Svévolné rozhodnutí manželky

Komu bude dítě svěřeno do výchovy?
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Svévolné rozhodnutí manželky

Příspěvekod jarda111 v čtv 12. led 2012 17:54:16

Dobrý den,
jsem ženatý a nejsem v rozvodovém řízení. Máme s manželkou dvě děti 3 a 1 rok. Před dvěma dny jsem se vrátil domů ze služební cesty a našel jsem prázdný byt se vzkazem, že moje manželka usoudila, že si chce dát "přestávku" a odchází i s dětmi na dobu neurčitou ke svým rodičům. Jelikož s jejími rodiči příliš nevycházím, prakticky mi tím znemožnila se s dětmi vidět. Na výzvy k návratu a řešení situace nereaguje a nesdělila mi ani, jak dlouho by mělo toto odloučení trvat. Bylo to naprosto nečekané a bez jakéhokoliv upozornění. Má na takovéto jednání právo? Může vzít bez mého souhlasu děti kam se jí zlíbí, na jakoukoliv dobu bez mého svolení, když jsme stále manželé? Jak mám dále postupovat v souladu s platnou legislativou?
Předem děkuji za odpověď.
jarda111
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 12. led 2012 17:16:27


Re: Svévolné rozhodnutí manželky

Příspěvekod Poradce v čtv 12. led 2012 18:33:52

jarda111 píše:Dobrý den,
jsem ženatý a nejsem v rozvodovém řízení. Máme s manželkou dvě děti 3 a 1 rok. Před dvěma dny jsem se vrátil domů ze služební cesty a našel jsem prázdný byt se vzkazem, že moje manželka usoudila, že si chce dát "přestávku" a odchází i s dětmi na dobu neurčitou ke svým rodičům. Jelikož s jejími rodiči příliš nevycházím, prakticky mi tím znemožnila se s dětmi vidět. Na výzvy k návratu a řešení situace nereaguje a nesdělila mi ani, jak dlouho by mělo toto odloučení trvat. Bylo to naprosto nečekané a bez jakéhokoliv upozornění. Má na takovéto jednání právo? Může vzít bez mého souhlasu děti kam se jí zlíbí, na jakoukoliv dobu bez mého svolení, když jsme stále manželé? Jak mám dále postupovat v souladu s platnou legislativou?
Předem děkuji za odpověď.

Nevím, zda jste to neudělal, ale než začnete shánět právní rady, tak je třeba řešit příčiny krize, např. za pomoci rodinné poradny. To ale není pro naše stránky, takže k otázce práva.
Pokud se ani vy ani manželka rozvádět nechcete a nebudete se schopni o dětech dohodnout, tak může kterýkoliv z vás podat u soudu návrh na úpravu výchovy (komu budou děti svěřeny) a výživy (kdo má platit výživné a jaké). Pokud v otázce výchovy výživy není problém a jde jen o styk s dětmi, můžete podat u soudu návrh na úpravu styku. Také je samozřejmě možné podat oba návrhy zároveň.
Pokud by manželství spělo k rozvodu, tak návrh na úpravu výchovy a výživy musí být podán v každém případě (kterýmkoliv z rodičů), protože dokud není o nezletilých dětech (o výchově a výživě) rozhodnuto, nelze manželství rozvést. I v tomto případě lze na návrh kteréhokoliv z rodičů rozhodnout též o úpravě styku s dětmi, pokud nebudete schopni se na něm dohodnout.
Pokud se ptáte na to, zda má manželka na takové jednání právo, tak to je těžká věc. Pokud jde o podstatné záležitosti týkající se dětí, je třeba, aby se na nich dohodli oba rodiče, jinak o tom rozhodne soud. Je otázka, zda bydlení u babičky je podstatná záležitost (kdyby se odstěhovali do ciziny, je to něco jiného, to by dokonce mohlo být posouzeno jako únos). I pokud by to bylo považováno za podstatnou záležitost, tak soud o tom rozhodne, pokud někdo podá návrh na úpravu výchovy a výživy. Svěřením dítěte do péče jednoho z rodičů bude jasné i to, kde budou bydlet.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Zpět na Výchovné poměry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron