Vypořádání po rozvodu

Všechno o rozvodech manželství
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v ned 26. zář 2010 17:26:11

saraah píše:Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na případ mých rodičů,kteří se před týdnem rozvedli.
Na vypořádání SJM se dohodli a oba souhlasili, že si za své závazky ručí a budou si je splácet.

1)Pokud by se ale stalo,že jeden z nich nebude moct splácet jak má (např.onemocní),
je možné, že exekutoři si budou nárokovat majetek z jejich SJM i z nově nabytého majetku
i z výlučného majetku toho druhého?
2)Pokud otec(živnostník) nevlastní nic kromě věcí osobní potřeby a
několika výrobních prostředků (vše ostatní má v nájmu),
jak se prosím řeší vypořádání s věřiteli, pokud by dlouhodobě onemocněl?
Hodnota vlastněných věcí jím ani SJM nepokryje výšku dluhů.
3)Je prosím nějak přihlíženo u soudu k převodu pozemku(darování dětem)
v SJM v době zadluženosti? Otec před rozvodem převedl svůj pozemek na mamku
a ta ho chce darovat dětem.

Předem Vám moc děkuji za odbornou odpověď.



Jestliže si rodiče SJM po rozvodu vypořádali, tak žádný majetek v SJM již neexistuje. Pokud rodiče mají závazky, např. bankovní úvěry, tak je rozhodně nemohou vypořádat bez souhlasu banky (případně i jiného věřitele). Pokud se jen sami dohodli tak, že každý bude splácet půlku, tak pro věřitele se nic nemění, záleží jak byla uzavřena úvěrová smlouva. Pokud zněla jen na jednoho z manželů, bude se věřitel domáhat plnění jen po tom konkrétním z manželů, jestliže byla uzavřena na oba, může si věřitel vybrat, koho z nich si vybere. Pokud bude vedena exekuce, může být vedena jak proti majetku, který dříve patřil do SJM, tak proti majetku, který nabyl každý z rozvedených manželů po rozvodu manželství. Těch situací, které by mohly nastat, je spousta, takže se nelze takhle obecně vyjádřit ke všem.
Pokud živnostník vydělává jen na věci osobní potřeby, tak ať nepodniká. Určitě má televizi, nábytek apod. To nejsou věci osobní potřeby, které by nemohly být postiženy exekucí. A dávat návod na to, jak se vyhnout při podnikání exekuci, tady dávat nebudu.
Jestliže pozemek byl ve výlučném vlastnictví otce a převedl jej na matku, tak to nijak nesouvisí se SJM. Pokud tak učinil v době, kdy byl zadlužen, tak se věřitelé mohou domáhat neplatnosti tohoto převodu, aby se sami mohli na tomto pozemku uspokojit jeho prodejem. Navíc by otec mohl být stíhán i pro trestný čin poškozování věřitele.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Dekret na garsonieru a odkup

Příspěvekod karrak v stř 10. lis 2010 16:06:35

Dobrý den.
Prosím o informaci na co mam nárok při rozvodu:
1) Manželka před vstupem do manželství (cca před 18 lety) ze svých peněz koupila družstevní podíl na garsoniéru, já obdobnou částku přinesl do manželství a pořídilo se z toho vybavení bytu a další. Dekret byl napsán na ní. V době manželství jsme garsoniéru zprivatizovali, odkoupili od družstva, ale do katastru bylo vloženo manželky jméno. V posledních 12 letech jsme bydleli u mých rodičů a garsoniéru pronajímali. - Mam nárok na 1/2 garsoniery nebo nikoliv?


2) v průběhu manželství jsme zakoupili pozemek a začali stavět rodinný domek. Ten je nedostavěný, v katastru je pozemek 1/2 psán na manželku a 1/2 na mne. Stavba probíhala v době, kdy se manželka věnovala hlavně podnikání (s minimálním příjmem jak je vidět z daňového přiznání). Pozemek i stavba byly financovány z mnou vydělaných peněz a darů od mých rodičů (nejsou darovací doklady, třeba minulý rok jsem použil peníze od maminky na zaplacení omítek). Velkou část prací na stavbě jsem dělal sám (minulý rok jsem byl 5 měsíců nezaměstnaný a pracoval na stavbě), manželka se stavby neúčastnila. Ted tvrdí, že má nárok na 1/2 ceny z rozestavěného domu a pozemku a mam smůlu. Má skutečně právní nárok na 1/2 nebo lze odečíst peníze, které do stavby vložili mí rodiče, mojí práci či část financí do stavby vložených?
Děkuji
karrak
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 10. lis 2010 14:59:19

Re: Dekret na garsonieru a odkup

Příspěvekod Poradce v stř 10. lis 2010 20:25:23

karrak píše:Dobrý den.
Prosím o informaci na co mam nárok při rozvodu:
1) Manželka před vstupem do manželství (cca před 18 lety) ze svých peněz koupila družstevní podíl na garsoniéru, já obdobnou částku přinesl do manželství a pořídilo se z toho vybavení bytu a další. Dekret byl napsán na ní. V době manželství jsme garsoniéru zprivatizovali, odkoupili od družstva, ale do katastru bylo vloženo manželky jméno. V posledních 12 letech jsme bydleli u mých rodičů a garsoniéru pronajímali. - Mam nárok na 1/2 garsoniery nebo nikoliv?
2) v průběhu manželství jsme zakoupili pozemek a začali stavět rodinný domek. Ten je nedostavěný, v katastru je pozemek 1/2 psán na manželku a 1/2 na mne. Stavba probíhala v době, kdy se manželka věnovala hlavně podnikání (s minimálním příjmem jak je vidět z daňového přiznání). Pozemek i stavba byly financovány z mnou vydělaných peněz a darů od mých rodičů (nejsou darovací doklady, třeba minulý rok jsem použil peníze od maminky na zaplacení omítek). Velkou část prací na stavbě jsem dělal sám (minulý rok jsem byl 5 měsíců nezaměstnaný a pracoval na stavbě), manželka se stavby neúčastnila. Ted tvrdí, že má nárok na 1/2 ceny z rozestavěného domu a pozemku a mam smůlu. Má skutečně právní nárok na 1/2 nebo lze odečíst peníze, které do stavby vložili mí rodiče, mojí práci či část financí do stavby vložených?
Děkuji



Promiňte, ale vy chcete řešit vypořádání majetku v hodnotě milionů takhle po internetu? tohle je práce pro advokáta, pokud se nedohodnete sami. Spíš bych ale doporučoval toho advokáta, ten vám poradí, na co má kdo nárok a také to s vámi sepíše, takže se vyhnete problémům, které by v budoucnu mohlo přinést pouhé amatérské řešení celé situace. Jestliže nebudete schopni se dohodnout na započítání investic do majetku toho druhého, je to záležitost pro soud, což obvykle znamená, že polovinu majetku prosoudíte.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

SJM

Příspěvekod PatrikS v sob 26. bře 2011 8:00:50

Dobrý den
Během mého manželství jsem nabyl společně s bývalou manželkou rodinný dům a byt,obojí formou hypotéčních úvěrů.Splátky na obě hypotéky byly odesílány z mého účtu.Ve smlouvě o vypořádání majetku po rozvodu jsme se dohodli,že byt a jeho splácení přejde na exmanželku,rodinný dům a jeho splácení na mne s tím,že podle naší dohody bych měl exmanželce navíc vyplatit 250000kč.Bohužel exmanželka nebyla schopna bance doložit jakýkoliv příjem,tudíž banka nesouhlasila s převodem hypotéky na ní.Z toho důvodu mi tedy banka neumožnila čerpat úvěr na oněch 250000kč.Poté jsme tedy s exmanželkou udělali dodatek,kde se zavázala,že mi bude splátky za byt posílat pravidelně na můj účet,naopak já se zavázal,že doložím od banky vyjádření o úvěru na výše uvedenou sumu.Banka mi toto vyjádření dala,v němž řekla,že nejsem dostatečně bonitní,tudíž úvěr neposkytne.Nyní je situace taková,že exmanželka mi dosud nezaplatila ani korunu,splátky jdou stále z mého účtu.Jsem rozhodnutý prodat byt,případně obě nemovitosti,ale nevím,jak postupovat.Mám u soudu podat žalobu pro neplnění dohody?Nebo stačí,pokud se dohodnu s bankou o tom,že nechci splácet byt?Jak je to v případě toho,pokud by se obě nemovitosti prodaly v dražbě pod hodnotou jistiny-smí banka případný zbylý dluh vymáhat pouze po mě,nebo se tento dluh rozdělí na polovinu,neboť je vzniklý v průběhu manželství?Jak je to poté v případě toho,že banka bude tento dluh z důvodu neschopnosti jeho splácení exmanželkou vymáhat po mé osobě?Děkuji za odpověď
PatrikS
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 26. bře 2011 7:54:52

Re: SJM

Příspěvekod Poradce v sob 26. bře 2011 9:59:05

PatrikS píše:Dobrý den
Během mého manželství jsem nabyl společně s bývalou manželkou rodinný dům a byt,obojí formou hypotéčních úvěrů.Splátky na obě hypotéky byly odesílány z mého účtu.Ve smlouvě o vypořádání majetku po rozvodu jsme se dohodli,že byt a jeho splácení přejde na exmanželku,rodinný dům a jeho splácení na mne s tím,že podle naší dohody bych měl exmanželce navíc vyplatit 250000kč.Bohužel exmanželka nebyla schopna bance doložit jakýkoliv příjem,tudíž banka nesouhlasila s převodem hypotéky na ní.Z toho důvodu mi tedy banka neumožnila čerpat úvěr na oněch 250000kč.Poté jsme tedy s exmanželkou udělali dodatek,kde se zavázala,že mi bude splátky za byt posílat pravidelně na můj účet,naopak já se zavázal,že doložím od banky vyjádření o úvěru na výše uvedenou sumu.Banka mi toto vyjádření dala,v němž řekla,že nejsem dostatečně bonitní,tudíž úvěr neposkytne.Nyní je situace taková,že exmanželka mi dosud nezaplatila ani korunu,splátky jdou stále z mého účtu.Jsem rozhodnutý prodat byt,případně obě nemovitosti,ale nevím,jak postupovat.Mám u soudu podat žalobu pro neplnění dohody?Nebo stačí,pokud se dohodnu s bankou o tom,že nechci splácet byt?Jak je to v případě toho,pokud by se obě nemovitosti prodaly v dražbě pod hodnotou jistiny-smí banka případný zbylý dluh vymáhat pouze po mě,nebo se tento dluh rozdělí na polovinu,neboť je vzniklý v průběhu manželství?Jak je to poté v případě toho,že banka bude tento dluh z důvodu neschopnosti jeho splácení exmanželkou vymáhat po mé osobě?Děkuji za odpověď

Především vám musím říci, že nemá smysl takovouto věc řešit pomocí internetu. Tady jde o velké peníze v situaci, která není právně nijak jednoduchá. V každém případě tedy doporučuji advokáta a iniciovat jednání všech zúčastněných za jeho účasti (tedy vás, vaší bývalé manželky a banky). Možná se to dá vyřešit bez advokáta, ale v každém případě musíte s bývalou manželkou do banky a domluvit se na způsobu řešení, banky na to mají své lidi a je v jejich zájmu věc nějakým způsobem vyřešit, než riskovat, že z vás budou muset peníze vymáhat nějakým vám nepříjemným způsobem. Banka sice má vše zajištěno nemovitostí, přesto určitě dá přednost. dohodě. Pokud se nedohodnete, může banka splátky vymáhat na kterémkoliv z vás a samozřejmě si vybere toho, u kterého bude mít větší jistotu úspěchu a u kterého to půjde nejjednodušeji. Ten, na kom si banka peníze vymůže je pak bude muset složitě dostávat od toho druhého. Řešení tedy je toto: Zajděte společně s bývalou manželkou do banky a s bankou se dohodněte na způsobu řešení. Pokud bývalá manželka nebude ochotno v tomto směru spolupracovat, zapojte do věci advokáta.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: SJM

Příspěvekod PatrikS v ned 27. bře 2011 21:51:50

Admin píše:
PatrikS píše:Dobrý den
Během mého manželství jsem nabyl společně s bývalou manželkou rodinný dům a byt,obojí formou hypotéčních úvěrů.Splátky na obě hypotéky byly odesílány z mého účtu.Ve smlouvě o vypořádání majetku po rozvodu jsme se dohodli,že byt a jeho splácení přejde na exmanželku,rodinný dům a jeho splácení na mne s tím,že podle naší dohody bych měl exmanželce navíc vyplatit 250000kč.Bohužel exmanželka nebyla schopna bance doložit jakýkoliv příjem,tudíž banka nesouhlasila s převodem hypotéky na ní.Z toho důvodu mi tedy banka neumožnila čerpat úvěr na oněch 250000kč.Poté jsme tedy s exmanželkou udělali dodatek,kde se zavázala,že mi bude splátky za byt posílat pravidelně na můj účet,naopak já se zavázal,že doložím od banky vyjádření o úvěru na výše uvedenou sumu.Banka mi toto vyjádření dala,v němž řekla,že nejsem dostatečně bonitní,tudíž úvěr neposkytne.Nyní je situace taková,že exmanželka mi dosud nezaplatila ani korunu,splátky jdou stále z mého účtu.Jsem rozhodnutý prodat byt,případně obě nemovitosti,ale nevím,jak postupovat.Mám u soudu podat žalobu pro neplnění dohody?Nebo stačí,pokud se dohodnu s bankou o tom,že nechci splácet byt?Jak je to v případě toho,pokud by se obě nemovitosti prodaly v dražbě pod hodnotou jistiny-smí banka případný zbylý dluh vymáhat pouze po mě,nebo se tento dluh rozdělí na polovinu,neboť je vzniklý v průběhu manželství?Jak je to poté v případě toho,že banka bude tento dluh z důvodu neschopnosti jeho splácení exmanželkou vymáhat po mé osobě?Děkuji za odpověď

Především vám musím říci, že nemá smysl takovouto věc řešit pomocí internetu. Tady jde o velké peníze v situaci, která není právně nijak jednoduchá. V každém případě tedy doporučuji advokáta a iniciovat jednání všech zúčastněných za jeho účasti (tedy vás, vaší bývalé manželky a banky). Možná se to dá vyřešit bez advokáta, ale v každém případě musíte s bývalou manželkou do banky a domluvit se na způsobu řešení, banky na to mají své lidi a je v jejich zájmu věc nějakým způsobem vyřešit, než riskovat, že z vás budou muset peníze vymáhat nějakým vám nepříjemným způsobem. Banka sice má vše zajištěno nemovitostí, přesto určitě dá přednost. dohodě. Pokud se nedohodnete, může banka splátky vymáhat na kterémkoliv z vás a samozřejmě si vybere toho, u kterého bude mít větší jistotu úspěchu a u kterého to půjde nejjednodušeji. Ten, na kom si banka peníze vymůže je pak bude muset složitě dostávat od toho druhého. Řešení tedy je toto: Zajděte společně s bývalou manželkou do banky a s bankou se dohodněte na způsobu řešení. Pokud bývalá manželka nebude ochotno v tomto směru spolupracovat, zapojte do věci advokáta.

Jde o to,že dohodu jsme podepsali u advokáta a dále byla předložena při rozvodu soudu,dodatek byl udělán až po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu a je uložen u advokáta.Banka je vstřícná,co se týče vyřízení majetkových náležitostí,dokonce souhlasila i s prodejem bytu.Ale jde mi o jedno-mám požadovat po soudu úpravu,popř. zrušení či ukončení dohody,neboť exmanželka neplní nejen náležitosti dle dohody,ale dokonce neplní ani dodatek k dohodě?Pokud bych chtěl zrušit dodatek k dohodě(jenž je mometálně z mého pohledu jedinou brzdou prodeje bytu),stačí pouze podat k advokátovi výpověď z dodatku?Radši se ani nezmiňuji o tom,že se mnou exmanželka nikterak nekomunikuje,taktéž s bankou a dfcto nemá na brzkém vyřešení ani zájem. Děkuji
PatrikS
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 26. bře 2011 7:54:52

Re: SJM

Příspěvekod Poradce v pon 28. bře 2011 6:31:23

PatrikS píše:Jde o to,že dohodu jsme podepsali u advokáta a dále byla předložena při rozvodu soudu,dodatek byl udělán až po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu a je uložen u advokáta.Banka je vstřícná,co se týče vyřízení majetkových náležitostí,dokonce souhlasila i s prodejem bytu.Ale jde mi o jedno-mám požadovat po soudu úpravu,popř. zrušení či ukončení dohody,neboť exmanželka neplní nejen náležitosti dle dohody,ale dokonce neplní ani dodatek k dohodě?Pokud bych chtěl zrušit dodatek k dohodě(jenž je mometálně z mého pohledu jedinou brzdou prodeje bytu),stačí pouze podat k advokátovi výpověď z dodatku?Radši se ani nezmiňuji o tom,že se mnou exmanželka nikterak nekomunikuje,taktéž s bankou a dfcto nemá na brzkém vyřešení ani zájem. Děkuji

Dohodu o vypořádání společného jmění manželů nemůžete vypovědět. Vám asi (pokud se s bývalou manželkou nedohodnete) nezbude nic jiného, než manželku žalovat o bezdůvodné obohacení, které jí vzniká tím, že byt je její, ale vy za něj platíte. Rozhodně to řešte přes advokáta, případně i jiného, než toho, který vám zařizoval dohodu o vypořádání SJM.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod PatrikS v úte 24. kvě 2011 19:15:43

Dobrý večer,
Jsme již téměř rok s bývalou manželkou rozvedeni,bohužel stále nedošlo k naplnění dohody o vypořádání majetku,a to především z důvodu neschopnosti či nezájmu bývalé manželky dohodu dodržet.Rozhodl jsem se po dohodě s advokátkou k prodeji nemovitostí(hypoték),jež byly v našem SJM.Bohužel má ex s tímto nesouhlasí,i přes to,že jsem jí velkoryse nabídl,že převezmu veškeré dluhy vzniklé z tohoto prodeje.V nemovitosti,kterou dle dohody měla převzít ex,dotyčná nebydlí a ani jej neplatí.Vše stále platím já.Chci se zeptat,zda-li mohu zrušit trvalý pobyt mé bývalé manželce na této nemovitosti,neboť již více než 1 a 1/2 roku zde nebydlí,je zde odpojena elektřina a plyn,ex neplatí po tuto dobu fond oprav...lze tento trvalý pobyt zrušit podáním této žádosti u obecního úřadu,nebo se mám obrátit na cizineckou policii,neboť bývalá je tzv. občankou 3 země s trvalým pobytem na území ČR?Velice by mi to usnadnilo nakládání s majetkem.Děkuji za odpověď
PatrikS
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 26. bře 2011 7:54:52

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Poradce v úte 24. kvě 2011 20:06:31

PatrikS píše:Dobrý večer,
Jsme již téměř rok s bývalou manželkou rozvedeni,bohužel stále nedošlo k naplnění dohody o vypořádání majetku,a to především z důvodu neschopnosti či nezájmu bývalé manželky dohodu dodržet.Rozhodl jsem se po dohodě s advokátkou k prodeji nemovitostí(hypoték),jež byly v našem SJM.Bohužel má ex s tímto nesouhlasí,i přes to,že jsem jí velkoryse nabídl,že převezmu veškeré dluhy vzniklé z tohoto prodeje.V nemovitosti,kterou dle dohody měla převzít ex,dotyčná nebydlí a ani jej neplatí.Vše stále platím já.Chci se zeptat,zda-li mohu zrušit trvalý pobyt mé bývalé manželce na této nemovitosti,neboť již více než 1 a 1/2 roku zde nebydlí,je zde odpojena elektřina a plyn,ex neplatí po tuto dobu fond oprav...lze tento trvalý pobyt zrušit podáním této žádosti u obecního úřadu,nebo se mám obrátit na cizineckou policii,neboť bývalá je tzv. občankou 3 země s trvalým pobytem na území ČR?Velice by mi to usnadnilo nakládání s majetkem.Děkuji za odpověď

Na vaši otázku vám bohužel nedokáži spolehlivě odpovědět, protože otázky trvalého pobyt nijak nesouvisí s rodinným právem. Nicméně se domnívám, že pokud je vaše bývalá manželka stále spoluvlastnicí nemovitosti, tak jí tam trvalý pobyt zrušit nemůžete. Více vám k tomu řeknou na obecním úřadě, v jehož obvodu se nemovitost nachází.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vypořádání po rozvodu

Příspěvekod Jezevec v pon 18. črc 2011 8:39:15

Hezký den
Během manželství jsem na manželku převedl členská práva a povinosti v BD, která jsem získal darem ještě před svatbou. Převodem na dnes již exmanželku vzniklo společné členství v družstvu (dle stanov i zákona). Dnes jsme již rozvedeni, ona se odstěhovala již dávno a v současnosti podala žalobu na zrušení společného členství a nájmu. V návrhu rozsudku žádá abych se výlučným členem a nájemcem BD stal já a jí vyplatil polovinu z tržní ceny bytu (650.000), jako vyrovnání SJM.
Proti výlučnému členství a nájmu samozřejmě nic nemám, ale do vyplácení poloviny se mi pochopitelně moc nechce. Pokud bude uznáno, že převodem spadl členský podíl do SJM a není výlučně její, mohu žádat dle § 149 (2) uhrazení vynaložených prostředků, tedy vlastně celý čl. podíl?
Děkuji
Jezevec
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 18. črc 2011 8:10:27

PředchozíDalší

Zpět na Rozvod

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron