Popření otcovství

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Popření otcovství

Příspěvekod Návštěvník v úte 13. kvě 2008 19:58:05

Vztahuje se na mne případ první domněnky otcovství (viz clanek uverejneny na vasich strankach). Pritelkyne se rozvadi, s manzelem neziji ve spolecne domacnosti jiz 2roky. Ma se nam narodit detatko a to ve lhute kratsi nez 300 dni od rozvodu. Jak je slozita procedura žaloby o popření otcovství ze strany matky? Jak dlouho trva vyrizeni? Kolik vse stoji? Muze se proces prepsani jmena otce v rodnem liste necim zkomplikovat? Predem dekuji za odpovedi.
Návštěvník
 


Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v úte 13. kvě 2008 20:02:30

Návštěvník píše:Vztahuje se na mne případ první domněnky otcovství (viz clanek uverejneny na vasich strankach). Pritelkyne se rozvadi, s manzelem neziji ve spolecne domacnosti jiz 2roky. Ma se nam narodit detatko a to ve lhute kratsi nez 300 dni od rozvodu. Jak je slozita procedura žaloby o popření otcovství ze strany matky? Jak dlouho trva vyrizeni? Kolik vse stoji? Muze se proces prepsani jmena otce v rodnem liste necim zkomplikovat? Predem dekuji za odpovedi.

Pokud se dítě narodí až po rozvodu manželství vaší přítelkyně, můžete celou situaci vyřešit tím, že se s přítelkyní vezmete. Pokud v době narození dítěte budete manželé, budete podle zákonem otcem dítěte vy, i když od zániku předchozího manželství uplyne méně než 300 dnů (blíže viz článek Určení otcovství). Pokud se vám to svatbou vyřešit nepodaří, budete to muset vyřešit řízením o popření otcovství. Žalobu bude muset podat vaše manželka nebo její manžel, a to do šesti měsíců od narození dítěte. Toto řízení může mít dvě varianty. Jestliže se dítě narodí až po rozvodu manželství, bude k popření otcovství stačit, pokud vy, vaše přítelkyně a její bývalý manžel před soudem prohlásíte, že otcem jste vy. Tím to celé skončí. Pokud se ale dítě narodí ještě za trvání manželství, bude muset proběhnout klasické řízení o popření otcovství, kde se bude muset dokazovat, že manžel nemůže být otcem dítěte, a to případně i znaleckým posudkem. Náklady takového řízení se pak mohou vyšplhat až ke dvaceti tisícům korun.

Z uvedeného je zřejmé, že nejlepší by bylo, aby se dítě narodilo až po rozvodu manželství. Bylo by proto vhodné obrátit se na advokáta, aby učinil vše potřebné proto, aby rozvodové řízení proběhlo co nejrychleji. Předpokládám, že i soud bude v tomto směru ochoten vyjít vstříc, protože si tím ušetří zbytečný spor o popření otcovství.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

popreni otcovstvi

Příspěvekod monikakocis@seznan.cz v pon 06. říj 2008 15:50:09

Muj pritel je jeste zenaty,jeho manzelka nyni porodila dite,ktere neni jeho.Otec ditete se k nemu hlasi,staci prohlaseni meho pritele a otce ditete,popripade i matky ditete,nebo se musi udelat test otcovstvi.
monikakocis@seznan.cz
 

Re: popreni otcovstvi

Příspěvekod Poradce v pon 06. říj 2008 17:22:50

monikakocis@seznan.cz píše:Muj pritel je jeste zenaty,jeho manzelka nyni porodila dite,ktere neni jeho.Otec ditete se k nemu hlasi,staci prohlaseni meho pritele a otce ditete,popripade i matky ditete,nebo se musi udelat test otcovstvi.

Ve vašem případě bude muset proběhnout plné řízení o popření otcovství, protože dítě se narodilo za trvání manželství. Souhlasné prohlášení o otcovství proto nelze použít. podrobněji viz předchozí odpověď výše.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Testy DNA

Příspěvekod Danulek v pát 24. dub 2009 10:47:28

Dobrý den,
mám jeden problém. Nejsem si jist, zdali dospělé dítě, které ještě studuje je opravdu moje. V době jeho početí, dnes již bývalá, manželka udržovala vztah s jinými muži. Chtěl jsem udržet rodinu a tak jsem to neřešil a navíc to dítě za to nemohlo. Dnes požaduje každý rok zvýšení výživného, jeho matka nepracuje, ale ohání se malým příjmem. Byla již znovu provdána a opět rozvedena. Mám pocit, že zneužívá mé zdánlivě příznivé finanční situace. Sám se pomalu dostávám do finanční nouze a navíc uvedené dítě nereaguje na mé podněty ke kontaktům či schůzkám. Samo mě nekontaktuje jinak než přes právníka vždy, když žádá o navýšení výživného. Nejsem typ, co by někde vyčkával před domem a dělal scény na chodníku. Dnes mám již jinou rodinu a taky musím pomalu řešit otázky dědictví po mé smrti. Z Těchto důvodů by mě zajímalo, jestli je nějaká šance nechat si sobě i tomu "dítěti"udělat testy DNA, a tím potvrdit nebo vyvrátit otcovství, jaké mám šance na úspěch a vůbec co můžu dnes dělat. Ale nejvíc bych chtěl mít jistotu, jak to vlastně je ve skutečnost.
Danulek
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 24. dub 2009 10:20:37

Re: Testy DNA

Příspěvekod Poradce v pát 24. dub 2009 16:20:45

Danulek píše:Dobrý den,
mám jeden problém. Nejsem si jist, zdali dospělé dítě, které ještě studuje je opravdu moje. V době jeho početí, dnes již bývalá, manželka udržovala vztah s jinými muži. Chtěl jsem udržet rodinu a tak jsem to neřešil a navíc to dítě za to nemohlo. Dnes požaduje každý rok zvýšení výživného, jeho matka nepracuje, ale ohání se malým příjmem. Byla již znovu provdána a opět rozvedena. Mám pocit, že zneužívá mé zdánlivě příznivé finanční situace. Sám se pomalu dostávám do finanční nouze a navíc uvedené dítě nereaguje na mé podněty ke kontaktům či schůzkám. Samo mě nekontaktuje jinak než přes právníka vždy, když žádá o navýšení výživného. Nejsem typ, co by někde vyčkával před domem a dělal scény na chodníku. Dnes mám již jinou rodinu a taky musím pomalu řešit otázky dědictví po mé smrti. Z Těchto důvodů by mě zajímalo, jestli je nějaká šance nechat si sobě i tomu "dítěti"udělat testy DNA, a tím potvrdit nebo vyvrátit otcovství, jaké mám šance na úspěch a vůbec co můžu dnes dělat. Ale nejvíc bych chtěl mít jistotu, jak to vlastně je ve skutečnost.

K testu DNA potřebujete vzorek i od dítěte. Ten ale budete muset získat od dítěte dobrovolně. Nepředpokládám, že, když za ním přijdete, tak vám ho na požádání dá. Není žádná zákonná možnost ho k tomu donutit. Navíc by vám to stejně bylo k ničemu, protože žalobu o popření otcovství by mohla vzhledem k dávným uplynutím všech lhůt podat jen nejvyšší státní zástupkyně, a to pouze tehdy, vyžaduje-li to zájem dítěte. Tady by asi těžko byl zájem dítěte dovozen. Řekl bych proto, že máte spíše smůlu. Pokud jde o dědictví, můžete situaci vyřešit darováním svého majetku ještě za svého života.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Otcovství

Příspěvekod lylyana v úte 02. čer 2009 10:32:07

Popření otcovství
Řešení popření otcovství již při rozvodovém řízení..
Dobrý den, pročetla jsem dost článků a došla jsem k závěru, pokud při rozvodovém řízení žena již pátý měsíc těhotná řekne tuto skutečnost soudci a tato skutečnost je prokazatelná je možné po narození dítěte napsat do rodného listu již otce biologického??????Pokud žena tuto skutečnost zatají musí pak proběhnout žaloba o popření otcovství a tím další soudní jednání....Myslím si, že to dělá spousta řen jen z důvodu jistoty státních dávek...Je to nějak postižitelné?????Mám přítele, který se ocitl v této situaci a bývalá žena tuto skutečnost zatajila a u rozvodového řízení se jí soud ptal-jste těhotná...ona však řekla-nejsem....byla v pátém měsíci.Ona je Slovenské národnosti a biologický otec je Ukrajinec u nás žijící jako podnikatel.Myslím si, že dítě by nemělo mít Čeké Státní občanství a matka jen bývalého manžela využila.Prosím o radu.6aloba o popření otcovství byla včas podána a my chceme tuto skutečnost použít k rychlému vyřízení celé záležitosti.
S pozdravem Romana
lylyana
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 02. čer 2009 10:05:08

Re: Otcovství

Příspěvekod Poradce v úte 02. čer 2009 11:42:28

lylyana píše:Popření otcovství
Řešení popření otcovství již při rozvodovém řízení..
Dobrý den, pročetla jsem dost článků a došla jsem k závěru, pokud při rozvodovém řízení žena již pátý měsíc těhotná řekne tuto skutečnost soudci a tato skutečnost je prokazatelná je možné po narození dítěte napsat do rodného listu již otce biologického??????Pokud žena tuto skutečnost zatají musí pak proběhnout žaloba o popření otcovství a tím další soudní jednání....Myslím si, že to dělá spousta řen jen z důvodu jistoty státních dávek...Je to nějak postižitelné?????Mám přítele, který se ocitl v této situaci a bývalá žena tuto skutečnost zatajila a u rozvodového řízení se jí soud ptal-jste těhotná...ona však řekla-nejsem....byla v pátém měsíci.Ona je Slovenské národnosti a biologický otec je Ukrajinec u nás žijící jako podnikatel.Myslím si, že dítě by nemělo mít Čeké Státní občanství a matka jen bývalého manžela využila.Prosím o radu.6aloba o popření otcovství byla včas podána a my chceme tuto skutečnost použít k rychlému vyřízení celé záležitosti.
S pozdravem Romana

Při rozvodovém řízení se otázka otcovství nenarozeného dítěte neřeší. Pokud se dítě narodí do 300 dnů od rozvodu, je stále za otce považován bývalý manžel. V takovém případě ale lze popřít otcovství souhlasným prohlášením všech tří zúčastnění v samostatném řízení (bývalý manžel, biologický otec a matka dítěte před soudem prohlásí, že otcem je skutečný biologický otec). Pokud k souhlasnému prohlášení nedojde, musí bývalý manžel podat žalobu na popření otcovství. Otázka občanství pro to není podstatná.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

otcovství

Příspěvekod Viki v čtv 06. srp 2009 20:40:35

Dobrý den,mám 2 děti,v jejich RL je napsaný otec,který zřejmě bio.otcem není.Tuto zkutečnost věděl a souhlasil s tím,že bude v RL.V současné době jsme se rozešli,on se oženil.Soudem mu bylo stanoveno výživné,on ho ale nechce platit a vyhrožuje že požádá o popření.Dětem je 9 a 11 let.Mohl by u soudu vyhrát,když navíc pravho otce ani neznám,neví o nás a asi by ani nechtěl vědět?Může on říct jen tak nějaké jméno a oni přinutí toho muže jít na testy?
Viki
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 06. srp 2009 20:38:14

Re: otcovství

Příspěvekod Poradce v pát 07. srp 2009 6:36:06

Viki píše:Dobrý den,mám 2 děti,v jejich RL je napsaný otec,který zřejmě bio.otcem není.Tuto zkutečnost věděl a souhlasil s tím,že bude v RL.V současné době jsme se rozešli,on se oženil.Soudem mu bylo stanoveno výživné,on ho ale nechce platit a vyhrožuje že požádá o popření.Dětem je 9 a 11 let.Mohl by u soudu vyhrát,když navíc pravho otce ani neznám,neví o nás a asi by ani nechtěl vědět?Může on říct jen tak nějaké jméno a oni přinutí toho muže jít na testy?

Ten, kdo je zapsán jako otec v rodných listech vašich dětí již sám nemůže otcovství popřít. Mohl by se jedině obrátit na nejvyšší státní zastupitelství, aby podalo žalobu o popření otcovství, sám to již vzhledem k k uplynulé lhůtě udělat nemůže. Dokud nebude otcovství popřeno, nemůže být určen za otce někdo jiný. Do té doby také bude muset platit výživné. Jak je to s popřením a určením otcovství se podrobněji dovíte na našich stránkách Rodina u soudu
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Další

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron