Popření otcovství

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v čtv 20. led 2011 8:05:49

k-hanka píše:Prosím, ještě jednou. Omlouvám se, nejsem z nejbystřejších.


Tedy : Nejde o manžele.
Svobodné ženě se narodilo dítě, ale otce po narození dítěte neuvedla.
Muž, její nový přítel , si pak „nechal napsat dítě na sebe“ -

(oba vědí,že on biologickým otcem není.To se snad dá takhle udělat?, nebo je to tak nějak podvod?)

- tj. řečí zákona : oba souhlasným prohlášením nechali určit otcovství.

Oba si to po dvou měsících rozmysleli (jsou to paka,ale tak to prostě je) a
nyní(lhůtu stíhají) oba , každý za sebe,podali žalobu o popření otcovství.
On prohlásil, že není otcem dítěte, ona prohlásila, že on není otcem dítěte.

Otázka:

Když žena sama popře otcovství tohoto muže, není toto už splnění té podmínky "vyloučení otcovství" pro muže (v 1.odstavci § 61 zákona o rodině : Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může je před soudem popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte ).

Chápu odpověď dobře?: že tenhle názor není správný a vždy(krom Vámi popsaného případu) je třeba dokazovat skutečné otcovství resp. jeho neexistenci zkouškou DNA?

Děkuji za trpělivost :-)

D



Sama správně citujete zákon o rodině - otcovství lze popřít, je-li vyloučeno, že daný muž je otcem. Tím, že oba (muž i žena) prohlásí, že muž není otcem, není jeho otcovství vyloučeno. Vyloučit se otcovství musí prokazatelným způsobem, to že zákonní rodiče prohlásí, že muž otcem není, ještě jeho otcovství spolehlivě nevylučuje. Takoví lidé nejsou dostatečně důvěryhodní. O tom svědčí už jen fakt, že že dva měsíce předtím, tvrdili opak - jak jim tedy soud má věřit, když každé dva měsíce tvrdí něco jiného. Účelem zákona o rodině není dávat lidem možnost rozhodovat o svém otcovství (rodičovství) jak se jim zlíbí - účelem je zajistit stabilní právní prostředí pro dítě. Není v zájmu dítěte, aby jeho matka podle toho, s kým zrovna chodí, označovala každého půl roku nového otce dítěte.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: Popření otcovství

Příspěvekod k-hanka v čtv 20. led 2011 19:43:47

Moc vám děkuji za pěknou a polopatickou odpověď(což se nevylučuje). Ten názor razí můj kamarád, kterého se to týká. Říkala jsem mu, že to tak asi nemůže být, že by to bylo moc jednoduché a hlavně by to pak byl pořádný "bordel",ale nedal si to vymluvit. Tak to pozná v praxi, žalobu mají podánu.
Děkuji moc.
k-hanka
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 18. led 2011 18:39:05

Re: Popření otcovství

Příspěvekod PatrikS v čtv 31. bře 2011 19:11:06

Dobrý večer,
Mé exmanželce se narodilo dítě,bohužel však ve lhůtě do 300 dnů po rozvodu.Její přítel souhlasí s tím,aby byl zapsán v rodném listě jako otec dítěte,bohužel na matrice řekli,že neuplynula lhůta,tudíž bych měl být zapsán do rodného listu jako otec já,s čímž samozřejmě exmanželka a její přítel nesouhlasí.Stačilo by před tím,než zapíše matka dítě do rodného listu souhlasné prohlášení osob o otcovství podané na matrice,nebo mohu popřít otcovství až u soudu?Děkuji
PatrikS
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 26. bře 2011 7:54:52

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v pát 01. dub 2011 7:04:11

PatrikS píše:Dobrý večer,
Mé exmanželce se narodilo dítě,bohužel však ve lhůtě do 300 dnů po rozvodu.Její přítel souhlasí s tím,aby byl zapsán v rodném listě jako otec dítěte,bohužel na matrice řekli,že neuplynula lhůta,tudíž bych měl být zapsán do rodného listu jako otec já,s čímž samozřejmě exmanželka a její přítel nesouhlasí.Stačilo by před tím,než zapíše matka dítě do rodného listu souhlasné prohlášení osob o otcovství podané na matrice,nebo mohu popřít otcovství až u soudu?Děkuji



Pokud se skutečně dítě narodilo až po rozvodu, tj. po právní moci rozvodového rozsudku, tak lze určit otcovství souhlasným prohlášením matky, jejího bývalého manžela a skutečného otce dítěte. Takové prohlášení je třeba učinit před soudem, a to jen v rámci řízení o popření otcovství. Musíte tedy podat žalobu o popření otcovství a v jejím rámci navrhnout výslech svůj, vaší bývalé manželky a otce jejího dítěte. Pokud všichni před soudem prohlásíte, že nejste otcem dítěte, bude tím vaše otcovství popřeno a další dokazování (např. znalecké zkoumání DNA apod.) už nebude prováděno.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Sasa v ned 01. kvě 2011 13:20:00

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jaké máme s přítelem možnosti, protože se dostáváme do zoufalé situace.
Přítel je rozvedený, má dvě děti, u kterých si je jistý, že nejsou jeho, protože lékařské vyšetření potvrdilo, že děti mít nemůže, jeho děti mají navíc jinou krevní skupinu, než jakou má jejich matka i přítel.
Dětem jsou dva roky. Je nějaká šance u soudu, že by se mohl vzdát otcovství?
Finančně to nezvládáme, protože soud nařídil celkem vysoké alimenty, navíc bývalá manželka odmítá opustit jeho byt, takže víceméně vše, co vydělá, jde jí (zaplatí jí nájem a alimenty a téměř nic mu nezbývá). Chod naší společné domácnosti platím pouze já.
Zajímalo by mě, jestli je možné se nějak obrátit na soud, a pokud by se prokázalo, že není otcem, zda ztratí bývalá manželka nárok na alimenty.
Děkuji
Sasa
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 01. kvě 2011 13:10:40

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v ned 01. kvě 2011 16:38:32

Sasa píše:Dobrý den, potřebovala bych poradit, jaké máme s přítelem možnosti, protože se dostáváme do zoufalé situace.
Přítel je rozvedený, má dvě děti, u kterých si je jistý, že nejsou jeho, protože lékařské vyšetření potvrdilo, že děti mít nemůže, jeho děti mají navíc jinou krevní skupinu, než jakou má jejich matka i přítel.
Dětem jsou dva roky. Je nějaká šance u soudu, že by se mohl vzdát otcovství?
Finančně to nezvládáme, protože soud nařídil celkem vysoké alimenty, navíc bývalá manželka odmítá opustit jeho byt, takže víceméně vše, co vydělá, jde jí (zaplatí jí nájem a alimenty a téměř nic mu nezbývá). Chod naší společné domácnosti platím pouze já.
Zajímalo by mě, jestli je možné se nějak obrátit na soud, a pokud by se prokázalo, že není otcem, zda ztratí bývalá manželka nárok na alimenty.
Děkuji



Zákon v současné době říká, že popřít otcovství lze podáním žaloby nejpozději do šesti měsíců ode dne, kdy se manžel matky dozvěděl, že se jeho manželce narodilo dítě. Ústavní soud již vloni rozhodl, že tato lhůta je příliš krátká, nicméně dosud nebyla stanoven lhůta nová, delší. Je tedy možné to zkusit, ale chtělo by to advokáta, nebude to nic jednoduchého. Podrobně je to pospáno v článku Popření otcovství, k této tématice tu máme i další články.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Popření otcovctví

Příspěvekod Igor v čtv 15. zář 2011 11:46:13

Dobrý den. Chtel bych vědet či je možný dát popření otcovství když díte presáhlo 2 roky a kde se to musí řešit. Bydlím v Teplicích a díte s matkou v Český Lípě. Kdo poradí?
Igor
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 15. zář 2011 11:36:36

Re: Popření otcovctví

Příspěvekod Poradce v čtv 15. zář 2011 18:19:52

Igor píše:Dobrý den. Chtel bych vědet či je možný dát popření otcovství když díte presáhlo 2 roky a kde se to musí řešit. Bydlím v Teplicích a díte s matkou v Český Lípě. Kdo poradí?

Jestliže o tom, že se dítě narodilo, víte již více, než šest měsíců (což je pravděpodobné, tak už sám nemůžete podat návrh na popření otcovství. Můžete se pouze obrátit na nejvyšší státní zastupitelství, aby ten návrh podalo za vás. Nejvyšší státní zastupitelství vás ale pravděpodobně odmítne s tím, že by to bylo v rozporu se zájmy dítěte.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Popření otcovství

Příspěvekod koubic v pát 16. zář 2011 10:12:14

Dobrý den,jsem vdaná,manžel je cizinec trvale žijící v zahraničí a již sedm let žijeme odloučeně.Letos se mi narodilo dítě,které tedy v žádném případě není manželovo.Podala jsem žalobu na popření otcovství,ve které souhlasně já i manžel prohlašujeme,že on není a proč nemůže být,otcem.Za měsíc máme soudní stání.Teď se mi ale najednou ozval soud s tím,že mám uvést jméno a adresu skutečného otce.Jeho jméno ale u soudu uvádět nechci,protože v tomto řízení řešíme přece vyloučení manželova otcovství a ne určení otcovství někoho jiného.Tento biologický otec je ale následně připraven nechat se zapsat do rodného listu jako otec dítěte.Mám tedy v souvislosti s tím několik dotazů.1.Je problém,když odmítnu uvést jméno skutečného otce-co kdybych třeba po dohodě s ním vůbec nechtěla mít jméno otce dítěte v rodném listu?2.Já,manžel i dítě máme lékařská potvrzení o našich krevních skupinách,z nichž vyplývá,že manžel ani nemůže být otcem-stačilo by toto soudu,nebo by byli nutné testy DNA(moje advokátka tvrdí,že nebudou potřeba ani ta potvrzení,že když oba tvrdíme totéž,tak soud znalecký posudek vyžadovat vůbec nebude???)?3.Až soud vyloučí jako otce manžela,tak stačí s rozhodnutím soudu a skutečným biologickým otcem zajít na matriku a tam bude zapsán on?Podotýkám,že sám je také ženatý-mění se tím touto skutečností něco?4.Náklady případného znaleckého posudku bych samozřejmě musela uhradit já,když manžel s tím nemá nic společného-jenže teď na mateřské si to nemohu dovolit-je možné tyto náklady soudu splácet,nebo je nutné uhradit je najednou?Předem děkuji za odpověď.
koubic
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 16. zář 2011 9:44:33

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v ned 18. zář 2011 18:02:59

koubic píše:Dobrý den,jsem vdaná,manžel je cizinec trvale žijící v zahraničí a již sedm let žijeme odloučeně.Letos se mi narodilo dítě,které tedy v žádném případě není manželovo.Podala jsem žalobu na popření otcovství,ve které souhlasně já i manžel prohlašujeme,že on není a proč nemůže být,otcem.Za měsíc máme soudní stání.Teď se mi ale najednou ozval soud s tím,že mám uvést jméno a adresu skutečného otce.Jeho jméno ale u soudu uvádět nechci,protože v tomto řízení řešíme přece vyloučení manželova otcovství a ne určení otcovství někoho jiného.Tento biologický otec je ale následně připraven nechat se zapsat do rodného listu jako otec dítěte.Mám tedy v souvislosti s tím několik dotazů.1.Je problém,když odmítnu uvést jméno skutečného otce-co kdybych třeba po dohodě s ním vůbec nechtěla mít jméno otce dítěte v rodném listu?2.Já,manžel i dítě máme lékařská potvrzení o našich krevních skupinách,z nichž vyplývá,že manžel ani nemůže být otcem-stačilo by toto soudu,nebo by byli nutné testy DNA(moje advokátka tvrdí,že nebudou potřeba ani ta potvrzení,že když oba tvrdíme totéž,tak soud znalecký posudek vyžadovat vůbec nebude???)?3.Až soud vyloučí jako otce manžela,tak stačí s rozhodnutím soudu a skutečným biologickým otcem zajít na matriku a tam bude zapsán on?Podotýkám,že sám je také ženatý-mění se tím touto skutečností něco?4.Náklady případného znaleckého posudku bych samozřejmě musela uhradit já,když manžel s tím nemá nic společného-jenže teď na mateřské si to nemohu dovolit-je možné tyto náklady soudu splácet,nebo je nutné uhradit je najednou?Předem děkuji za odpověď.

V řízení o popření otcovství, ani nikde jinde jméno nového skutečného otce uvádět nemusíte, záleží to na vás. Na druhou stranu by ale tento jako svědek mohl dosvědčit, že s vámi měl v době početí dítěte pohlavní styk a podpořit tak vaše žalobní tvrzení.
V řízení o popření otcovství ale rozhodně nebude stačit souhlasné tvrzení vás, vašeho manežela a otce vašeho dítěte o tom, že manžel otcem není. Toto by stačilo v případě, že by se dítě narodilo v období mezi koncem manželství a stooosmdesátým dnem po skončení manželství. Pak skutečně lze souhlasným prohlášením všech tří zúčastněných popřít otcovství manžela (bývalého) a zároveň tak určit i otcovství skutečného (biologického) otce. Jestliže se ale dítě narodí za trvání manželství, tak toto souhlasné prohlášení není dostačující. Jestliže z lékařských zpráv, které máte, je jednoznačné, že manžel otcem dítěte být nemůže, tak soud zřejmě nebude potřebovat dělat testy DNA. Bude záležet na soudu, zda test DNA bude považovat za nutný.
Pokud jde o náklady řízení, určitě bude možné se se soudem domluvit na splátkách, je to poměrně běžný postup.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Bloud TopList
cron