Vypořádání po rozvodu

Všechno o rozvodech manželství
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod JVK v stř 13. srp 2008 13:28:13



Dobrý den, bývalá manželka po rozvodu chce vyplatit polovinu částky za provedené investice do rekreační nemovitosti, kterou jsem zdědil po rodičích. Investice byly jen udržovací práce prováděné svépomocí (materiál asi za 150.000). Přesto požaduje neúměrně přemrštěnou částku 470.000,- Kč. Jak musí doložit oprávněnost této částky ? Lze uplatnit výklad, že investice do nemovitosti se dají započítat jen 3 roky zpětně ? Opravovaná fasáda před 10 lety už znovu opadává. Nejraději bych neplatil nic, protože rekreační nemovitost nadále využívají i obě naše dospělé děti.
Děkuji.
JVK
 


Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v stř 13. srp 2008 15:16:10

JVK píše:Dobrý den, bývalá manželka po rozvodu chce vyplatit polovinu částky za provedené investice do rekreační nemovitosti, kterou jsem zdědil po rodičích. Investice byly jen udržovací práce prováděné svépomocí (materiál asi za 150.000). Přesto požaduje neúměrně přemrštěnou částku 470.000,- Kč. Jak musí doložit oprávněnost této částky ? Lze uplatnit výklad, že investice do nemovitosti se dají započítat jen 3 roky zpětně ? Opravovaná fasáda před 10 lety už znovu opadává. Nejraději bych neplatil nic, protože rekreační nemovitost nadále využívají i obě naše dospělé děti.
Děkuji.

Vaše bývalá manželka by měla mít nárok minimálně na polovinu z peněz, které byly z vašeho společného jmění manželů do vaší nemovitosti investovány, což by bylo podle vás zhruba 75.000,- Kč. Na věc by ale mohl být i jiný pohled, a to tak, že by se vzala cena nemovitosti po opravě a odečetla cena před opravou, čímž by se dopělo k částce, o níž byla vaše nemovitost zhodnocena za trvání manželství a kterou byste vydělili dvěma (polovinu byste měl vyplatit bývalé manželce). Tato metoda výpočtu by byla asi spravedlivější zejména tehdy, pokud se vaše bývalá manželka sama na pracech podílela. Pokud jste veškeré práce dělal sám, byla by asi spravedlivější metoda první. Rozhodně, pokud se nedohodnete, doporučuji požádat o pomoc advokáta, určitě se to vyplatí. Vámi popisované pravidlo, týkající se investic v posledních třech letech, neplatí.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Vyřešení bydlení

Příspěvekod lekorice v čtv 14. srp 2008 7:24:27

Chystám se podat žádost o rozvod, bydlíme v pronajatém bytě, který jsme z části společně rekonstruovali. Manžel však již s námi (já a dvě děti) nebydlí, přebývá většinu času u milenky a domů si přijde vyprat nebo mi přijde nadávat. Nemáme ještě vyřešenou majetkovou situaci, ale pronájem bytu je napsaný na mě a manžel nikdy pronájem neplatil a nepřispíval většinou ani na děti. Jeho náhlé vpády do bytu nepříznivě působí na děti i na mě. Také se bojím, že v mé nepřítomnosti odnosí z bytu moje osobní věci, které mu nepatří. Ráda bych se nějak bránila, nejraději bych vyměnila zámky, ale bojím se, že to je právně napadnutelné, když tam stále má trvalé bydliště. Můžete mi poradit, jestli se dá v takové situaci něco dělat. Stěhovat se nechci, získala jsem ten byt díky své práci a nechci o něj přijít.
lekorice
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 14. srp 2008 7:14:24

Re: Vyřešení bydlení

Příspěvekod Poradce v čtv 14. srp 2008 11:19:23



lekorice píše:Chystám se podat žádost o rozvod, bydlíme v pronajatém bytě, který jsme z části společně rekonstruovali. Manžel však již s námi (já a dvě děti) nebydlí, přebývá většinu času u milenky a domů si přijde vyprat nebo mi přijde nadávat. Nemáme ještě vyřešenou majetkovou situaci, ale pronájem bytu je napsaný na mě a manžel nikdy pronájem neplatil a nepřispíval většinou ani na děti. Jeho náhlé vpády do bytu nepříznivě působí na děti i na mě. Také se bojím, že v mé nepřítomnosti odnosí z bytu moje osobní věci, které mu nepatří. Ráda bych se nějak bránila, nejraději bych vyměnila zámky, ale bojím se, že to je právně napadnutelné, když tam stále má trvalé bydliště. Můžete mi poradit, jestli se dá v takové situaci něco dělat. Stěhovat se nechci, získala jsem ten byt díky své práci a nechci o něj přijít.

Vyměnit zámky za situace, kdy není vypořádáno bydlení, by mohlo být posouzeno jako přestupek nebo dokonce jako trestný čin. Doporučuji, abyste se obrátila advokáta.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Bydlení v bytě rodičů - jak se vypořádat?

Příspěvekod jajinka v pon 08. zář 2008 11:13:39

Dobrý den, prosím o info, jak je to při rozvodu s vypořádáním v případě, že bydlíme v bytě mých rodičů a manžel požaduje polovinu částky, kterou jsme za několik let zaplatili rodičům a ti bance (vč. oprav provedených v bytě ze společných peněz), neboť rodiče zastavili svůj dům, koupili družstevní byt, ve kterém žijeme. Peníze tedy dáváme rodičům a ti bance, jsme prakticky nájemníci družstevníků (bez žádné písemné smlouvy). Má muž nárok na zaplacené peníze? Děkuji
jajinka
 

Re: Bydlení v bytě rodičů - jak se vypořádat?

Příspěvekod Poradce v pon 08. zář 2008 14:28:22

jajinka píše:Dobrý den, prosím o info, jak je to při rozvodu s vypořádáním v případě, že bydlíme v bytě mých rodičů a manžel požaduje polovinu částky, kterou jsme za několik let zaplatili rodičům a ti bance (vč. oprav provedených v bytě ze společných peněz), neboť rodiče zastavili svůj dům, koupili družstevní byt, ve kterém žijeme. Peníze tedy dáváme rodičům a ti bance, jsme prakticky nájemníci družstevníků (bez žádné písemné smlouvy). Má muž nárok na zaplacené peníze? Děkuji

Součástí vypořádání společného jmění manželů v souvislosti s rozvodem manželství nemůže být vypořádání s třetí osobou, v daném případě s vašimi rodiči. Pokud jsem to pochopil, peníze jste platili rodičům za užívání bytu a nepočítalo se s tím, že by vám rodiče něco vraceli. Vůči vašemu společnému jmění tedy nemají žádná závazek a proto se nic takového nemůže vypořádávat při dělení společného jmění manželů. Složitější otázka by byla, pokud jste poskytovali nějaké peníze na zhodnocení bytu (např. přestavba). V takovém případě to rozhodně nevyřešíme po internetu, taková záležitost by si važadovala pomoc advokáta.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod zraloci@atlas.cz v pon 06. říj 2008 12:54:01

Dobrý den.Letos v červenci jsem se s manželkou rozvedl.Máme společné dluhy nabyté v manželství.Nyní sem se s mexmanželkou chtěl domluvit na spol.splácení,jelikož s výší splátky a výživném mi toho moc nezbývá,ale ona odmítla i přes to,že všechen spol.majetek si odvezla(to co koupila za dluhy).Dá se stim něco udělat,popřípadě kam se obrátit.Děkuji Praha-východ
zraloci@atlas.cz
 

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v pon 06. říj 2008 13:37:18

zraloci@atlas.cz píše:Dobrý den.Letos v červenci jsem se s manželkou rozvedl.Máme společné dluhy nabyté v manželství.Nyní sem se s mexmanželkou chtěl domluvit na spol.splácení,jelikož s výší splátky a výživném mi toho moc nezbývá,ale ona odmítla i přes to,že všechen spol.majetek si odvezla(to co koupila za dluhy).Dá se stim něco udělat,popřípadě kam se obrátit.Děkuji Praha-východ

Je třeba, abyste s bývalou manželkou uzavřeli dohodu o vypořádání zaniklého společného jmění manželů. Do společného jmění patří nejen aktiva, ale i pasiva, tedy dluhy. Pokud by bývalá manželka nebyla ochotna dohodu uzavřít, musíte žalovat u soudu na vypořádání společného jmění manželů rozsudkem. Rozhodně doporučuji obrátit se na advokáta, není to úplně jednoduchá záležitost. Advokát se nejprve pokusí vyřešit věc dohodou (je možné, že na argumetny advokáta dá vaše manželka spíše než na vás), a pokud se to nepodaří, pomůže vám i v soudním řízení.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Rozvod

Příspěvekod Janča v úte 18. lis 2008 9:32:48

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak se postupuje při rozvodu, když manželé žijí spolu v domě, který si jeden z nich pořídil před vznikem manželství. Vím, že je to vyjmuté ze společného jmění manželů. Platí to i v případě, když spolu žijí v tomto domě 15 let?
Děkuji za odpověď.
Janča
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 18. lis 2008 9:28:59

Re: Rozvod

Příspěvekod Poradce v úte 18. lis 2008 9:59:34

Janča píše:Dobrý den,
zajímalo by mě, jak se postupuje při rozvodu, když manželé žijí spolu v domě, který si jeden z nich pořídil před vznikem manželství. Vím, že je to vyjmuté ze společného jmění manželů. Platí to i v případě, když spolu žijí v tomto domě 15 let?
Děkuji za odpověď.

Vlastnické právo se samo o sobě s trváním manželství nemění. Pokud jeden z manželů je vlastníkem domu ještě před svatbou a nepřevede jeho vlastnictví z části nebo celé na druhého manžela, zůstává dál vlastníkem i po zániku manželství bez ohledu na dobu trvání manželství. Druhý z manželů tedy na dům nemá žádný právní nárok. Na druhou stranu, je možné, že oba manželé za trvání manželství do domu investovali nemalé peníze (např. rekonstrukce). Po rozvodu manželství je v rámci vypořádání společného jmění manželů možno žádat vypořádání investic, tj. ten z manželů, kterému dům nepatří může žádat přiměřenou náhradu toho, co za trvání manželství do domu investoval. To ale rozhodně není jednoduchá záležitost a pokud se manželé nejsou schopni na vypořádání dohodnout, je určitě vhodné obrátit se na advokáta.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Další

Zpět na Rozvod

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron