Dědění

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Dedenie zo závetu

Příspěvekod ptomecek v úte 21. čer 2011 12:59:04

Slovenský občan zomrel na Slovensku a zanechal závet. Najväčšia časť majetku (firma), ktorý ku dňu smrti vlastnil sa nachádza v Anglicku. Podľa akého práva bude prebiehať dedičské konanie - podľa Slovenského práva alebo podľa Anglického práva? Podľa Slovenského práva je totižto závet neplatný, podľa Anglického práva by bol platný.
ptomecek
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 21. čer 2011 12:52:24


Re: Dedenie zo závetu

Příspěvekod Poradce v úte 21. čer 2011 13:15:01

ptomecek píše:Slovenský občan zomrel na Slovensku a zanechal závet. Najväčšia časť majetku (firma), ktorý ku dňu smrti vlastnil sa nachádza v Anglicku. Podľa akého práva bude prebiehať dedičské konanie - podľa Slovenského práva alebo podľa Anglického práva? Podľa Slovenského práva je totižto závet neplatný, podľa Anglického práva by bol platný.



Na vaši otázku neumím odpovědět, protože neznám anglické ani slovenské zákony. S největší pravděpodobností se to bude řídit právem slovenským, záleží i na mezinárodních smlouvách mezi Slovenskem a Velkou Británií. ale jak už jsem uvedl, o tomto nemám přehled.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod rekpot v sob 08. říj 2011 16:06:11

Moje matka byla vdaná za manžela 36 let, ale z toho již 18 let spolu nežili. Nikdy se však nerozvedli. Matka při odchodu od manžela mu vše zanechala. Manžel letos umřel a neměl děti. Tím pádem moje matka má právo dědit. Její manžel však napsal závěť v které jako dědice svého celého movitého i nemovitého majetku označil svoje 2 bratry.Původně notářka, která má vyřešení dědictví na starost matce oznámila, že nemá právo z důvodu závěti dědit, avšak po určité době, protože matka tuto skutečnost nepotvrdila podpisem,se ozvala znovu a sdělila, že má právo na polovinu manželova majetku. První dotaz zní: Je závěť platná? Druhý dotaz: Pokud je závěť platná,může být předmětem dědictví majetek, v rámci bezpodílového vlastnictví, který matka nabyla již po odchodu od manžela?
rekpot
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 08. říj 2011 15:43:00

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v ned 09. říj 2011 15:41:44

rekpot píše:Moje matka byla vdaná za manžela 36 let, ale z toho již 18 let spolu nežili. Nikdy se však nerozvedli. Matka při odchodu od manžela mu vše zanechala. Manžel letos umřel a neměl děti. Tím pádem moje matka má právo dědit. Její manžel však napsal závěť v které jako dědice svého celého movitého i nemovitého majetku označil svoje 2 bratry.Původně notářka, která má vyřešení dědictví na starost matce oznámila, že nemá právo z důvodu závěti dědit, avšak po určité době, protože matka tuto skutečnost nepotvrdila podpisem,se ozvala znovu a sdělila, že má právo na polovinu manželova majetku. První dotaz zní: Je závěť platná? Druhý dotaz: Pokud je závěť platná,může být předmětem dědictví majetek, v rámci bezpodílového vlastnictví, který matka nabyla již po odchodu od manžela?


Těžko se mohu vyjadřovat k platnosti závěti, kterou jsem neviděl, ale to co vy uvádíte, ji samo o sobě ještě neplatnou nečiní. Vaše matka má právo na polovinu majetku, které bylo ve společném jmění manželů. Jestliže ale za těch osmnáct let její manžel do majetku vnesl nějaké investice ze svých vlastních prostředků (např. oprava nemovitosti), tak se to odečte v jeho prospěch. Polovina majetku tedy bude její na základě vypořádání společného jmění manželů. Druhá polovina se stává předmětem dědictví. Ona jako manželka by ze zákona měla společně s dětmi svého manžela tu druhou polovinu dědit, ta polovina by se ze zákona rozdělila na rovné díly mezi ní a děti manžela. Toto ale může zůstavitel změnit závětí. Děti zůstavitele jsou tzv. neopominutelní dědicové, takže i pokud je sepsána závěť, tak musejí dědit (nezletilé děti nejméně tolik, kolik by jim připadlo, kdyby závěť nebyla sepsána, zletilé děti nejméně polovinu). Manželka zůstavitele ale není neopominutelným dědicem, takže pokud na ni zůstavitel v závěti nepamatuje, tak nic nedědí. Manželka tedy dostane v takovém případě jen svou polovinu ze společného jmění manželů a druhou polovinu dostanou dědicové uvedení v závěti.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod Marika v stř 09. lis 2011 21:50:07

Dobrý den. Jsem pozvána jako jedna z dědiček k dědickému řízení po svém dědovi/ moje matka již zemřela dříve/. Děda žil v domě u mé vlastní sestry. Měl pouze movitý majetek, ale cenný - sbírky keramiky, starobylé knihy, nábytek a také měl u sebe uloženou větší sumu peněz v hotovosti. Sestra do pokojů, kde děda bydlel nikoho nepustí. Mám strach , že spoustu těchto věcí včetně peněz v dědickém řízení zapře a nechá si je. Co mohu udělat pro to, aby se tak nestalo. U notáře to bude moje slovo proti jejímu. Děkuji za radu.
Marika
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 22. kvě 2011 14:18:08

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v čtv 10. lis 2011 8:41:30

Marika píše:Dobrý den. Jsem pozvána jako jedna z dědiček k dědickému řízení po svém dědovi/ moje matka již zemřela dříve/. Děda žil v domě u mé vlastní sestry. Měl pouze movitý majetek, ale cenný - sbírky keramiky, starobylé knihy, nábytek a také měl u sebe uloženou větší sumu peněz v hotovosti. Sestra do pokojů, kde děda bydlel nikoho nepustí. Mám strach , že spoustu těchto věcí včetně peněz v dědickém řízení zapře a nechá si je. Co mohu udělat pro to, aby se tak nestalo. U notáře to bude moje slovo proti jejímu. Děkuji za radu.

Na vaši otázku vám bohužel neumím dát uspokojivou odpověď. Jestliže dědeček bydlel v domě vaší sestry a jsou tam i jeho věci, tak sestra není povinna vás do domu pustit. Pokud nastane problém a mezi vámi a sestrou bude zapírat existenci nějakých věcí po dědečkovi, bude bohužel na vás, abyste nějak prokázala jejich existenci (např. fotografiemi, výpověďmi svědků apod.)
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod sarkavol v čtv 05. led 2012 16:54:34

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na pár věcí 31.12.2011 umřel tchán má dvě děti z prvního manželství a jedno je nesvéprávné zastupuje ho jeho matka a dvě děti z nynějšího manželství a manželku.Zůstal po něm byt který měli oba ve vlastnictvý,dva automobyli.když se děti z nynějšího manželství zřeknou dědictvý ve prospěch matky a ty dvě děti ne jak budou dědit.jde mi o to zda bude moci v bytě bydlet nebo zda ho bude muset prodat a ty dvě děti vyplatit?a do kdy musí být vyplaceny.A jestli se do odhadu bytu počítá i zařízení bytu?a odhadce si můžeme vybrat samy nebo dostaneme nákého zvoleného notářem?Moc děkuji za odpověd
sarkavol
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 05. led 2012 15:50:56

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v čtv 05. led 2012 17:19:44

sarkavol píše:Dobrý den,chtěla bych se zeptat na pár věcí 31.12.2011 umřel tchán má dvě děti z prvního manželství a jedno je nesvéprávné zastupuje ho jeho matka a dvě děti z nynějšího manželství a manželku.Zůstal po něm byt který měli oba ve vlastnictvý,dva automobyli.když se děti z nynějšího manželství zřeknou dědictvý ve prospěch matky a ty dvě děti ne jak budou dědit.jde mi o to zda bude moci v bytě bydlet nebo zda ho bude muset prodat a ty dvě děti vyplatit?a do kdy musí být vyplaceny.A jestli se do odhadu bytu počítá i zařízení bytu?a odhadce si můžeme vybrat samy nebo dostaneme nákého zvoleného notářem?Moc děkuji za odpověd

Ono to není tak jednoduché. Pokud některé z dětí prohlásí, že dědictví odmítá, tak místo něj budou dědit děti toho dítěte (vnoučata zemřelého), pokud nějaké existují. Pokud neexistují, tak se podíl tohoto dítěte rozdělí mezi ostatní dědice. Další možností je, že dítě sice výslovně dědictví neodmítne, ale uzavře dohodu, podle které nic nedědí. V takovém případě právo dědit nepřechází na jeho děti, ale majetek zdědí ten z dědiců, na kterém se všichni dědicové dohodnou. Problém je tedy v tom, že s tím musejí souhlasit všichni dědicové. V daném případě máme čtyři děti a manželku, tedy celkem pět dědiců, který by měli dědit rovným dílem. Každý by tedy měl dědit 20 procent. Mohou ale uzavřít např. dohodu, že manželka zdědí 60 procent, dvě děti zdědí po dvaceti procentech a dvě děti nezdědí nic. V dohodě mohou uvést, že ten, kdo zdědí víc, než by zdědit měl, musí ty, kteří naopak zdědí méně, tzv. vyplatit. Ale také se mohou dohodnout na tom, že se nic vyplácet nemusí. Těch variant je spousta, nebojte se, všechno vám to vysvětlí notář, který bude dědictví projednávat. Dohoda o dědictví (případně rozhodnutí notáře, pokud k dohodě nedojde), se bude týkat i užívání bytu. Do pozůstalosti (tedy do majetku, který je předmětem dědění, se počítá všechen zůstavitelův majetek, tedy i zařízení bytu. Zvláště u starých lidí, kteří mají staré vybavení, se ale často konstatuje i bez znaleckého ohodnocení, že jde o majetek bez hodnoty. Pokud ale toto některý z dědiců bude sporovat, tak se ohodnocení bude muset provést. Je ale otázkou, jestli to ohodnocení nebude dražší, než ten majetek. Znalecké posudky se většinou opatřují jen v případě většího majetku (např. nemovitosti), pokud nikdo nic nenamítá, lze majetek ohodnotit třeba jen obyčejným vyjádřením odborníka (s autem se zastavíte v autobazaru, kde vám provozovatel potvrdí, že má takovou a takovou hodnotu. Ale opět platí, že je třeba, aby se na takovém postupu všichni dědicové shodli, pokud někdo s takovým postupem souhlasit nebude, tak může dojít k domu, že se bude dělat posudek na každou maličkost. Znalce vám může doporučit notář, ale můžete si ho sehnat i sami.
Tohle všechno vám ale podrobně vysvětlí notář, nemusíte se ho bát na cokoliv zeptat, je tam od toho, aby to vyřídil a vám v tom pomohl.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod Marika v sob 14. led 2012 11:51:37

Dobrý den. Zemřel mi tatínek, který žil v domě u mé sestry. Dědické řízení po něm neproběhlo. Nemovitý majetek neměl a sestra uvedla, že neměl ani movitý. Mě se nikdo neptal. Tatínek byl ale sběratel starožitností a měl i peníze na hotovosti. Na koho se mám obrátit a co dělat, aby se dědické řízení uskutečnilo? Děkuji za odpověď.
Marika
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 22. kvě 2011 14:18:08

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v sob 14. led 2012 16:13:45

Marika píše:Dobrý den. Zemřel mi tatínek, který žil v domě u mé sestry. Dědické řízení po něm neproběhlo. Nemovitý majetek neměl a sestra uvedla, že neměl ani movitý. Mě se nikdo neptal. Tatínek byl ale sběratel starožitností a měl i peníze na hotovosti. Na koho se mám obrátit a co dělat, aby se dědické řízení uskutečnilo? Děkuji za odpověď.

Dědické řízení by mělo proběhnout i v případě, že zůstavitel neměl žádný majetek. V takových případech se pak řízení formálně zastaví pro nedostatek majetku. Rozhodně ale takové řízení musí být zahájeno a potencionální dědici (což děti jsou), musejí být účastníky takového řízení. Dojděte si na dědické oddělení okresního soudu, v jehož obvodu měl tatínek trvalé bydliště, tam se zeptejte, co se s dědickým řízením po vašem otci děje či dělo a případně si zajděte za notářem, který dědické řízení vyřizoval (který notář to byl, vám také řeknou na soudě).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron