Nárok na družstevní byt

Všechno o rozvodech manželství
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Nárok na družstevní byt

Příspěvekod virtu45 v stř 29. dub 2009 9:39:27

Dobrý den, do manželství jsem přinesl družstevní byt. Nyní dojde k převodu do osobního vlastnictví na moji osobu. Zajímalo by mě jestli bude mít manželka při rozvodu nárok na vypořádání za tento byt, ať už v tržní ceně nebo za částku zaplacenou za převod. Za odpověď děkuji předem. Petr
virtu45
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 29. dub 2009 9:17:03


Re: Nárok na družstevní byt

Příspěvekod Poradce v stř 29. dub 2009 12:41:15

virtu45 píše:Dobrý den, do manželství jsem přinesl družstevní byt. Nyní dojde k převodu do osobního vlastnictví na moji osobu. Zajímalo by mě jestli bude mít manželka při rozvodu nárok na vypořádání za tento byt, ať už v tržní ceně nebo za částku zaplacenou za převod. Za odpověď děkuji předem. Petr

Pokud bude byt převeden pouze na vás, nebude mít manželka nárok na vypořádání bytu. mohla by chtít pouze vypořádání investic, které byly do bytu vloženy ze společných peněz, např. při rekonstrukci.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Nárok na družstevní byt

Příspěvekod virtu45 v stř 29. dub 2009 13:32:45

Chtěl bych poděkovat za rychlou odpověď. Potěšili jste mne svým přístupem. Děkuji. Petr
virtu45
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 29. dub 2009 9:17:03

Nárok na družstevní byt

Příspěvekod evakova v pát 01. kvě 2009 21:09:56

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má můj exmanžel nárok na byt. Byt jsem získala před uzavřením manželství od svých rodičů. Jednalo se o byt podnikový. Až po svatbě získal můj dnes už exmanžel souhlas s tím, aby se do bytu mohl přihlásit na trvalý pobyt. 4 roky na to vzniklo v domě družstvo, čímž se byt stal družstevním. V té době jsme měli zaplatit cca 78.000,- Kč. Podnik povolil splácení této částky na 7 let. Tudíž ještě dnes mám v rozpisu služeb položku splátka úvěru. Před rokem jsem se rozvedla a v současné době se exmanžel domáhá poloviny tržní hodnoty bytu.

Mimo to, jsem cca před rokem požádala družstvo o vyloučení exmanžela, a to z důvodu, že se odmítá podílet na splácení členského podílu. Ve stanovách družstva je toto uvedeno jako hrubé porušení a může to být bráno jako důvod k vyloučení z družstva. Předseda představenstva však na mou písemnou žádost nijak nereagoval. Lidově řečeno, vložil ji pouze do šuplíku. V případě, že bych měla z bytu exmanžela vyplácet, můžu se domáhat toho, aby tento závazek převzalo družstvo (případně dnes už bývalý předseda), který mě tím, že nic nekonal ve věci mé žádosti, dostal do této situace? Děkuji za odpověď.
evakova
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 01. kvě 2009 20:37:36

Re: Nárok na družstevní byt

Příspěvekod Poradce v ned 03. kvě 2009 18:34:24

evakova píše:Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má můj exmanžel nárok na byt. Byt jsem získala před uzavřením manželství od svých rodičů. Jednalo se o byt podnikový. Až po svatbě získal můj dnes už exmanžel souhlas s tím, aby se do bytu mohl přihlásit na trvalý pobyt. 4 roky na to vzniklo v domě družstvo, čímž se byt stal družstevním. V té době jsme měli zaplatit cca 78.000,- Kč. Podnik povolil splácení této částky na 7 let. Tudíž ještě dnes mám v rozpisu služeb položku splátka úvěru. Před rokem jsem se rozvedla a v současné době se exmanžel domáhá poloviny tržní hodnoty bytu.

Mimo to, jsem cca před rokem požádala družstvo o vyloučení exmanžela, a to z důvodu, že se odmítá podílet na splácení členského podílu. Ve stanovách družstva je toto uvedeno jako hrubé porušení a může to být bráno jako důvod k vyloučení z družstva. Předseda představenstva však na mou písemnou žádost nijak nereagoval. Lidově řečeno, vložil ji pouze do šuplíku. V případě, že bych měla z bytu exmanžela vyplácet, můžu se domáhat toho, aby tento závazek převzalo družstvo (případně dnes už bývalý předseda), který mě tím, že nic nekonal ve věci mé žádosti, dostal do této situace? Děkuji za odpověď.

Promiňte, to je dost konkrétní kauza a ty my tady neřešíme, to je práce pro advokáty. Tady řešíme obecné otázky, které mohou pomoci většímu okruhu čtenářů zorientovat se v tom, jak to chodí, konkrétní kauzy neřešíme. Nicméně z obecného hlediska si myslím, že byste proti představiteli družstva úspěch neměla.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Nárok na družstevní byt

Příspěvekod Natali v pát 17. črc 2009 13:28:15

Přeji hezký den,
kupujeme s přitelem družstevní byt, každý financujeme půlku. Zjistili jsme, že v družstvu může být pouze jeden z nás. Jak se dá právně ošetřit, aby každý z nás na něj měl stejné právo za situací (svatba - rozvod, rozchod, prodej bytu)?
Děkuji za odpověd
Natali
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 17. črc 2009 13:17:50

Re: Nárok na družstevní byt

Příspěvekod Poradce v sob 18. črc 2009 10:42:54

Natali píše:Přeji hezký den,
kupujeme s přitelem družstevní byt, každý financujeme půlku. Zjistili jsme, že v družstvu může být pouze jeden z nás. Jak se dá právně ošetřit, aby každý z nás na něj měl stejné právo za situací (svatba - rozvod, rozchod, prodej bytu)?
Děkuji za odpověd

Svatbou se stanete společnými nájemci oba, i když do té doby bude nájemcem jen jeden z vás. Sepište dohodu o tom, jak je nákup bytu (resp. nákup družstevních práv) financován, když se pak rozejdete, bude se to snadněji vypořádávat.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Nárok na družstevní byt

Příspěvekod Kempný v úte 01. úno 2011 21:05:13

Dobrý den,za svobodna jsem pořídila družstevní byt který byl zaplacen z mých peněz a peněz rodičů.V roce 2002 jsem se vdala a v roce 2005 se tento byt prodal a z peněz za tento byt + stavební spoření se koupil větší družstevní byt (jiné družstvo).Manžel mě bude z tohoto bytu vyplácet a já potřebuji vědět,jestli se do této částky můžou započítat i peníze mnou vložené do koupě bytu jako výhradně mé prostředky? Děkuji za odpověď.
Kempný
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 01. úno 2011 20:45:02

Re: Nárok na družstevní byt

Příspěvekod Poradce v úte 01. úno 2011 21:36:12

Kempný píše:Dobrý den,za svobodna jsem pořídila družstevní byt který byl zaplacen z mých peněz a peněz rodičů.V roce 2002 jsem se vdala a v roce 2005 se tento byt prodal a z peněz za tento byt + stavební spoření se koupil větší družstevní byt (jiné družstvo).Manžel mě bude z tohoto bytu vyplácet a já potřebuji vědět,jestli se do této částky můžou započítat i peníze mnou vložené do koupě bytu jako výhradně mé prostředky? Děkuji za odpověď.

Ano, samozřejmě si můžete započítat prostředky, které byly výlučně vaše. Zjednodušeně řečeno by vypořádání mělo proběhnout takto: částka, která byla výlučně vaše a kterou jste za původní byt získala, by vám měla připadnout celá. Zbytek do ceny současného bytu by se měl ponížit o další investice (např. opravy, rekonstrukce) a vám by měla být z výsledné částky vyplacena ještě polovina.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Nárok na družstevní byt

Příspěvekod Kempný v úte 01. úno 2011 21:46:23

Admin píše:
Kempný píše:Dobrý den,za svobodna jsem pořídila družstevní byt který byl zaplacen z mých peněz a peněz rodičů.V roce 2002 jsem se vdala a v roce 2005 se tento byt prodal a z peněz za tento byt + stavební spoření se koupil větší družstevní byt (jiné družstvo).Manžel mě bude z tohoto bytu vyplácet a já potřebuji vědět,jestli se do této částky můžou započítat i peníze mnou vložené do koupě bytu jako výhradně mé prostředky? Děkuji za odpověď.

Ano, samozřejmě si můžete započítat prostředky, které byly výlučně vaše. Zjednodušeně řečeno by vypořádání mělo proběhnout takto: částka, která byla výlučně vaše a kterou jste za původní byt získala, by vám měla připadnout celá. Zbytek do ceny současného bytu by se měl ponížit o další investice (např. opravy, rekonstrukce) a vám by měla být z výsledné částky vyplacena ještě polovina.


Chápu tedy dobře,že mám nárok na plnou částku za nákup prvního bytu a taky na částku za prodej tohoto bytu?Nehraje tam roli,že při prodeji a následné koupi jsem už byla vdaná? Děkuji
Kempný
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 01. úno 2011 20:45:02

PředchozíDalší

Zpět na Rozvod

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron