zákonný zástupce

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

zákonný zástupce

Příspěvekod jane3dash v úte 11. lis 2008 16:20:15

Když je dítě svěřeno do péče matky, je zákonným zástupcem matka? Otec , který platí alimenty ne? Má právo otec zasahovat do věcí dítěte týkající se pojíštění, vkladních knížek apod.?
jane3dash
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 11. lis 2008 16:09:28


Re: zákoonný zástupce

Příspěvekod Poradce v úte 11. lis 2008 19:09:25

jane3dash píše:Když je dítě svěřeno do péče matky, je zákonným zástupcem matka? Otec , který platí alimenty ne? Má právo otec zasahovat do věcí dítěte týkající se pojíštění, vkladních knížek apod.?

Zákonným zástupcem jsou oba rodiče, a to bez ohledu na to, zda oba žijí společně s dítětem či nikoliv. Každý z rodičů je oprávněn a vlastně povinen dítě zastupovat v souladu s jeho zájmy. pokud se rodiče na důležitých záležitostech týkajících se dětí nedohodnou, rozhodne soud. Rodič může bez problémů zřídit pro dítě pojištění či vklad u banky, aniž by k tomu potřeboval souhlas druhého rodiče. Rodič sám ale už nemůže s těmi penězi disponovat, protože se jedná o peníze dítěte a dispozice s penězi tedy může proběhnout jen se souhlasem obou rodičů. Navíc, bude-li se jednat o větší částky, musí k tomu schválení soudu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: zákoonný zástupce

Příspěvekod jane3dash v stř 12. lis 2008 18:15:27

Děkuju za odpověď, ale stejně se musím zeptat jinak.

Moje matka mi zařídila sama vkladní knížku a uložila na ní peníze. Otec nic nezařizoval, nedal tam žádné peníze.Po rozvodu můj otec neumožnil mé matce přéstup k žádným věcem,ani k výše zmiňované vkladní knížce. Knížku moji matka založila na mé jméno. Jenže po letech, ji můj otec přepsal na své jméno. Vůbec jsem o tom nevěděla, ani já, ani moje matka. Můj otec ty paníze chtěl zřejmě vybrat pro sebe, ale nepovedlo se mu to. Nicméně se po letech ozval, ohledně vkladní knížky.Dělal, že chce,aby ty peníze byly pro mě. Když jsme šli záležitost vyřídit, vůbec nechtěl abych do vkladní knížky nahlédla a chtěl všechno vyřešit sám, což se mu nepovedlo.Chtěl to zařídit tak, aby spolunabýval na vkaldní knížce, což jsem samozřejmě zatrhla. Dala jsem na vkladní knížku výpověď, a dozvěděla jsem se od paní, že za rok mám přijít s otcem, a že peníze se vyberou a daj se buď na můj nebo otcův účet. Nakonec sem vkladní knížku od něj vydobyla a až doma jsem zjistila, že je přepsaná na jeho jméno.Ani já , ani matka jsme o tom nevěděli. Vůbec této situaci nerozumím. Jak je možné, že v dětské vkladní knížce figuruje jaho jméno, když je dospělý? Jak je možné, že když jsem už dávno plnoletá, ho potřebuju k tomu, abych peníze mohla vybrat?Jak zabráním tomu,aby mé peníze neskončili v jeho rukou, protože mi je jasné, jak to za rok bude vypadat.Vždycky mu vadilo, že na mě musí platit alimenty a nelíbilo se mu že mu studuju, už v prvním ročníku na střední škole se mě vyptával,kdy pudu do práce, ař jsem studovala poctivě. Je možné s těmito argumenty jít do příslušného účady a žádat aby vkladní knížka byla zase na mé jméno?
jane3dash
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 11. lis 2008 16:09:28

Re: zákoonný zástupce

Příspěvekod Poradce v stř 12. lis 2008 20:30:44

jane3dash píše:Děkuju za odpověď, ale stejně se musím zeptat jinak.

Moje matka mi zařídila sama vkladní knížku a uložila na ní peníze. Otec nic nezařizoval, nedal tam žádné peníze.Po rozvodu můj otec neumožnil mé matce přéstup k žádným věcem,ani k výše zmiňované vkladní knížce. Knížku moji matka založila na mé jméno. Jenže po letech, ji můj otec přepsal na své jméno. Vůbec jsem o tom nevěděla, ani já, ani moje matka. Můj otec ty paníze chtěl zřejmě vybrat pro sebe, ale nepovedlo se mu to. Nicméně se po letech ozval, ohledně vkladní knížky.Dělal, že chce,aby ty peníze byly pro mě. Když jsme šli záležitost vyřídit, vůbec nechtěl abych do vkladní knížky nahlédla a chtěl všechno vyřešit sám, což se mu nepovedlo.Chtěl to zařídit tak, aby spolunabýval na vkaldní knížce, což jsem samozřejmě zatrhla. Dala jsem na vkladní knížku výpověď, a dozvěděla jsem se od paní, že za rok mám přijít s otcem, a že peníze se vyberou a daj se buď na můj nebo otcův účet. Nakonec sem vkladní knížku od něj vydobyla a až doma jsem zjistila, že je přepsaná na jeho jméno.Ani já , ani matka jsme o tom nevěděli. Vůbec této situaci nerozumím. Jak je možné, že v dětské vkladní knížce figuruje jaho jméno, když je dospělý? Jak je možné, že když jsem už dávno plnoletá, ho potřebuju k tomu, abych peníze mohla vybrat?Jak zabráním tomu,aby mé peníze neskončili v jeho rukou, protože mi je jasné, jak to za rok bude vypadat.Vždycky mu vadilo, že na mě musí platit alimenty a nelíbilo se mu že mu studuju, už v prvním ročníku na střední škole se mě vyptával,kdy pudu do práce, ař jsem studovala poctivě. Je možné s těmito argumenty jít do příslušného účady a žádat aby vkladní knížka byla zase na mé jméno?


Podmínky vedení vkladních knížek určuje konkrétní banka, takže v tom vám rozhodně neporadím. Jestliže jste plnoletá, neměla byste k výběru peněz z knížky potřebovat rodiče, ale je otázka, jestli to po vás banka opravdu nebude chtít na základě svých obchodních podmínek.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Zákaz styku

Příspěvekod bětka1205 v pon 24. říj 2011 13:54:57

Dobrý den,prosím mohu požádat soud o omezení rodičovské odpovědnosti pokud je otec odsouzen k 10 letům vězení?Děkuji za odpověď.
bětka1205
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 24. říj 2011 13:50:37

Re: Zákaz styku

Příspěvekod Poradce v pon 24. říj 2011 14:06:32

bětka1205 píše:Dobrý den,prosím mohu požádat soud o omezení rodičovské odpovědnosti pokud je otec odsouzen k 10 letům vězení?Děkuji za odpověď.

Požádat můžete, ale jestli vám soud vyhoví, to nevím. Pokud se nejednalo trestnou činnost vůči danému dítěti, tak to uvěznění rozhodně není důvodem ke zbavení rodičovské odpovědnosti. nicméně takto dlouhodobý trest by mohl být důvodem k jejímu pozastavení nebo omezení. Pro úplnost přikládám text příslušného ustanovení zákona o rodině.

§ 44

(1) Brání-li rodiči ve výkonu jeho rodičovské zodpovědnosti závažná překážka a vyžaduje-li to zájem dítěte, může soud pozastavit výkon rodičovské zodpovědnosti.

(2) Nevykonává-li rodič řádně povinnosti vyplývající z rodičovské zodpovědnosti a vyžaduje-li to zájem dítěte, soud jeho rodičovskou zodpovědnost omezí; přitom vždy konkrétně vymezí rozsah práv a povinností, na které se omezení vztahuje.

(3) Zneužívá-li rodič svou rodičovskou zodpovědnost nebo její výkon nebo ji závažným způsobem zanedbává, soud jej rodičovské zodpovědnosti zbaví.

(4) Dopustil-li se rodič úmyslného trestného činu proti svému dítěti či ke spáchání trestného činu své dítě mladší patnácti let použil, popřípadě se dopustil trestného činu jako spolupachatel, návodce či pomocník k trestnému činu spáchanému jeho dítětem, soud vždy posoudí, zda tu nejsou důvody pro zahájení řízení o zbavení rodičovské zodpovědnosti.

(5) Vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti rozhodnutím soudu podle předchozích odstavců nezaniká.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Změna školy

Příspěvekod ProkovaL v pát 29. čer 2012 23:13:48

Mám po rozvodu dítě ve své péči. Potřebuji souhlas bývalého manžela s přestupem na jinou školu? Děkuji
ProkovaL
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 29. čer 2012 23:08:43

Re: Změna školy

Příspěvekod Poradce v sob 30. čer 2012 13:22:48

ProkovaL píše:Mám po rozvodu dítě ve své péči. Potřebuji souhlas bývalého manžela s přestupem na jinou školu? Děkuji

Ano, otázka výběru školy je otázka zásadní a je třeba, aby se na ní shodli oba rodiče. Pokud se neshodou, může se kterýkoliv z nich obrátit na soud.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron