příjmení dítěte

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

změna příjmení dítěte

Příspěvekod robertleo v stř 18. dub 2012 12:58:01

Dobrý den, chtěla bych se informovat o změně příjmení dětí. Mám děti ve své péči, a podaný návrh na zbavení otcovských práv u soudu. Pokud to vyjde, chtěla bych dětem změnit příjmení, jsou pojmenováni po otci. Já se za něj nevdala, takže mám jiné jméno jako děti.Za jak dlouho po rozsudku, případně bez něj můžu příjmení změnit a kolik to bude stát.
robertleo
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 18. dub 2012 12:49:20


Re: změna příjmení dítěte

Příspěvekod Poradce v stř 18. dub 2012 14:33:31

robertleo píše:Dobrý den, chtěla bych se informovat o změně příjmení dětí. Mám děti ve své péči, a podaný návrh na zbavení otcovských práv u soudu. Pokud to vyjde, chtěla bych dětem změnit příjmení, jsou pojmenováni po otci. Já se za něj nevdala, takže mám jiné jméno jako děti.Za jak dlouho po rozsudku, případně bez něj můžu příjmení změnit a kolik to bude stát.

Se žádostí o změnu příjmení nemusíte čekat, až soud zbaví otce rodičovské zodpovědnosti. Se souhlasem otce a se schválením soudu můžete požádat o změnu příjmení takřka okamžitě. Pokud soud otce zbaví rodičovské zodpovědnosti, tak nepotřebujete jeho souhlas, ale změna příjmení i tak bude muset být schválena opatrovnickým soudem, protože se jedná o neběžnou záležitost. Za soudní řízení v opatrovnických věcech se žádný poplatek neplatí. Za změnu příjmení jako takovou se platí poplatek 1000,- Kč. Pokud se tato změna týká více dětí najednou, tak se platí jen jeden poplatek dohromady.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

svatba a příjmení nevlastního dítete

Příspěvekod Lucinka77 v čtv 18. říj 2012 21:12:32

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, když mám dítě s bývalým přítelem a není zapsát v RL a teď mám dítě s mým nynějším přítelem a budeme se brát, tak jestli jde rovnou změnit příjmení mého předešlého dítěte na příjmení partnera, když s tím souhlasí. Nebo si musí dcerku osvojit až po svatbě? Žijeme s přítelem už od 10 měsíců dcerky a vychováva ji on. Biologický otec nemá zájem, nestará se, neplatí. Má násilné činy v rejstříku, takže kdyby náhodou nějaký zájem někdy měl, tak bych stejně podala žádost o zákaz styku. Z toho důvodu jsem ho ani neudávala do RL. V jednom formuláři na žádost o příjemí ohledně svatby a nahlášení termínu namatriku právě bylo, že když dítě nevěsty má otce neznámého, tak může mít příjmení po budoucím manželovi nevěsty. Byla tam kolonka na podpis budoucího manžela, že s tím souhlasí.
Lucinka77
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 18. říj 2012 20:37:42

Re: svatba a příjmení nevlastního dítete

Příspěvekod Poradce v pát 19. říj 2012 7:26:35

Lucinka77 píše:Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, když mám dítě s bývalým přítelem a není zapsát v RL a teď mám dítě s mým nynějším přítelem a budeme se brát, tak jestli jde rovnou změnit příjmení mého předešlého dítěte na příjmení partnera, když s tím souhlasí. Nebo si musí dcerku osvojit až po svatbě? Žijeme s přítelem už od 10 měsíců dcerky a vychováva ji on. Biologický otec nemá zájem, nestará se, neplatí. Má násilné činy v rejstříku, takže kdyby náhodou nějaký zájem někdy měl, tak bych stejně podala žádost o zákaz styku. Z toho důvodu jsem ho ani neudávala do RL. V jednom formuláři na žádost o příjemí ohledně svatby a nahlášení termínu namatriku právě bylo, že když dítě nevěsty má otce neznámého, tak může mít příjmení po budoucím manželovi nevěsty. Byla tam kolonka na podpis budoucího manžela, že s tím souhlasí.

Jestliže skutečný otec není zapsán v rodném listě, tak vlastně ani otcem není. Pokud po svatbě přijmete příjmení vašeho manžela, tak můžete požádat i o změnu příjmení vašeho prvního dítěte. Normálně by k tomu byl potřebný i souhlas jeho otce, ale jestliže otec není uveden v rodném listě, tak z pohledu práva otcem není a není tedy ani třeba jeho souhlas. Stejné by to bylo i s případnou adopcí, stačil by opět pouze váš souhlas.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: svatba a příjmení nevlastního dítete

Příspěvekod Lucinka77 v pát 19. říj 2012 10:36:23

A dá se to vyřídit nějak ještě před svatbou, nebo až po svatbě o to musíme zažádat? V jednom článku tady jsem se dočetla, že nebiologický otec může být před svatbou nahlášený na matriku jako biologický a že změna příjemní dítěte se změní po svatbě? Šlo by to i v naší situaci? Nebo by se třeba příjmení mé první dcerky tím určením nebiologického otce za biologického změnilo rovnou i příjmení? Naše společná dcerka má příjmení rovnou po příteli s tím, že chceme se po svatbě jmenovat všichni stejně.
Lucinka77
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 18. říj 2012 20:37:42

Re: svatba a příjmení nevlastního dítete

Příspěvekod Poradce v sob 20. říj 2012 10:29:49

Lucinka77 píše:A dá se to vyřídit nějak ještě před svatbou, nebo až po svatbě o to musíme zažádat? V jednom článku tady jsem se dočetla, že nebiologický otec může být před svatbou nahlášený na matriku jako biologický a že změna příjemní dítěte se změní po svatbě? Šlo by to i v naší situaci? Nebo by se třeba příjmení mé první dcerky tím určením nebiologického otce za biologického změnilo rovnou i příjmení? Naše společná dcerka má příjmení rovnou po příteli s tím, že chceme se po svatbě jmenovat všichni stejně.

Pokud vy i váš partner prohlásíte, že on je skutečným otcem dítěte, tak bude zapsán do rodného listu jako otec. Pokud se vezmete, a budete mít společné příjmení po něm, tak se změní i příjmení dítěte. Dobře ale zvažte, co děláte, protože prohlášením o otcovství se nedělá jen kvůli příjmení, vyplývají z toho i všechny další povinnosti otce vůči dítěti (včetně vyživovací povinnosti, odpovědnosti za činy dítěte a jednou v budoucnu bude takové dítě i dědit. Dobře si to tedy promyslete, hlavně váš partner.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: svatba a příjmení nevlastního dítete

Příspěvekod Lucinka77 v sob 20. říj 2012 17:57:00

Ale kdyby si ji osvojil, tak by taky měl vyživovací povinnost né? Právě, že jsem si myslela, že to je stejné. Buď, že by si ji osvojil, nebo by se rovnou zapsal jako otec. Protože když si ji osvojí, tak vlastně bude taky zapsát v RL jako otec né?
Lucinka77
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 18. říj 2012 20:37:42

Re: svatba a příjmení nevlastního dítete

Příspěvekod Poradce v ned 21. říj 2012 8:37:39

Lucinka77 píše:Ale kdyby si ji osvojil, tak by taky měl vyživovací povinnost né? Právě, že jsem si myslela, že to je stejné. Buď, že by si ji osvojil, nebo by se rovnou zapsal jako otec. Protože když si ji osvojí, tak vlastně bude taky zapsát v RL jako otec né?

Ano, to máte pravdu, osvojením vznikají stejná práva a povinnosti jako kdyby šlo o skutečné rodičovství. Jde jen o to, jak moc chcete u souhlasného prohlášení o otcovství lhát.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Předchozí

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron