Určení otcovství

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Určení otcovství

Příspěvekod darjanka v úte 11. říj 2011 8:42:42

Dá se sepsat nějaká mimosoudní dohoda o placení a výši alimentů,která by měla právní moc? pro případ,že by třeba přítel přestal platit,tak by šlo na základě té dohody vymáhat dlužné alimenty soudní cestou?
darjanka
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 08. říj 2011 9:18:47


Re: Určení otcovství

Příspěvekod Poradce v úte 11. říj 2011 9:52:10

darjanka píše:Dá se sepsat nějaká mimosoudní dohoda o placení a výši alimentů,která by měla právní moc? pro případ,že by třeba přítel přestal platit,tak by šlo na základě té dohody vymáhat dlužné alimenty soudní cestou?


Ne, nic takového možné není. Podkladem pro exekuci pro výživné může být jen soudní rozhodnutí. Pokud by šlo o nějaký dluh, který vyplývá z nějaké občanskoprávní nebo jiné smlouvy, šlo by takto sepsat dohodu u notáře nebo exekutora s tím, že tato dohoda by mohla být podkladem pro exekuci. Výživné ale není povinnost vyplývající ze smluvního vztahu, ale přímo ze zákona, takže to v jeho případě použít nelze. jediným podkladem pro exekuci tedy může být soudní rozsudek.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Určení otcovství

Příspěvekod darjanka v sob 15. říj 2011 13:28:02

Jak mám teda potom postupovat, kdyby se náhodou stalo, že otec mého dítěte bude uveden v rod.listě, bude mi pravidelně platit jen na základě naší vzájemné ústní dohody, a najednou se stane, že platit přestane?Kam se mám potom obrátit nebo jak postupovat?
darjanka
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 08. říj 2011 9:18:47

Re: Určení otcovství

Příspěvekod Poradce v sob 15. říj 2011 19:17:45

darjanka píše:Jak mám teda potom postupovat, kdyby se náhodou stalo, že otec mého dítěte bude uveden v rod.listě, bude mi pravidelně platit jen na základě naší vzájemné ústní dohody, a najednou se stane, že platit přestane?Kam se mám potom obrátit nebo jak postupovat?

Musela byste podat návrh na určení výživného a poté návrh na exekuci. Obojí najdete v našich vzorech. Taky můžete klidně podat trestní oznámení, protože neplacení výživného je trestným činem, a to i tehdy, pokud výživné není stanovena soudem, protože vyživovací povinnost vyplývá přímo ze zákona.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Určení otcovství

Příspěvekod bellinda v pát 09. lis 2012 21:58:05

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Jsem vdaná a mám dceru, která ale není mého manžela. Měli jsme veliké problémy a v té době, kdy jsem otěhotněla, jsem se scházela s jiným mužem, který je také ženatý. Jeho manželka na to přišla a vše řekla mému manželovi. S manželem jsme se dali dohromady a nechali si udělat test DNA, kde se potvrdilo, že otcem je bývalý přítel. Přesto je můj manžel zapsaný v RL a souhlasil, že si dceru nechá napsanou na sebe, protože ji přes to všechno velice miluje. Ale bývalý přítel se bude rozvádět a na nás teď zaútočilo jeho manželka, že u rozovdu bude chtít dokázat, že dítě je jejího manžela, aby si to u soudu mohla "přičíst k dobru". Tak se chci zeptat, jestli na to má právo? Zda si ona může zažádat o test na naši dceru, kterou jsme s manželem prohlásili za svoji?
bellinda
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 09. lis 2012 21:50:22

Re: Určení otcovství

Příspěvekod Poradce v sob 10. lis 2012 9:02:12

bellinda píše:Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Jsem vdaná a mám dceru, která ale není mého manžela. Měli jsme veliké problémy a v té době, kdy jsem otěhotněla, jsem se scházela s jiným mužem, který je také ženatý. Jeho manželka na to přišla a vše řekla mému manželovi. S manželem jsme se dali dohromady a nechali si udělat test DNA, kde se potvrdilo, že otcem je bývalý přítel. Přesto je můj manžel zapsaný v RL a souhlasil, že si dceru nechá napsanou na sebe, protože ji přes to všechno velice miluje. Ale bývalý přítel se bude rozvádět a na nás teď zaútočilo jeho manželka, že u rozovdu bude chtít dokázat, že dítě je jejího manžela, aby si to u soudu mohla "přičíst k dobru". Tak se chci zeptat, jestli na to má právo? Zda si ona může zažádat o test na naši dceru, kterou jsme s manželem prohlásili za svoji?

Prohlašovat u rozvodu může, co chce, ale rozhodně se nemusíte bát, že by mohla nějakým způsobem zkoumat, zda její manžel je otcem cizího dítěte nebo není. Na to právo nemá.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Určení otcovství

Příspěvekod klarcaK v čtv 17. led 2013 7:36:18

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak by mohl postupovat můj manžel, který získal velmi zásadní podezření, že není otcem dítěte, které má s bývalou manželkou. Potřebovali bychom to ověřit, abychom nežili v nejistotě, že platíme na cizí dítě.
Jsou nějaké DNA testy,...
Problém je v tom, že manžel předtím neměl pochybnosti a vůbec ho nic takového nikdy nenapadlo a dítěti je nyní už 8let. To se v případě, že by se zjistilo, že opravdu není jeho dá zrušit otcovství a může žádat vrácení výživného a odškodnění za újmu? Může pak žádat, aby styk s dítětem zůstal takový jaký je, i když není dítě jeho?
Docela ho to trápí a chtěla bych mu nějak pomoc to zjistit a vyřešit.

Děkuji.
klarcaK
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 28. úno 2012 15:55:52

Re: Určení otcovství

Příspěvekod Poradce v čtv 17. led 2013 8:13:07

klarcaK píše:Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak by mohl postupovat můj manžel, který získal velmi zásadní podezření, že není otcem dítěte, které má s bývalou manželkou. Potřebovali bychom to ověřit, abychom nežili v nejistotě, že platíme na cizí dítě.
Jsou nějaké DNA testy,...
Problém je v tom, že manžel předtím neměl pochybnosti a vůbec ho nic takového nikdy nenapadlo a dítěti je nyní už 8let. To se v případě, že by se zjistilo, že opravdu není jeho dá zrušit otcovství a může žádat vrácení výživného a odškodnění za újmu? Může pak žádat, aby styk s dítětem zůstal takový jaký je, i když není dítě jeho?
Docela ho to trápí a chtěla bych mu nějak pomoc to zjistit a vyřešit.

Děkuji.

Manželovi již lhůta k popření otcovství uplynula. Žalobu na popření otcovství teď může podat již jen nejvyšší státní zástupce, a to jen tehdy, pokud to není v rozporu se zájmy dítěte. Pokud mezi otcem a dítětem existují obvyklé vazby, mohlo by to právě být důvodem pro konstatování toho, že takový postup by v rozporu se zájmy dítěte byl. Tomu v podstatě nasvědčuje i to, co píšete. na jednu stranu byste se chtěli zbavit povinnosti platit výživné, na druhou stranu se bojíte, že by manžel mohl přijít o právo styku s dítětem. Pokud je popřeno otcovství, tak zanikají všechny právní vazby mezi muže a dítětem, takže kromě vyživovací povinnosti samozřejmě zaniká i právo na styk s dítětem. I kdyby k popření otcovství došlo, tak výživné za minulé období se nevrací.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Určení otcovství

Příspěvekod klarcaK v pát 15. bře 2013 10:09:00

Vůbec netušíme jaké % úspěšnosti by mohl manžel mít, aby bylo popřeno jeho otcovství. Je tam vůbec nějaká pravděpodobnost? Mě jde jen o to, abychom nešli do něčeho, co ani není možné.
Dcera žije s novým manželem matky a její matkou již 5let, má 2nové sourozence, takže nevím co je v zájmu dítěte.
Samozřejmě, že vůči manželovi (kdyby se to opravdu prokázalo) by to bylo nefér od té bývalé, protože je v tom úmyslný podvod - ani tak by se mu žádné peníze nevrátili - od bývalé jako odškodné za takovéto jednání? Nebyla by nijak potrestána? Děkuji.
klarcaK
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 28. úno 2012 15:55:52

Re: Určení otcovství

Příspěvekod Poradce v pát 15. bře 2013 10:53:09

klarcaK píše:Vůbec netušíme jaké % úspěšnosti by mohl manžel mít, aby bylo popřeno jeho otcovství. Je tam vůbec nějaká pravděpodobnost? Mě jde jen o to, abychom nešli do něčeho, co ani není možné.
Dcera žije s novým manželem matky a její matkou již 5let, má 2nové sourozence, takže nevím co je v zájmu dítěte.
Samozřejmě, že vůči manželovi (kdyby se to opravdu prokázalo) by to bylo nefér od té bývalé, protože je v tom úmyslný podvod - ani tak by se mu žádné peníze nevrátili - od bývalé jako odškodné za takovéto jednání? Nebyla by nijak potrestána? Děkuji.

Jaká je pravděpodobnost úspěchu, k tomu se opravdu mohu jen těžko vyjadřovat. Pokud by k popření otcovství došlo, tak by se spotřebované výživné samozřejmě nevracelo. O podvod ze strany matky dítěte může jít jen těžko. Jestli se dítě narodilo za trvání jejich manželství, tak váš manžel prostě ze zákona otcem byl a přes to vlak nejede, dokud otcovství popřeno není. Pokud nebyli manželé a otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením obou rodičů, tak byste musela prokázat, že matka dítěte v té době jistě věděla, že váš manžel otcem dítěte není (to, že mohla předpokládat, že otcem není, nestačí - pokud spolu souložili, tak otcem mohl být i on). Jedině v takovém případě by se eventuelně mohlo jednat o podvod. Niikdy ve své praxi jsem se však s takovým případem nesetkal.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Předchozí

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron