Exekuce pro výživné

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Vymáhání alimentů exekucí

Příspěvekod allantuscany v ned 02. zář 2012 17:51:00

Dobrý den,

před rokem jsem žádal o radu ohledně neplacení alimentů v době přerušení studia z doložených zdravotních důvodů.

Bylo mi velmi objektivně odpovězeno:

"Pokud skutečně máte studium přerušeno objektivně ze zdravotních důvodů, tak vyživovací povinnost vašeho otce trvá a měl by platit výživné. Jestliže vám výživné bylo přiznáno soudním rozhodnutím, můžete se zaplacení výživného domáhat exekucí, a to i vzniklého dluhu. Pokud výživné bylo placeno na základě dohody a nebylo stanoveno soudně, můžete se domáhat určení vyživovací povinnosti, a to i zpětně, nejvýše ale na dobu tří let před podáním žaloby. Použít můžete přiměřeně některý z našich vzorů. Pokud vám výživné bude soudem přiznáno, nebudete ho muset v budoucnu vracet."

Od té doby uplynul již rok a po několika marných pokusech o mimosoudní dohodu se musím obrátit na soud.
Nastoupil jsem po přerušení řádně zpět na denní střední školu, která mi povolila individuální plán díky mým zdravotním problémům.
Měl bych tedy mít plný nárok na proplácení výživného + dlužnou částku z doby přerušení.
Výživné bylo určeno soudní cestou již v minulosti, není zde tedy problém s evidencí.
Problém je v tom, že otec je vlastníkem mnoha nemovitostí - žije v přepychové vile s bazénem, vlastní veterána a další nemovitosti pronajímá. Avšak pravděpodobně nepřiznává zisky - dokonce mi tvrdil, že je na podpoře.
Jeho současná žena se mi svěřila, že s ním má stejné problémy.
Jako jediná možnost se mi tedy jeví exekuce.
Existuje nějaký vzor pro můj případ?
Na vašich stránkách jsem našel pouze variantu se soukromým exekutorem... soud exekuci nařídit nemůže?
Jak bych měl dále pokračovat?
Má situace je opravdu kritická a potřeboval bych situaci vyřešit urgentně, bude se na to brát ohled? Kam to uvést?...

Velmi děkuji za rady, je opravdu skvělé, že takový portál existuje.


Alan
allantuscany
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 02. led 2012 7:51:48


Re: Vymáhání alimentů exekucí

Příspěvekod Poradce v ned 02. zář 2012 18:23:30

allantuscany píše:Měl bych tedy mít plný nárok na proplácení výživného + dlužnou částku z doby přerušení.
Výživné bylo určeno soudní cestou již v minulosti, není zde tedy problém s evidencí.
Problém je v tom, že otec je vlastníkem mnoha nemovitostí - žije v přepychové vile s bazénem, vlastní veterána a další nemovitosti pronajímá. Avšak pravděpodobně nepřiznává zisky - dokonce mi tvrdil, že je na podpoře.
Jeho současná žena se mi svěřila, že s ním má stejné problémy.
Jako jediná možnost se mi tedy jeví exekuce.
Existuje nějaký vzor pro můj případ?
Na vašich stránkách jsem našel pouze variantu se soukromým exekutorem... soud exekuci nařídit nemůže?
Jak bych měl dále pokračovat?
Má situace je opravdu kritická a potřeboval bych situaci vyřešit urgentně, bude se na to brát ohled? Kam to uvést?...

Velmi děkuji za rady, je opravdu skvělé, že takový portál existuje.


Alan

Návrh na exekuci můžete podat jak u soukromého exekutora, tak u soudu. Doporučuji ale spíše toho soukromého exekutora, je rychlejší a a operativnější, než soudní vykonavatelé. navíc, pokud má váš otec skutečně takový majetek, tak exekuce nebude žádným problémem, protože je z čeho brát. Návrh můžete podat podle některého z našich vzorů (je tam i návrh na výkon rozhodnutí prováděný soudem, byť jen srážkami ze mzdy. To je další výhoda soukromého exekutora - vy v podstatě ani žádný návrh psát nemusíte. Stačí totiž, když si vezmete rozsudek, jímž vám výživné bylo přiznáno a s tímto rozsudkem navštívíte osobně kteréhokoliv (záleží jen na vás, jakého si vyberete) exekutora. Ten už s vámi sepíše vše co je třeba, vysvětlí další svůj postup a dál už bude konat tak, aby vaše peníze co nejrychleji a co nejúčinněji vymohl. Na rozdíl od soudních vykonavatelů vykonavatelů je totiž i finančně motivován, protože ze zabaveného majetku si vezme svoji finanční odměnu (kdežto u soudního výkonu rozhodnutí soudní vykonavatelé dostávají svůj malý plat stáního zaměstnance, čemuž odpovídá i míra jejich osobního nasazení - tím je nechci nijak shazovat, ale tak to prostě je)
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Vymáhání alimentů exekucí

Příspěvekod allantuscany v ned 02. zář 2012 21:51:44

Návrh na exekuci můžete podat jak u soukromého exekutora, tak u soudu. Doporučuji ale spíše toho soukromého exekutora, je rychlejší a a operativnější, než soudní vykonavatelé. navíc, pokud má váš otec skutečně takový majetek, tak exekuce nebude žádným problémem, protože je z čeho brát. Návrh můžete podat podle některého z našich vzorů (je tam i návrh na výkon rozhodnutí prováděný soudem, byť jen srážkami ze mzdy. To je další výhoda soukromého exekutora - vy v podstatě ani žádný návrh psát nemusíte. Stačí totiž, když si vezmete rozsudek, jímž vám výživné bylo přiznáno a s tímto rozsudkem navštívíte osobně kteréhokoliv (záleží jen na vás, jakého si vyberete) exekutora. Ten už s vámi sepíše vše co je třeba, vysvětlí další svůj postup a dál už bude konat tak, aby vaše peníze co nejrychleji a co nejúčinněji vymohl. Na rozdíl od soudních vykonavatelů vykonavatelů je totiž i finančně motivován, protože ze zabaveného majetku si vezme svoji finanční odměnu (kdežto u soudního výkonu rozhodnutí soudní vykonavatelé dostávají svůj malý plat stáního zaměstnance, čemuž odpovídá i míra jejich osobního nasazení - tím je nechci nijak shazovat, ale tak to prostě je)


Velmi děkuji za rychlou odpověď.
Mohu se ještě zeptat, zda- li si soukromý exekutor svoji odměnu bere z dlužné částky, či ji vymáhávané osobě naúčtuje k ní?
Pokud to dobře chápu, tak mně zůstane celá dlužná částka a exekutor celé své řízení - odměnu, naúčtuje vymáhávané osobě zvlášť?
Děkuji.
allantuscany
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 02. led 2012 7:51:48

Re: Vymáhání alimentů exekucí

Příspěvekod Poradce v pon 03. zář 2012 6:56:44

allantuscany píše:
Návrh na exekuci můžete podat jak u soukromého exekutora, tak u soudu. Doporučuji ale spíše toho soukromého exekutora, je rychlejší a a operativnější, než soudní vykonavatelé. navíc, pokud má váš otec skutečně takový majetek, tak exekuce nebude žádným problémem, protože je z čeho brát. Návrh můžete podat podle některého z našich vzorů (je tam i návrh na výkon rozhodnutí prováděný soudem, byť jen srážkami ze mzdy. To je další výhoda soukromého exekutora - vy v podstatě ani žádný návrh psát nemusíte. Stačí totiž, když si vezmete rozsudek, jímž vám výživné bylo přiznáno a s tímto rozsudkem navštívíte osobně kteréhokoliv (záleží jen na vás, jakého si vyberete) exekutora. Ten už s vámi sepíše vše co je třeba, vysvětlí další svůj postup a dál už bude konat tak, aby vaše peníze co nejrychleji a co nejúčinněji vymohl. Na rozdíl od soudních vykonavatelů vykonavatelů je totiž i finančně motivován, protože ze zabaveného majetku si vezme svoji finanční odměnu (kdežto u soudního výkonu rozhodnutí soudní vykonavatelé dostávají svůj malý plat stáního zaměstnance, čemuž odpovídá i míra jejich osobního nasazení - tím je nechci nijak shazovat, ale tak to prostě je)


Velmi děkuji za rychlou odpověď.
Mohu se ještě zeptat, zda- li si soukromý exekutor svoji odměnu bere z dlužné částky, či ji vymáhávané osobě naúčtuje k ní?
Pokud to dobře chápu, tak mně zůstane celá dlužná částka a exekutor celé své řízení - odměnu, naúčtuje vymáhávané osobě zvlášť?
Děkuji.


Exekutor samozřejmě bere odměnu nikoliv z částky, kterou pro vás získá, ale vymůže si ji navíc oproti vymáhané částce. Prostě si zabaví těch věcí u dlužníka víc, než které by stačily na pokrytí dluhu a zbytek zpeněží ve svůj prospěch jako svou odměnu. Odměna, pokud jde o dluh do 3 milionů korun a pokud se nedohodnete s exekutorem jinak, činí 15% z vymožené částky (z vymožené, nikoliv z vymáhané - odměna tedy se počítá z toho, co se mu skutečně podaří z dlužníka vymoci). Má to ale háček - exekutor po vás na začátku může chtít zálohu na svou odměnu. Tím se mají eliminovat případy, kdy je už od počátku jasně pravděpodobné, že exekuce bude neúspěšná. Pokud bude exekuce úspěšná, tak vám samozřejmě tato záloha bude exekutorem vrácena z peněz, které vymůže. Záloha není povinná, záleží na domluvě mezi vámi a exekutorem.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Otázka

Příspěvekod PatricieP v čtv 06. zář 2012 14:08:29

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, Okresní soud nařídil mému otci exekuci na plat, jelikož už nejsem studentem potřebovala bych tuto exekuci zrušit. Spisovou značku i jméno osoby, která mou věc vyřizuje mám, jen nevím jak mám formulovat dopis, který by exekuci zastavil.

Děkuji za odpověď.
PatricieP
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 06. zář 2012 14:00:03

Re: Otázka

Příspěvekod Poradce v čtv 06. zář 2012 14:26:56

PatricieP píše:Dobrý den,

potřebovala bych poradit, Okresní soud nařídil mému otci exekuci na plat, jelikož už nejsem studentem potřebovala bych tuto exekuci zrušit. Spisovou značku i jméno osoby, která mou věc vyřizuje mám, jen nevím jak mám formulovat dopis, který by exekuci zastavil.

Děkuji za odpověď.

Prostě napište soudu dopis. V něm uveďte spisovou značku toho soudu, jméno účastníků řízení (vaše a vašeho otce) a nazvěte to jako návrh na zastavení výkonu rozhodnutí. Poté napište "navrhuji zastavení výkonu rozhodnutí, nařízeného usnesením Okresního soudu v XY usnesením ze dne ...., spisová značka ..... Důvodem návrhu je ukončení mého studia, čímž vyživovací povinnost otce zanikla." Připojte datum a podpis, pošlete nejlépe doporučeně, případně doneste osobně na podatelnu soudu. Pro zvolení správné formy můžete použít některý z našich vzorů.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Exekuce pro výživné

Příspěvekod madlenka45 v stř 17. dub 2013 16:03:00

Dobrý den.
Mám platné usnesení soudu z roku 2011, je určeno výživné na syna. To bylo až dosud exekučně strháváno z platu otce dítěte v plné výši. Nyní mi účetní oznámila, že bude posílat jen část, protože toto usnesení předchází jiné, týkající se nevím čeho. Je to možné? Kde se mohu dovolat platnosti usnesení 2011? Děkuji za reakci.
madlenka45
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 17. dub 2013 15:50:51

Re: Exekuce pro výživné

Příspěvekod Poradce v stř 17. dub 2013 18:21:00

madlenka45 píše:Dobrý den.
Mám platné usnesení soudu z roku 2011, je určeno výživné na syna. To bylo až dosud exekučně strháváno z platu otce dítěte v plné výši. Nyní mi účetní oznámila, že bude posílat jen část, protože toto usnesení předchází jiné, týkající se nevím čeho. Je to možné? Kde se mohu dovolat platnosti usnesení 2011? Děkuji za reakci.

Z toho, co píšete, se moc vyvodit nedá. Nicméně výživné je přednostní pohledávka, v rámci exekuce tedy musí být uspokojována přednostně před ostatními dluhy povinného. V podstatě jedinou možností, jak toto mohlo nastat, je to, že otci dítěte je sráženo ještě nějaké další výživné. Nechte si to od účetní podrobněji vysvětlit. Způsob provádění srážek na výživné najdete v § 279 občanského soudního řádu
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Exekuce pro výživné

Příspěvekod REHI v pát 19. dub 2013 8:49:24

Dobrý den, manžel neplatí výživné na děti, pracuje jako řidič převážně v zahraničí, mzdu má minimální, vysoké má cestovní náhrady, soud podal exekuční příkaz ke srážce z cestovních náhrad, ale jeho zaměstnavatel mi sdělil, že na cestovní náhrady nelze podat exekuci. Je to opravdu tak? Děkuji za odpověď.
REHI
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 19. dub 2013 7:02:13

Re: Exekuce pro výživné

Příspěvekod Poradce v pát 19. dub 2013 10:57:34

REHI píše:Dobrý den, manžel neplatí výživné na děti, pracuje jako řidič převážně v zahraničí, mzdu má minimální, vysoké má cestovní náhrady, soud podal exekuční příkaz ke srážce z cestovních náhrad, ale jeho zaměstnavatel mi sdělil, že na cestovní náhrady nelze podat exekuci. Je to opravdu tak? Děkuji za odpověď.

Cestovní náhrady nejsou mzdou (je to vlastně náhrada hotových výdajů, které má zaměstnanec v souvislosti se služební cestou). Z tohoto důvodu není možné tyto cestovní náhrady postihnout exekucí srážkami ze mzdy, tato exekuce se na to tedy vztahovat nemůže. Exekuce se tedy může vztahovat jen na tu část výplaty, která je vyplácena jako odměna za práci, nikoliv na tu část, která zahrnuje cestovní náklady.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

Bloud TopList
cron