náhrada nákladů řízení

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

náhrada nákladů řízení

Příspěvekod klaudie v stř 12. říj 2011 12:52:42

Dobrý den, jaká je prosím Vás praxe soudů v případě náhrady nákladů řízení ve věci výživného pro zletilé dítě? Mám strach, že když prohraju se svojí žádostí, budu muset otci ještě platit náklady řízení. Naopak - pokud uspěju, přizná mi soud náhradu odpovídající pětinásobku ročního plnění? Abych věděl, zda si to raději nemám nechat sepsat advokátem...
klaudie
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 30. lis 2010 18:27:58


Re: náhrada nákladů řízení

Příspěvekod Poradce v stř 12. říj 2011 15:14:10

klaudie píše:Dobrý den, jaká je prosím Vás praxe soudů v případě náhrady nákladů řízení ve věci výživného pro zletilé dítě? Mám strach, že když prohraju se svojí žádostí, budu muset otci ještě platit náklady řízení. Naopak - pokud uspěju, přizná mi soud náhradu odpovídající pětinásobku ročního plnění? Abych věděl, zda si to raději nemám nechat sepsat advokátem...

Ano, když prohrajete, budete muset hradit náklady protistrany. Pokud vyhrajete, nahradí protistrana náklady vám (toto se netýká výživného pro nezletilé děti, pouze ostatních druhů výživného, tedy i výživného pro zletilé děti). Nevím, co myslíte pětinásobkem ročního plnění. Soud vám přizná jen náhradu těch nákladů, které vám skutečně vznikly.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: náhrada nákladů řízení

Příspěvekod aleachim v úte 03. led 2012 10:29:57

Dobrý den. Podala jsem návrh na výživné pro manželku (manžel mě s dětma opustil a zanechal bez prostředků). Jelikož se od té doby změnily poměry v rodině (začala jsem pracovat na plný úvazek), předpokládám, že spor nemohu vyhrát (manžel dal výpověď a pracuje jako OSVČ a tvrdí, že nevydělává ůbec nic), chtěla bych návrh vzít zpět. První jednání ve věci je nařízeno na březen letošního roku. Jak to bude s náklady řízení. Soudní poplatek jsem neplatila, ale je možné, že bych platila náklady právního zastoupení manžela?? Děkuji.
aleachim
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 03. led 2012 10:22:01

Re: náhrada nákladů řízení

Příspěvekod Poradce v úte 03. led 2012 12:05:18

aleachim píše:Dobrý den. Podala jsem návrh na výživné pro manželku (manžel mě s dětma opustil a zanechal bez prostředků). Jelikož se od té doby změnily poměry v rodině (začala jsem pracovat na plný úvazek), předpokládám, že spor nemohu vyhrát (manžel dal výpověď a pracuje jako OSVČ a tvrdí, že nevydělává ůbec nic), chtěla bych návrh vzít zpět. První jednání ve věci je nařízeno na březen letošního roku. Jak to bude s náklady řízení. Soudní poplatek jsem neplatila, ale je možné, že bych platila náklady právního zastoupení manžela?? Děkuji.

Jestliže je řízení zastaveno, tak účastníci nemají v zásadě právo na náhradu nákladů řízení. Pouze v případě, že k zastavení došlo zaviněním jednoho z účastníků tak musí hradit náklady tomu druhému. To ale není váš případ, nejde o žádné zavinění, navíc ve věci ještě neproběhlo jednání, takže by to vůbec neměl být problém.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: náhrada nákladů řízení

Příspěvekod aleachim v úte 03. led 2012 22:32:24

Dobrý večer, mockrát děkuji za odpověď. Nechci zpochybňovat vaše zkušenosti, jen se bojím, že udělám chybu. Kamarádka našla k § 146/2 o.s.ř. následující komentář.

Zavinění ve smyslu ust. § 146 odst. 2 je třeba posuzovat výlučně z procesního hlediska - zastavení řízení z tohoto hlediska zavinil žalobce i v případě, že žalobu vzal zpět, nejde-li o případ předvídaný ve druhé větě tohoto ustanovení, takže i v takovém případě je povinen hradit náklady řízení žalovanému, stejně jako v případě, kdy se účastníci o věci dohodli mimosoudně. Je proto důležité při podání zpětvzetí vždy uvést, z jakého důvodu je podáváno, aby soud měl podklad pro rozhodnutí o nákladech řízení podle věty první či druhé.

Mám tomu rozumět tak, že když vezmu návrh zpět, tak bych mohla přeci jen náklady řízení manželovi platit? Pokud vím, tak mému návrhu bylo sepsáno vyjádření.

Moc děkuji, Eva.
aleachim
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 03. led 2012 10:22:01

Re: náhrada nákladů řízení

Příspěvekod Poradce v stř 04. led 2012 7:33:37

aleachim píše:Dobrý večer, mockrát děkuji za odpověď. Nechci zpochybňovat vaše zkušenosti, jen se bojím, že udělám chybu. Kamarádka našla k § 146/2 o.s.ř. následující komentář.

Zavinění ve smyslu ust. § 146 odst. 2 je třeba posuzovat výlučně z procesního hlediska - zastavení řízení z tohoto hlediska zavinil žalobce i v případě, že žalobu vzal zpět, nejde-li o případ předvídaný ve druhé větě tohoto ustanovení, takže i v takovém případě je povinen hradit náklady řízení žalovanému, stejně jako v případě, kdy se účastníci o věci dohodli mimosoudně. Je proto důležité při podání zpětvzetí vždy uvést, z jakého důvodu je podáváno, aby soud měl podklad pro rozhodnutí o nákladech řízení podle věty první či druhé.

Mám tomu rozumět tak, že když vezmu návrh zpět, tak bych mohla přeci jen náklady řízení manželovi platit? Pokud vím, tak mému návrhu bylo sepsáno vyjádření.

Moc děkuji, Eva.

Ono to vždy tak trochu závisí na tom, jak to soud zhodnotí. Vy jste ale uvedla, resp. aspoň já jsem to tak pochopil, že v době podání žaloby byla tato žaloba důvodná (manžel vás opustil - nikoliv vy jeho a zanechal vás bez prostředků). Teprve později a vaším přičiněním jste si prostředky na obživu získala jinak (novým zaměstnáním) a nechcete proto již zatěžovat manžela výživným a proto berete návrh zpět. Nejde tedy o to, že by vaše žaloba byla v době podání neuvážená a tedy zbytečná, nejde tedy podle mého názoru o zavinění na vaší straně. Teoretická možnost, že soud tuto argumentaci nepřijme, tu je, v tom případě budete mít právo se proti výroku soudu o povinnosti hradit náklady odvolat.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

odvolání proti náhradě nákladů

Příspěvekod Tereza.k1 v stř 27. bře 2013 12:53:05

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné uložit v rozsudku ve věci péče o nezl. o úpravu styku, o zvýšení výživného, o změnu úpravy výkonu rodičovské zodpovědnosti zaplatit náklady řízení vzniklé za vypracování znaleckého posudku, nebo se to bere tak, že jde o věc výživy nezletilého a náklady se nehradí? Děkuji za odpověď.
Tereza.k1
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 27. bře 2013 12:35:45

Re: odvolání proti náhradě nákladů

Příspěvekod Poradce v stř 27. bře 2013 16:20:36

Tereza.k1 píše:Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné uložit v rozsudku ve věci péče o nezl. o úpravu styku, o zvýšení výživného, o změnu úpravy výkonu rodičovské zodpovědnosti zaplatit náklady řízení vzniklé za vypracování znaleckého posudku, nebo se to bere tak, že jde o věc výživy nezletilého a náklady se nehradí? Děkuji za odpověď.

Náklady, které vznknou s obstaráváním důkazů, se samozřejmě hradí. Není důvod, aby za rodiče, kteří nejsou schopni se dohodnout o svém dítěti, platil náklady stát. Už dost na tom, že za návrhy tohoto typu se neplatí žádné soudní poplatky, jakož i na tom, že ten, kdo je neúspěšný, nemusí platit náklady toho druhého (i když tady o úspěchu nebo neúspěchu nelze hovořit, jde především o zájmy dítěte, nikoliv o zájmy o rodičů, ty jsou až na druhém místě).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron