Výživné - do kdy musí soud rozhodnout

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Výživné - do kdy musí soud rozhodnout

Příspěvekod marie nová v úte 30. bře 2010 13:59:34


Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o odpověď na následující dotaz. Jsem samoživitelka se dvěma dětmi ( 15 a 19let ). Přesto, že chodím do práce naše finananční situace není nijak lehká. V červnu 2009 jsem podala žádost o zvýšení výživného na dceru, soud začal v září 2009 a v prosinci 2009 soud vynesl rozsudek. Otec se odvolal a my čekáme dál. Syn si podal žádost o zvýšení výživného také v červnu 2009, ale jeho soudní řízení zatím vůbec nezačalo. Chtěla bych se tedy zeptat, je-li nějaká lhůta, do kdy od podání žaloby by měl soud začít jednat ? Já vím, že jste zde již zmiňovali, že vše záleží na vytíženosti soudů, ale přeci není možné, aby matky čekaly tak dlouho na výživné, které potřebují hned a né za dva, tři roky. Ještě bych se chtěla zeptat, je-li povinen otec platit zvýšené výživné dle rozsudku soudu, či nikoli, jestliže se odvolal. Na tuto otázku jsem také již četla odpověď, ale bohužel na jedněch stránkách právník psal "ano", jiný zas na dalších stránkách "ne". Prosím tedy o upřesnění - ano či ne? Velmi děkuji za odpověď.
marie nová
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 27. pro 2009 10:24:46


Re: Výživné - čekání na soud

Příspěvekod Poradce v úte 30. bře 2010 14:06:59

marie nová píše:Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o odpověď na následující dotaz. Jsem samoživitelka se dvěma dětmi ( 15 a 19let ). Přesto, že chodím do práce naše finananční situace není nijak lehká. V červnu 2009 jsem podala žádost o zvýšení výživného na dceru, soud začal v září 2009 a v prosinci 2009 soud vynesl rozsudek. Otec se odvolal a my čekáme dál. Syn si podal žádost o zvýšení výživného také v červnu 2009, ale jeho soudní řízení zatím vůbec nezačalo. Chtěla bych se tedy zeptat, je-li nějaká lhůta, do kdy od podání žaloby by měl soud začít jednat ? Já vím, že jste zde již zmiňovali, že vše záleží na vytíženosti soudů, ale přeci není možné, aby matky čekaly tak dlouho na výživné, které potřebují hned a né za dva, tři roky. Ještě bych se chtěla zeptat, je-li povinen otec platit zvýšené výživné dle rozsudku soudu, či nikoli, jestliže se odvolal. Na tuto otázku jsem také již četla odpověď, ale bohužel na jedněch stránkách právník psal "ano", jiný zas na dalších stránkách "ne". Prosím tedy o upřesnění - ano či ne? Velmi děkuji za odpověď.

Opět mi nezbývá, než zopakovat, že soud skutečně na rozhodnutí žádnou lhůtu nemá, někde to stihnou celé vyřídit za tři měsíce, jinde to trvá třeba rok a půl.
Rozsudek o výživném je předběžně vykonatelný, to znamená, že povinný (otec) je podle něj povinen plnit, i když proti němu podal odvolání. Pokud plnit nebude, můžete se domáhat exekuce.
Jinak opravdu nezbývá, než odkázat na to, co jsme zde již napsali.

Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné - do kdy musí soud rozhodnout

Příspěvekod marie nová v ned 04. dub 2010 13:35:27

Dobrý den, velice děkuji za odpověď, moc jste mi pomohli. Ještě Vás chci poprosit o jednu radu k mé záležitosti. Jak jsem již psala, otci bylo zvýšeno výživné na dceru od ledna 2010 vč. doplacení dluhu na výživném. Otec se odvolal a stále posílá na dceru 950,-Kč, dluh také neuhradil. Mohu tedy už nyní požádat na soudě o exekuci? Jen pro upřesnění - otec je podnikatel, podniká v Praze, kde též všichni bydlíme. Jeho příjmy jsou víc, než velmi dobré. Celou věc se snaží jen natahovat.
Ještě jednou Vám velmi děkuji za odpověď a přeji hezký den.
marie nová
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 27. pro 2009 10:24:46

Re: Výživné - do kdy musí soud rozhodnout

Příspěvekod Poradce v pon 05. dub 2010 19:48:34

marie nová píše:Dobrý den, velice děkuji za odpověď, moc jste mi pomohli. Ještě Vás chci poprosit o jednu radu k mé záležitosti. Jak jsem již psala, otci bylo zvýšeno výživné na dceru od ledna 2010 vč. doplacení dluhu na výživném. Otec se odvolal a stále posílá na dceru 950,-Kč, dluh také neuhradil. Mohu tedy už nyní požádat na soudě o exekuci? Jen pro upřesnění - otec je podnikatel, podniká v Praze, kde též všichni bydlíme. Jeho příjmy jsou víc, než velmi dobré. Celou věc se snaží jen natahovat.
Ještě jednou Vám velmi děkuji za odpověď a přeji hezký den.



Ano, rozsudky o výživném pro nezletilé děti jsou předběžně vykonatelné, to znamená, že i když je proti němu podáno odvolání, můžete se domáhat exekuce ještě před tím, než odvolací soud rozhodne.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné - do kdy musí soud rozhodnout

Příspěvekod marie nová v ned 16. kvě 2010 9:45:33

Dobrý den, opět se na Vás obracím o radu, jelikož jste mi již mnohokrát svou radou pomohli. V předchozím dotazu jsem Vás požádala o radu, jestli mohu podat exekuci na neplacení výživného pro nezl. dceru, jestliže se býv. manžel odvolal. Od ledna 2010 by měl hradit vyšší výživné, což nedělá a stále posílá na dceru původní výši výživného. Ptala jsem se Vás, zda mohu podat exekuci, na což jste mi odpověděli: "Ano, rozsudky o výživném pro nezletilé děti jsou předběžně vykonatelné, to znamená, že i když je proti němu podáno odvolání, můžete se domáhat exekuce ještě před tím, než odvolací soud rozhodne." V mém dotazu jsem však neuvedla, že Rozhodnutí nenabylo právní moci, právě z důvodu odvolání otce nezletilé. I tak jsem podala na soud exekuci a soud mi následně odepsal, abych doplnila označení exekutora, a zároveň mě v dopise upozorňuje, že k návrhu na nařízení exekuce je třeba mít k dispozici pravomocný exekuční titul tj. rozsudek. Ptám se tedy, znamená to, že rozsudek musí nabýt právní moci při podání exekuce? Jestliže ano, tak je to špatné, protože se soud může táhnout velmi dlouho. Jestliže to tak bude, můžete mi sdělit, jestli je jiná možnost, jak postupovat. Dočetla jsem se na netu, že další z možností je např. podat platební příkaz na soud nebo požádat soud o pomoc při vymáhání pohledávky, nevím, vůbec se v tom nevyznám. Na právníka jako samoživitelka nemám peníze a zajít si k nějakému bezplatnému nemám čas, jelikož jsem stále v práci, abych děti uživila a nejen to, nemohu si dovolit přijít o práci z důvodu, že se budu neustále uvolňovat. Moc prosím o radu a ještě jednou moc a moc děkuji za Vaše odpovědi. Přeji Vám hezký den.
marie nová
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 27. pro 2009 10:24:46

Re: Výživné - do kdy musí soud rozhodnout

Příspěvekod Poradce v ned 16. kvě 2010 17:13:07

marie nová píše:Dobrý den, opět se na Vás obracím o radu, jelikož jste mi již mnohokrát svou radou pomohli. V předchozím dotazu jsem Vás požádala o radu, jestli mohu podat exekuci na neplacení výživného pro nezl. dceru, jestliže se býv. manžel odvolal. Od ledna 2010 by měl hradit vyšší výživné, což nedělá a stále posílá na dceru původní výši výživného. Ptala jsem se Vás, zda mohu podat exekuci, na což jste mi odpověděli: "Ano, rozsudky o výživném pro nezletilé děti jsou předběžně vykonatelné, to znamená, že i když je proti němu podáno odvolání, můžete se domáhat exekuce ještě před tím, než odvolací soud rozhodne." V mém dotazu jsem však neuvedla, že Rozhodnutí nenabylo právní moci, právě z důvodu odvolání otce nezletilé. I tak jsem podala na soud exekuci a soud mi následně odepsal, abych doplnila označení exekutora, a zároveň mě v dopise upozorňuje, že k návrhu na nařízení exekuce je třeba mít k dispozici pravomocný exekuční titul tj. rozsudek. Ptám se tedy, znamená to, že rozsudek musí nabýt právní moci při podání exekuce? Jestliže ano, tak je to špatné, protože se soud může táhnout velmi dlouho. Jestliže to tak bude, můžete mi sdělit, jestli je jiná možnost, jak postupovat. Dočetla jsem se na netu, že další z možností je např. podat platební příkaz na soud nebo požádat soud o pomoc při vymáhání pohledávky, nevím, vůbec se v tom nevyznám. Na právníka jako samoživitelka nemám peníze a zajít si k nějakému bezplatnému nemám čas, jelikož jsem stále v práci, abych děti uživila a nejen to, nemohu si dovolit přijít o práci z důvodu, že se budu neustále uvolňovat. Moc prosím o radu a ještě jednou moc a moc děkuji za Vaše odpovědi. Přeji Vám hezký den.

Obecně rozsudky jsou vykonatelné až poté, co nabudou právní moci, tedy v době, kdy proti nim již nelze podat odvolání. Jestliže tedy odvolání je podáno, je rozsudek pravomocný a vykonatelný až po rozhodnutí odvolacího soudu (pokud tedy odvolací soud rozsudek nezruší). U výživného ale je rozsudek vykonatelný předběžně, tj. i v případě, kdy proti němu bylo podáno odvolání. Stačí tedy, když soudu předložíte rozsudek soudu prvního stupně, i když proti němu bylo podáno odvolání. Poukažte na to, že se jedná o rozsudek o výživném pro nezletilé děti, který je předběžně vykonatelný.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Délka soudního řízení

Příspěvekod baybay v úte 31. črc 2012 12:50:21

Dobrý den, podávala jsem žádost o zvýšení výživného 16.5.2011 do dnešního dne se nic neděje. Nebyl určen opatrovník pro děti, nebylo nařízeno stání. Je to už více než 14 měsíců, když jsem na soudu několikrát byla, pan soudce tam nebyl, když volám nikdo mi nezvedá telefon. Ta doba už se mi zdá dlouhá. Můžu něco dělat, abych to řízení popohnala nebo je normální, že to tak dlouho trvá. Žádost byla podána ve městě kousek od Brna. Děkuji
baybay
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 31. črc 2012 12:42:15

Re: Délka soudního řízení

Příspěvekod Poradce v úte 31. črc 2012 12:55:38

baybay píše:Dobrý den, podávala jsem žádost o zvýšení výživného 16.5.2011 do dnešního dne se nic neděje. Nebyl určen opatrovník pro děti, nebylo nařízeno stání. Je to už více než 14 měsíců, když jsem na soudu několikrát byla, pan soudce tam nebyl, když volám nikdo mi nezvedá telefon. Ta doba už se mi zdá dlouhá. Můžu něco dělat, abych to řízení popohnala nebo je normální, že to tak dlouho trvá. Žádost byla podána ve městě kousek od Brna. Děkuji

U některých soudů bohužel soudní řízení trvá opravdu dlouho, což je zapříčiněno především obrovským nárůstem práce na straně jedné a snižováním počtu zaměstnanců na straně druhé. To vás ale jako člověka, který má právo na soudní ochranu, nemusí zajímat, Navíc doba 14ti měsíců od podání návrhu je opravu už hodně dlouhá. Pokud pracovníci soudu na vaše podněty nereagují, obraťte se (nejlépe doporučeným dopisem) se stížností na průtahy přímo na předsedu soudu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné - do kdy musí soud rozhodnout

Příspěvekod baybay v úte 31. črc 2012 13:11:49

Děkuji za odpověď.
baybay
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 31. črc 2012 12:42:15

Snížení výživného

Příspěvekod novotny.k v ned 20. led 2013 20:31:00

Dobrý den,
jsem rozvodený a mám 4 letou dceru. Před rozvodem jsme se dohodli, že dcera bude v péči matky a že budu platit výživné ve výši 6000,- Kč měsíčně, protože jsem měl v té době dobré přímy a věřil jsem, že bývalá manželka nebude bránit nikterak ve styku s dcerou. Bohužel se tak nedělo a moje finanční situace se o té doby velmi změnila.
Proto jsem v prosinci 2011 podal žádost o soudní určení styku s dcerou a poté, kdy byla soudkyně označena bývalou manželkou za podjatou a já v té bodě bez zaměstnání, podal jsem v dubnu 2012 žalobu o snížení výživného, které si nemohu dovolit.
Bylo nařízeno jednání na 30.1.2013 (!!!! - až dosud platím výživné 6000,- a můj příjem nepřevyšuje 10000,- Kč a jsem nucen se stále zadlužovat) a v pátek jsem se dozvěděl, že jednání je opět zrušeno pro nemoc soudkyně.
Prosím o radu, co mohu v této situaci dělat, zda lze podat žádost o předběžné opatření jak na styk, tak na snížení výživného.
Moc děkuji za radu.
novotny.k
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 20. led 2013 20:29:01

Další

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList
cron