Společné jmění manželů

Všechno o rozvodech manželství
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: SJM a nesvéprávnost

Příspěvekod Poradce v pon 26. led 2009 20:56:25

Hanka píše:Dobrý den, manžel byl zbaven způsobilosti k právním úkonům (po těžkém úrazu), jsem ustanovena jeho opatrovníkem, máme ve SJM rodinný dům, můžu tento celý dům nechat přepsat na našeho 5 letého syna a zapsat si věcné břemeno bydlení?
Při případném rozvodu by se tedy pak dům již neřešil..? Jak probíhá rozvod v takovém případě, když je manžel nesvéprávný?

Pokud byste chtěla převádět majetek i za svého nesvéprávného manžela, musela by být převodní smlouva (darovací, kupní) schválena soudem. Pokud byste se chtěla rozvést, soud by musel nejprve vašemu manželovi ustanovit opatrovníka pro rozvodové řízení, tam byste ho pro kolizi zájmů zastupovat nemohla.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: Společné jmění manželů

Příspěvekod sarinkapetr v pát 08. kvě 2009 12:04:17

Dobrý den,
chtel bych se Vas zeptat, na nasledují věc.

Má matka byla s mym otcem v manzelství.Měla na sebe napsanou celou nemovitost.Prisel rozvod.Našla si nového pritele a sním uzavřela manželství. V katastru nemovistostí je , že nemovitost již není psaná pouze na ..napr. vymyšlené jmeno: Jana Jandová
ale je tam Spolecné jmění manželů - např. Jan Prucha a Jana Pruchová.

S matkou a jejím " novým manželem" nevycházím ani je nenavštěvuji- špatné vztahy.

Matka mela dve deti - me a sestru.

Existuje pro nas dva nějaká možnost získat nemovitost zpět ? nebo např. až pri umrtí jednoho z manželů? Nebo se tato situace pak řeší tak, ze on ma 1/2 a matka ma 1/2... a my mame pravo pouze a jen na 1/2 matky nemovitosti?nebo mame narok v pripade umrtí matky na 1/1 cast nemovitosti?

předem moc děkuji za odpověd
mejte se hezky
Petr
sarinkapetr
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 08. kvě 2009 11:44:30

Re: Společné jmění manželů

Příspěvekod Poradce v pát 08. kvě 2009 17:54:09

sarinkapetr píše:Dobrý den,
chtel bych se Vas zeptat, na nasledují věc.

Má matka byla s mym otcem v manzelství.Měla na sebe napsanou celou nemovitost.Prisel rozvod.Našla si nového pritele a sním uzavřela manželství. V katastru nemovistostí je , že nemovitost již není psaná pouze na ..napr. vymyšlené jmeno: Jana Jandová
ale je tam Spolecné jmění manželů - např. Jan Prucha a Jana Pruchová.

S matkou a jejím " novým manželem" nevycházím ani je nenavštěvuji- špatné vztahy.

Matka mela dve deti - me a sestru.

Existuje pro nas dva nějaká možnost získat nemovitost zpět ? nebo např. až pri umrtí jednoho z manželů? Nebo se tato situace pak řeší tak, ze on ma 1/2 a matka ma 1/2... a my mame pravo pouze a jen na 1/2 matky nemovitosti?nebo mame narok v pripade umrtí matky na 1/1 cast nemovitosti?

předem moc děkuji za odpověd
mejte se hezky
Petr

Vaše matka zřejmě nějakou smlouvou převedla nemovitost ze svého výlučného vlastnictví do společného jmění manželů. Vy jako její děti s tím nic neuděláte (tedy pokud matka není nesvéprávná). Nemovitost jednou pravděpodobně zdědítě, ale může se stát, že jen zčásti. Pokud zemře jako první manžel vaší matky, rozdělí se jejich společný majetek na polovinu. Jedna polovina se stane výlučným majetekem vaší matky jako podíl na smrtí zaniklém společném jmění manželů. Druhá polovina se stane dědictvím. Po manželovi vaší matky bude dědit jeho manželka (tedy vaše matka) a všechny vlastní děti zemřelého, a to všichni rovným dílem. Pokud žádné děti nemá, zdědí vše vaše matka (pokud ovšem její manžel závětí neodkáže majetek někomu jinému) a vy to jednou vše zdědíte po ní. Pokud by měl např dvě děti, tak každé z nich i vaše matka zdědí jednu šestinu nemovitosti (třetinu z poloviny). Matka tedy bude mít dvě třetiny z celé nemovitosi, které po její smrti zdědíte vy.

Pokud zemře dříve vaše matka a nesepíše závěť, připadně polovina domu po její smrti jejímu manželovi a druhá polovina se stane dědictvím, ze kterého vy se sestrou dostanete každá jednu třetinu a jednu třetinu dostane její manžel (myšleno z té poloviny, která bude dědictvím). Vy se setrou tedy budete mít každá jednu šestinu majetku a po smrti manžela vaší matky už nedostanete nic..

Podobné případy jsme již rozebírali v tématu Dědění v rubrice Ostatní (rodinné právo).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Společné jmění manželů

Příspěvekod StG044 v stř 05. srp 2009 10:41:06

Patří zbraně na které mám zbrojní pas a podléhají registraci , do společného jmění ? Budu muset v případě rozvodu vyplatit partnerovi polovinu z jejich tržní hodnoty ?
StG044
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 05. srp 2009 10:22:30

Re: Společné jmění manželů

Příspěvekod Poradce v stř 05. srp 2009 10:45:36

StG044 píše:Patří zbraně na které mám zbrojní pas a podléhají registraci , do společného jmění ? Budu muset v případě rozvodu vyplatit partnerovi polovinu z jejich tržní hodnoty ?

Ano, i zbraně, pokud byly pořízeny ze společných prostředků, patří do společného jmění manželů. Nezáleží na tom, na koho je zbrň registrována nebo zda druhý z manželů má oprávnění držet zbraň, je to majetek, jako každý jiný. Je to stejné jako u auta - to je také egistrováno jen na jednoho z manželů, ale ve skutečnosti jsou vlastníky oba.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Společné jmění manželů

Příspěvekod solex.v v stř 30. zář 2009 22:43:03

Nechal jsem postavit rodinný dům pro vdanou dceru, který jsem, který jsem hradil ze svých fin. prostředků od projektové dokumentace až po kolaudaci (březen 2009). Dceru jsem předem upozornil, že v případě rozvodu nebo prodeje domu budu chtít navrátit vynaložené peníze na stavbu zpět. Je možné získat tyto vložené prostředky zpět i když tento dům patří do SJM?
solex.v
 

Re: Společné jmění manželů

Příspěvekod Poradce v čtv 01. říj 2009 6:52:49

solex.v píše:Nechal jsem postavit rodinný dům pro vdanou dceru, který jsem, který jsem hradil ze svých fin. prostředků od projektové dokumentace až po kolaudaci (březen 2009). Dceru jsem předem upozornil, že v případě rozvodu nebo prodeje domu budu chtít navrátit vynaložené peníze na stavbu zpět. Je možné získat tyto vložené prostředky zpět i když tento dům patří do SJM?

To půjde asi dost těžko, záleží, zda jste si to nějakým způsobem ošetřil. Mohl jste to udělat např. formou smlouvy o půjčce, kterou byste použil jen v případě rozvodu. Mohl jste také dům nechat napsaný na sebe s tím, že byste ho na dceru a jejího manžela převedl až po několika letech, kdy bude zřejmé, že manželství funguje, mohl jste také dům darovat jen dceři samotné (tedy nikoliv do SJM. Jinak bude dost těžké dostat peníze zpátky, pokud se samozřejmě s dcerou a jejím manželem nedohodnete. V takovém případě doporučuji najít si hodně dobrého advokáta.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

majetkoprávní vyrovnání

Příspěvekod 1973beruska v úte 06. říj 2009 15:36:02

Dobrý den,
mám přítele a ten se před několika měsíci rozvedl. Před tím však byla upravena péče o dítě, kdy byla dcera svěřena do jeho péče.
Posléze bylo mezi ještě manželi provedeno majetkoprávní vyrovnání a pak proběhl rozvod.
Přítel bývalé manželce vyplatil vše, na čem se v majetkoprávním vyrovnání dohodli a nešlo zrovna o malou částku.
Nyní mu jeho bývalá žena vyhrožuje, že ho dá k soudu, že od něj chce další peníze. Zjistila totiž, že má založené dvě stavební spoření a chce od něj peníze. Chtěla jsem se tedy touto cestou zeptat, zda s podepsáním majetkoprávního vyrovnání a nabytím jeho právní moci došlo k veškerému vyrovnání mezi nimi nebo opravdu po něm může ještě nějakým způsobem vymáhat peníze.
Děkuji Vám za odpověd
1973beruska
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát 24. dub 2009 17:01:48

Re: majetkoprávní vyrovnání

Příspěvekod Poradce v úte 06. říj 2009 17:29:33

1973beruska píše:Dobrý den,
mám přítele a ten se před několika měsíci rozvedl. Před tím však byla upravena péče o dítě, kdy byla dcera svěřena do jeho péče.
Posléze bylo mezi ještě manželi provedeno majetkoprávní vyrovnání a pak proběhl rozvod.
Přítel bývalé manželce vyplatil vše, na čem se v majetkoprávním vyrovnání dohodli a nešlo zrovna o malou částku.
Nyní mu jeho bývalá žena vyhrožuje, že ho dá k soudu, že od něj chce další peníze. Zjistila totiž, že má založené dvě stavební spoření a chce od něj peníze. Chtěla jsem se tedy touto cestou zeptat, zda s podepsáním majetkoprávního vyrovnání a nabytím jeho právní moci došlo k veškerému vyrovnání mezi nimi nebo opravdu po něm může ještě nějakým způsobem vymáhat peníze.
Děkuji Vám za odpověd

K vyrovnání mohlo dojít s konečnou platností jen tehdy, pokud obsahovalo všechny položky společného majetku. pokud jeden z nich část majetku zatajil, může se ten druhý samozřejmě domáhat ještě dodatečného vyrovnání.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Společné jmění manželů

Příspěvekod ivakoll2 v úte 26. říj 2010 12:14:06

Dobry den , mam dotaz . Lze se prvne rozvest, a az po rozvodu udelat majketkove vyrovnani , ponevadz s odpurkyni bude problem . A ja na rozvod specham. Dekuji za odpoved
ivakoll2
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 26. říj 2010 12:10:18

PředchozíDalší

Zpět na Rozvod

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron