Dědění

Co se do jiných rubrik nevešlo
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Dědění

Příspěvekod masintomas v pát 03. úno 2012 17:28:10

Dobrý den,
měl bych jeden dotaz. Zemřel mi tchán, a zůstaly po něm nějaké dluhy. Jakým způsobem se dělí mezi dědice? Dědit by měla manželka a čtyři děti. Dělí se stejně jako majetek, nebo zůstavají jeho manželce. Děkuji za odpověď
masintomas
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 03. úno 2012 17:20:50


Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pát 03. úno 2012 18:34:34

masintomas píše:Dobrý den,
měl bych jeden dotaz. Zemřel mi tchán, a zůstaly po něm nějaké dluhy. Jakým způsobem se dělí mezi dědice? Dědit by měla manželka a čtyři děti. Dělí se stejně jako majetek, nebo zůstavají jeho manželce. Děkuji za odpověď

Dluhy jsou součástí majetku jako celku, nelze tedy říci, že zůstávají jen manželce. Po vypořádání společného jmění manželů zemřelého a jeho manželky se tak může stát, že část dluhů se stane součástí dědictví.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod Marika v sob 04. úno 2012 10:39:56

Dobrý den. Jsem pozvána k dědickému řízení k notáři. V tu danou dobu se ale nemohu zúčastnit jednání a nemám ani komu bych napsala plnou moc k zastupování. Proběhne dědické řízení i bez mojí přítomnosti jen s ostatními dědici nebo se mohu s notářem domluvit na nějakém náhradním termínu? Nevím, co mám dělat. Děkuji.
Marika
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 22. kvě 2011 14:18:08

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v sob 04. úno 2012 14:00:55

Marika píše:Dobrý den. Jsem pozvána k dědickému řízení k notáři. V tu danou dobu se ale nemohu zúčastnit jednání a nemám ani komu bych napsala plnou moc k zastupování. Proběhne dědické řízení i bez mojí přítomnosti jen s ostatními dědici nebo se mohu s notářem domluvit na nějakém náhradním termínu? Nevím, co mám dělat. Děkuji.

Zavolejte notáři a domluvte se s ním, neměl by to být větší problém.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod janijeni v ned 05. úno 2012 21:40:26

Dobrý večer. V dědictví po matce mi připadla polovina jejího movitého majetku / nábytek, oblečení atd.../.Matka bydlela v domě mé sestry. Sestra mne ale nechce pustit do svého domu, abych si mohla svoji polovinu dědictví odvézt. Nevím, co mám dělat. Děkuji moc za radu.
janijeni
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 05. úno 2012 21:25:35

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pon 06. úno 2012 7:36:04

janijeni píše:Dobrý večer. V dědictví po matce mi připadla polovina jejího movitého majetku / nábytek, oblečení atd.../.Matka bydlela v domě mé sestry. Sestra mne ale nechce pustit do svého domu, abych si mohla svoji polovinu dědictví odvézt. Nevím, co mám dělat. Děkuji moc za radu.


Obraťte se na advokáta, ten vám pomůže. pokud vaše sestra neustoupí ani při jednání s advokátem, budete muset podat občanskoprávní žalobu a nic jednoduchého to nebude, takže bez advokáta bych to nedělal
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod Michaela89 v pon 06. úno 2012 15:38:04

Dobrý den chtěla jsem se zeptat muj přítel má rodinny dum a budeme se letos brát . A mě se jenom jedná o to kdyby do budoucna se sním něco stalo ,protože má rizikový povolání kdo zdědí jeho majetek . Mě se jenom jedná o to kdyby jsme měly spolu děti tak bych neměla kam jít a vím na 100% že tchýně by ten dum chtěla zpět protože on ten dum měl ještě před manželstvím potřebuju mít nějakou jistotu děkuji za odpověd :)
Michaela89
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 03. úno 2012 9:57:22

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v pon 06. úno 2012 15:46:59

Michaela89 píše:Dobrý den chtěla jsem se zeptat muj přítel má rodinny dum a budeme se letos brát . A mě se jenom jedná o to kdyby do budoucna se sním něco stalo ,protože má rizikový povolání kdo zdědí jeho majetek . Mě se jenom jedná o to kdyby jsme měly spolu děti tak bych neměla kam jít a vím na 100% že tchýně by ten dum chtěla zpět protože on ten dum měl ještě před manželstvím potřebuju mít nějakou jistotu děkuji za odpověd :)

Pokud byste byla jeho manželka a on zemřel, tak jeho rodiče dědit nebudou, ale budete dědit vy. Jestliže by měl i nějaké děti (ať s vámi nebo s někým jiným) dědila byste společně s dětmi, a to každý stejným dílem. Mohlo by se ale stát, že manžel napíše závěť, ve které vás neuvede, ale odkáže majetek jiným lidem. pokud se dědí ze závěti, tak musejí povinně dědit děti zemřelého, ale manželka ne. Závětí by vás tedy dědictví zbavit mohl.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Dědění

Příspěvekod acid v stř 26. zář 2012 9:28:04

Dobrý den,
s otcem mého dítěte jsme již delší dobu rozvedeni a znovu jsem se neprovdala. Pro případ, že by se cokoliv stalo - mohu otce vyloučit jako správce dědictví našeho nezletilého syna, např. v závěti, a vybrat za správce jiného člena rodiny? Nebo toto nelze učinit a otec jako zákonný zástupce se správcem dědictví nezletilého syna stává automaticky?
Vlastním byt a nějaké úspory, otec naproti tomu bojuje stále s exekutory, kteří ho stíhají na každém kroku. Velmi pochybuji o tom, že by u něho byl můj / synův majetek v řádné správě až do doby zletilosti syna...
Děkuji za Vaši odpověď.
acid
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 01. dub 2011 11:55:00

Re: Dědění

Příspěvekod Poradce v stř 26. zář 2012 11:20:42

acid píše:Dobrý den,
s otcem mého dítěte jsme již delší dobu rozvedeni a znovu jsem se neprovdala. Pro případ, že by se cokoliv stalo - mohu otce vyloučit jako správce dědictví našeho nezletilého syna, např. v závěti, a vybrat za správce jiného člena rodiny? Nebo toto nelze učinit a otec jako zákonný zástupce se správcem dědictví nezletilého syna stává automaticky?
Vlastním byt a nějaké úspory, otec naproti tomu bojuje stále s exekutory, kteří ho stíhají na každém kroku. Velmi pochybuji o tom, že by u něho byl můj / synův majetek v řádné správě až do doby zletilosti syna...
Děkuji za Vaši odpověď.

Vy sice mluvíte o správě dědictví, ale to je něco trochu jiného. Správce dědictví ustanovuje soud jen na dobu do skončení řízení o dědictví (tedy než je pravomocně rozhodnuto o tom, kdo co dědí), a to jen v případech, kdy to je s ohledem na charakter dědictví nutné, aby se předešlo škodám. U bytu a úspor nic takového, byt i v případě vaší smrti bude až do rozhodnutí soudu psán na vás, stejně tak banka úspory nevyplatí, dokud nerozhodne soud o tom, kdo je zdědil.
Vy máte na mysli zřejmě něco jiného, a to opatrovníka pro správu majetku. Ze zákona majetek dítěte spravují rodiče. Pokud byste zemřela váš syn by zdědil váš majetek, stal by se otec automaticky správcem synova majetku až do doby synovy zletilosti. Musel by se chovat s péčí řádného hospodáře, pokud by tak nečinil mohl by být odsouzen za porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo i za zpronevěru. Pořád by to byl totiž majetek syna a otec by na něj neměl žádný nárok, měl by jen dbát o to, aby majetek nebyl ohrožen. Pokud by ale existovalo důvodné podezření, že by majetek ohrožen být mohl, ustanoví soud dítěti opatrovníka pro správu majetku. Opatrovníkem může být ustanovena fyzická osoba, která má způsobilost k právním úkonům v plném rozsahu, svým způsobem života zaručuje řádný výkon této funkce v zájmu dítěte a s ustanovením opatrovníkem souhlasí. Nemůže-li být opatrovníkem ustanovena fyzická osoba, ustanoví soud opatrovníkem zpravidla orgán sociálně-právní ochrany dětí, tedy většinou městský úřad. Problém je v tom, že soud se o potřebě ustanovení opatrovníka musí nějak dozvědět. Vy už byste to jako mrtvá soudu těžko mohla oznámit. Projevem své vůle rozhodně sama otce jako správce majetku vyloučit nemůžete. Můžete sice svůj názor napsat třeba do závěti, ale zase by musel být někdo, kdo soudu dá návrh na ustanovení opatrovníka pro správu majetku. Možná by to udělal notář, který bude projednávat dědictví po vás, ale možná taky ne. Jedinou možností je domluvit se s někým dalším, kdo by se o to po vaší smrti postaral, tedy, kdo by dal soudu podnět k ustanovení opatrovníka (např. někdo blízký z vaší rodiny)
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní (rodinné právo)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron