Popření otcovství

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Popření otcovství

Příspěvekod koubic v ned 18. zář 2011 18:16:55

Děkuji Vám za odpověď.Je tedy zřejmě "výhodnější" ta varianta,že se skutečný otec zúčastní.Pokud by byl předvolán jako svědek,tak mohl by se fyzicky nezúčastnit,s tím,že by se k celé věci dopředu vyjádřil pouze písemně?Až tedy soud vyloučí jako možného otce manžela,tak bude stačit zajít se skutečným otcem na matriku a tam ho nechat zapsat do rodného listu,nebo musí proběhnout celé nové soudní řízení-tentokrát na určení otcovství?Než by toto proběhlo,tak co by měl mezitím syn v rodném listě-otec neznámý?A poslední dotaz-hraje tedy nějakou roli to,že otec dítěte je sám ženatý?
koubic
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 16. zář 2011 9:44:33


Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v ned 18. zář 2011 19:03:19

koubic píše:Děkuji Vám za odpověď.Je tedy zřejmě "výhodnější" ta varianta,že se skutečný otec zúčastní.Pokud by byl předvolán jako svědek,tak mohl by se fyzicky nezúčastnit,s tím,že by se k celé věci dopředu vyjádřil pouze písemně?Až tedy soud vyloučí jako možného otce manžela,tak bude stačit zajít se skutečným otcem na matriku a tam ho nechat zapsat do rodného listu,nebo musí proběhnout celé nové soudní řízení-tentokrát na určení otcovství?Než by toto proběhlo,tak co by měl mezitím syn v rodném listě-otec neznámý?A poslední dotaz-hraje tedy nějakou roli to,že otec dítěte je sám ženatý?

Zda, se soud spokojí s písemným vyjádřením manžela, to nevím, to záleží na soudu, který musí zvážit, co jako důkaz potřebuje použít a v jaké formě. V okamžiku, kdy bude manželovo otcovství popřeno, tak stačí zajít se skutečným otcem na matriku a tam souhlasně prohlásit, že on je otcem dítěte. Není již nutné toto řešit soudně. Pokud jde o vaši poslední otázku, tak to, že někdo je ženatý, není tělesná vada ;) a nemá to ani žádný vliv na určení otcovství.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Popření otcovství

Příspěvekod koubic v ned 18. zář 2011 19:18:57

Manžel se pochopitelně zúčastní.Myslela jsem to tak,zda by se skutečný otec-pokud bych se nakonec rozhodla uvést jeho jméno-mohl fyzicky nezúčastnit a pouze se vyjádřit např.písemně,nicméně předpokládám že nikoliv.A ještě poslední dvě otázky.Pokud si tedy soud vyžádá znalecký posudek,tak zda je možné provést odběry okamžitě(max.do dvou dnů),jelikož manžel ze zahraničí také nemůže jezdit stále sem a tam.A až budou známy výsledky a dojde tak ke konečnému rozsudku,zda u toho ještě musí manžel nutně být,či stačí,když mu bude rozsudek doručen poštou.Moc Vám děkuji za všechny vyčerpávající odpovědi a přeji hezký večer.

koubic
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 16. zář 2011 9:44:33

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v ned 18. zář 2011 19:30:49

koubic píše:Manžel se pochopitelně zúčastní.Myslela jsem to tak,zda by se skutečný otec-pokud bych se nakonec rozhodla uvést jeho jméno-mohl fyzicky nezúčastnit a pouze se vyjádřit např.písemně,nicméně předpokládám že nikoliv.A ještě poslední dvě otázky.Pokud si tedy soud vyžádá znalecký posudek,tak zda je možné provést odběry okamžitě(max.do dvou dnů),jelikož manžel ze zahraničí také nemůže jezdit stále sem a tam.A až budou známy výsledky a dojde tak ke konečnému rozsudku,zda u toho ještě musí manžel nutně být,či stačí,když mu bude rozsudek doručen poštou.Moc Vám děkuji za všechny vyčerpávající odpovědi a přeji hezký večer.

Pokud jde o ty odběry, tak to už je otázka domluvy. Soud ustanoví znalce a ten si pak už organizuje vše ostatní. Doporučuji se tedy se soudcem domluvit přímo při jednání, jak to technicky provést - bude to vyžadovat domluvu mezi vámi, manželem, soudcem a znalcem. Dalšího jednání se už manžel nebude muset zúčastnit (pokud ho soud nebude potřebovat ještě nutně k něčemu vyslechnout, což ale nepředpokládám), soud mu pošle rozsudek na jeho adresu do ciziny, případně si tady může určit nějakého zmocněnce (advokáta, kamaráda atd.).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Popření otcovství

Příspěvekod kaldda v čtv 26. led 2012 23:31:12

Dobry den, chci se zeptat. nasel jsem si pritelkyni pred 4 rokama se dvema detma. stravily jsme spolu nejaky cas a pak se vzaly. deti nemeli v rodnem liste uvedeneho zadneho otce a tak jsem pro narozeni nasi spolecne dcerky jim dal jmeno a nechal se zapsat do rodneho listu jako otec. manzelstvi bohuzel po roku zkoncilo a ja ted platim alimenty na 3 deti i kdyz vim ze dve nejsou moje. doposavad nebylo mozne otcovstvi poprit kvuli 6 mesicni lhute. ale tak tomu uz neni. chci se teda zeptat jestli i kdyz vime jak ja tak i ma ex ze deti nejsou moje, jestil budu muset jit na testy DNA a jestli vubec mam sanci nechat toto poprit kdyz nevime kdo je biologicky otec deti. moc dekuji predem za odpoved.
kaldda
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 26. led 2012 23:24:32

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v pát 27. led 2012 9:30:01

kaldda píše:Dobry den, chci se zeptat. nasel jsem si pritelkyni pred 4 rokama se dvema detma. stravily jsme spolu nejaky cas a pak se vzaly. deti nemeli v rodnem liste uvedeneho zadneho otce a tak jsem pro narozeni nasi spolecne dcerky jim dal jmeno a nechal se zapsat do rodneho listu jako otec. manzelstvi bohuzel po roku zkoncilo a ja ted platim alimenty na 3 deti i kdyz vim ze dve nejsou moje. doposavad nebylo mozne otcovstvi poprit kvuli 6 mesicni lhute. ale tak tomu uz neni. chci se teda zeptat jestli i kdyz vime jak ja tak i ma ex ze deti nejsou moje, jestil budu muset jit na testy DNA a jestli vubec mam sanci nechat toto poprit kdyz nevime kdo je biologicky otec deti. moc dekuji predem za odpoved.

V současné době sice došlo k situaci, že není stanovena lhůta pro popření otcovství. To se ale týká pouze případů, kdy se dítě narodí za trvání manželství a otcovství tak svědčí manželovi matky dítěte, tedy muži, který byl jejím manželem v době narození dítěte. Vašeho případu se to netýká. U mužů, jejichž otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, stále platí, že mohou popřít otcovství nejdéle do šesti měsíců od narození dítěte. Jediný, kdo tedy může ve vašem případě pomoci, je nejvyšší státní zastupitelství, které by muselo podat žalobu na popření otcovství. Při současné právní úpravě to ale s největší pravděpodobností neudělá, protože bude tvrdit, že to je v rozporu se zájmy dětí, a vy nemáte šanci s tím cokoliv udělat.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Popření otcovství

Příspěvekod MarieHanzlikova v čtv 16. úno 2012 16:19:17

Dobrý den,
stal se mi trochu opačný případ - můj teď již bývalý manžel u rozvodu neřekl, že čeká dítě s novou přítelkyní, dozvěděla jsem se to náhodně 6 týdnů po rozvodu. V době rozvodu byla jeho přítelkyně již ve třetím měsíci těhotenství. Existuje nějaká povinnost manžela u rozvodu tuto skutečnost oznámit? Děkuji za odpověď.
MarieHanzlikova
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 16. úno 2012 16:12:31

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v čtv 16. úno 2012 17:08:13

MarieHanzlikova píše:Dobrý den,
stal se mi trochu opačný případ - můj teď již bývalý manžel u rozvodu neřekl, že čeká dítě s novou přítelkyní, dozvěděla jsem se to náhodně 6 týdnů po rozvodu. V době rozvodu byla jeho přítelkyně již ve třetím měsíci těhotenství. Existuje nějaká povinnost manžela u rozvodu tuto skutečnost oznámit? Děkuji za odpověď.

U manžela to je v podstatě jedno, to, že čeká dítě, nemá na rozvod žádný vliv. Horší by to bylo u vás. Pokud byste byla s někým jiným těhotná a dítě by se narodilo do 300 dnů po rozvodu a vy byste se mezitím nevdala, byl za otce automaticky považován váš bývalý manžel, což by se mu asi moc nelíbilo. Ale abych odpověděl na vaši otázku: Manžel tedy žádnou povinnost hlásit, že otěhotněl jinou ženu, nemá.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Popření otcovství

Příspěvekod lenka.k. v stř 14. bře 2012 21:53:13

Dobrý den,
mám dotaz ohledně soudního řízení žaloby o popření otcovství, kdy žalobkyní je matka dítěte a jedná se o popření první domněnky (tzn. narození dítěte přímo v době trvání manželství). Podle mě dostupných vzorů podání této žaloby, se většinou jako navrhované důkazy uvadí výslech žalobkyně, žalovaného. Poté také popř. test DNA, ale na jeho zpracování dojde, pokud jsem správně pochopila, až v momentě, kdy si jeho vyhotovení vyžádá sám soud.
Je ale možné, napsat návrh na Žalobu o popření otcovství tak, že jako navrhovaný důkaz je uveden přímo test DNA provedený soudním znalcem za účelem soudního posudku? Je tento test platný a účelový i v tomto případě, kdy jej nechá vypracovat žalobkyně ještě před zahájením řízení? A jakou má při jednání váhu?
Ještě se chci zeptat, zda by v tomto případě byla nutná přítomnost žalovaného ( jeho výslech) u soudu. Zda by pro zdárné rozhodnutí stačil pouze výslech žalobkyně a zmiňovaný znalecký posudek. ( Ptám se z důvodu možné nepřítomnosti v České republice žalovaného).
Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

Hezký den.

L. Konečná
lenka.k.
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 14. bře 2012 21:16:14

Re: Popření otcovství

Příspěvekod Poradce v čtv 15. bře 2012 12:04:29

lenka.k. píše:Dobrý den,
mám dotaz ohledně soudního řízení žaloby o popření otcovství, kdy žalobkyní je matka dítěte a jedná se o popření první domněnky (tzn. narození dítěte přímo v době trvání manželství). Podle mě dostupných vzorů podání této žaloby, se většinou jako navrhované důkazy uvadí výslech žalobkyně, žalovaného. Poté také popř. test DNA, ale na jeho zpracování dojde, pokud jsem správně pochopila, až v momentě, kdy si jeho vyhotovení vyžádá sám soud.
Je ale možné, napsat návrh na Žalobu o popření otcovství tak, že jako navrhovaný důkaz je uveden přímo test DNA provedený soudním znalcem za účelem soudního posudku? Je tento test platný a účelový i v tomto případě, kdy jej nechá vypracovat žalobkyně ještě před zahájením řízení? A jakou má při jednání váhu?
Ještě se chci zeptat, zda by v tomto případě byla nutná přítomnost žalovaného ( jeho výslech) u soudu. Zda by pro zdárné rozhodnutí stačil pouze výslech žalobkyně a zmiňovaný znalecký posudek. ( Ptám se z důvodu možné nepřítomnosti v České republice žalovaného).
Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

Hezký den.

L. Konečná

Na vaši otázku vám nedám jednoznačnou odpověď. Je možné, že soud se skutečně spokojí s komerčním posudkem, který lze dnes celkem bez problémů obstarat (internet je plný takových inzerátů), ale pravděpodobnější je, že bude chtít provést řádný posudek (ten bývá přesnější, než posudek komerční, zkoumání je prováděno podrobněji). To samé pak platí i o výslechu žalovaného, soud může na jeho výslechu trvat, ale může se obejít i bez něj, záleží na tom, jak se celá kauza bude vyvíjet.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron