Střídavá výchova

Komu bude dítě svěřeno do výchovy?
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Střídavá výchova

Příspěvekod Návštěvník v ned 11. kvě 2008 19:13:29



Dobrý den, Bydlím s přítelkyní v jejím bytě a mé děti jsou u nás víc jak polovinu měsíce. Snažím se matce vyhovět aby mohla pracovat.Ale obávám se aby po dořešení naší situace se mně nesnažila vytěsnit ze života a netrvala na styku jednou za 14 dní na víkend.dohodli jsem se na výživném cca 4500,- Kč můj čistý průměrný příjem činí 24 000,-Kč nechci být pro děti otcem jenom když potřebuje manželka děti pohlídat!chci je mít co nejvíc u sebe!Střídavou péči odmítá ,že prý nechce dětem motat hlavu, ale v posledních téměř 3 měsících u mne tráví víc jak polovinu měsíce.O děti se manželka skoro nestará (autor dotazu zde obšírně popsal vady ve výchovném působení matky – pozn. red.) Co mám udělat abych o ty moje miláčky nepřišel a nezbyl jako sponzor!nejhorší je varianta že bych si své děti chodil půjčovat jen tehdy pokud by sama chtěla!Poraďte mi prosím nějaký postup abych ošetřil svá otcovská práva. Mám šanci získat děti do střídavé péče???
Návštěvník
 


Re: Střídavá výchova

Příspěvekod copi v ned 11. kvě 2008 19:14:49

Návštěvník píše:Dobrý den, Bydlím s přítelkyní v jejím bytě a mé děti jsou u nás víc jak polovinu měsíce. Snažím se matce vyhovět aby mohla pracovat.Ale obávám se aby po dořešení naší situace se mně nesnažila vytěsnit ze života a netrvala na styku jednou za 14 dní na víkend.dohodli jsem se na výživném cca 4500,- Kč můj čistý průměrný příjem činí 24 000,-Kč nechci být pro děti otcem jenom když potřebuje manželka děti pohlídat!chci je mít co nejvíc u sebe!Střídavou péči odmítá ,že prý nechce dětem motat hlavu, ale v posledních téměř 3 měsících u mne tráví víc jak polovinu měsíce.O děti se manželka skoro nestará (autor dotazu zde obšírně popsal vady ve výchovném působení matky – pozn. red.) Co mám udělat abych o ty moje miláčky nepřišel a nezbyl jako sponzor!nejhorší je varianta že bych si své děti chodil půjčovat jen tehdy pokud by sama chtěla!Poraďte mi prosím nějaký postup abych ošetřil svá otcovská práva. Mám šanci získat děti do střídavé péče???



Radu, jak máte postupovat proti své manželce vám nedáme, protože to je práce pro advokáty a vaše manželka třeba vidí celou situaci jinak než vy a objektivní pravdu bude zřejmě moci zjistit teprve soud.

Pokud jde o střídavou péči, zákon toto umožňuje, pokud oba rodiče jsou způsobilí děti vychovávat a mají o výchovu zájem. Tyto zákonné podmínky soud jistě zhodnotí, ale musí se zabývat i dalšími otázkami, zda je střídavá péče pro děti vhodná. Je tedy třeba zjišťovat, jestli oba rodiče mají dostatečné materiální zázemí pro bydlení dětí, zda střídání bydlišťˇnebude činit neúměrné problémy např. při docházce dětí do školy, zda je to nevytrhne z kolektivu kamarádů, neznemožní jim to účast na zájmových aktivitách a pod. Nikoliv nepodstatnou pak je i otázka, zda se rodiče jsou schopni na realizaci střídavé výchovy dohodnout. Střídává výchova ze své podstaty vyžaduje součinnost obou rodičů. Tou součinností přitom není jen prosté předání si dětí, ale rodiče se musejí i vzájemně informovat o důležitých záležitostech souvisejících např. se zdravotními komplikacemi, problémy dětí ve škole a pod. a při tom musejí rodiče vzájemně spolupracovat. Pokud totiž rodiče budou mít odlišné přístupy k výchově dětí, může se stát např. to, že děti toho začnou zneužívat ve svůj prospěch anebo že se něco důležitého opomene. Jestliže soud tedy nebude míst jistotu, že rodiče jsou schopni do dostatečné míry při společné výchově spolupracovat, nebude mít ani jistotu, že tento způsob výchovy bude pro dítě to nejlepší. A soud v těchto řízeních neřeší vzájemné spory rodičů (i když to tak někdy vypadá), ale zjišťuje, co je pro dítě v dané situaci z možných řešení nejlepší. Celé řízení by tedy mělo být vedeno zájmy dětí a pokud tyto zájmy nebudou při střídavé výchově dostatečně zajištěny, nelze předpokládat, že soud střídavou výchovu nařídí.
copi
 

střídavá výchova po 14 dnech

Příspěvekod klaudie v pát 14. led 2011 8:48:18

dobrý den, prosím o radu - zdá se na první pohled jasná věc - střídavá výchova po 14 dnech, jak mám ale soudu správně navrhnout rozsudek? kamarádka mě vystrašila, že napsat po dvou týdnech nestačí, že by to nebylo správně...? děkuju za radu Klaudie

klaudie
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 30. lis 2010 18:27:58

Re: střídavá výchova po 14 dnech

Příspěvekod Poradce v pát 14. led 2011 11:49:09

klaudie píše:dobrý den, prosím o radu - zdá se na první pohled jasná věc - střídavá výchova po 14 dnech, jak mám ale soudu správně navrhnout rozsudek? kamarádka mě vystrašila, že napsat po dvou týdnech nestačí, že by to nebylo správně...? děkuju za radu Klaudie

Měla byste vymezit přesně okamžik střídání výchovného prostředí, který den v týdnu a v kolik hodin. Např. by návrh mohl znít zhruba takto:
Nezl. Pepíček Novák se svěřuje do střídavé péče obou rodičů s tím, že k předání dítěte mezi rodiči bude docházet vždy po dvou týdnech v neděli v 17 hodin.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Střídavá péče nebo rozšířený styk

Příspěvekod maty27 v ned 28. srp 2011 19:07:02

Dobrý den, rád bych se zeptal jaký je z právního hlediska rozdíl mezi střídavou péčí a rozšířeným stykem s dítětem. Příklad u střídavé péče interval jeden či dva týdny u matky a zbytek u otce, rozšířený styk interval od pondělí do čtvrtka u matky a od čtvrtka do neděle u otce atd.. Dále by mě zajímalo jak je to nastaveno po finanční stránce co se týká mateřské a výživného. Předem děkuji za Váš názor a Vaše odpovědi
maty27
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 16. úno 2011 21:09:47

Re: Střídavá péče nebo rozšířený styk

Příspěvekod Poradce v pon 29. srp 2011 17:45:53

maty27 píše:Dobrý den, rád bych se zeptal jaký je z právního hlediska rozdíl mezi střídavou péčí a rozšířeným stykem s dítětem. Příklad u střídavé péče interval jeden či dva týdny u matky a zbytek u otce, rozšířený styk interval od pondělí do čtvrtka u matky a od čtvrtka do neděle u otce atd.. Dále by mě zajímalo jak je to nastaveno po finanční stránce co se týká mateřské a výživného. Předem děkuji za Váš názor a Vaše odpovědi

Ono je to v podstatě jedno, jak to nazvete. Právě ale z hlediska finančního v případě, že dítě je přibližně stejnou dobu u obou rodičů, je lépe nechat si upravit střídavou péči. Pokud by šlo o rozšířený styk, tak platí v podstatě to, že dítě je "papírově" svěřeno jednomu z rodičů a tím pádem ten druhý musí platit výživné, přičemž platí, že to, jaké náklady má tento druhý rodič s dítětem v době styku, se do výživného nezapočítávají. Jestliže ale půjde o střídavou výchovu, tak v podstatě se výživné nemusí vyměřovat, protože každý z rodičů se na výživném podílí podle svých aktuálních možností zhruba stejnou dobu (To samozřejmě předpokládá, že střídání skutečně bude ve stejných intervalech, jakož i to, že rodiče jsou schopni se dohodnout na tom, jak budou hradit jednorázové větší výdaje, např. oblečení, pomůcky do školy, zájmové kroužky a pod.). Pokud jde o mateřskou, resp. další sociální dávky při střídavé péči, tak k tomu se nedokážu spolehlivě vyjádřit, protože to není otázka práva rodinného, ale práva sociálního zabezpečení.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Střídavá péče

Příspěvekod Emilie v sob 27. říj 2012 14:27:45

Dobrý den, zajímá mě rozdíl ve střídavé péči u stávajícího zákona a jaké přinese změny občanský zákoník. Pokud jsem to dobře pochopila, tak nový občanský zákoník navazuje na stávající zákon o rodině a jen některé věci upravuje:
Oba rodiče jsou povinni se zdržet všeho, co by narušovalo vztah dítěte k rodičům či ztěžovalo jeho výchovu.
Rodiče jsou povinni si vzájemně sdělit vše, co se týká dítěte a jeho zájmů.
Rodiče mají povinnost a právo pečovat o jmění dítěte, především je jako řádní hospodáři spravovat.
Peněžní prostředky, o kterých lze předpokládat, že nebudou zapotřebí ke krytí výdajů souvisících s majetkem dítěte, musí bezpečně uložit.
Po rozvodu může soud dítě svěřit do péče jednoho z rodičů, obou rodičů společně, obou rodičů střídavě,ale i do péče jiné osoby než rodiče, je-li to potřebné v zájmu dítěte. Návrh oproti současnému stavu nově výslovně stanoví, že má-li být dítě svěřeno do péče rodičů společně, je třeba, aby s tím rodiče souhlasili.
Poslední věty si myslím jsou nejpodstatnější a jedná se o větší změnu. Prosím o odpověď , zda jsem se dobře zorientovala. Emilie
Emilie
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 27. říj 2012 14:10:08

Re: Střídavá péče

Příspěvekod Poradce v sob 27. říj 2012 15:27:02

Emilie píše:Dobrý den, zajímá mě rozdíl ve střídavé péči u stávajícího zákona a jaké přinese změny občanský zákoník. Pokud jsem to dobře pochopila, tak nový občanský zákoník navazuje na stávající zákon o rodině a jen některé věci upravuje:
Oba rodiče jsou povinni se zdržet všeho, co by narušovalo vztah dítěte k rodičům či ztěžovalo jeho výchovu.
Rodiče jsou povinni si vzájemně sdělit vše, co se týká dítěte a jeho zájmů.
Rodiče mají povinnost a právo pečovat o jmění dítěte, především je jako řádní hospodáři spravovat.
Peněžní prostředky, o kterých lze předpokládat, že nebudou zapotřebí ke krytí výdajů souvisících s majetkem dítěte, musí bezpečně uložit.
Po rozvodu může soud dítě svěřit do péče jednoho z rodičů, obou rodičů společně, obou rodičů střídavě,ale i do péče jiné osoby než rodiče, je-li to potřebné v zájmu dítěte. Návrh oproti současnému stavu nově výslovně stanoví, že má-li být dítě svěřeno do péče rodičů společně, je třeba, aby s tím rodiče souhlasili.
Poslední věty si myslím jsou nejpodstatnější a jedná se o větší změnu. Prosím o odpověď , zda jsem se dobře zorientovala. Emilie

V rodinném právu, zejména pokud jde o úpravu vztahů mezi rodiči dětmi, nový občanský zákoník nepřináší nic převratného. V podstatě pouze výslovně precizuje to, co soudy samozřejmě posuzovaly a posuzují i v současné době. Myslíte si, že by v současné době svěřily soudy dítě do společné nebo střídavé péče, pokud by se na tom rodiče neshodli? Tento typ výchovy sám svou podstatou předpokládá, že rodiče jsou rozumní a budou se schopni na všem ohledně dětí domluvit. Jestliže soud tyto podmínky neshledá, tak dítě do společné či střídavé péče nesvěří, protože by to ohrozilo zájmy dítěte. To samé platí i o ostatních vámi citovaných pravidlech, není to skutečně nic nového, jen se v zákoně deklaruje to, co vyplývá i z obecných zvyklostí a morálních principů.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Střídavá výchova

Příspěvekod Misacek333 v stř 12. pro 2012 0:00:34

Dobry den, chtela jsem se zeptat, zdali je mozne sepsat treba u sounu nebo u advokata dohodu o stridave peci pricemz rodice nejsou a neplanuji rozvod? Bydlime v anglii a chceme se prestehovat do cr, ale manzel ma strach aby az se tam prestehujem (v minulosti jsme po prestehovani do cr meli problemy a deti byly svereny kratkodobe mne) neprisel o deti (hodne na nich lpi) jako jeho par znamych co si vzali cesky a kdyz se vratili do cr a vztahy padly, otcove zustali v pro ne cizim state bez pravni moci / pomoci. Je to pro nej hrozne dulezite a bez vyreseni pece o deti se do cr nechce stehovat.
Je mozne sepsat takovou dohodu? Predem dekuji.
Misacek333
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 11. pro 2012 23:43:58

Re: Střídavá výchova

Příspěvekod Poradce v stř 12. pro 2012 16:05:18

Misacek333 píše:Dobry den, chtela jsem se zeptat, zdali je mozne sepsat treba u sounu nebo u advokata dohodu o stridave peci pricemz rodice nejsou a neplanuji rozvod? Bydlime v anglii a chceme se prestehovat do cr, ale manzel ma strach aby az se tam prestehujem (v minulosti jsme po prestehovani do cr meli problemy a deti byly svereny kratkodobe mne) neprisel o deti (hodne na nich lpi) jako jeho par znamych co si vzali cesky a kdyz se vratili do cr a vztahy padly, otcove zustali v pro ne cizim state bez pravni moci / pomoci. Je to pro nej hrozne dulezite a bez vyreseni pece o deti se do cr nechce stehovat.
Je mozne sepsat takovou dohodu? Predem dekuji.

Jestli to správně chápu, tak manželství obou rodičů funguje, neplánují se rozvádět a žijí spolu. V takovém případě není vůbec důvod jakkoliv upravovat poměry dětí, a to bez ohledu na to, jestli jste v ČR dosud žili nebo ne. Není důvod, aby manžel o děti nějakým způsobem přišel. I kdybyste teď takovou dohodu sepsali s tím, že by měla platit v případě, že se rozejdete, tak to stejně bude mít význam do té doby, než někdo z vás na výchovu dětí změní názor a obrátí se na soud, aby rozhodl jinak. Dohodu tedy takto dopředu sepsat můžete, ale pokud byste se v budoucnu rozešli a nebyli byste schopni se o dětech domluvit, tak soud stejně bude rozhodovat podle aktuální situace, která bude v době jeho rozhodování.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Další

Zpět na Výchovné poměry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron