Exekuce pro výživné

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Exekuce pro výživné

Příspěvekod petruscha v pon 16. kvě 2011 12:40:48

Dobrý den,
z mé strany byla a v zásadě doposud je, řádným způsobem plněna vyživovací povinnost vůči mým nezletilým dětem. Jelikož úhrada výživného má býti vždy k 1 dni v měsíci, ihned po vydání rozsudku jsem v daný měsíc uhradil výživné dvakrát, abych se omylem nedostal do zkulu. Proto hradím výživné vždy k 15 v měsíci tedy 15 dnů předem.
Přesto na mne podala právní zástupkyně matky mých dětí návrh na výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy. Neprodleně jsem se odvolal ke KS, kde jsem doložil veškeré skutečnosti o tom, že jsem vždy a řádně výživné hradil. Odvolací soud odvolání zamítl s tím, že :
Podle ust. § 254 odst.5 o.s.ř. lze v odvolání uvádět nové skutečnosti a důkazy. Proti usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí lze namítat jen ty skutečnosti, jež jsou pro nařízení výkonu rozhodnutí rozhodné; k ostatním odvolací soud nepřihlédne a odvolání obsahující jen takové důvody odmítne.
Poněvadž se odvolací argumentace povinného nijak nevztahovala ke skutečnostem rozhodným z hlediska nařízení výkonu rozhodnutí (povinný nezpochybnil tak zejména existenci exekučního titulu, formální nebo materiální vykonatelnost), krajský soud odvolání povinného ve smyslu citovaného usnesení odmítl, když o tomto následku byl povinný poučen již v napadeném usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí.
Krajský soud k výslovné argumentaci povinného uvádí, že okolnost, zda povinný na vymáhanou pohledávku plnil či nikoliv, soud při nařízení výkonu rozhodnutí nezkoumá. Případné plnění na vymáhanou pohledávku je však důvodem pro zastavení výkonu rozhodnutí. Je na povinném, zda zastavení výkonu rozhodnutí navrhne a prokáže, že k úhadě vymáhané pohledávky došlo, a že není důvod pro další vedení výkonu rozhodnutí srážkou z příjmu povinného.


Tedy mohu navrhovat zastavení a to s výsledkem né malé úhrady právní zástupkyni matky a zároveň vše v současné době řeším prostřednictvím půjček abych zabezpečil i další pohledávky, které platím za matku z manželství.
Prosím poradte mi jak celou záležitost řešit.
Děkuji
petruscha
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 16. kvě 2011 12:24:48


Re: Exekuce pro výživné

Příspěvekod Poradce v pon 16. kvě 2011 16:22:16

petruscha píše:Dobrý den,
z mé strany byla a v zásadě doposud je, řádným způsobem plněna vyživovací povinnost vůči mým nezletilým dětem. Jelikož úhrada výživného má býti vždy k 1 dni v měsíci, ihned po vydání rozsudku jsem v daný měsíc uhradil výživné dvakrát, abych se omylem nedostal do zkulu. Proto hradím výživné vždy k 15 v měsíci tedy 15 dnů předem.
Přesto na mne podala právní zástupkyně matky mých dětí návrh na výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy. Neprodleně jsem se odvolal ke KS, kde jsem doložil veškeré skutečnosti o tom, že jsem vždy a řádně výživné hradil. Odvolací soud odvolání zamítl s tím, že :
Podle ust. § 254 odst.5 o.s.ř. lze v odvolání uvádět nové skutečnosti a důkazy. Proti usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí lze namítat jen ty skutečnosti, jež jsou pro nařízení výkonu rozhodnutí rozhodné; k ostatním odvolací soud nepřihlédne a odvolání obsahující jen takové důvody odmítne.
Poněvadž se odvolací argumentace povinného nijak nevztahovala ke skutečnostem rozhodným z hlediska nařízení výkonu rozhodnutí (povinný nezpochybnil tak zejména existenci exekučního titulu, formální nebo materiální vykonatelnost), krajský soud odvolání povinného ve smyslu citovaného usnesení odmítl, když o tomto následku byl povinný poučen již v napadeném usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí.
Krajský soud k výslovné argumentaci povinného uvádí, že okolnost, zda povinný na vymáhanou pohledávku plnil či nikoliv, soud při nařízení výkonu rozhodnutí nezkoumá. Případné plnění na vymáhanou pohledávku je však důvodem pro zastavení výkonu rozhodnutí. Je na povinném, zda zastavení výkonu rozhodnutí navrhne a prokáže, že k úhadě vymáhané pohledávky došlo, a že není důvod pro další vedení výkonu rozhodnutí srážkou z příjmu povinného.

Tedy mohu navrhovat zastavení a to s výsledkem né malé úhrady právní zástupkyni matky a zároveň vše v současné době řeším prostřednictvím půjček abych zabezpečil i další pohledávky, které platím za matku z manželství.
Prosím poradte mi jak celou záležitost řešit.
Děkuji



Ano, je to ryze formální záležitost. Podejte návrh na zastavení výkonu rozhodnutí, k tomu doložte, že jste výživné platil řádně (kopie složenek, výpisů z účtu apod). To, že byste hradil náklady, které matka s podáním návrhu na exekuci měla, nepřichází v úvahu, naopak vy můžete požadovat náhradu nákladů, které v souvislosti s tím vznikly vám.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

exekuce a výživné

Příspěvekod filecek v stř 21. zář 2011 10:13:02

Dobrý den,přítel mi neplatí určené výživné.Tvrdí,že má exekuci na plat a dokud mu neskončí,tak nemám šanci po něm vymoct alimenty ani případnou další exekucí.Má stanoveny 4000kč na dceru a neplatí nic.Prosím o radu jak mám postupovat.Nemám penize na právniky ani na zbytečnou exekuci.Děkuji za případnou radu.Fia
filecek
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 21. zář 2011 10:03:59

Re: exekuce a výživné

Příspěvekod Poradce v stř 21. zář 2011 10:43:20

filecek píše:Dobrý den,přítel mi neplatí určené výživné.Tvrdí,že má exekuci na plat a dokud mu neskončí,tak nemám šanci po něm vymoct alimenty ani případnou další exekucí.Má stanoveny 4000kč na dceru a neplatí nic.Prosím o radu jak mám postupovat.Nemám penize na právniky ani na zbytečnou exekuci.Děkuji za případnou radu.Fia



To není pravda. Výživné je přednostní pohledávka, tj. strhává se při exekuci jako první a pak teprve jdou peníze na ostatní dluhy. Podejte si proto návrh na exekuci a výživné dostávat budete. Můžete použít i náš vzor
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Přeplacené výživné

Příspěvekod jijinka v úte 28. úno 2012 11:39:23

Dobrý den, potřebuji radu. Co mám dělat,když bývalému příteli byl udělena exekuce na plat pro neplacení výživného ,plus exekuce na výživné v pravydelné měsíční splátce. Sekretářka s.r.o. firmy špatně pochopila exekuční příkaz a pslala více než měla, že jejich firma utrpěla újmu.Teď mi vyhrožuje, že mi pozastaví výživné na půl roku, když nevrátím přeplacené peníze.Co můžu dělat??Slyšela jsem ,že výživné se nevrací.
jijinka
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 28. úno 2012 11:31:29

Re: Přeplacené výživné

Příspěvekod Poradce v úte 28. úno 2012 11:49:58

jijinka píše:Dobrý den, potřebuji radu. Co mám dělat,když bývalému příteli byl udělena exekuce na plat pro neplacení výživného ,plus exekuce na výživné v pravydelné měsíční splátce. Sekretářka s.r.o. firmy špatně pochopila exekuční příkaz a pslala více než měla, že jejich firma utrpěla újmu.Teď mi vyhrožuje, že mi pozastaví výživné na půl roku, když nevrátím přeplacené peníze.Co můžu dělat??Slyšela jsem ,že výživné se nevrací.

Je pravda, že spotřebované výživné se nevrací, pokud jste ale obdržela více, než bylo jako výživné stanoveno, tak to není výživné, ale bezdůvodné obohacení, a měl byste to vrátit. Jinak je to ale problém té firmy, která udělala chybu, rozhodně to není důvod k tomu, aby přerušili vyplácení výživného. Nejjednodušší bude se s firmou domluvit, pokud se to nepovede, obraťte se na soud, který exekuci nařídil a domluvte se přímo tam.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Exekuce pro výživné

Příspěvekod Peťoš v sob 21. črc 2012 8:53:10

Celé roky až dopsud pravidelně a poctivě platím výživné.Loni mně bylo u soudu zvýšeno výživné i zpětně, které jsem měl dotyčné uhradi do tří měsíců.Jelikož jsem něměl takovou hotovost tak jsem první dva měsíce k výživnému poslal i nějakou dlužnou částku a třetí měsíc zaplatil k běžnému výživnému i zbytek celého dluhu. Na základě toho na mě dotyčná podala exekuci na výživné kde uvedla že si poctivě a pravidelně neplním vyživovací povinnost.Při žádosti doložila i šeky kde je jasné že každý měsíc je vše řádně zaplacené.Přesto je už od února předběžná exekuce kdy je mně výživné ztrhávané z platu,na rozhodnutí exekuce u soudu se zatím pořád čeká.Chtěl bych se prosím zeptat jestli dotyčná osoba má právo na to aby ta exekuce byla platná a stanovená i když jak už jsem uvedl,všechno je každý měsíc řádně zaplaceno.Děkuji za odpověď.
Peťoš
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 16. črc 2012 14:58:16

Re: Exekuce pro výživné

Příspěvekod Poradce v sob 21. črc 2012 18:05:40

Peťoš píše:Celé roky až dopsud pravidelně a poctivě platím výživné.Loni mně bylo u soudu zvýšeno výživné i zpětně, které jsem měl dotyčné uhradi do tří měsíců.Jelikož jsem něměl takovou hotovost tak jsem první dva měsíce k výživnému poslal i nějakou dlužnou částku a třetí měsíc zaplatil k běžnému výživnému i zbytek celého dluhu. Na základě toho na mě dotyčná podala exekuci na výživné kde uvedla že si poctivě a pravidelně neplním vyživovací povinnost.Při žádosti doložila i šeky kde je jasné že každý měsíc je vše řádně zaplacené.Přesto je už od února předběžná exekuce kdy je mně výživné ztrhávané z platu,na rozhodnutí exekuce u soudu se zatím pořád čeká.Chtěl bych se prosím zeptat jestli dotyčná osoba má právo na to aby ta exekuce byla platná a stanovená i když jak už jsem uvedl,všechno je každý měsíc řádně zaplaceno.Děkuji za odpověď.

Při nařizování exekuce soud vychází pouze z tvrzení oprávněného, že povinný neplní to, co mu bylo soudem uloženo. Oprávněný nemusí jinak nic dokládat, ono taky dokládat to, že vám někdo neplatí, se moc nedá. Oprávněný tedy soudu podá návrh na nařízení exekuce a soud, niž by něco zkoumal, tuto exekuci nařídí a v případě srážek ze mzdy přikáže zaměstnavateli, aby srážky začal provádět. Zaměstnavatel tedy začne srážky provádět, ale zatím je neposílá oprávněnému, protože je třeba počkat, až rozhodnutí o nařízení exekuce nabude právní moci. Povinný mezitím může podat odvolání nebo navrhnout zastavení exekuce s tím, že svoji povinnost řádně plní, což samozřejmě musí doložit. Pokud uspěje, tak se exekuce zastaví, a to co mu bylo strženo, mu zaměstnavatel vyplatí. Vy se tedy můžete bráni stejným způsobem, i když jestli tvrdíte, že oprávněná doložila i šeky o placení, tak je divné, že exekuce byla vůbec nařízena. Zkuste se zeptat přímo na soudě, případně si nechte pomoci advokátem.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Exekuce pro výživné

Příspěvekod Peťoš v sob 21. črc 2012 18:30:09

Děkuji Vám za rychlou odpověď.Ještě bych rád dodal že dotyčná podala exekuci na dluh i běžné výživné zároveň.Přesto že bylo všechno řádně zaplaceno,ihned do dvou dnů kdy mně to bylo od sousu sděleno jsem se odvolal,oni si dotyčnou pozvali aby exekuci na běžné výživné zrušila ale ona nesouhlasila a hned to převzal soudní exekutor u kterého to do teď leží.V zaměstnání mně bylo sděleno že soud povolil aby jí peníze chodily na účet i přesto že exekuce u soudu doposud neproběhla.
Peťoš
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 16. črc 2012 14:58:16

Re: Exekuce pro výživné

Příspěvekod Poradce v sob 21. črc 2012 18:50:06

Peťoš píše:Děkuji Vám za rychlou odpověď.Ještě bych rád dodal že dotyčná podala exekuci na dluh i běžné výživné zároveň.Přesto že bylo všechno řádně zaplaceno,ihned do dvou dnů kdy mně to bylo od sousu sděleno jsem se odvolal,oni si dotyčnou pozvali aby exekuci na běžné výživné zrušila ale ona nesouhlasila a hned to převzal soudní exekutor u kterého to do teď leží.V zaměstnání mně bylo sděleno že soud povolil aby jí peníze chodily na účet i přesto že exekuce u soudu doposud neproběhla.

K tomu vám už bohužel nemohu nic říci, pokud skutečně máte zaplaceno, doporučuji advokáta.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron