Určení otcovství

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Určení otcovství

Příspěvekod jarda v čtv 06. lis 2008 9:48:26

Dobrý den,
Přibližně před osmi týdny jsem se seznámil se slečnou a záhy mezi námi došlo k nechráněnému pohlavnímu styku.Ona sice tvrdila že antikoncepci užívá ale přesto otěhotněla.Problém je v tom že měla přítele se kterým samozdřejmě sex také měla....zajímalo by mě jak se v takové situaci postupuje.Ona sice tvrdí že si je jistá že dítě je moje ale já ani její bývalí přitel už si rozhodně tak jistí nejsme.Může mě uvést do rodného listu jako otce bez mého souhlasu? A jak je to z určením otcovství? stačí když ona ukáže na otce prstem nebo dojde k soudnímu určení pomocí testů dna? předem děkuji za odpověd....
jarda
 


Re: určení biologického otce

Příspěvekod Poradce v čtv 06. lis 2008 10:15:25

jarda píše:Dobrý den,
Přibližně před osmi týdny jsem se seznámil se slečnou a záhy mezi námi došlo k nechráněnému pohlavnímu styku.Ona sice tvrdila že antikoncepci užívá ale přesto otěhotněla.Problém je v tom že měla přítele se kterým samozdřejmě sex také měla....zajímalo by mě jak se v takové situaci postupuje.Ona sice tvrdí že si je jistá že dítě je moje ale já ani její bývalí přitel už si rozhodně tak jistí nejsme.Může mě uvést do rodného listu jako otce bez mého souhlasu? A jak je to z určením otcovství? stačí když ona ukáže na otce prstem nebo dojde k soudnímu určení pomocí testů dna? předem děkuji za odpověd....

Rozhodně nestačí, aby žena, která byla tak nezodpovědná, že měla nechráněný pohlavní styk s více muži ve stejné době, ukázala na jednoho z nich prstem a řekla "to je on, to dítě je jeho". Píšete, že se jedná o slečnu, takže neplatí zákonná domněnka, že otcem dítěte je manžel matky. Pokud by šlo o vdanou ženu, byl by otcem dítěte její manžel bez ohledu na to s kolika muži ve stejné době souložila. Ve vašem případě by se tedy otcovství mohlo určit souhlasným prohlášením matky dítěte a otce dítěte. Jenže v úvahu zřejmě přicházejí nejméně dva otcové (vy a přítel slečny) a předpokládám, že žádný z vás to souhlasné prohlášení učinit nebude chtít. V takovém případě může matka dítěte (tj ta slečna), případně dítě samotné (samozřejmě v zastoupení orgánem péče o mládež) podat proti jednomu z vás žalobu o určení otcovství. V soudním řízení se pak nechá vypracovat znalceký posudek (zkoumá se DNA) a podle něho se rozhodne, zda žalovaný muž je či není otcem dítěte. Je to ale docela drahé (může to být až 20.000,- Kč) a platí to ten, kdo spor prohraje. Dnes už je možné také objednat si test otcovství soukromě (na internetu je plno nabídek), což vyjde podstatně levněji a pak mohou s klidným srdcem oba skuteční rodiče určit otcovství svým souhlasným prohlášením.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: určení biologického otce

Příspěvekod jarda v čtv 06. lis 2008 11:02:29

Té slečně je pouze 17 let (sexuálních partnerů už měla min. 8) a řekla nám že bez souhlasu matky nemůže na potrat což je asi pravda takže si to miminko musí nechat...Ale stejně pokud to dobře chápu tak ona z toho všeho vyjde za jakýkoli situace njelépe z nás.I kdyby soud určil že jsem otce já tak už nikoho zajímat nebude že já to miminko vlastně nechtěl a že ona mě podfoukla tim že lhala o antikoncepci že? Finančně mě může obrazně řečeno stáhnout z kůže pokud se nemýlím...Mám plat 14000 čistého kolik mi soud může vyměřit max. výživné? A to po mě chce abych sní zůstal a to malinký aby jsem vychováli spolu.Opravdu nevím co mám dělat.Díky za odpověď.

jarda
 

Re: určení biologického otce

Příspěvekod Poradce v čtv 06. lis 2008 12:14:04

jarda píše:Té slečně je pouze 17 let (sexuálních partnerů už měla min. 8) a řekla nám že bez souhlasu matky nemůže na potrat což je asi pravda takže si to miminko musí nechat...Ale stejně pokud to dobře chápu tak ona z toho všeho vyjde za jakýkoli situace njelépe z nás.I kdyby soud určil že jsem otce já tak už nikoho zajímat nebude že já to miminko vlastně nechtěl a že ona mě podfoukla tim že lhala o antikoncepci že? Finančně mě může obrazně řečeno stáhnout z kůže pokud se nemýlím...Mám plat 14000 čistého kolik mi soud může vyměřit max. výživné? A to po mě chce abych sní zůstal a to malinký aby jsem vychováli spolu.Opravdu nevím co mám dělat.Díky za odpověď.

Co máte dělat, to vám neporadím. Bylo by určitě zajímavé řešit náhradu škody spočívající v tom, že vám partnerka tvrdila nepravdivě, že užívá antikoncepci, ale troufám si říci, že byste s podobnou žalobou neuspěl. Soulož je činností, kterou příroda u člověka vyžaduje pro rozmnožování. Vy jste souložil, tudíž nesete zodpovědnost i za to rozmnožení. Jestliže jste věřil dívce, kterou jste znal jen krátce, musíte za to nést důsledky. To už ale odbíháme od práva k moralizování a to není účelem těchto stránek.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

otcovstvi

Příspěvekod Dana v pon 05. led 2009 15:05:04

Muj přítel se dostal do prekérní situace. Ještě než jsme se seznámili, měl poměr s jednou vdanou paní. Ta po krátkém románku záměrně otěhotněla a domluvili se, že pujde na potrat. Poslal jí peníze, o které si řekla, ale na ten potrat nešla a teď mu vyhrožuje soudem. Nevíme, co máme dělat. Prosím, poradte mi. děkuji

Dana
 

Re: otcovstvi

Příspěvekod Poradce v pon 05. led 2009 15:36:05

Dana píše:Muj přítel se dostal do prekérní situace. Ještě než jsme se seznámili, měl poměr s jednou vdanou paní. Ta po krátkém románku záměrně otěhotněla a domluvili se, že pujde na potrat. Poslal jí peníze, o které si řekla, ale na ten potrat nešla a teď mu vyhrožuje soudem. Nevíme, co máme dělat. Prosím, poradte mi. děkuji

Zajděte za advokátem, rady, jak postupovat v konkrétních kauzách nedáváme, to by bylo obcházení zákona o advokacii. Tyto stránky mají lidem poskytnout pouze obecnou povědomost o rodinném právu, nikoliv nahrazovat práci advokátů.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

otcovství

Příspěvekod 1973beruska v pon 27. dub 2009 13:08:14

Dobrý den,
chtěla bych Vás pořádat o informaci ohledně otcovství. Loni v březnu se známé narodila dcera. Sice je čtyři roky rozvedená, ale neuváženě měla styk se svým bývalým manželem. Otcem dítěte sice není, tím si je jistá, ale on se domnívá , že je. Do rodného listu otce neuvedla. Chtěla jsem se informovat, zda může její exmanžel zažádat o testy dna, tedy o určení otcovství a zda k tomu potřebuje i její souhlas nebo ne.
1973beruska
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát 24. dub 2009 17:01:48

Re: otcovství

Příspěvekod Poradce v pon 27. dub 2009 16:57:57

1973beruska píše:Dobrý den,
chtěla bych Vás pořádat o informaci ohledně otcovství. Loni v březnu se známé narodila dcera. Sice je čtyři roky rozvedená, ale neuváženě měla styk se svým bývalým manželem. Otcem dítěte sice není, tím si je jistá, ale on se domnívá , že je. Do rodného listu otce neuvedla. Chtěla jsem se informovat, zda může její exmanžel zažádat o testy dna, tedy o určení otcovství a zda k tomu potřebuje i její souhlas nebo ne.

Zažádat o testy může, ale k tomu potřebuje i vzorek od dítěte. Jestliže to matka dítěte odmítne, musel by podat žalobu na určení otcovství a soud by to mohl matce nařídit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

formulář

Příspěvekod npona v stř 09. zář 2009 18:57:26

Dobrý den.Prosím o radu zda mohu někde stáhnout žádost o určení otcoství a jak postupovat dál s touto žádostí.Vubec netuším kde se otec dcery pohybuje.Děkuji
npona
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 09. zář 2009 17:57:36

Re: formulář

Příspěvekod Poradce v stř 09. zář 2009 19:24:54

npona píše:Dobrý den.Prosím o radu zda mohu někde stáhnout žádost o určení otcoství a jak postupovat dál s touto žádostí.Vubec netuším kde se otec dcery pohybuje.Děkuji

Obávám se, že na to žádný formulář nenajdete. Jedná se o poměrně složitou záležitost, doporučuji proto obrátit se na advokáta.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Další

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Bloud TopList
cron