Vypořádání po rozvodu

Všechno o rozvodech manželství
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v ned 28. bře 2010 18:25:44

Leni333 píše:Přeji hezký den a prosím o radu s vypořádáním SJM.

Byla jsem vdaná 23 let. Posledních šest let jsem s manželem nežila a společně jsme nehospodařili. Tak to stojí i rozvodovém rozsudku. V této době však manžel nadělal spoustu drobných i velice vysokých dluhů o kterých jsem nevěděla. Dověděla jsem se to až z jeho exekucí. Pobyt jsem mu nechala zrušit úředně.

Z majetku už není co dělit, vybavení bytu si odvezli exekutoři a exekuce je i na podíl v družstevním bytě. Jak je to však s těmito jeho dluhy? Musím podat žalobu na vypořádání SJM k soudu, když nevím, kde bych exmanžela mohla najít? A známy jsou mi jen dluhy, které jsou již vymáhány exekučně, ale dluhů bude určitě ještě více. A co by se mohlo stát, kdybych žalobu nepodala?

Děkuji za odpověď, s pozdravem Lenka

Pokud jde o dluhy, které vznikly za trvání manželství, tak exekutoři opravdu mohou jejich vymožení chtít dosáhnout prodejem vašeho majetku. Jestliže ale prokážete, že jste dlouhodobě spolu nežili, dluhy nadělal manžel bez vašeho souhlasu a jednalo se o dluhy, které překračovaly běžné možnosti manželů, měl by za ty to dluhy být zodpovědný výlučné váš bývalý manžel a ne vy. Jedná se ale o poměrně složitou záležitost, kterou takhle prostřednictvím internetu v žádném případě nevyřešíme, doporučuji navštívit advokáta, abyste nepřišla i o zbytek svého majetku.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod milve v pát 09. dub 2010 9:07:08

Dobrý den, chci se zeptat manželka se chce rozvést.Bohužel jsme si v době manželství zadlužili spotřebytelskými úvěry.Jedná se celkově o částku necelých 17000.-kč měsíčně z toho je pouze jediná půjčka vedena na jméno manželky. Všechny půjčky i ta její se po celou dobu splácení odečítá z mého konta. Jde mi o vyrovnání a splácení dluhů po rozvodu s manželkou není dohoda.Já osobně bych nezvládal splácet dluhy a platit amilenty, které by pravděpodobně byli k výši mého platu 6000,.kč. Nevím jak pokračovat co mám dělat.
Manželka se má za 17 dní sejít s právníkem, který jí má říct co dál. Nevím co od toho mám čekat.Manželka podniká bohužel na daňovém přiznání má po prvním roce podnikání propad.Může se stát, že bych mohl vyživovat i ji.To už bych,ale finačně nezvládal. Nemůžeme se dohodnout. Na rozdělení dluhů.Manželka žije v představě , že mi tu vše nechá a já budu platit sám, Poradťe co mám dál dělat ,jak se dohodnout.
Děkuji
milve
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 09. dub 2010 8:58:20

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v pát 09. dub 2010 9:25:07

milve píše: Na rozdělení dluhů.Manželka žije v představě , že mi tu vše nechá a já budu platit sám, Poradťe co mám dál dělat ,jak se dohodnout.
Děkuji

Jestliže se s manželkou po rozvodu nedohodnete na vypořádání majetku, nezbyde než podat u soudu žalobu o vypořádání SJM. Do společného jmění manželů patří i dluhy, takže i o nich soud rozhodne, tedy určí, kdo je bude splácet. Na takové soudní řízení ale doporučuji advokáta.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Clinty v pát 16. dub 2010 19:08:24

Přeji hezký den.
S manželem nejsme rozvedeni, jen se odstěhoval ke svým rodičům, a přestože máme půjčky na mé jméno, mi dal výživné 3000 Kč, ale já jsem onemocněla, a jsem v plném invalidním důchodu, a máme 17-ti letou dceru jenž žije se mnou. Splátky půjček převyšují můj příjem 9000 Kč, ale ze dvou platů jsme to zvládali.
Byla jsem u právničky, která mi doporučila buď rozvod a následné vypořádání SJM, což ale může trvat dlouho, nebo si zajít na městský úřad, kde mi pomohou s výživným...o půjčkách tam však nemám mluvit.
A mně zatím již klepou exekutoři na dveře. Nebo neplatit s tím, že následně nám oboum budou strhávat peníze z platu( důchodu)Mně je ovšem jasné, že se nám tím dluhy zdvojnásobí.
Dohoda s mužem není možná, jelikož právě kvůli penězům vznikly naše rozepře,jelikož on vůbec nemá představu jak na tom jsme, jen doma jedl a spal, a o nic se nestaral, a pokud mi došli peníze, tak to nechápal a hádali jsme se.
Dluhy vznikly z koupě malého bytu, a jeho dřívějšího neplacení alimentů na děti z bývalého manželství, které mu právě v době, kdy jsme splolu začali žít, počali strhávat, a nato si jeho bývalá žena nechala výživné navýšit- což se jí podařilo, přestože ona byla znovu provdaná za muže, jenž bral 40 000 Kč měsíčně, a ten můj si kvůli nemoci nemůže vybírat práci, a tak pobírá tak 10 000 Kč. Za 8 let výživné navyšovali asi 4x, bez ohledu na mé děti, avšak s přihlédnutí k mému (ubohému) platu.
Přitom co se týče přídavků na mé děti, započítávali nám jeho příjem celý- jako by alimenty neměl- takže jsem bez nároku.
Neměli jsme pak na živobytí a placení půjčky na byt, pak přišlo třeba vyúčtování služeb za byt ve výši 15000 Kč, a tak jsem si půjčila. Srazili mu z platu 6000 Kč na dluh na výživném a měli jsme dluh na nájmu..tak jsem si zas půjčila. Nato mu opět zvýšili alimenty rok zpětně..tak jsem znovu půjčila....A dál si to umíte představit. Vybrala jsem z kreditky abych zaplatila půjčku a.t.d.,a doufala že jednou se nějaká ta půjčka musí splatit a bude líp. Ale nebylo. Mé 2 děti žili v chudobě, ale měli zajištěný byt až tu nebudu, a já to všechno zvládala. Pak přišla nemoc, a manžel mne opustil. Teď tedy chodím k psychiatrovi a nemohu ani spát starostmi. Byt jsem raději nechala napsat na zletilého syna a žijem všichni 3 ve 2kk, takže prodat jej taky nemohu.
Z důchodu tento měsíc jsem zaplatila ty nejhorší dluhy, kde jsem se dohodla na nějaké splátce jen aby mne nežalovali. Moc mi nezbylo, ale pak, když jsem nakoupila vše co doma chybělo, zaplatila dceři léky, pak něco do školy...a náhle se stalo, že mám 12,- Kč, a to budu mít důchod za 3 týdny!
Manžel dude za 4 dny brát výplatu. Ani advokátka mi nepomohla, a já nevím co dělat, aby si ji nenechal pro sebe. Neplatí ani nájem- nic.

Prostě: Nevím, jak dostat z muže peníze na naše společné půjčky, když nejsme rozvedeni, na soudy nemám, a on neuznává, že má na dluzích nějaký podíl.

Velice se omlouvám: Chtěla jsem se zeptat stručně, i jsem marně hledala odpověď, a je ztoho román. Moc Vás prosím odpusťte mi to. Vím, že asi budu napomenuta. Snad si někdo udělá čas na mé litanie a předem se mu( jí) moc omlouvám a prosím o radu.
Předběžné opatření má advokátka rovnou zavrhla- prý to stojí moc peněz- a tak opravdu nevím co dál. Snad mi něco poradíte Vy, i když asi je můj případ konkrétní až moc, což jsem fakt neměla v úmyslu.
Za případnou radu Vám předem upřímně děkuji, a jsem spozdravem Táňa Palátová
Clinty
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 16. dub 2010 17:58:42

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v pát 16. dub 2010 19:19:49

Clinty píše:Prostě: Nevím, jak dostat z muže peníze na naše společné půjčky, když nejsme rozvedeni, na soudy nemám, a on neuznává, že má na dluzích nějaký podíl.

Tady opravdu lze jen těžko radit. Jestliže vám manžel nepřispívá na domácnost a na výživu dětí, tak ho prostě budete muset žalovat o výživné pro děti i pro sebe. O výživné můžete žalovat i když se nerozvedete. Pokud ale nechcete nadále platit manželovy dluhy, tak nejjednodušší je opravdu rozvod. Vy byste sice mohla žalovat i na neplatnost smluv, které uzavřel bez vašeho vědomí, ale to je zdlouhavé a složité, rozhodně více, než rozvod.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod mamka v pon 30. srp 2010 19:59:33

Dobrý den,bývalý manžel má po rozdělení SJM nábytkovou stěnu,ale má ji stále u mě.Je uskladněná u nás doma a nedaří se nám ho přesvědčit,aby si ji už odvezl.On mě místo tohi pořád nutí,at to prodám a dám mu peníze.Jenže on by chtěl,abych mu dala pořizovací cenu,což je nesmysl.Takže on sám ji prodat nechce,prý to mám udělat já a on chce peníze.Nechce se mi do toho.
Moje otázka:Můžu to nabídnout do inzerátu třeba za polovinu pořizovací ceny,případně i méně,kdyby nebyl zájem a tyto peníze mu pak dát?Nemůže on se pak třeba soudit ,že jsem to měla prodat za víc a že ten zbytek peněz po mě chce?

On mi není schopen říct,za kolik to mám nabídnout,nic.Odvézt si to taky nechce.Takže nevím,jak to mám řešit,ale už bych ráda od toho měla pokoj.
Děkuji.
mamka
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 19. črc 2009 22:24:50

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v čtv 02. zář 2010 7:55:32

mamka píše:Dobrý den,bývalý manžel má po rozdělení SJM nábytkovou stěnu,ale má ji stále u mě.Je uskladněná u nás doma a nedaří se nám ho přesvědčit,aby si ji už odvezl.On mě místo tohi pořád nutí,at to prodám a dám mu peníze.Jenže on by chtěl,abych mu dala pořizovací cenu,což je nesmysl.Takže on sám ji prodat nechce,prý to mám udělat já a on chce peníze.Nechce se mi do toho.
Moje otázka:Můžu to nabídnout do inzerátu třeba za polovinu pořizovací ceny,případně i méně,kdyby nebyl zájem a tyto peníze mu pak dát?Nemůže on se pak třeba soudit ,že jsem to měla prodat za víc a že ten zbytek peněz po mě chce?

On mi není schopen říct,za kolik to mám nabídnout,nic.Odvézt si to taky nechce.Takže nevím,jak to mám řešit,ale už bych ráda od toho měla pokoj.
Děkuji.

Jak to udělat v souladu se zákonem jsme vám na tuto otázku již odpovídali. Můžete to ještě zkusit udělat tak, že si dáte inzerát s tím, že stěnu prodáte nejvyšší nabídce. Tím v podstatě zjistíte skutečnou cenu a tu pak bývalému manželovi vyplatíte (můžete si odečeíst i náklady). Nejprve si ale od manžela nechte podepsat, že vás k prodeji zmocňuje.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod 1bartovic v pon 20. zář 2010 21:16:17

Dobrý den,
V lednu 1995 jsem získal dekret na družstevní byt 2+1. Dekret zněl pouze na moje jméno. V únoru 1995 jsem uzavřel manželství. Manželka tam bydlela se mnou chvíli před svatbou a nahlásila si tam trvalý pobyt. V roce 2005 jsme se rozvedli. V bytě zůstala bývalá manželka s našimi dvěma dětmi, kterými je teď 15 a 10 let. V roce 2008 jsem byt převedl do osobního vlastnictví, zaplatil jsem všechny poplatky s tím spojené a nyní jsem v katastru uveden jako jediný vlastník. K majetkovému vypořádání u nás nedošlo. Bývalá žena s dětmi tudíž nyní žije v mém bytě. Platí pouze poplatky spojené s užíváním bytu. Já po ní žádné nájemné nepožaduji. Otázka zní, zda s ní mohu uzavřít nájemní smlouvu a požadovat na ní nájem? Co se stane když odmítne smlouvu podepsat? Co se stane když nájem nezaplatí? Samozřejmě bych rozhodně nechtěl děti vystěhovat, přesto se zeptám, zda mám právní nárok v případě, že ona nezaplatí třikrát nájem nebo odmítne smlouvu podepsat, ji i s dětmi z bytu vystěhovat. Jak říkám, nejde mi o to děti vystěhovat, jen potřebuji vědět, zda ji mohu tímto případně pohrozit. Děkuji za odpověď.
1bartovic
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 20. zář 2010 20:23:21

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v úte 21. zář 2010 7:03:58

1bartovic píše:Dobrý den,
V lednu 1995 jsem získal dekret na družstevní byt 2+1. Dekret zněl pouze na moje jméno. V únoru 1995 jsem uzavřel manželství. Manželka tam bydlela se mnou chvíli před svatbou a nahlásila si tam trvalý pobyt. V roce 2005 jsme se rozvedli. V bytě zůstala bývalá manželka s našimi dvěma dětmi, kterými je teď 15 a 10 let. V roce 2008 jsem byt převedl do osobního vlastnictví, zaplatil jsem všechny poplatky s tím spojené a nyní jsem v katastru uveden jako jediný vlastník. K majetkovému vypořádání u nás nedošlo. Bývalá žena s dětmi tudíž nyní žije v mém bytě. Platí pouze poplatky spojené s užíváním bytu. Já po ní žádné nájemné nepožaduji. Otázka zní, zda s ní mohu uzavřít nájemní smlouvu a požadovat na ní nájem? Co se stane když odmítne smlouvu podepsat? Co se stane když nájem nezaplatí? Samozřejmě bych rozhodně nechtěl děti vystěhovat, přesto se zeptám, zda mám právní nárok v případě, že ona nezaplatí třikrát nájem nebo odmítne smlouvu podepsat, ji i s dětmi z bytu vystěhovat. Jak říkám, nejde mi o to děti vystěhovat, jen potřebuji vědět, zda ji mohu tímto případně pohrozit. Děkuji za odpověď.

Toto je otázka již mimo rodinné právo, takže jen stručně. Jestliže jste jediným vlastníkem bytu, tak se také jako vlastník můžete chovat, a to i vůči své bývalé manželce. To, že je to vaše bývalá manželka na tom nic nemění. Můžete s ní tedy uzavřít nájemní smlouvu a pokud ji nebude plnit, tak ji můžete zákonným způsobem vystěhovat.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod saraah v sob 25. zář 2010 17:59:04

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na případ mých rodičů,kteří se před týdnem rozvedli.
Na vypořádání SJM se dohodli a oba souhlasili, že si za své závazky ručí a budou si je splácet.

1)Pokud by se ale stalo,že jeden z nich nebude moct splácet jak má (např.onemocní),
je možné, že exekutoři si budou nárokovat majetek z jejich SJM i z nově nabytého majetku
i z výlučného majetku toho druhého?
2)Pokud otec(živnostník) nevlastní nic kromě věcí osobní potřeby a
několika výrobních prostředků (vše ostatní má v nájmu),
jak se prosím řeší vypořádání s věřiteli, pokud by dlouhodobě onemocněl?
Hodnota vlastněných věcí jím ani SJM nepokryje výšku dluhů.
3)Je prosím nějak přihlíženo u soudu k převodu pozemku(darování dětem)
v SJM v době zadluženosti? Otec před rozvodem převedl svůj pozemek na mamku
a ta ho chce darovat dětem.

Předem Vám moc děkuji za odbornou odpověď.
saraah
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 25. zář 2010 17:48:38

PředchozíDalší

Zpět na Rozvod

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

Bloud TopList
cron