tak se podivila,proč jim to tedy z matriky vubec poslali a proč to nevyřídili rovnou a chtějí jejich vyjádření.a hlavně se velmi podivila,že matrikářka ve své žádosti o vyjádření ze sociálky k mé žádosti tento zásadní fakt,že otec dal ke změně souhlas,vubec neuvedla.
je možné si z těchto duvodu na postup dotyčné matrikářky stěžovat?bylo docela nepříjemné něco takového podstoupit a ani já ani partner k tomu nespatřujeme sebemenší duvod.kamaradka mi na toto řekla,že to je cena za špatné rozhodnutí,které jsem učinila při souhlasu se jménem otce.
děkuji
Naposledy upravil hello dne pon 29. srp 2011 19:34:57, celkově upraveno 1
hello
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 24. srp 2011 19:12:08

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v pon 29. srp 2011 17:31:25

hello píše:je možné si z těchto duvodu na postup dotyčné matrikářky stěžovat?bylo docela nepříjemné něco takového podstoupit a ani já ani partner k tomu nespatřujeme sebemenší duvod.kamaradka mi na toto řekla,že to je cena za špatné rozhodnutí,které jsem učinila při souhlasu se jménem otce.
děkuji

Stěžovat si určitě můžete, v tom vám nikdo bránit nemůže.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod hello v pon 29. srp 2011 18:04:52

ano,to víme,spíše jsme svuj dotaz mířili na to,zda nevíte,zda tento postup ze strany matriky,tak jak jsem ho popsala a hlavne neuvedení zakladní informace pro socialni odbor byl opodstatněný a v poradku v pripade zmeny prijmeni ditete za oboustranneho souhlasu obou rodicu. samozrejme to nemusime vubec resit a jen to prijmout,ale je to spravne? kazdopadne dekuji za Vas cas.
hello
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 24. srp 2011 19:12:08

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v pon 29. srp 2011 18:40:19

hello píše:ano,to víme,spíše jsme svuj dotaz mířili na to,zda nevíte,zda tento postup ze strany matriky,tak jak jsem ho popsala a hlavne neuvedení zakladní informace pro socialni odbor byl opodstatněný a v poradku v pripade zmeny prijmeni ditete za oboustranneho souhlasu obou rodicu. samozrejme to nemusime vubec resit a jen to prijmout,ale je to spravne? kazdopadne dekuji za Vas cas.

Zákon o matrikách neukládá matričnímu úřadu, aby v rámci rozhodování o žádosti o změně příjmení dítěte bylo prováděno sociální šetření v rodině dítěte. Na druhou stranu je ale potřeba pro rozhodnutí o změně příjmení zjistit, zda k tomu existují zákonné důvody (to, že se oba rodiče dohodli, rozhodně není zákonným důvodem - zákon mluví o tom, že musí jí o člověka s hanlivým nebo směšným příjmením nebo z jiného závažného důvodu). Je tedy možné, že matrika hledala u vás doma nějaký ten závažný důvod. Stěžujte si a oni vám to vysvětlí.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod hello v pon 29. srp 2011 19:30:50

děkuji,Vaše shrnutí zní logicky. vlastně nám šlo jenom o to pochopit postup matrikářky.
je pro mě velmi duležité,aby jsme s mými dětmi měli stejné jméno,není podstatné jaké,ale stejné. a jelikož svatba s partnerem není momentálně možná a nebude dalších několik let,tak jsem jej požádala o tuto změnu. je jen mou chybou,že jsem se takto nerozhodla hned po narození dítěte. prosím,muj poslední dotaz,čistě hypotetický.v připadě sňatku s otcem dcerky,jak by se postupovalo v našem případě u určování jména našeho dítěte/našich dětí? vyrozumněla jsem od Vás,že při svatbě musíme určit, jaké příjmení ponesou naše děti. že takové příjmení pak ponese i dítě, které se narodilo před svatbou.samozřejmě jen v případě, že se jedná o svatbu mezi matkou a otcem dítěte,což by se v našem případě jednalo. záleželo by v našem případě na individuálním posouzení někoho nebo by se tento postup vztahoval i na naši dcerku?je to čisté hypotetická otázka,pouze mě zajímá,jak by se postupovalo.
hello
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 24. srp 2011 19:12:08

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v pon 29. srp 2011 19:36:08

hello píše:děkuji,Vaše shrnutí zní logicky. vlastně nám šlo jenom o to pochopit postup matrikářky.
je pro mě velmi duležité,aby jsme s mými dětmi měli stejné jméno,není podstatné jaké,ale stejné. a jelikož svatba s partnerem není momentálně možná a nebude dalších několik let,tak jsem jej požádala o tuto změnu. je jen mou chybou,že jsem se takto nerozhodla hned po narození dítěte. prosím,muj poslední dotaz,čistě hypotetický.v připadě sňatku s otcem dcerky,jak by se postupovalo v našem případě u určování jména našeho dítěte/našich dětí? vyrozumněla jsem od Vás,že při svatbě musíme určit, jaké příjmení ponesou naše děti. že takové příjmení pak ponese i dítě, které se narodilo před svatbou.samozřejmě jen v případě, že se jedná o svatbu mezi matkou a otcem dítěte,což by se v našem případě jednalo. záleželo by v našem případě na individuálním posouzení někoho nebo by se tento postup vztahoval i na naši dcerku?je to čisté hypotetická otázka,pouze mě zajímá,jak by se postupovalo.



Pokud byste se s otcem dítěte vzali, musíte při svatbě určit, jaké příjmení ponesou vaše děti. To se pak automaticky vztahuje i na dítě, které se narodilo vám a vašemu manželovi před uzavřením manželství (to platí jen, pokud v té době dítě bude ještě nezletilé). Pokud byste se tedy vzali, vaše dcera by automaticky změnila příjmení na to, které si dohodnete pro své děti při uzavření manželství, není třeba o nic žádat, ke změně příjmení v tomto případě dochází přímo ze zákona.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod martinburdik v stř 31. srp 2011 19:34:38

Dobrý den,jsem ženatý půl roku.Se ženou máme 9 měsíčni holčičku.Máme každý své příjmení a dcera po manželce.Rád bych aby se to změnilo a dcera měla příjmení po mě.Jak to mám udělat a zdali je to vůbec reálné.Manželka mi slibuje že vše vyřídí ale moc se ji nechce.Můžu to nějak zařídit já jako otec??Děkuji za odpověď Burdík
martinburdik
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 31. srp 2011 19:24:23

Re: příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v stř 31. srp 2011 20:21:16

martinburdik píše:Dobrý den,jsem ženatý půl roku.Se ženou máme 9 měsíčni holčičku.Máme každý své příjmení a dcera po manželce.Rád bych aby se to změnilo a dcera měla příjmení po mě.Jak to mám udělat a zdali je to vůbec reálné.Manželka mi slibuje že vše vyřídí ale moc se ji nechce.Můžu to nějak zařídit já jako otec??Děkuji za odpověď Burdík

Zařídit to musíte oba najednou, není možné, aby to řešil jen jeden z rodičů, musí být dán souhlas obou. Zajděte na matriční úřad (tam kde vám vystavili rodný list dítěte) a tam se domluvte.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron