Nelíbí se mi, jak bývalá žena vychovává děti

Komu bude dítě svěřeno do výchovy?
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Nelíbí se mi, jak bývalá žena vychovává děti

Příspěvekod mako v ned 11. kvě 2008 18:55:02

[bbm][/bbm]

Dobrý den, jsem pět let rozvedený a syny vychovává jejich matka. Já sám jsem podruhé ženatý a synové s mojí druhou ženou i jejími dětmi vychází dobře. Zajímalo by mě jaké jsou moje možnosti zasahovat do jejich výchovy. Synům je 16 a 13 let. Snažím se je vést podle nejlepšího vědomí, ale bohužel jejich matka má pokaždé opačný názor. Na týden jarních prázdnin nepovažuje za nutné jim dát zimní bundy, protože je nechtějí a sama dodá že ji buzeruju a teploty jsou kolem nuly, boty nosí o tři čísla větší, neučí se protože se jim nechce a sami se mi k tomu přiznají, a ona jen řekne, že je nedonutí a že jsou blbý po mně, na základní škole jsem měl čtyřky, ale mám dva dokončené učební obory z toho jeden s nastavbovou maturitou. Starší v prváku na SŠ propadá, chodí na diskotéky se striptýzem a matka s ním doma pokuřuje vodní dýmku. Když se sní o tom chci bavit, jen prohlásí, že mi do toho nic není, že se o ně řádně stará a ať si klidně stěžuji na sociálce, že ona má vše v pořádku. Veškeré moje snahy jí něco vysvětlit měli negativní dopad v chování synů k mé osobě. Projevilo se to vždy při další návštěvě u mně. Mimochodem pracuje na městském úřadě a se sociální pracovnicí se kamarádí. Je v mých silách to ovlivnit jiným způsobem, než domluvou s matkou a nebo jen musím tiše přihlížet tomu jak naše děti vychovává.
mako
 


Re: Nelíbí se mi, jak bývalá žena vychovává děti

Příspěvekod copi v ned 11. kvě 2008 18:59:46

mako píše:Dobrý den, jsem pět let rozvedený a syny vychovává jejich matka. Já sám jsem podruhé ženatý a synové s mojí druhou ženou i jejími dětmi vychází dobře. Zajímalo by mě jaké jsou moje možnosti zasahovat do jejich výchovy. Synům je 16 a 13 let. Snažím se je vést podle nejlepšího vědomí, ale bohužel jejich matka má pokaždé opačný názor. Na týden jarních prázdnin nepovažuje za nutné jim dát zimní bundy, protože je nechtějí a sama dodá že ji buzeruju a teploty jsou kolem nuly, boty nosí o tři čísla větší, neučí se protože se jim nechce a sami se mi k tomu přiznají, a ona jen řekne, že je nedonutí a že jsou blbý po mně, na základní škole jsem měl čtyřky, ale mám dva dokončené učební obory z toho jeden s nastavbovou maturitou. Starší v prváku na SŠ propadá, chodí na diskotéky se striptýzem a matka s ním doma pokuřuje vodní dýmku. Když se sní o tom chci bavit, jen prohlásí, že mi do toho nic není, že se o ně řádně stará a ať si klidně stěžuji na sociálce, že ona má vše v pořádku. Veškeré moje snahy jí něco vysvětlit měli negativní dopad v chování synů k mé osobě. Projevilo se to vždy při další návštěvě u mně. Mimochodem pracuje na městském úřadě a se sociální pracovnicí se kamarádí. Je v mých silách to ovlivnit jiným způsobem, než domluvou s matkou a nebo jen musím tiše přihlížet tomu jak naše děti vychovává.


[bbh][/bbh]
Toto bohužel lze jen těžko řešit. I když jsou rodiče rozvedení, měli by se na výchově dětí domluvit. Samozřejmě se může stát, že každý z rodičů může vyznávat jiný styl výchovy, rozhodně by to ale nemělo být na újmu dětem. Pokud jste přesvědčen o tom, že výchova druhého rodiče (v daném případě matky) poškozuje děti, můžete u soudu navrhnout, aby nařídil opatření k nápravě situace. Tato opatření jsou uvedena v § 43 zákona o rodině, citace je níže. Tato opatření se ale používají poměrně zřídka a jejich účinnost je značně pochybná.

Další možností je, podat návrh na změnu výchovy nezletilých dětí, tedy aby byly svěřeny do vaší výchovy, pokud k tomu ovšem máte podmínky. Špatná výchova ze strany rodiče, majícího děti v péči, může být důvodem ke změně výchovného prostředí. Na druhou stranu, u takto starých dětí už soud musí přihlížet i k jejich stanovisku a myslím že by se jim změna výchovného prostředí nelíbila. Soud by samozřejmě i proti jejich vůli mohl výchovné prostředí změnit, ale zkuste si představit, jaké asi budete mít se syny vztahy, pokud u vás budou jen z donucení. Zaujmout dva „puberťáky“ rozhodně nebude jednoduché, a to tím spíše, pokud jim budete chtít zavést přísnější režim, než na jaký jsou zvyklí. Říká se to těžko, ale někdy prostě rodičům nezbývá než doufat, že jejich děti přežijí pubertu bez větší újmy na zdraví.


[centr]* * * * *

§ 43[/centr]

(1) Vyžaduje-li to zájem na řádné výchově dítěte, může soud, neučinil-li tak orgán sociálně-právní ochrany dětí, učinit tato opatření:
a) napomene vhodným způsobem nezletilého, jeho rodiče a osoby, kteří narušují jeho řádnou výchovu;
b) stanoví nad nezletilým dohled a provádí jej za součinnosti školy, občanských sdružení v místě bydliště nebo na pracovišti;
c) uloží nezletilému omezení, která zabrání škodlivým vlivům na jeho výchovu, zejména návštěvu podniků a zábav pro nezletilého vzhledem k jeho osobě nevhodných.

(2) Učinil-li orgán sociálně-právní ochrany dětí opatření uvedené v odstavci 1, nepotřebuje schválení soudu. Měnit nebo rušit taková opatření může orgán, který je učinil.
copi
 

Návrh na svěření dcery do výchovy otce

Příspěvekod karelos v pát 21. srp 2009 21:28:53

Dobrý den,

mladší dceři je nyní 16 let, v listopadu jí bude 17, chtěla by jít bydlet k nám, ale bojí se mámy, chci si zažádat o její svěření do mé péče, ale ona řekla, že jestli to udělám, že se u soudu bojí říct, že chce k nám a že jí matka zničí a zničí i nás, má z ní šílený strach. Její matka má přítele, se kterým má 7 letého syna, kterého upřednostňuje, starší dceru také, ted jsem byl za ní jí odvézt alimenty a ona mi vyprávěla jak jí matky přítel zmlátil, že má modřiny (toho že je s nervama na dně si všimli i mí příbuzní a toho že má modřiny) a že jí tekla krev z nosu a z pusy. Já jsem to hned volal bývalce, že tohle si on dovolovat nebude a ona jí teď za to, že nám něco řekla vyhrožuje, že bude mít vojnu a že od ní už nic neuvidí. Dokonce nám dcera vyprávěla, že když se začne doma bouřit tak jí nařídí aby si vzala prášek na nervy. Dříve nadávala, že se s dětmi nestýkám, dnes když už se mohou rozhodnout a řeknou že ke mě chtějí tak je pustit nechce a vydírá je s tím, že táta je debil... Mám prosím nějakou šanci dostat dceru do své výchovy?

[adg][/adg]Mám s bývalou neustále problémy a to nejen co se týče alimentů. Jsem nyní ženatý 5 let a s manželkou máme spokojené manželství, máme ročního syna a tříletou dcerku, dceři se u nás a s námi na Moravě u babičky moc líbilo, řekla dokonce, že to byly nejkrásnější okamžiky jejích prázdnin. Nevím si vůbec rady. Budu vám moc vděčný, když mi alespoň trochu poradíte co teď mám dělat.
karelos
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte 21. črc 2009 11:30:06

Re: Návrh na svěření dcery do výchovy otce

Příspěvekod Poradce v sob 22. srp 2009 15:17:42

karelos píše:Dobrý den,

mladší dceři je nyní 16 let, v listopadu jí bude 17, chtěla by jít bydlet k nám, ale bojí se mámy, chci si zažádat o její svěření do mé péče, ale ona řekla, že jestli to udělám, že se u soudu bojí říct, že chce k nám a že jí matka zničí a zničí i nás, má z ní šílený strach. Její matka má přítele, se kterým má 7 letého syna, kterého upřednostňuje, starší dceru také, ted jsem byl za ní jí odvézt alimenty a ona mi vyprávěla jak jí matky přítel zmlátil, že má modřiny (toho že je s nervama na dně si všimli i mí příbuzní a toho že má modřiny) a že jí tekla krev z nosu a z pusy. Já jsem to hned volal bývalce, že tohle si on dovolovat nebude a ona jí teď za to, že nám něco řekla vyhrožuje, že bude mít vojnu a že od ní už nic neuvidí. Dokonce nám dcera vyprávěla, že když se začne doma bouřit tak jí nařídí aby si vzala prášek na nervy. Dříve nadávala, že se s dětmi nestýkám, dnes když už se mohou rozhodnout a řeknou že ke mě chtějí tak je pustit nechce a vydírá je s tím, že táta je debil... Mám prosím nějakou šanci dostat dceru do své výchovy? Mám s bývalou neustále problémy a to nejen co se týče alimentů. Jsem nyní ženatý 5 let a s manželkou máme spokojené manželství, máme ročního syna a tříletou dcerku, dceři se u nás a s námi na Moravě u babičky moc líbilo, řekla dokonce, že to byly nejkrásnější okamžiky jejích prázdnin. Nevím si vůbec rady. Budu vám moc vděčný, když mi alespoň trochu poradíte co teď mám dělat.

Návrh na změnu výchovného prostředí můžete podat, bude k tomu určitě vyslechnuta i dcera, zapojís e do toho i sociální pracovnice a bude-li to nutné, může soud nařídit i psychologický posudek.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Chci syna do péče

Příspěvekod maty27 v stř 16. úno 2011 21:39:03

Dobrý den.
Se svou bývalou partnerkou máme 18ti měsíčního syna. Po našem rozchodu zůstal syn u matky po vzájemné dohodě, která proběhla i soudem. Na matku i dítě platím řádně v celkové výši 5000Kč měsíčně.
Ale s odstupem času, který spolu nejsme se mi nelíbí jak se o syna stará. Chodí s pubertálními přáteli pít, vodí si je domu, její nynější přítel je 20ti letý chlapec, který podporuje nacismus, oba kouří trávu. Synovi nekoupí ani nové věci a já nemám tušení kam výživné jde. Když syna po splečném výkendu vracím, tak má histerické záchvaty, že k matce nechce a naopak, když si ho beru automaticky se rozběhne za mnou a matka ho už nezajímá.
Hlavní můj dotaz směřuje k tomu, že si chci o syna zažádat a nevím jaké jsou moje šance. Já žiji se svou přítelkyní a její 3 letou dcerou ve společné domácnosti v bytě 2+1, kdežto bývalá přítelkyně se synem u svých rodičů má jeden pokoj a to ještě ne nějak vybavený k úměře věku syna. Ještě ke všemu se má bývalá přítelkyně nechává neustále ovlivňovat svou matkou, která jde zásadně proti mě a snaží se docílit abych platil co nejvíc a kluka viděl co nejmíň.
Tudíš jaké budu muset podniknout kroky, aby se vše dalo do pohybu a jaké mám šance aniž bych musel vytahovat na bývalou přítelkyni špínu????
Díky za odpověď
maty27
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 16. úno 2011 21:09:47

Re: Chci syna do péče

Příspěvekod Poradce v čtv 17. úno 2011 11:33:09

maty27 píše:Dobrý den.
Se svou bývalou partnerkou máme 18ti měsíčního syna. Po našem rozchodu zůstal syn u matky po vzájemné dohodě, která proběhla i soudem. Na matku i dítě platím řádně v celkové výši 5000Kč měsíčně.
Ale s odstupem času, který spolu nejsme se mi nelíbí jak se o syna stará. Chodí s pubertálními přáteli pít, vodí si je domu, její nynější přítel je 20ti letý chlapec, který podporuje nacismus, oba kouří trávu. Synovi nekoupí ani nové věci a já nemám tušení kam výživné jde. Když syna po splečném výkendu vracím, tak má histerické záchvaty, že k matce nechce a naopak, když si ho beru automaticky se rozběhne za mnou a matka ho už nezajímá.
Hlavní můj dotaz směřuje k tomu, že si chci o syna zažádat a nevím jaké jsou moje šance. Já žiji se svou přítelkyní a její 3 letou dcerou ve společné domácnosti v bytě 2+1, kdežto bývalá přítelkyně se synem u svých rodičů má jeden pokoj a to ještě ne nějak vybavený k úměře věku syna. Ještě ke všemu se má bývalá přítelkyně nechává neustále ovlivňovat svou matkou, která jde zásadně proti mě a snaží se docílit abych platil co nejvíc a kluka viděl co nejmíň.
Tudíš jaké budu muset podniknout kroky, aby se vše dalo do pohybu a jaké mám šance aniž bych musel vytahovat na bývalou přítelkyni špínu????
Díky za odpověď

Doporučuji nejdříve se obrátit na sociální odbor péče o mládež městského úřadu, v jehož obvodu matka s dětmi bydlí. Tam jim situaci vyličte, oni si udělají své vlastní šetření a poradí vám další postup, který může spočívat i v podání návrhu na změnu výchovných poměrů vašeho syna s tím, že by byl svěřen do vaší výchovy.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

ústavní nalez?

Příspěvekod mbobby v pát 24. čer 2011 18:00:16

Dobrý den, rád by jsem se zeptal zda existuje nález Ústavního soudu, kde by bylo specifikováno co jsou to závažné důvody nebo změny, které by stačily na změnu výchovného prostředí. Zda lze do zásadních změn počítat i avizovaný útěk, nebo uskutečněný útěk od jednoho z rodičů k druhému, popřípadě volání na linku dítěte, že chce dítě útéci z důvodů nespokojenosti od jednoho z rodičů.
děkuji za odpověď
mbobby
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 24. čer 2011 17:54:01

Re: ústavní nalez?

Příspěvekod Poradce v pát 24. čer 2011 18:43:57

mbobby píše:Dobrý den, rád by jsem se zeptal zda existuje nález Ústavního soudu, kde by bylo specifikováno co jsou to závažné důvody nebo změny, které by stačily na změnu výchovného prostředí. Zda lze do zásadních změn počítat i avizovaný útěk, nebo uskutečněný útěk od jednoho z rodičů k druhému, popřípadě volání na linku dítěte, že chce dítě útéci z důvodů nespokojenosti od jednoho z rodičů.
děkuji za odpověď

Není prací ústavního soudu, aby něco takového vymezoval. Rodinné vztahy nejdou nacpat do "škatulek" podle kterých by se daly třídit, posuzuje se vždy vážnost toho kterého případu ve všech souvislostech.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

ústavní nalez?

Příspěvekod mbobby v sob 25. čer 2011 13:41:16

To admin, omlouvám se, ale asi jsem špatně položil otázku, na kterou jsem zde i po prostudování nenašel odpověď,
Jedná se o to, že destileté dítě projevilo samostatně dlouhodobý názor, kde chce bydlet, na všechny ve svém okolí je zlý, vyhrožuje útěkem i ublížením blízkým osobám/ prý z důvodu nespokojenosti / Tyto důvody však krajský soud neuznal za tak závažné, aby naplnil zákon o změně výchovy. Já jsem zde položil zda existuje už určitý ústavní nalez, kterým by se dalo argumentovat, že soudní senát měl více vzít potaz názor a přání dítěte, nebo to soudy začnou řešit jako závažné až to provede a něco, nebo někomu se u toho něco stane.
děkuji za info.
mbobby
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 24. čer 2011 17:54:01

Re: ústavní nalez?

Příspěvekod Poradce v ned 26. čer 2011 17:07:19

mbobby píše:To admin, omlouvám se, ale asi jsem špatně položil otázku, na kterou jsem zde i po prostudování nenašel odpověď,
Jedná se o to, že destileté dítě projevilo samostatně dlouhodobý názor, kde chce bydlet, na všechny ve svém okolí je zlý, vyhrožuje útěkem i ublížením blízkým osobám/ prý z důvodu nespokojenosti / Tyto důvody však krajský soud neuznal za tak závažné, aby naplnil zákon o změně výchovy. Já jsem zde položil zda existuje už určitý ústavní nalez, kterým by se dalo argumentovat, že soudní senát měl více vzít potaz názor a přání dítěte, nebo to soudy začnou řešit jako závažné až to provede a něco, nebo někomu se u toho něco stane.
děkuji za info.

Nevím, zda existuje nějaký takový ústavní nález, možné to je, ale takhle z hlavy vám o něm nepovím a na internetu si ho můžete najít sám, stejně jako já. Samozřejmě ale platí princip, že čím je dítě starší, tím je třeba více dbát i na jeho názor. Ten názor ale musí být také rozumně hodnocen. Pokud dítě chce od jednoho rodiče k druhému jen proto, že ten druhý rodič, který ho dosud nemá ve výchově, mu dává neomezenou volnost, kupuje si ho drahými dárky, kdežto doma se musí učit, musí poslouchat a podobně, tak to rozhodně není názor, na kterém by mohlo být postaveno rozhodnutí o změně výchovného prostředí. Jak už jsem psal, vždy je nutno celou věc posuzovat individuálně. Ve vámi popisovaném případě je třeba především zjistit, co je důvodem vámi popisovaných postojů dítěte a nějakým způsobem to řešit. Soudní řešení by mělo přijít na řadu jen v momentě, kdy již nelze problém řešit jinak, např. za pomoci dětského psychologa, rodinné poradny, případně třeba i ve spolupráci se školou.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Další

Zpět na Výchovné poměry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron