Jak je to s dluhy po rozvodu

Všechno o rozvodech manželství
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Jak je to s dluhy po rozvodu

Příspěvekod mado v ned 11. kvě 2008 19:05:30



Dobrý večer, moje kamarádka se rozvádí a její manžel ji dělá problémy ohledně majetkového vypořádání. Nasekal spoustu dluhů během jejich manželství a ona se bojí, že bude muset platit. Soud ji svěřil do péče syna a z vyživného na něj má sotva na přežití. Zajímalo by mě tedy, zda se dá tato záležitost nějakým způsobem obejít nebo jestli bude muset zaplatit polovinu jeho dluhů??? Předem děkuji za odpověď
mado
 


Re: Jak je to s dluhy po rozvodu

Příspěvekod copi v ned 11. kvě 2008 19:06:19

mado píše:Dobrý večer, moje kamarádka se rozvádí a její manžel ji dělá problémy ohledně majetkového vypořádání. Nasekal spoustu dluhů během jejich manželství a ona se bojí, že bude muset platit. Soud ji svěřil do péče syna a z vyživného na něj má sotva na přežití. Zajímalo by mě tedy, zda se dá tato záležitost nějakým způsobem obejít nebo jestli bude muset zaplatit polovinu jeho dluhů??? Předem děkuji za odpověď

Ještě za trvání manželství mohou dohodou zúžit společné jmění manželů. Ze závažných důvodů tak může učinit za trvání manželství i soud na návrh jednoho z manželů. Po zániku manželství, pokud se manželé na vypořádání majetku (včetně dluhů) nedohodnou, může soud vypořádat majetek na návrh jednoho z rozvedených manželů. Přitom se má za to, že za závazky (dluhy) vzniklé za trvání manželství odpovídají oba manželé společně. Tam může soud do určité míry zohlednit i to, kdo z manželů dluhy udělal a za jakých okolností, přihlíží se totiž i k tomu, jak se kdo z manželů zasloužil o rodinu (zjednodušeně řečeno). Rozhodně to je ale práce pro advokáta.
copi
 

Re: Jak je to s dluhy po rozvodu

Příspěvekod las v úte 14. říj 2008 15:59:40

Dobry den.Chtel bych se zeptat,kamaradka je vdana,ale jeji manzel ma nasekane dluhy milionove a chce se rozvect,ale on ne,tak bych chtel vedet jak se nechat rozvect a co ty dluhy po nem,kdo to bude splacet,protoze on ani nepracuje a ona jo a spolu uz tak nezijou a maj dve deti na ktere neplati,co s tim?Dekuji

las
 

Re: Jak je to s dluhy po rozvodu

Příspěvekod Poradce v úte 14. říj 2008 17:15:28

las píše:Dobry den.Chtel bych se zeptat,kamaradka je vdana,ale jeji manzel ma nasekane dluhy milionove a chce se rozvect,ale on ne,tak bych chtel vedet jak se nechat rozvect a co ty dluhy po nem,kdo to bude splacet,protoze on ani nepracuje a ona jo a spolu uz tak nezijou a maj dve deti na ktere neplati,co s tim?Dekuji

To, že se manžel rozvést nechce, nebrání tomu, aby k rozvodu došlo. Soud nepotřebuje souhlas obou manželů. Pokud dluhy "udělal" pouze manžel sám bez souhlasu manželky a ty dluhy přeahují míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, nejsou tyto dluhy oučástí psolečného jmění manželů, tzn. odpovídá za ně pouze manžel sáma nikdo je nemůže vymáhat po manželce
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Jak je to s dluhy po rozvodu

Příspěvekod Veveřice v pát 24. říj 2008 9:18:00

Chystám se rozvést s manželem, ale on před svatbou i po ní nasekal spoustu dluhů, se kterými jsem neměla nic společného. Co mohu udělat, aby za mnou po rozvodu nepřišel exekutor? Četla jsem, že předmanželská smlouva stačit nemusí, že když o ní exekutor neví, nemusí jí akceptovat. A ještě by mne zajímalo, zda mohu uzavřít předmanžeslou smlouvu v průběhu manželství, případně krátce před rozvodem? Děkuji
Veveřice
 

Re: Jak je to s dluhy po rozvodu

Příspěvekod catorade v pát 24. říj 2008 14:18:46

Veveřice píše:Chystám se rozvést s manželem, ale on před svatbou i po ní nasekal spoustu dluhů, se kterými jsem neměla nic společného. Co mohu udělat, aby za mnou po rozvodu nepřišel exekutor? Četla jsem, že předmanželská smlouva stačit nemusí, že když o ní exekutor neví, nemusí jí akceptovat. A ještě by mne zajímalo, zda mohu uzavřít předmanžeslou smlouvu v průběhu manželství, případně krátce před rozvodem? Děkuji



Bohužel do SJM patří závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství. Tzn. že v případě, že závazek vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů tak lze v rámci vymáhání tohoto dluhu exekučně postihnout majetek tvořící SJM (výjimku tvoří jen závazky, které jednomu z manželů sice vznikly za trvání manželství, avšak při používání majetku, který nepatřil do SJM).

Jako manželé ale můžete smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu rozšířit nebo zúžit rozsah SJM, kdy takto lze změnit rozsah majetku a závazků nabytých či vzniklých v budoucnosti, ale i majetku a závazků, které již tvoří vaše SJM.

Pokud jde o tzv. předmanželskou smlouvu, tak tuto v průběhu manželství uzavřít nelze. Tato smlouva se uzavírá před vznikem manželství (proto předmanželská), kdy její platnost počíná běžet právě uzavřením sňatku.

Doporučuji vám celou věc projednat přímo s advokátem.
catorade
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 11. kvě 2008 19:48:56

Re: Jak je to s dluhy po rozvodu

Příspěvekod Poradce v pát 24. říj 2008 15:20:12

Veveřice píše:Chystám se rozvést s manželem, ale on před svatbou i po ní nasekal spoustu dluhů, se kterými jsem neměla nic společného. Co mohu udělat, aby za mnou po rozvodu nepřišel exekutor? Četla jsem, že předmanželská smlouva stačit nemusí, že když o ní exekutor neví, nemusí jí akceptovat. A ještě by mne zajímalo, zda mohu uzavřít předmanžeslou smlouvu v průběhu manželství, případně krátce před rozvodem? Děkuji

Jestliže ty dluhy byly pořízeny před svatbou pouze vaším manželem, jsou to pouze jeho dluhy a vás se to nijak netýká, a to i přesto, že jste nyní manželé.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Jak je to s dluhy po rozvodu

Příspěvekod Leni333 v stř 03. bře 2010 22:16:23

Přeji hezký den a prosím o odpovědi na mé otázky.

Můžou zaměstnanci exekutorského úřadu olepit nálepkami a chtít si odvézt movité věci, které se nacházejí v bytě, kde exmanžel, na kterého jsou exekuce vedeny již více než tři roky nebydlí a rozvedeni jsme dva a půl roku? Tyto věci jsem si pořídila již po rozvodu a tudíž se domnívám, že jsou to věci mé a ne věci, které spadají do SJM (dluh vznikl za trvání manželství). Bohužel mám doklad o koupi beze jména a zaměstnanci mi tvrdili, že tento doklad je nedostačující. Pod tlakem (chtěli okamžitě odvézt lednici, mikrovlnku, televizor, rotoped...) jsem zaplatila něco hotově a zbytek budu za exmanžela splácet. Asi nemá cenu žádat o vyškrknutí ze spisu, když doklad o koupi nemá jméno.

Druhá otázka s tímto souvisí. Mohou zaměstnanci jiného exekutorského úřadu odvézt věci, které jsou již olepeny tímto exekutorským úřadem?

A ještě na závěr. Chtěla bych poděkovat za čas strávený nad mými otázkami. Často si toto fórum pročítám, hledám odpovědi na problémy, které se mě bezprostředně týkají, ale pročítám si i to, co se mě netýká, ale nikdy nevím, jestli se mě v budoucnu podobné problémy týkat nemohou.

S pozdravem Lenka
Leni333
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 15. led 2010 16:55:44

Re: Jak je to s dluhy po rozvodu

Příspěvekod Poradce v čtv 04. bře 2010 7:59:07

Leni333 píše:Přeji hezký den a prosím o odpovědi na mé otázky.

Můžou zaměstnanci exekutorského úřadu olepit nálepkami a chtít si odvézt movité věci, které se nacházejí v bytě, kde exmanžel, na kterého jsou exekuce vedeny již více než tři roky nebydlí a rozvedeni jsme dva a půl roku? Tyto věci jsem si pořídila již po rozvodu a tudíž se domnívám, že jsou to věci mé a ne věci, které spadají do SJM (dluh vznikl za trvání manželství). Bohužel mám doklad o koupi beze jména a zaměstnanci mi tvrdili, že tento doklad je nedostačující. Pod tlakem (chtěli okamžitě odvézt lednici, mikrovlnku, televizor, rotoped...) jsem zaplatila něco hotově a zbytek budu za exmanžela splácet. Asi nemá cenu žádat o vyškrknutí ze spisu, když doklad o koupi nemá jméno.

Druhá otázka s tímto souvisí. Mohou zaměstnanci jiného exekutorského úřadu odvézt věci, které jsou již olepeny tímto exekutorským úřadem?

A ještě na závěr. Chtěla bych poděkovat za čas strávený nad mými otázkami. Často si toto fórum pročítám, hledám odpovědi na problémy, které se mě bezprostředně týkají, ale pročítám si i to, co se mě netýká, ale nikdy nevím, jestli se mě v budoucnu podobné problémy týkat nemohou.

S pozdravem Lenka


Pokud se jedná o dluhy, které vznikly za trvání manželství a tyto dluhy po rozvodu manželství nebyly vypořádány tak, že by je byl povinen platit jenom manžel, tak za ty dluhy také odpovídáte. Pokud by se ale jednalo pouze o dluhy, které sovisely výlučně s výlučným majetkem vašeho manžela nebo o dluhy, které váš manžel udělal bez vašeho souhlasu a které zároveň přesahovaly míru přiměřenou vašim společným majetkovým poměrům, nebyly by tyto dluhy součástí SJM a nebyla byste za ně tedy odpovědná. To ale exekutoři nebudou chtít uznat a vy byste se musela obrátit na soud, který by rozhodl, zda za dluhy odpovídáte či nikoliv a to je rozhodně práce pro advokáta, nebylo by to nic jednoduchého.
Další možnost, která mne napadá je ta, že váš bývalý manžel má ve vašem bytě vedeno trvalé bydliště. V takové situaci pak vycházejí z úředního předpokladu, že tam skutečně bydlí a že věci v bytě nalezené mohou být jeho. Vy byste pak musela podat tzv. excindační žalobu, kde byste v soudním řízení musela prokázat, že věci jsou výlučně vaším majetkem. Opět nic jednoduchého a práce pro advokáta.

Pokud jde o vaši druhou otázku, tak s odpovědí se nejsem zcela jistý, protože to už je opravdu mimo obor rodinného práva, ale pokud věci sepsal jeden exekutor, neměl by podle mého názoru mít právo odvézt je jiný exekutor na jiný dluh. Jak ale říkám, to už je trochu mimo rodinné právo a nevím to určitě.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Jak je to s dluhy po rozvodu

Příspěvekod lusilu v sob 17. dub 2010 17:38:32

Pěkný podvečer,mám před rozvodem a také před podpisem smlouvy o vypořádaní majetkových vztahů.Jelikož máme s manželem nějaké úvěry,domluvili jsme se,že splácení si rozdělíme.Manžel nechal sepsat smlovu,kde je ovšem uvedeno,že v případě,že nesplní svúj závazek budu nucena tento závazek splatit já s tím,že mi manžel uhradí to co za něj zaplatím.Takže nevím jestli takto formulovaná smlova je vpořádku,myslela jsem,že smlouva mě ochrání od těchto problémú,ale prakticky to nic neřeší.Děkuji vám .
lusilu
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 17. dub 2010 17:13:38

Další

Zpět na Rozvod

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron