dcera v cizině

Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

dcera v cizině

Příspěvekod patrik v ned 23. kvě 2010 6:09:41



Dobrý den.Soud rozhodl,že budu mít styk s dcerou podle rodičovské dohody jednou za 14 dní.Při rozhodnutí o svěření dcery do péče matky matka sociální pracovnici uvedla,že pobývá s dcerou u svých známých v České republice,podle mých nynějších informací však žije se svým novým přítelem v NSR a tudíž nastávají problémy s předáváním dcery a hlavně s dobou,kdy mám dceru na víkend.Vždy se snažím dodržet naši dohodu,problém začne,když matku požádám o tzv.prodloužený víkend s dcerou.Matka dcery na mé zprávy a volání neodpovídá z důvodu roamingu a pobytu v zahraničí.Matka dcery nepracuje,nevidím důvod proč bych ji nemohl mít delší dobu.Dalším problémem je,že matka dcery je cizinkou s trvalým pobytem v ČR,její rodiče žijí na Ukrajině a samozřejmě by chtěli vidět svoji jedinou vnučku.Tomu já nebráním,nelíbí se mi však,že by tam dcera měla trávit až 6 měsíců a mám strach,že by se mi odcizila...Mohu nějak soud požádat,aby matka dcery v případě odjezdu dcery do tzv. třetích zemí potřebovala ode mě souhlas s vycestováním dcery?Díky za odověď
patrik
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 23. kvě 2010 5:48:15


Re: dcera v cizině

Příspěvekod Poradce v ned 23. kvě 2010 9:44:37

patrik píše:Dobrý den.Soud rozhodl,že budu mít styk s dcerou podle rodičovské dohody jednou za 14 dní.Při rozhodnutí o svěření dcery do péče matky matka sociální pracovnici uvedla,že pobývá s dcerou u svých známých v České republice,podle mých nynějších informací však žije se svým novým přítelem v NSR a tudíž nastávají problémy s předáváním dcery a hlavně s dobou,kdy mám dceru na víkend.Vždy se snažím dodržet naši dohodu,problém začne,když matku požádám o tzv.prodloužený víkend s dcerou.Matka dcery na mé zprávy a volání neodpovídá z důvodu roamingu a pobytu v zahraničí.Matka dcery nepracuje,nevidím důvod proč bych ji nemohl mít delší dobu.Dalším problémem je,že matka dcery je cizinkou s trvalým pobytem v ČR,její rodiče žijí na Ukrajině a samozřejmě by chtěli vidět svoji jedinou vnučku.Tomu já nebráním,nelíbí se mi však,že by tam dcera měla trávit až 6 měsíců a mám strach,že by se mi odcizila...Mohu nějak soud požádat,aby matka dcery v případě odjezdu dcery do tzv. třetích zemí potřebovala ode mě souhlas s vycestováním dcery?Díky za odověď



Tohle je poměrně složitá situace. Domnívám se, že nemůžete po soudu chtít, aby předem rozhodl, že matka potřebuje váš souhlas s vycestováním dítěte. Na druhou stranu, dlouhodobé vycestování dítěte do ciziny je zásadním zásahem do práva na váš styk s dcerou, ale i obráceně, tedy do práva na styk dcery s vámi (je to i právo dítěte, stýkat se se svým otcem). Takové rozhodnutí by tedy měli dělat oba rodiče společně, i když spolu nežijí. Matka dítěte by tedy měla mít váš souhlas a teprve, když vy byste jí ho odmítl dát, tak by mohla u soudu podat návrh, aby váš souhlas byl nahrazen soudním rozhodnutím. Pokud by matka jednala za vašimi zády, mohlo by to být považováno i jako mezinárodní únos se všemi trestněprávními důsledky. Navíc, pokud by matka poslala dítě na 6 měsíců na Ukrajinu v podstatě by porušovala dohodu o styku dcery s vámi a vy byste se mohl domáhat soudní úpravy styku.
Vím, že to co jsem vám napsal vám prakticky moc nepomůže. Jestli jsem to správně pochopil, tak styk dcery s vámi probíhá jen na základě mimosoudní dohody, nikoliv na základě soudního rozhodnutí. Jestliže ta dohoda nefunguje, tak můžete u soudu podat návrh na úpravu styku s dcerou. Takový rozsudek už bude vykonatelný a pokud ho matka nebude plnit, může k tomu být donucena. Předpokládám, že vaše dcera má české státní občanství, takže ve věci bude moci rozhodovat český soud, i když dcera žije v cizině. Pokud by dcera neměla české občanství, rozhodoval by soud toho státu, kde žije.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: dcera v cizině

Příspěvekod patrik v pon 24. kvě 2010 4:23:28



Ano přesně tak,dcera má české občanství,matka pouze tzv.trvalý pobyt.Bohužel jsem nebyl svým právníkem upozorněn na tu možnost nechat si soudně upravit styk s dcerou,vše je pouze dle naší ústní domluvy,přesně dle mého očekávání začíná dělat matka probémy s předáváním dcery na víkendy.Děkuji
patrik
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 23. kvě 2010 5:48:15

Styk otce se synem, který je s matkou v zahraničí ?

Příspěvekod mahulenaXX v čtv 21. dub 2011 22:22:50

Dobrý den,
mám 4-měsíčního syna. Až po rozchodu se svým bývalým přítelem a biologickým otcem dítěte jsem se dozvěděla, že jsem těhotná (ve 4.měsíci těhotenství). Tou dobou už jsem byla a stále jsem se svým novým přítelem, tedy téměř celé těhotenství. Přítel samozřejmě ví, že dítě není jeho, ale hodlá syna vychovávat jako svého. Přítel je Němec žijící v Německu. Já se synem se právě stěhujeme za ním do Německa, kde chceme bydlet a já si tam najdu práci. S biologickým otcem nejsem v kontaktu. Takže zatím vůbec neví, že syn existuje. V RL není uveden žádný otec. Nicméně jsem se rozhodla ho kontaktovat a pouze mu sdělit, že má syna. Nic po něm nebudu vyžadovat. A z toho vyvstává plno otázek.

Pokud bude mít bio otec zájem syna vídat, nechci mu v tom bránit. Pro mě asi nejpřijatelnější by bylo, kdyby si ho bral např. 2krát ročně po týdnu (např. jarní a letní prázdniny). Ale co když bio otec nebude souhlasit? Jak se většinou upravuje soudně styk s dítětem v takovýchto případech (v případě, že se nedohodneme sami na četnosti) ? Bude si pro něho jezdit do Německa (500km)? Přece nemůžu já jezdit předávat syna do Čech? Kde bych po tu dobu byla? A když si bio otec přijede vyzvednout syna do Německa, tak kde spolu budou čas trávit?
Jak se uplatňuje v praxi věta, kterou jsem někde četla: "matka má povinnost připravit a otec má povinnost vyzvednout" ?
Samozřejmě do té doby, než syn bude školou povinný, tak to teoreticky lze řešit prodlouženými víkendy (otázka je kde je budou trávit?). Ale až bude chodit do školy, tak jak se to bude řešit?

Dále se chci zeptat, kdo bude hradit náklady na testy DNA, které předpokládám, že bio otec bude chtít udělat?
Nebo v horším případě - je možné, že jakmile mu sdělím, že má syna, může zahájit u soudu žalobu (žalobu o určení otcovství nebo případně jaké další žaloby by mohl podat???) a já bych pak musela platit veškeré soudní výlohy včetně testů DNA?

V jakém momentu může bio otec zažádat o "předběžné opatření" na styk s dítětem? V jakém časovém horizontu?

Jaké další problémy pro mě a pro syna mohou vyvstat s tím, že to bio otci oznámím? Čeho všeho se může domáhat? Určitě bohužel nevidím celou problematiku, takže ocením jakékoliv vaše znalosti a zkušenosti.

Ještě bych chtěla velmi poprosit, jestli by bylo možné odpovědět co nejdříve.

Předem mockrát děkuji.
mahulenaXX
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 21. dub 2011 20:52:36

Re: Styk otce se synem, který je s matkou v zahraničí ?

Příspěvekod Poradce v pát 22. dub 2011 7:13:00

mahulenaXX píše:Ještě bych chtěla velmi poprosit, jestli by bylo možné odpovědět co nejdříve.

Předem mockrát děkuji.

Z vašeho dotazu je zřejmé, že jste si vědoma problémů, které mohou nastat, pokud svému bývalému partnerovi oznámíte, že má dítě. Zvažte proto prosím, zda vám to skutečně stojí zato. Vím, že vás k tomu vede pocit morálky a odpovědnosti, ale zároveň nevěřím, že vy na jednu stranu počítáte s problémy, které jste ochotna podstoupit, a na druhou stranu tvrdíte, že od něj nic nechcete. Tím pravděpodobně míníte výživné. Ale v tom případě, když máte na mysli to morální hledisko, to výživné chtít musíte, protože výživné nejsou peníze pro vás, ale pro vaše dítě. Jestliže váš současný přítel je ochoten starat se o dítě jako o vlastní, nebylo by jednodušší, aby byl zapsán v matrice jako otec dítěte on? Stačí, abyste oba došli na matriku a tam souhlasně prohlásili, že on je otec dítěte. Vím, že to vypadá jako nabádání k nějaké nečestnosti, ale na druhou stranu vám to může ušetřit spoustu starostí na dalších nejméně osmnáct let.
To byla dobře míněná rada, a teď odpovědi na vaše otázky:
Styk dítěte s otcem dvakrát ročně na týden je nesmysl. V takovém případě by vaše dítě bylo frustrováno, protože byste ho vždy na týden šoupla k vlastně úplně cizímu člověku. Pokud má dítě udržovat styk s otce, musí to být častěji, jinak to nemá žádný smysl. Ve vašem případě by spíše s ohledem na vzdálenost byla vhodnější střídavá výchova. Znám případ, kdy matka žije ve východních Čechách a otec ve Vídni a své předškolní dítě si předávají vždy po dvou týdnech, a to podle domluvy buď někde na poloviční cestě nebo jeden z rodičů ho odveze tam a druhý zase zpátky. To samozřejmě lze praktikovat jen do doby, než dítě začne chodit do školy a u tak malého dítěte jako máte vy to lze provést jen tehdy, pokud již nebudete kojit a budete mít jistotu, že otec se o batole dokáže postarat se vší péčí, kterou takové malé dítě vyžaduje. Až by potom dítě šlo do školy, musel by se vymyslet jiný způsob styku.
Pokud byste se s otcem dítěte na úpravě styku nedohodli, musel by rozhodovat soud na návrh některého z vás. To by ale šlo jen v případě, že by otec byl jako otec zaspán v rodném listu dítěte. Pokud tam zapsán nebude, tak se soud úpravou styku nebude zabývat. Jestliže vy budete trvat na tom, že nechcete, aby skutečný otec byl zapsán v rodném listu dítěte, může on na vás a dítě podat žalobu na určení otcovství. Pokud prohrajete (jako, že asi ano, když jste si jistá, že on je otcem dítěte), budete muset samozřejmě zaplatit všechny soudní výlohy včetně znaleckého posudku z oboru genetiky, tedy zkoumání DNA). Počítejte s tím, že pod 10.000,- Kč se nedostanete a pokud si otec dítěte najme advokáta, tak ta částka bude přinejmenším dvojnásobná.
To, že matka je povinna dítě na styk s otcem připravit (a to nejen materiálně, ale i psychicky), je pravda, ale není pravda, že by si otec musel dítě vyzvedávat. Pokud se na tom nedohodnete, rozhodne o způsobu předávání dítěte soud (pokud tedy bude otec zapsán v rodném listu). Není žádný důvod, aby veškeré náklady na styk nesl otec. S dítětem jste se odstěhovala vy, ne on. Je pravda, že to tak zpravidla bývá, ale to nejde o případy, kdy vzdálenost je 500,- km a náklady na jednu cestu jdou do tisíců.
Předběžné opatření na styk s dítětem by přicházelo v úvahu až v momentě, kdy by bylo určeno otcovství dítěte, do té doby nikoliv. Předběžné opatření je ale i tak výjimečným nástrojem a používá se jen tehdy, pokud nelze rychle rozhodnout v normálním řízení.
Otec dítěte se může domáhat styku s dítětem. může se ale domáhat i toho, aby mu dítě bylo svěřeno do výchovy. Pokud se otec dítěte za dvacet let dostane do nouze, může po svém dítěti chtít, aby ho živilo.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Zpět na Úprava styku s dítětem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron