příjmení dítěte

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

příjmení dítěte

Příspěvekod skipi33 v pon 26. kvě 2008 14:28:25

Bývalá manželka se bude vdávat a chce, aby moje nezletilá dcera převzala jméno jejího nového partnera (tj. budoucího manžela). Já s tím nesouhlasím, takže bývalá žena bude u soudu žádat (samozřejmě až po uzavření sňatku), aby můj souhlas nahradilo soudní rozhodnutí. Jakým způsobem se mohu bránit? S dcerou se stýkám, řádně platím výživné. Děkuji za radu.
skipi33
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 26. kvě 2008 14:23:34


Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v pon 26. kvě 2008 14:44:18

skipi33 píše:Bývalá manželka se bude vdávat a chce, aby moje nezletilá dcera převzala jméno jejího nového partnera (tj. budoucího manžela). Já s tím nesouhlasím, takže bývalá žena bude u soudu žádat (samozřejmě až po uzavření sňatku), aby můj souhlas nahradilo soudní rozhodnutí. Jakým způsobem se mohu bránit? S dcerou se stýkám, řádně platím výživné. Děkuji za radu.



Změna příjmení dítěte je závažným zásahem do jeho osobnostních práv. Pokud se na tom rodiče nedohodnou (váš případ), může soud příjmení dítěte změnit bez souhlasu jednoho z rodičů jen ze závažných důvodů, mezi něž patří zejména nezájem druhého rodiče o dítě, neplacení výživného apod. Ve vašem případě, pokud je pravda to, co píšete, by tedy soud žalobě neměl vyhovět.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod van v stř 04. čer 2008 12:01:24

Otec dcery je belgičan, na matrice nám zdělili nebo spíše nezdělili, co vše potřebujeme, aby měla jeho příjmení, nejsme manželé. Takže dcera má jméno po mě. Je možnost změnit její příjmení, není zapsán ani jako otec, díky špatným informacím :? . Mohla bych také mít jeho příjmení aniž bychom se vzali? Opět, na matrice mi tvrdí, že to možné není, pouze v případě, že mé přijmení je hanlivé... někde jsem četla, že možné to je po zaplacení cca 1000.-kč. ??
van
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 04. čer 2008 11:45:39

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v stř 04. čer 2008 12:39:05

van píše:Otec dcery je belgičan, na matrice nám zdělili nebo spíše nezdělili, co vše potřebujeme, aby měla jeho příjmení, nejsme manželé. Takže dcera má jméno po mě. Je možnost změnit její příjmení, není zapsán ani jako otec, díky špatným informacím :? . Mohla bych také mít jeho příjmení aniž bychom se vzali? Opět, na matrice mi tvrdí, že to možné není, pouze v případě, že mé přijmení je hanlivé... někde jsem četla, že možné to je po zaplacení cca 1000.-kč. ??

Změnu příjmení si nelze jen tak koupit. Zákon opravdu hovoří o tom, že změnu příjmení lze povolit jen ze závažných důvodů, zejména, jedná-li se o člověka s příjmením hanlivým nebo směšným. Navíc, pokud je jako otec vaší dcery uveden jiný muž, než skutečný otec, musel by s tím i tento muž souhlasit. Pokud v rodném listě dítěte není uveden žádný muž, mohlo by dojít k určení otcovství skutečného otce tak, aby byl jako otec zapsán v matrice, a pak už by situace byla jednodušší, i když si nejsem jistý, zda by úřady i v takovém případě byly povinny žádosti vyhovět, zkoumalo by se, jestli to není v rozporu se zájmy nezletilého dítěte.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod neškudlová v pát 06. čer 2008 8:18:25

Dobrý den chtěla jsem se Vás zeptat,chtěla bych změnit příjmení mé dcery,které už je devět let s mím ninějším manželem už žijeme pět let a mou starší dceru od tří vychovává, máme ještě čtiřletou dceru,která zdílí naše společné příjmení.Má devítiletá dcera si jej přeje už od čtiř let,mému manželovi říká tatínku.S jejím otcem se už víc jak dva roky nestýká,ale výživné platí.Její vlastní otec,ale změnu nehodlá povolit.Opatrovnice mé dcery mi řekla,že pokud otec platí výživné,že o změnu žádat nemohu a nemám.Má dcera se tím trápí.Moc Vás prosím o radu.A děkuji předem.
neškudlová
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 06. čer 2008 8:03:25

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod catorade v pát 06. čer 2008 15:15:25

neškudlová píše:Dobrý den chtěla jsem se Vás zeptat,chtěla bych změnit příjmení mé dcery,které už je devět let s mím ninějším manželem už žijeme pět let a mou starší dceru od tří vychovává, máme ještě čtiřletou dceru,která zdílí naše společné příjmení.Má devítiletá dcera si jej přeje už od čtiř let,mému manželovi říká tatínku.S jejím otcem se už víc jak dva roky nestýká,ale výživné platí.Její vlastní otec,ale změnu nehodlá povolit.Opatrovnice mé dcery mi řekla,že pokud otec platí výživné,že o změnu žádat nemohu a nemám.Má dcera se tím trápí.Moc Vás prosím o radu.A děkuji předem.


Jméno, nebo příjmení lze změnit fyzické osobě pouze na základě její žádosti, případně žádosti jejích zákonných zástupců. Jinak existují dvě cesty jak změny příjmení docílit. Pokud bude otec se změnou příjmení souhlasit, tak se věc bude řešit pouze na matrice příslušného městského, či obecního úřadu. Pokud souhlasit ale nebude, budete muset podat návrh k soudu, kdy až na základě pravomocného rozhodnutí tohoto soudu přistoupí následně příslušná matrika ke změně příjmení.
catorade
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 11. kvě 2008 19:48:56

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod zabak v pát 17. říj 2008 20:18:00

Dobrý den,chtěla bych vědět,zda je možná změna příjmení dítěte bez souhlasu otce,na příjmení po otci. Otcovství muselo být určeno soudně,poté byl otec zapsán do rodného listu dítěte. Dítě má příjmení po mě. S otcem dítěte nežiji ani se nestýká s dítětem.Děkuji za odpověď.
zabak
 

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v sob 18. říj 2008 8:25:26

zabak píše:Dobrý den,chtěla bych vědět,zda je možná změna příjmení dítěte bez souhlasu otce,na příjmení po otci. Otcovství muselo být určeno soudně,poté byl otec zapsán do rodného listu dítěte. Dítě má příjmení po mě. S otcem dítěte nežiji ani se nestýká s dítětem.Děkuji za odpověď.

Vaše otázka je opravdu raritní, ženy v podobných situacích většinou chtějí, aby se dítě po otci nejmenovalo. Bez souhlasu otce to nepůjde. Mohla byste se sice obrátit na soud, aby o změně příjmení dítěte rozhodl i bez souhlasu otce, pochybuji však, že by soud takovému návrhu vyhověl, protože by to pro dítě nebylo žádným přínosem (pokud se tedy nejedná o nějaké hanlivé či jinak obtěžující příjmení).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod ivanka v úte 28. říj 2008 22:26:42

Dobrý den, syn je zapsán v rodném listu pod mým příjmením. V původním RL otec nebyl uveden. Soudním řízením však otec dosáhl určení otcovství a je nyní zapsán v RL syna. Jsem rozvedená a můj bývalý manžel je soudním rozhodnutím po zkouškách DNA vyloučen. Biologický otec je cizí státní příslušník a nyní mne žádá, abych synovi změnila příjmení po něm. Jinak bude žádat soud. Synovi jsou 4,5 roku. Pokud nebudu souhlasit, může toho dosáhnout soudní cestu, když syn žije se mnou v Čechách a mám jej ve své péči? Mohla bych případně dát návrh, aby syn měl obě příjmení? Po mně i po otci?
ivanka
 

Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v stř 29. říj 2008 18:36:36

ivanka píše:Dobrý den, syn je zapsán v rodném listu pod mým příjmením. V původním RL otec nebyl uveden. Soudním řízením však otec dosáhl určení otcovství a je nyní zapsán v RL syna. Jsem rozvedená a můj bývalý manžel je soudním rozhodnutím po zkouškách DNA vyloučen. Biologický otec je cizí státní příslušník a nyní mne žádá, abych synovi změnila příjmení po něm. Jinak bude žádat soud. Synovi jsou 4,5 roku. Pokud nebudu souhlasit, může toho dosáhnout soudní cestu, když syn žije se mnou v Čechách a mám jej ve své péči? Mohla bych případně dát návrh, aby syn měl obě příjmení? Po mně i po otci?

Otec dítěte může podat návrh na určení příjmení, pokud se na něm nedohodnete. To ale neznamená, že soud tomuto návrhu vyhoví. Spíše bych věřil, že takový návrh bude zamítnut, a to i sohledem na již poměrně vysoký věk dítěte. Změna příjmení by totiž nebyla v zájmu dítěte, ale pouze k ukojení ješitnosti otce.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Další

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron