Výživné - mimosoudní dohoda

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: přídavek na dítě

Příspěvekod Poradce v ned 14. bře 2010 18:11:19


lucu píše:Dobrý den,
jsem studentkou VŠ a změnila jsem trvalé bydliště od rodičů. Chtěla bych zažádat o přídavek na dítě. Do této doby mí rodiče převyšovali minimum, tak jsem ho nedostávala. Byla jsem již na úřadě a paní mi řekla, že potřebuji dohodu o stanoveni vyzivneho, kterou mám nějak sepsat doma a podpisy úředně ověřit. Mohli by jste mi prosím poradit jak tato smlouva má vypadat? Mám nepravidelnou brigádu a rodiče mi zasílání peníze jen když potřebuji. Také jsem se chtěla zeptat, jestli výše peněz od rodičů nějak ovlivní částku přídavku a také jestli mám vůbec nárok na přídavek? mockrát děkuji za radu Marcalíková

Jak výše výživného ovlivňuje sociální dávky včetně přídavku na dítě, to nevím, to není otázka rodinného práva, ale práva sociálního zabezpečení. Pokud jde o dohodu, důležité je, aby v ní bylo stanoveno mez kým je uzavřena, co je kdo komu povinen platit a jakým způsobem a neuškodí, když tam bude datum a podpisy účastníků. Zkuste se podívat na některý z našich vzorů, třeba tento. Není to sice přímo váš případ, ale jako vysokoškolačka určitě budete schopna si ho přizpůsobit.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: Výživné - mimosoudní dohoda

Příspěvekod bockelman v pát 02. dub 2010 9:15:13

Dobry den,

chtel bych se zeptat, jestli je mozne obnovit placeni vyzivneho i po tom, co jsem se ho osobne pred soudem vzdal? Jsem studentem VS a s otcem jsem se dohodl (ustne), ze vyzivne u soudu zrusime a on mi bude penize posilat "jen tak" (aby kdyz by obcas nemel, tak se nic nedelo). Jenze ted mu chodi exekuce na plat a strhava se mu tak do vyse zivotniho minima, z cehoz mi logicky platit nezvlada. Udajne by ale vyzivne melo mit pred vsim prednost, tak kdyby to bylo mozne vratit.
Bylo mi poradeno, ze staci sepsat mimosoudni dohodu a tu dat na uctarnu do jeho zamestnani (coz by zpusobilo, ze se mi penoze odeslou jeste drive, nez se bude strhavat exekuci), ale nejsem si jisty kvalitou informace, kterou mam, tak bych chtel pozadat o jeji potvrzeni.
Pokud je to pravda a soud neni potreba (coz samozrejme preferuji), mohl bych pozadat o vzor dohody, pripadne nejaky postup, ktery je mozne pouzit? Vzory z minulych odpovedi mi neprijdou vhodne, ale mozna se pletu.

Predem dekuji.

bockelman
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 02. dub 2010 9:06:38

Re: Výživné - mimosoudní dohoda

Příspěvekod Poradce v pát 02. dub 2010 18:19:20

bockelman píše:Dobry den,

chtel bych se zeptat, jestli je mozne obnovit placeni vyzivneho i po tom, co jsem se ho osobne pred soudem vzdal? Jsem studentem VS a s otcem jsem se dohodl (ustne), ze vyzivne u soudu zrusime a on mi bude penize posilat "jen tak" (aby kdyz by obcas nemel, tak se nic nedelo). Jenze ted mu chodi exekuce na plat a strhava se mu tak do vyse zivotniho minima, z cehoz mi logicky platit nezvlada. Udajne by ale vyzivne melo mit pred vsim prednost, tak kdyby to bylo mozne vratit.
Bylo mi poradeno, ze staci sepsat mimosoudni dohodu a tu dat na uctarnu do jeho zamestnani (coz by zpusobilo, ze se mi penoze odeslou jeste drive, nez se bude strhavat exekuci), ale nejsem si jisty kvalitou informace, kterou mam, tak bych chtel pozadat o jeji potvrzeni.
Pokud je to pravda a soud neni potreba (coz samozrejme preferuji), mohl bych pozadat o vzor dohody, pripadne nejaky postup, ktery je mozne pouzit? Vzory z minulych odpovedi mi neprijdou vhodne, ale mozna se pletu.

Predem dekuji.



Obávám se, že mimosoudní dohoda v tomto případě nepomůže. Výživné samozřejmě má přednost, ale jako soudem přiznaná pohledávka. Kdyby to šlo tak, jak popisujete, tak by se spousta dlužníků vyhýbala exekuci tím, že by prostě s d dítětem uzevřeli dohodu o tom, že mu budou platit 10.000,- Kč měsíčně a na další dluhy už nezbývá. Jestli tedy chcete, aby otci bylo výživné strháváno přednostně, musíte ho o to výživné zažalovat.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné - mimosoudní dohoda

Příspěvekod bockelman v pát 02. dub 2010 19:10:46

Admin píše:Obávám se, že mimosoudní dohoda v tomto případě nepomůže. Výživné samozřejmě má přednost, ale jako soudem přiznaná pohledávka. Kdyby to šlo tak, jak popisujete, tak by se spousta dlužníků vyhýbala exekuci tím, že by prostě s d dítětem uzevřeli dohodu o tom, že mu budou platit 10.000,- Kč měsíčně a na další dluhy už nezbývá. Jestli tedy chcete, aby otci bylo výživné strháváno přednostně, musíte ho o to výživné zažalovat.


To jsem si presne myslel, proto se mi nezdala ta predchizi "rada". A je tedy mozne o ne (byt soudne) zazadat, ikdyz jsem je predtim sam defakto odmitnul? A mohl bych tedy porosit o vzor "zaloby", kterou k soudu poslu? Pripadne by me jeste zajimalo, jak je to s vysi vyzivneho? Paklize s mnou navrhovanou bude souhlasit otec, je mozno si zvolit libovolnou (samozrejme to nebude vami zminovanych deset tisic), nebo je to dane nejakymi tabulkami?
Dekuji.
.
bockelman
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 02. dub 2010 9:06:38

Re: Výživné - mimosoudní dohoda

Příspěvekod Poradce v pát 02. dub 2010 19:43:36

Klidně můžete podat novou žalobu, před soudem pak můžete o výši výživného uzavřít dohodu a pokud bude přiměřená, soud ji rozsudkem schválí a tento rozsudek bude moci být podkladem pro exekuci proti vašemu otci. Tabulky žádné neexistují. Nějaké vzory najdete tady, jinak zajděte za advokátem.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Svobodná matka, nezaměstnaný otec

Příspěvekod pastelecka v sob 16. črc 2011 1:30:18

Dobrý den,
prosím o radu, jak mám postupovat při domluvě o placení výživného.

Jsem na MD a máme 9-ti měsíčního syna a partner se od nás stěhuje ke svým rodičům. Jedním z důvodů je i fakt, že více než rok je nezaměstnaný a nesnaží se příliš tento stav změnit (půl roku se neucházel o žádnou prac. pozici). Podporovali nás jeho rodiče. Mám nárok na výživné, i když je otec dítěte nezaměstnaný? Přebírají tuto povinnost prarodiče dítěte a jak se to v tomto případě stanoví? Samozřejmě bych se chtěla domluvit s bývalým partnerem, souhlasil, že by přispíval 1000,- Kč. Připadá mi tato částka na potřeby dítěte nízká (tato částka pokryje náklady na pleny). A navíc se obávám, že naše ústní dohoda nemá žádnou váhu - máme ji sepsat písemně a nechat potvrdit u notáře nebo stačí podpis nějaké osoby (více)? Já mu opravdu nevěřím, že bude plnit co slíbil, proto to chci mít písemně, aniž bych se obracela na soud. Anebo by bylo lepší se obrátit na soud nebo jiný úřad, který by mu zadal povinnost platit výživné (teda spíše jeho rodičům)? A jak vysoké výživné bych mohla pobírat, když rodič.příspěvek pobírám přes 11000, nájem platím 6500 - ale na půl s mým otcem, který je vlastně můj podnájemník, nestravujeme se společně, bohužel také platím splátky, které vznikly díky placení školného (dálkově studuji VŠ) a také otci dítěte (dluhy v práci - gamblerství), výbava pro dítě - splácím okolo 5000,-. Rodiče partnera pobírají společně okolo 30000,- (spíše méně).
Prosím tedy o radu, jak postupovat. Opravdu nevím, co by bylo nejlepší.
Předem děkuji za odpověď. Petra B.
pastelecka
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 16. črc 2011 0:49:16

Re: Svobodná matka, nezaměstnaný otec

Příspěvekod Poradce v sob 16. črc 2011 8:14:54

pastelecka píše:Dobrý den,
prosím o radu, jak mám postupovat při domluvě o placení výživného.

Jsem na MD a máme 9-ti měsíčního syna a partner se od nás stěhuje ke svým rodičům. Jedním z důvodů je i fakt, že více než rok je nezaměstnaný a nesnaží se příliš tento stav změnit (půl roku se neucházel o žádnou prac. pozici). Podporovali nás jeho rodiče. Mám nárok na výživné, i když je otec dítěte nezaměstnaný? Přebírají tuto povinnost prarodiče dítěte a jak se to v tomto případě stanoví? Samozřejmě bych se chtěla domluvit s bývalým partnerem, souhlasil, že by přispíval 1000,- Kč. Připadá mi tato částka na potřeby dítěte nízká (tato částka pokryje náklady na pleny). A navíc se obávám, že naše ústní dohoda nemá žádnou váhu - máme ji sepsat písemně a nechat potvrdit u notáře nebo stačí podpis nějaké osoby (více)? Já mu opravdu nevěřím, že bude plnit co slíbil, proto to chci mít písemně, aniž bych se obracela na soud. Anebo by bylo lepší se obrátit na soud nebo jiný úřad, který by mu zadal povinnost platit výživné (teda spíše jeho rodičům)? A jak vysoké výživné bych mohla pobírat, když rodič.příspěvek pobírám přes 11000, nájem platím 6500 - ale na půl s mým otcem, který je vlastně můj podnájemník, nestravujeme se společně, bohužel také platím splátky, které vznikly díky placení školného (dálkově studuji VŠ) a také otci dítěte (dluhy v práci - gamblerství), výbava pro dítě - splácím okolo 5000,-. Rodiče partnera pobírají společně okolo 30000,- (spíše méně).
Prosím tedy o radu, jak postupovat. Opravdu nevím, co by bylo nejlepší.
Předem děkuji za odpověď. Petra B.

Jestliže svému partnerovi nevěříte (a asi k tomu máte důvod, tím spíše, když mluvíte o gamblerství), tak je třeba obrátit se se žádostí o úpravu poměrů dítěte na soud (žádný jiný úřad to dělat nemůže). Soud bude jednak rozhodovat o svěření dítěte do péče jednoho z rodičů (předpokládám, že v dané situaci budete navrhovat, aby dítě bylo svěřeno vám a že soud takovému návrhu vyhoví) a druhému z rodičů stanoví povinnost platit výživné. Takový rozsudek pak bude podkladem pro exekuci v případě, že otec výživné platit nebude (dohoda by jako podklad pro exekuci sloužit nemohla). Pokud jde o výši výživného, k tomu se na našich stránkách zásadně nevyjadřujeme, soud stanovuje výši výživného individuálně v každém případě podle mnoha okolností (již jsme o tom tady psali). Pokud je otec dítěte nezaměstnaný, neznamená to, že by nemohl platit výživné. Soud totiž bude zjišťovat, proč je nezaměstnaný a jaké jsou jeho skutečné možnosti. Jestli je to prostě jen flákač, který se nechává živit rodinou, tak není důvod, aby byl na něj brán jakýkoliv ohled. Jiná by byla situace, pokud by práci nemohl sehnat např. kvůli zdravotnímu stavu nebo proto, že v daném regionu je příliš vysoká nezaměstnanost apod., zkrátka z objektivních důvodů.Vyživovací povinnost prarodičů dítěte vůči dítěti přichází v úvahu jen tehdy, pokud rodiče své povinnosti dostát nemohou. Znamená to opět to, že rodiče vašeho partnera by byli povinni platit výživné jen tehdy, pokud by partner výživné objektivně platit nemohl, nikoliv tehdy, pokud prostě výživné platit nechce, protože je líný si najít práci.
Než se obrátíte na soud, můžete se dojít poradit i na sociální odbor pověřeného městského úřadu (tzv. malý okres), do jehož územní působností dle bydliště spadáte. Tam vám poradí co a jak, případně pomohou sepsat i návrh k soudu. Vzor takoého návrhu můžete najít i na našich stránkách.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

jaké potvrzení na alimenty-placené půl roku dopředu

Příspěvekod Klára121 v úte 23. srp 2011 12:48:52

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně zaplacení alimentů.

S přítelkyní jsme se dohodli na výši alimentů 5000 Kč,tato dohoda probíhala pod dohledem soudu.
Jelikož přítelkyně naléhá,že chce zaplatit alimenty na půl roku dopředu a nechce to zaslat na účet,potřebuji poradit zda existuje nějaký formulář,kde bude napsáno černé na bílém o tom,že jsem jí zaplatil danou částku jako výživné na dceru na půl roku dopředu.
Mám obavu,že pokud zaplatím a nebudu mít žádné potvrzení,zažaluje mě o neplacení alimentů.
Klára121
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 17. srp 2011 18:12:16

Re: jaké potvrzení na alimenty-placené půl roku dopředu

Příspěvekod Poradce v ned 28. srp 2011 11:50:41

Klára121 píše:Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně zaplacení alimentů.

S přítelkyní jsme se dohodli na výši alimentů 5000 Kč,tato dohoda probíhala pod dohledem soudu.
Jelikož přítelkyně naléhá,že chce zaplatit alimenty na půl roku dopředu a nechce to zaslat na účet,potřebuji poradit zda existuje nějaký formulář,kde bude napsáno černé na bílém o tom,že jsem jí zaplatil danou částku jako výživné na dceru na půl roku dopředu.
Mám obavu,že pokud zaplatím a nebudu mít žádné potvrzení,zažaluje mě o neplacení alimentů.

Na zaplacení výživného předem není právní nárok, pokud ale chcete výživné předem zaplatit, stačí, když vám to bývalá přítelkyně písemně potvrdí. Žádný formulář na to není, stačí napsat, že potvrzuje, že od vás převzala toho a toho dne částku tolik a tolik korun jako předplacené výživné pro to a to dítě na období od .. do..
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Předchozí

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Bloud TopList
cron