Vypořádání po rozvodu

Všechno o rozvodech manželství
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v ned 01. dub 2012 19:00:44

Hanina05 píše:Dobrý den, mám problém, který neumím vyřešit. Před uzavřením manželství jsem byla jediným vlastníkem družstevního bytu 3+1. V této době jsem se provdala. Jednalo se o druhé manželství a moje děti se z bytu postupně odstěhovaly. Usoudili jsme s manželem, že bude pro nás vhodnější menší byt. Můj byt jsem tedy vyměnila za menší, ve smlouvě o směně jsem uvedena pouze já. Odstupné za byt bylo 600 000 - hodnota nového byu 2+KK + doplatek ve výši 200 000 Kčs. Z hotovosti jsem byt jsem vybavila novým nábytkem a spotřebiči. Později byt odprodávalo město do osobního vlastnictví a vzhledem k tomu, že jsem byla vdaná, tak se po odkoupení bytu za Kč 140 000 stal můj manžel spoluvlastníkem. Prosím sdělte mi, jaké by bylo vypořádání tohoto majetku.
Děkuji Hana

Jestli jsem to správně pochopil, tak v tom druhém bytě jste se stala nájemnicí a dál jste platila městu nájem do té doby, než jste byt odkoupili. Byt jste kupovali za trvání manželství, tj. ze společných peněz, takže při vypořádání by každý měl polovinu hodnoty bytu (pokud by v něm jeden z vás zůstal, musel by tomu druhému zaplatit polovinu. Pokud jste do koupě bytu vložila nějaké peníze, které patřily pouze vám (za prodej toho původního bytu, z dědictví nebo z daru), tak by se to do toho samozřejmě započetlo ve váš prospěch. Pokud by náhodou někdy došlo k situaci, kdy byste se museli vypořádat, rozhodně doporučuji řešit to přes advokáta, není to nic jednoduchého.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


sjm po rozvodu

Příspěvekod romca1 v čtv 05. dub 2012 17:37:11

Dobrý den,moje matka se chce rozvézt s nevlastním otcem,děti jsou dospělé.Manžel matky o tom neví.takže dohoda o SJM nebude.Předpokládám že manžel matky nebude chtít nikdy nic řešit ohledně majetku u soudu.Po třech letech se stane co?Bude automaticky mít každyý polovinu?Jedná se o auto,chalupu,byt,garáž.Jestli ani jak se změní zápis na katastru?Děkuji
romca1
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 05. dub 2012 14:55:44

Re: sjm po rozvodu

Příspěvekod Poradce v pát 06. dub 2012 18:15:11

romca1 píše:Dobrý den,moje matka se chce rozvézt s nevlastním otcem,děti jsou dospělé.Manžel matky o tom neví.takže dohoda o SJM nebude.Předpokládám že manžel matky nebude chtít nikdy nic řešit ohledně majetku u soudu.Po třech letech se stane co?Bude automaticky mít každyý polovinu?Jedná se o auto,chalupu,byt,garáž.Jestli ani jak se změní zápis na katastru?Děkuji

Pokud do tří let od právní moci rozhodnutí o rozvodu neuzavřou dohodu o vypořádání společného jmění manželů nebo žádný z nich nepodá žalobu, aby majetek vypořádal soud, tak bude platit, že movité věci se stanou vlastnictvím toho z nich, komu zůstaly v držení po rozvodu a ohledně nemovitých věcí (budov a pozemků) bude platit, že každý z nich je vlastníkem z poloviny.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

přetrvání dluhů

Příspěvekod capik v sob 25. srp 2012 13:24:40

Dobrý den,
jsem od Května rozvedený a nedávno se mi stal úraz levé nohy.Mám přetrhané kolení vazy a budu muset i na operaci.Léčba tedy potrvá min.půl roku.S bývalou ženou máme vypořádané majetkové vyrovnání,které jí vyplácím po měsíčních splátkách,protože byt,na který jsme měly společnou hypotéku mi zůstal a já jí z něho určitou částku vyplácím.Jsem pracovník OSVČ a nemám ani sjednané žádné úrazové pojištění.Budu tedy nějakou dobu bez příjmů a zajímá mě,jestli můžu její splátky přerušit,bez toho aniž bych se musel bát,že mě zažaluje a bude splátky vymáhat exekučně.Tím samozřejmě vyhrožuje.
Předem děkuji za odpověď.
Pavel
capik
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 25. srp 2012 13:03:40

Re: přetrvání dluhů

Příspěvekod Poradce v sob 25. srp 2012 16:48:32

capik píše:Dobrý den,
jsem od Května rozvedený a nedávno se mi stal úraz levé nohy.Mám přetrhané kolení vazy a budu muset i na operaci.Léčba tedy potrvá min.půl roku.S bývalou ženou máme vypořádané majetkové vyrovnání,které jí vyplácím po měsíčních splátkách,protože byt,na který jsme měly společnou hypotéku mi zůstal a já jí z něho určitou částku vyplácím.Jsem pracovník OSVČ a nemám ani sjednané žádné úrazové pojištění.Budu tedy nějakou dobu bez příjmů a zajímá mě,jestli můžu její splátky přerušit,bez toho aniž bych se musel bát,že mě zažaluje a bude splátky vymáhat exekučně.Tím samozřejmě vyhrožuje.
Předem děkuji za odpověď.
Pavel

Vy jste se při rozvodu nějak dohodli a tu dohodu musíte plnit. Buď se tedy s bývalou manželkou dohodnete, že vám počká, nebo holt budete muset nějak zařídit, abyste dodržel původní dohodu. Vaší bývalé manželce může být vaše zranění úplně jedno, banka vám taky čekat s placením nebude, pokud se s ní nedohodnete. To, že jste si neplatil pojištění je problém váš, ne vaší bývalé manželky. Vím, že to zní tvrdě, ale vám zůstal byt a musíte tedy platit. Pokud platit nebudete, může svou pohledávku bývalá manželka vymáhat soudně.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Vypořádání po rozvodu - neplnění závazku

Příspěvekod Lucie L. v pon 24. zář 2012 20:58:36

Dobrý den,

s bývalým manželem jsme sepsali "smlouvu upravující dobu po rozvodu vypořádání vzájemných majetkových vztahů a práv a povinností společného bydlení". Exmanžel při rozvodu prohlásil, že od této smlouvy odstupuje (přestože její obsah sám společně se svým známým, právníkem, navrhnul). Manželství bylo rozvedeno podle $24 (namísto rozvodu dohodou) a soud nadále považoval tuto dohodu ke dni jednání za platnou.
Exmanžel bohužel do, ve smlouvě, stanoveného termínu finanční závazek nesplnil. Vyzvala jsem ho ústně, mailem i písemně (doporučeně) ke splacení částky či vyjádření. Bohužel bez žádné reakce.
Prosím o radu, jakou formou mohu exmanžela zažalovat? Existuje nějaký univerzální vzor žaloby?Kolik budou stát poplatky za žalobu? Mohu na něm požadovat i proplacení nákladů za soudní řízení? Může exmanžel ještě nějak napadnout platnost výše uvedené smlouvy? (nebyla podepsána před notářem, jen úředně ověřené podpisy nás obou). Nemohu si dovolit právníka, proto bych chtěla žalobu podat sama.

Předem moc děkuji za odpovědi.
Lucie L.
Lucie L.
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 24. zář 2012 20:34:41

Re: Vypořádání po rozvodu - neplnění závazku

Příspěvekod Poradce v úte 25. zář 2012 6:41:03

Lucie L. píše:Dobrý den,

s bývalým manželem jsme sepsali "smlouvu upravující dobu po rozvodu vypořádání vzájemných majetkových vztahů a práv a povinností společného bydlení". Exmanžel při rozvodu prohlásil, že od této smlouvy odstupuje (přestože její obsah sám společně se svým známým, právníkem, navrhnul). Manželství bylo rozvedeno podle $24 (namísto rozvodu dohodou) a soud nadále považoval tuto dohodu ke dni jednání za platnou.
Exmanžel bohužel do, ve smlouvě, stanoveného termínu finanční závazek nesplnil. Vyzvala jsem ho ústně, mailem i písemně (doporučeně) ke splacení částky či vyjádření. Bohužel bez žádné reakce.
Prosím o radu, jakou formou mohu exmanžela zažalovat? Existuje nějaký univerzální vzor žaloby?Kolik budou stát poplatky za žalobu? Mohu na něm požadovat i proplacení nákladů za soudní řízení? Může exmanžel ještě nějak napadnout platnost výše uvedené smlouvy? (nebyla podepsána před notářem, jen úředně ověřené podpisy nás obou). Nemohu si dovolit právníka, proto bych chtěla žalobu podat sama.

Předem moc děkuji za odpovědi.
Lucie L.

Především musím říct, že pouštět se do sporu o vypořádání společného jmění manželů po rozvodu bez advokáta, je značně nerozumné. Jedná se často o složité a dlouho trvající spory, zvlášť, pokud jsou součástí majetku i nemovitosti a jiné dražší věci. V takovém případě se rozhodně vyplatí do advokáta investovat. Pokud se totiž prokáže, že jste uzavřeli dohodu, kterou bývalý manžel neplní, soud vám přizná i právo na náhradu soudních výdajů, včetně výdajů za advokáta. Z vašich údajů navíc není úplně jasné, jestli byste měla žalovat na plnění závazků z dohody nebo na vypořádání zaniklého společného jmění manželů. To je také důležité vědět a vy sama to nepoznáte, takže to je další důvod, proč by bylo lepší jít za advokátem. Pokud jde o soudní poplatky: Jestliže budete žalovat na finanční plnění, tak poplatek je 5% z žalované částky, minimálně ale 1.000,- Kč. Jestliže žalovaná částka přesáhne 40.000.000 Kč, tak je poplatek 2.000.000 Kč + 1% z částky nad 40.000.000 Kč. Pokud by šlo o žalobu na vypořádání SJM, tak poplatek činí 2.000,- Kč + 5.000,- Kč za každou nemovitost + 15.000,- Kč za každý podnik.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Lucie L. v úte 25. zář 2012 15:17:11


Dobrý den,
jednalo by se pouze o žalobu na plnění závazků z dohody. Částka je "jen" sto tisíc, ale pro mě jako samoživitelku, je to hodně.
Může ještě exmanžel nějak zpochybnit dohodu, s kterou nesouhlasí, ale kterou soud při rozvodu prohlásil za platnou? Může požadovat nové vypořádání SJM?

Moc děkuji.
Lucka L.
Lucie L.
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 24. zář 2012 20:34:41

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v úte 25. zář 2012 16:11:21

Lucie L. píše:Dobrý den,
jednalo by se pouze o žalobu na plnění závazků z dohody. Částka je "jen" sto tisíc, ale pro mě jako samoživitelku, je to hodně.
Může ještě exmanžel nějak zpochybnit dohodu, s kterou nesouhlasí, ale kterou soud při rozvodu prohlásil za platnou? Může požadovat nové vypořádání SJM?

Moc děkuji.
Lucka L.

Promiňte, my opravdu konkrétní kauzy neřešíme, naše stránky mají napomoci tomu, aby se lidé dozvěděli něco o postupech v situacích, které je v oblasti rodinného práva mohou potkat. K řešení konkrétních kauz jsou advokáti. Stejně bych se ani na základě vašich informací nemohl vyjádřit k tomu, jak se kauza bude vyvíjet, takhle to opravdu nefunguje. Svou situaci rozhodně nevyřešíte takto přes internet. Rozhodně doporučuji alespoň jednu návštěvu advokáta, aby se na dohodu podíval a navrhl další postup.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Ivo v pon 07. led 2013 13:15:17

Jsem rozvedený od roku 2007. S bývalou manželkou vlastníme společně byt v osobním vlastnictví a zahradu, od roku 2011 máme na tyto nemovitosti podílové spoluvlastnictví (1/2). Bývalá manželka má na svém podílu obou nemovitostí nařízenou exekuci. Společně žijeme v tomto bytě. Bývalá manželka nepřispívá na náklady , přispěla pouze několikrát náhodně, po urgencích, většinu plateb za nájem, inkaso, pojištění, atd. hradím sám. S bývalou manželkou není možná dohoda o pravidelném hrazení společných nákladů ani jiném majetkovém vypořádání. Prosím o radu, jak mohu tento případ řešit.

Děkuji

Ivo
Ivo
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 07. led 2013 13:07:56

PředchozíDalší

Zpět na Rozvod

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron