Svěření do péče nezletilého dítěte jiné fyzické osobě

Komu bude dítě svěřeno do výchovy?
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Svěření do péče nezletilého dítěte jiné fyzické osobě

Příspěvekod Kojka v úte 02. čer 2009 15:55:58

V "zákoně o rodině" se píše, že je-li to v zájmu dítěte, může soud svěřit dítě do výchovy jiné fyzické osobě než rodiči. Znamená to, že toto nezletilé dítě může jít na své přání například ke svému příteli, když je přítel již zletilý? Potřebuje k tomu ústní nebo písemný souhlas obou rodičů?
Kojka
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 02. čer 2009 15:43:35


Re: Svěření do péče nezletilého dítěte jiné fyzické osobě

Příspěvekod Poradce v úte 02. čer 2009 17:52:59

Kojka píše:V "zákoně o rodině" se píše, že je-li to v zájmu dítěte, může soud svěřit dítě do výchovy jiné fyzické osobě než rodiči. Znamená to, že toto nezletilé dítě může jít na své přání například ke svému příteli, když je přítel již zletilý? Potřebuje k tomu ústní nebo písemný souhlas obou rodičů?

To ne, těžko bude dvacetiletý mladík pečovat o svou sedmnáctiletou přítelkyni tak, jako její rodiče. To se týká případů, kdy rodiče neepčeují o dítě dostatečně (ať už zaviněně nebo pod vlivem okolností). V takových případech je samozřejmě lepší svěřit dítě konkrétní fyzické osobě, která k dítěti má nějaký vztah (prarodiče či jiní příbuzní), než aby bylo umístěno do dětského domova.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Osvojení - svěření do péče jiné fyzické osoby

Příspěvekod ernym v pon 31. srp 2009 13:14:09

Dobrý den,
je možnost osvojení si nezletilého dítěte (dcery, 15 let) i přes nesouhlas současné manželky která ji má ve výhradní péči. Dceru spoluvychovávám od jejích 4 let, kdy jsem se k její matce nastěhoval a oženili jsme se. S dcerou vycházíme velmi dobře ale s matkou si dcera vůbec nerozumí. Biologický otec deru od jejich 5 let až do loňského roku, kdy se o ni začal sporadicky znovuzajímat, neviděl. Obávám se že při případném rozvodu nebudu mít možnost zažádat o její svěření do výchovy, protože podle práva pro ni nejsem ani příbuzný, ale v podstatě naprosto cizí člověk. V "zákoně o rodině" se píše, že je-li to v zájmu dítěte, může soud svěřit dítě do výchovy jiné fyzické osobě než rodiči. Znamená to, že toto nezletilé dítě může jít na své přání do mé péče i přes nesouhlas biologickývh rodičů?
Předem děkuji za informace.

ernym
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 31. srp 2009 12:39:14

Re: Osvojení - svěření do péče jiné fyzické osoby

Příspěvekod Poradce v pon 31. srp 2009 18:09:55

ernym píše:Dobrý den,
je možnost osvojení si nezletilého dítěte (dcery, 15 let) i přes nesouhlas současné manželky která ji má ve výhradní péči. Dceru spoluvychovávám od jejích 4 let, kdy jsem se k její matce nastěhoval a oženili jsme se. S dcerou vycházíme velmi dobře ale s matkou si dcera vůbec nerozumí. Biologický otec deru od jejich 5 let až do loňského roku, kdy se o ni začal sporadicky znovuzajímat, neviděl. Obávám se že při případném rozvodu nebudu mít možnost zažádat o její svěření do výchovy, protože podle práva pro ni nejsem ani příbuzný, ale v podstatě naprosto cizí člověk. V "zákoně o rodině" se píše, že je-li to v zájmu dítěte, může soud svěřit dítě do výchovy jiné fyzické osobě než rodiči. Znamená to, že toto nezletilé dítě může jít na své přání do mé péče i přes nesouhlas biologickývh rodičů?
Předem děkuji za informace.



V péči matky by musely být opravdu závažné nedostatky, aby dítě bylo svěřeno do péče cizí osoby. Bez jejího souhlasu k osvojení určitě nedojde, pro její dceru jste právně opravdu cizí člověk. Pokud skutečně závady v péči matky o dceru považujete za vážné, obraťte se odbor péče o mládež na příslušném městském úřadě.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Svěření do péče nezletilého dítěte jiné fyzické osobě

Příspěvekod ernym v úte 01. zář 2009 7:25:34

"V péči matky by musely být opravdu závažné nedostatky, aby dítě bylo svěřeno do péče cizí osoby. Bez jejího souhlasu k osvojení určitě nedojde, pro její dceru jste právně opravdu cizí člověk. Pokud skutečně závady v péči matky o dceru považujete za vážné, obraťte se odbor péče o mládež na příslušném městském úřadě."

Nejde ani tak o závažné závady v péči matky o dceru, jako o to že spolu již cca 2 roky dobře nevycházejí a nedokáží se téměř vůbec bavit bez zbytečných emocí. Tuto situaci jsme se již jednou snažili řešit pomocí psychologické poradny, ale bezvýsledně. Žena si z rad odborníka nevzala žádné ponaučení, kromě toho je že podle nich asi "špatná matka", a situace se nadále vyhrotila. Protože právě procházíme celkovou manželskou krizí, navrhl jsem jí, že si dceru osvojím a po případném rozvodu vezmu do své péče s čímž manželka nesouhlasí. Máme s ženou odlišné výchovné názory.
Obávám se aby dcera v případě že zůstane nadále pouze v péči matky neprovedla nějakou zbytečnou hloupost, (útěk z domu, drogy, apod...), samotná dcera tvrdí že jen s matkou doma nebude.
Při osvojení by mi nešlo jen o to získat případně dceru do své péče, ale i dořešení dalších budoucích právních záležitostí jako je informování o zdravotním stavu, finanční zajištění v případě dalšího studia (její biologický otec má neustále problémy s placením soudně určeného výživného), dědictví atd.
Je vůbec soudně možné, vzhledem k tomu, že máme ještě jednu dceru (8let) požádat o svěření do péče mladší dcery a v návaznosti na to řešit před rozvodem i dceru starší, byť právně nevlastní, aby nedošlo k jejich odloučení?

Děkuji za informace
ernym
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 31. srp 2009 12:39:14

Re: Svěření do péče nezletilého dítěte jiné fyzické osobě

Příspěvekod Poradce v úte 01. zář 2009 14:37:59

ernym píše: Je vůbec soudně možné, vzhledem k tomu, že máme ještě jednu dceru (8let) požádat o svěření do péče mladší dcery a v návaznosti na to řešit před rozvodem i dceru starší, byť právně nevlastní, aby nedošlo k jejich odloučení?

Děkuji za informace

Teoreticky by to šlo, podal byste návrh na svěření obou dětí do své péče a účastníkem řízení byste byl vy, obě děti, jejich matka, ale také otec starší dcery. Moc šancí vám nedávám, opravdu doporučuji řešit to s pomocí sociálky, případně pedagogicko-psychologické či rodinné poradny a budete-li chtít návrh podávat, doporučuji obrátit se na advokáta.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Svěření do péče nezletilého dítěte jiné fyzické osobě

Příspěvekod Jari v čtv 02. srp 2012 20:18:52

Dobrý den.
Moje přítelkyně (16) odmítá jít za matkou domů po tom co jí matka zbila,několikrát jí vyhrožovala a už delší dobu jí psychicky vydírá.S otcem v domě nebydlí,s tím se její matka rozešla už dříve a z mládí na něj taky přítelkyně nevzpomíná zrovna nejlépe jak jí otec bil a jaké od něj měla modřiny.
Mě je 18 let a přítelkyně by chtěla bydlet u Nás,s mími rodiči.Moje máma řekla že klidně může,že bydlení jí u nás poskytne.
Tak jsem se chtěl zeptat jestli 16ti letá holka když je tohle na její přání a její rozhodnutí by mohla bydlet u jiné fyzické osoby než u svých rodičů??A hlavně co je k tomu potřeba??
Četl jsem tu něco o tom že pokud je-li to v zájmu dítětě,může soud svěřit dítě do výchovy jiné fyzické osobě než rodiči.
Tohle co se ted stalo,že její máma jí natolik zbila až přítelkyně skončila v nemocnici tak se tohle vše bude asi řešit přes "sociálku" a prý pokud ona sociálním pracovnicím řekne že nechce domů k matce,ale nechce ani bydlet k otcovi protože s tím má špatné zkušenosti.Ale že chce bydlet k rodičům přítele,tak se to nějak dá zařídit.Že moje máma by přítelkyní poskytla jen bydlení,nebyla by jako její náhradní rodič nebo že by jsí jí vzala do svojí péče - TO NE! Jen by jí poskytla bydlení u nás.
Předem díky moc za odpověď,je to pro mě moc důležité.
Jari
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 02. srp 2012 19:40:58

Re: Svěření do péče nezletilého dítěte jiné fyzické osobě

Příspěvekod Poradce v pát 03. srp 2012 6:51:12

Jari píše:Dobrý den.
Moje přítelkyně (16) odmítá jít za matkou domů po tom co jí matka zbila,několikrát jí vyhrožovala a už delší dobu jí psychicky vydírá.S otcem v domě nebydlí,s tím se její matka rozešla už dříve a z mládí na něj taky přítelkyně nevzpomíná zrovna nejlépe jak jí otec bil a jaké od něj měla modřiny.
Mě je 18 let a přítelkyně by chtěla bydlet u Nás,s mími rodiči.Moje máma řekla že klidně může,že bydlení jí u nás poskytne.
Tak jsem se chtěl zeptat jestli 16ti letá holka když je tohle na její přání a její rozhodnutí by mohla bydlet u jiné fyzické osoby než u svých rodičů??A hlavně co je k tomu potřeba??
Četl jsem tu něco o tom že pokud je-li to v zájmu dítětě,může soud svěřit dítě do výchovy jiné fyzické osobě než rodiči.
Tohle co se ted stalo,že její máma jí natolik zbila až přítelkyně skončila v nemocnici tak se tohle vše bude asi řešit přes "sociálku" a prý pokud ona sociálním pracovnicím řekne že nechce domů k matce,ale nechce ani bydlet k otcovi protože s tím má špatné zkušenosti.Ale že chce bydlet k rodičům přítele,tak se to nějak dá zařídit.Že moje máma by přítelkyní poskytla jen bydlení,nebyla by jako její náhradní rodič nebo že by jsí jí vzala do svojí péče - TO NE! Jen by jí poskytla bydlení u nás.
Předem díky moc za odpověď,je to pro mě moc důležité.

Pokud je dítě svěřeno do péče jiné osoby, než rodiče, tak se předpokládá, že se ta osoba bude také jako rodič chovat. Rozhodně nejde jen o poskytnutí bydlení. Představa, že se šestnáctiletá dívka odstěhuje pryč a bude si sama dělat co chce bez toho, aby byla podřízena nějaké autoritě, je zcela mylná. Jestliže jí vaše matka nechce dělat náhradní matku, tak může jít ke svému otci, ke svým prarodičům anebo třeba i do dětského domova, když to nepůjde vyřešit jinak (to je samozřejmě extrémní varianta, ale přichází také v úvahu). Dítě se svěřuje do péče, nikoliv jen na byt. Doporučuji spolupracovat se sociálkou a akceptovat její doporučení.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Svěření do péče nezletilého dítěte jiné fyzické osobě

Příspěvekod Jari v pát 03. srp 2012 11:21:12

Přítelkyně se dnes bavila se sociální pracovnicí a ta jí pověděla že by to šlo aby mohla bydlet u nás ale je to složitější,což jsem předpokládal že to nebude jen tak lehké.Budeme to ted řešit.Určitě ale děkují za užitečné rady a za pomoc ;)
Jari
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 02. srp 2012 19:40:58

nezletilá holka

Příspěvekod Lukley v úte 16. říj 2012 20:33:50

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda-li je možné řešit to, že 17 letá holka(za 2měsíce plnoletá) nechce být u svých rodičů .. u otce nemůže být(exekuce apod) a u matky nechce být, protože když tam bydlela do 15let byla psychicky týraná i fyzicky, proto se od matky odstěhovala k otci... jakmile se otec dostal do problémů začala bydlet u mě a mých rodičů (její matce to nikterak nevadilo) teď z ničeho nic jsou problémy, přítel její matky řekl že v sobotu bude doma se sbaelnýma věcma..(zrovna sme se přestěhovali do vlatního bytu), ona tam jít nechce už jen proto, jak jí matka do sms psala jaké nebude mít doma peklo a "ať počká až příjde domů" atp. myslíte že by se stím dalo něco dělat aby na ty hloupé dva měsíce nemusela ke své matce? předce musí mít nějaké práva.. a jak by se to řešilo na ospodu.. předci jen bylo by to tvrzení proti tvrzení.. a enšlo by třeba aby byl nějaký opatrovník z uřadu který by dohlížel na její docházku ty dva měsíce a mohla zůstat u mě? Předem děkuji za odpoveď
Lukley
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 16. říj 2012 20:28:59

Další

Zpět na Výchovné poměry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron