Dědění

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Dědění

Příspěvekod Puklice v sob 05. úno 2011 12:19:10

Dobrý den. Manžel je pozván k dědickému řízení po svém zemřelém otci. Chtěl by, abych já, jako jeho manželka byla též přítomna u tohoto dědického řízení/ je jasné že já nic dědit nebudu, ale třeba jako morální podpora/. Je to možné nebo mi musí napsat plnou moc, že s mou přítomností souhlasí?
Děkuji za odpověď.
Puklice
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. lis 2009 17:52:31


Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v sob 05. úno 2011 12:37:38

Puklice píše:Dobrý den. Manžel je pozván k dědickému řízení po svém zemřelém otci. Chtěl by, abych já, jako jeho manželka byla též přítomna u tohoto dědického řízení/ je jasné že já nic dědit nebudu, ale třeba jako morální podpora/. Je to možné nebo mi musí napsat plnou moc, že s mou přítomností souhlasí?
Děkuji za odpověď.



Domnívám se, že notář, který dědictví vyřizuje, proti vaší přítomnosti nebude mít žádné námitky. Snad jen kdyby to vadilo některému z dalších dědiců, tak by vás notář požádal, abyste odešla.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod Puklice v pát 29. dub 2011 7:23:36

Dobrý den. Jsem pozvána k dědickému řízení. Matka darovala za života dům mé sestře. Hodnota toho, co zbylo je minimální. Mohu u notáře požádat o započtení daru do dědictví, když chci napadnout platnost darovací smlouvy / nepsal ji právník a jsou v ní chyby/? Děkuji za odpověď.
Puklice
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. lis 2009 17:52:31

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pát 29. dub 2011 12:09:29

Puklice píše:Dobrý den. Jsem pozvána k dědickému řízení. Matka darovala za života dům mé sestře. Hodnota toho, co zbylo je minimální. Mohu u notáře požádat o započtení daru do dědictví, když chci napadnout platnost darovací smlouvy / nepsal ji právník a jsou v ní chyby/? Děkuji za odpověď.



Při dědickém řízení může být započteno to, co zůstavitel některému ze svých dědiců daroval již za svého života. V daném případě by se tedy dědický podíl vaší sestry měl snížit o hodnotu domu. Jestliže ale toho v dědictví moc nezbývá, tak vám to samozřejmě moc nepomůže. Pokud chcete napadnout platnost té darovací smlouvy, tak to nemůžete udělat v rámci dědického řízení, ale musela byste na sestru podat samostatnou žalobu. V takovém případě rozhodně doporučuji advokáta, není to nic jednoduchého.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod Puklice v pon 02. kvě 2011 8:51:27

Dobrý den. Matka darovala sestře dům. Sestra dle darovací smlouvy měla matce zřídit na domě věcné břemeno, ale neučinila tak nikdy. Matku po podpisu smlouvy dala do domova. Matka ale dále platila v domě inkaso, zálohy na plyn, aby dům nevymrzal, když v něm nebydlí. Sestra ale v domě plyn vypla. Po smrti matky přišel přeplatek za plyn, sestra si ihned plyn přepsala na sebe bez mého vědomí a přeplatek si nechala. Chci se zeptat, zda by přeplatek za plyn neměl být součástí dědického řízení. Děkuji za odpověď.
Puklice
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. lis 2009 17:52:31

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pon 02. kvě 2011 11:22:09

Puklice píše:Dobrý den. Matka darovala sestře dům. Sestra dle darovací smlouvy měla matce zřídit na domě věcné břemeno, ale neučinila tak nikdy. Matku po podpisu smlouvy dala do domova. Matka ale dále platila v domě inkaso, zálohy na plyn, aby dům nevymrzal, když v něm nebydlí. Sestra ale v domě plyn vypla. Po smrti matky přišel přeplatek za plyn, sestra si ihned plyn přepsala na sebe bez mého vědomí a přeplatek si nechala. Chci se zeptat, zda by přeplatek za plyn neměl být součástí dědického řízení. Děkuji za odpověď.

Jestliže zálohy na plyn platila vaše matka, tak přeplatek je pohledávkou dědictví, tj. plynárny jej ani neměly vyplatit a měly upozornit notáře, který dědictví projednává, na existenci toho přeplatku s tím, že vyplacen by byl až podle toho, kdo by dle rozhodnutí soudu (notáře) ten přeplatek zdědil.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod Puklice v stř 04. kvě 2011 16:32:19

Dobrý den. Do jaké doby od vypořádání dědictví mohu u soudu napadnout platnost darovací smlouvy?Je podle zákona stanovená nějaká promlčecí lhůta? Děkuji za odpověď.

Puklice
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. lis 2009 17:52:31

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v stř 04. kvě 2011 17:42:23

Puklice píše:Dobrý den. Do jaké doby od vypořádání dědictví mohu u soudu napadnout platnost darovací smlouvy?Je podle zákona stanovená nějaká promlčecí lhůta? Děkuji za odpověď.

Napadnutí darovací smlouvy nijak nezávisí na průběhu dědického řízení. Obecná promlčecí doba je tříletá. Rozhodně ale nemá cenu to řešit takto přes internet. Jednak tady konkrétní kauzy neřešíme a jednak to rozhodně není jednoduchá záležitost, takže je to v každém případě práce pro advokáta.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod Marika v ned 22. kvě 2011 14:29:52

Dobrý den. Obracím se na Vás s následující prosbou o radu. Před 2 lety jsem uplatnila započtení daru do dědictví. Mé 2 sestry dostaly darem nemovitost od matky a já jsem pak byla jediná dědička po matce. Hodnota dědictví byla asi 10x menší než započtený dar. Nyní zemřel otec matky. Chtěla bych se zeptat, zda mohu žádat o započtení tohoto daru také u dědictví po matčině otci/ dědovi/. Děkuji za radu.
Marika
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 22. kvě 2011 14:18:08

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v ned 22. kvě 2011 18:18:43

Marika píše:Dobrý den. Obracím se na Vás s následující prosbou o radu. Před 2 lety jsem uplatnila započtení daru do dědictví. Mé 2 sestry dostaly darem nemovitost od matky a já jsem pak byla jediná dědička po matce. Hodnota dědictví byla asi 10x menší než započtený dar. Nyní zemřel otec matky. Chtěla bych se zeptat, zda mohu žádat o započtení tohoto daru také u dědictví po matčině otci/ dědovi/. Děkuji za radu.

To, bohužel, možné není. Resp. bylo by to možné, pokud by vaše matka za svého života část svého majetku darovala svému otci, vašemu dědovi. Pak by započtení možné bylo.

§ 484 občanského zákoníku:
Kód: Vybrat vše
Soud potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů. Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení § 473 odst. 2, započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, jestliže k němu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněně zvýhodněn.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron