Dědění

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Dědění

Příspěvekod mako v ned 11. kvě 2008 18:48:55



Má matka žije v domácnosti se svým druhem. Předpokládám, že vzhledem k jejich věku se již nestanou manželi a následující situace nenastane. Pokud by se ale manželi stali, chci se zeptat, zda-li současný druh mé matky se v případě jejího úmrtí stane účastníkem dědického řízení. Pokud ano, jak to bude s majetkem, který prokazatelně matka vlastní teď , tedy ve stavu kdy manželi nejsou?
mako
 


Re: Dědění

Příspěvekod Dědic v ned 11. kvě 2008 18:51:05

mako píše:Má matka žije v domácnosti se svým druhem. Předpokládám, že vzhledem k jejich věku se již nestanou manželi a následující situace nenastane. Pokud by se ale manželi stali, chci se zeptat, zda-li současný druh mé matky se v případě jejího úmrtí stane účastníkem dědického řízení. Pokud ano, jak to bude s majetkem, který prokazatelně matka vlastní teď , tedy ve stavu kdy manželi nejsou?



Pokud za trvání manželství jeden z manželů zemře, je ještě před tím, než se začne řešit otázka dědictví, třeba vypořádat společné jmění manželů, které vzniká uzavřením manželství a končí zánikem manželství (v daném případě z důvodu smrti jednoho z manželů). Je tedy nejprve třeba zjistit, co všechno patřilo do společného jmění obou manželů. Zjednodušeně řečeno tam patří vše, co některý z manželů nabyl během manželství, kromě majetku získaného děděním nebo darováním. Majetek, který má vaše matka ještě před uzavřením manželství, tedy do společného jmění manželů nepatří.

Jestliže tedy soud, resp. notář, v průběhu dědického řízení zjistí, co patřilo do společného jmění manželů, rozdělí to na polovinu. Polovina se bez dalšího stane majetkem přeživšího manžela. Druhá polovina se stane součástí dědictví společně s majetkem, který byl před smrtí ve výlučném vlastnictví zemřelého (a nebyl tedy součástí společného jmění manželství). Celé toto dědictví se potom rozdělí mezi dědice, a to buď podle poslední vůle zemřelého (byla-li sepsána) nebo podle zákona. Podle zákona se dědictví rozdělí rovným dílem mezi manžela zemřelého a děti zemřelého. Pokud tedy např. po zemřelém zůstane manželka a dvě děti, dostane každý z nich třetinu.

Ve vašem případě by tedy i manžel vaší matky (pokud by v době smrti byla provdána) byl společně s vámi a vašimi sourozenci dědicem majetku vaší matky (včetně majetku získaného před svatbou), a to bez ohledu na to, že není vaším otcem. Pokud by vaše matka nechtěla, aby její manžel získal nějaký rodinný majetek, může tomu zabránit sepsáním závěti, v níž mu neodkáže žádný majetek nebo přesně vymezí, co z jejího majetku má její manžel dostat. Doporučuji pověřit sepsáním závěti notáře, zabrání to případným posmrtným sporům o pravost a platnost závěti.
Dědic
 

Dědění ze závěti a ze zákona

Příspěvekod Návštěvník v stř 18. čer 2008 20:07:10

Žiju s partnerem v jeho rodinném domku. Nejsme manželé. Partner nemá děti, ale jeho stará matka žije s námi v rodinném domku. Partner napsal závěť, ve které odkázal rodinný domek mi. V případě jeho smrti, kdo bude dědit?Já nebo jeho matka? Můj partner má ještě další sourozence.
Návštěvník
 

Re: Dědění ze závěti a ze zákona

Příspěvekod Poradce v stř 18. čer 2008 20:22:40

Návštěvník píše:Žiju s partnerem v jeho rodinném domku. Nejsme manželé. Partner nemá děti, ale jeho stará matka žije s námi v rodinném domku. Partner napsal závěť, ve které odkázal rodinný domek mi. V případě jeho smrti, kdo bude dědit?Já nebo jeho matka? Můj partner má ještě další sourozence.



Pokud váš partner nemá děti a v závěti vás označil jako dědičku domku, zdědíte domek vy bez ohledu na to, zda v té době bude žít jeho matka a jeho sourozenci. Pokud by měl děti, muselo by se zletilým dětem dostat alespoň polovina toho, co by jinak dostaly podle zákona a nezletilé děti by i podle závěti musely dostat nejméně tolik, kolik by dostaly podle zákona (tedy pokud by nebyla sepsána závěť). Blíže jsme už o tom psali třeba tady nebo tady.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod zorba v úte 24. čer 2008 18:15:28

Otec spáchal po dlouhé nemoci sebevraždu.V den tohoto skutku sepsal závěť v níž je vše odkázáno mne i s důvody .
Chápu pojen "Neopomenutelného dědice" (moje sestra se s mojím otcem 20 let nestýkala).
Na závěti ovšem napsal datum o 1 týden později než se skutek stal.Je takto sepsaná závět platná,nebo jak se lze bránit proti prohlášení notáře o neplatnosti závěti.
zorba
 

Re: Dědění

Příspěvekod Dědic v úte 24. čer 2008 18:25:03

zorba píše:Otec spáchal po dlouhé nemoci sebevraždu.V den tohoto skutku sepsal závěť v níž je vše odkázáno mne i s důvody .
Chápu pojen "Neopomenutelného dědice" (moje sestra se s mojím otcem 20 let nestýkala).
Na závěti ovšem napsal datum o 1 týden později než se skutek stal.Je takto sepsaná závět platná,nebo jak se lze bránit proti prohlášení notáře o neplatnosti závěti.

V této záležitosti doporučuji obrátit se na advokáta, pravděpodobně by se musely provádět písmoznalecké posudky, zda závěť skutečně psal váš otec a ne někdo jiný. Rozhodně to nebude nic jednoduchého, je otázka, zda lze vůbec dosáhnout uznání platnosti této závěti. Datum sepsání závěti totiž je její podstatnou náležitostí, kdyby datum uvedeno nebylo, je závěť bez dalšího neplatná. Pokud je uvedeno evidentně nesprávné datum, je to tedy skutečně problém. Zkuste se tedy obrátit na advokáta.
Dědic
 

Re: Dědění

Příspěvekod Zorba v stř 25. čer 2008 17:36:44

Děkuji za odpověď,nic jiného mi asi nezbude.Spoléhat můžu na určité věci napsané v závěti,které opravdu mohli být napsány jen ten den a tou osobou a na soudce který se tím bude zabývat ,ale zapeklitý je a bude ten datum.Jak jsem tak pročítal různé diskuze a hledal stejné téma ,na nic podobného jsem nenarazil za celý den.Třeba to bude 1 případ takovéhoto druhu.
Zorba
 

Re: Dědění

Příspěvekod volnikova@seznam.cz v ned 13. črc 2008 15:47:04

Pokud se dědic (např.syn) vzdá dědictví, musí plastit dluhy, které po jeho rodiči případně zůstžanou?
Děkuji za odpověď Volníková
volnikova@seznam.cz
 

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v ned 13. črc 2008 15:55:25

volnikova@seznam.cz píše:Pokud se dědic (např.syn) vzdá dědictví, musí plastit dluhy, které po jeho rodiči případně zůstžanou?
Děkuji za odpověď Volníková

Ne, nemusí. Jen na okraj: nelze odmítnout jen část dědictví (např. nelze odmítnou dluhy s tím, že aktiva dědic přijme). Dědictví lze odmítnou pouze jako celek. Pokud dědic dědictví odmítne, nepřecházejí na něj ani dluhy zůstavitele (tj. zemřelého).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

dědictví

Příspěvekod denisa v ned 20. črc 2008 14:44:31

Dobrý den, jsem vdaná, z prvního manželství mám dvě nezletié děti, můj nynější manžel také dvě, které se s námi moc nevídají. Jsme spolu osm le, spolu děti nemáme. Chtěli by jsme koupit RD. Ráda bych věděla, jak by se řešilo dědictví o tento dům, např.v hodnotě 2 mil. Nikde jsem se nedočetla, kolik vlastně dělá zákonná část pro manželovy děti.Děkuji za odpověd
denisa
 

Další

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron