Výpočet výživného

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Martina v sob 03. led 2009 20:53:14

Dobrý den,
všude se píše jen o tom, že povinný rodič nesmí odejít z výhodnějšího zaměstnání, aby pak nemohl požadovat snížení výživného (stejně by mu to neprošlo), ale že odejde z takového zaměstnání matka, která vychovává dítě svěřené ji do péče se neřeší. Bývalá žena mého manžela odchází (sama od sebe) z vedoucí pozice a chce zvýšit výživné, protože jde na místo hůře placené (to byl její argument). Bývalý manžel s výší nesouhlasil a ona dala návrh k soudu. Moje otázka zní: Bude k této skutečnosti soud přihlížet nebo to bývalá manželka udělat může a současně chtít, aby ten rozdíl doplácel povinný rodič? Mimochodem se jejích bývalým manželem žiji v nájemním bytě, zatímco ona se svým partnerem v domě, který za poslední 3 roky kompletně zrekonstruovali, jezdí na zahraniční dovolené apod. Můj manžel přispívá kromě výživného i na další věci - koupil např. kolo, lyže, opakovaně drahé boty, dárky a oblečení k nám, neboť s sebou jeho syn žádné nedostává.
Díky za odpověď.
Martina
 


Re: Výpočet výživného

Příspěvekod jarmila v ned 04. led 2009 17:26:07

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda lze vzít zpět žalobu na zvýšení výživného (matkou, která ho podala), pokud otec přistoupí na zvýšení, které matka pro svěřené dítě požaduje nebo už musí proběhnout soud. Matka dítěte podala žalobu a řekla otci o podání, aniž by mu před tím dala nějaký prostor k dohodě. Otec by souhlasil s požadovanou částkou (nechce se soudit, raději ustoupí, aby měl klid), ale neví zda to má smysl. Řízení ještě neprobíhá - přepokládá to (otec nebyl s návrhem nijak seznámen ani nijak kontaktován soudem, žádost byla podána cca před měsícem). Mohou jen sepsat dohodu, nebo ji musí schválit soud. Děkuji za odpověď.
jarmila
 

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v ned 04. led 2009 18:44:51

jarmila píše:Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda lze vzít zpět žalobu na zvýšení výživného (matkou, která ho podala), pokud otec přistoupí na zvýšení, které matka pro svěřené dítě požaduje nebo už musí proběhnout soud. Matka dítěte podala žalobu a řekla otci o podání, aniž by mu před tím dala nějaký prostor k dohodě. Otec by souhlasil s požadovanou částkou (nechce se soudit, raději ustoupí, aby měl klid), ale neví zda to má smysl. Řízení ještě neprobíhá - přepokládá to (otec nebyl s návrhem nijak seznámen ani nijak kontaktován soudem, žádost byla podána cca před měsícem). Mohou jen sepsat dohodu, nebo ji musí schválit soud. Děkuji za odpověď.



Návrh na zvýšení výživného lze vzít zpět, soud v takovém případě řízení zastaví. Matak tedy může soud napsat, že návrh bere zpět a žádá zastavení řízení. Od soudu pak dostane usnesení o zastavení řízení. Dohoda rodičů o zvýšení výživného nemusí být schválena soudem.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod dana v pon 12. led 2009 10:34:10

Dobrý den,
můj přítel se chtěl dohodnout s bývalou na snížení alimentů na dvě malé děti (z 5 000Kč na 4 000Kč), ale nebyla s ní řeč a napovídala mu takových blbostí, že to nejde snížit a že si musí najmout právníka a to bude stát 10 000Kč apod. Podal si tedy návrh na snížení, kde uvedl ještě nižší částku (3 600 Kč)než na které se chtěl dohodnout, protože se mu snížil příjem a to o hodně - o 3 000 Kč čistého v průměru a stále jeho příjem klesá. Nyní bývalá začala otáčet, že kdyby to byla ta částka na které se chtěl původně dohodnout, že by to šlo. Máme předvolání k soudu. Lze ještě před soudem uzavřít dohodu? Nebo myslíte, že pokud se citím, že stejně nebudu moci platit ty 4 000Kč, myslíte, že mám radši trvat na těch 3 600 Kč. Výživné bylo stanoveno před více než půl rokem (potřeby dětí se nemohly za tuto dobu zvýšit, jsou malé). Máme jen strach, aby jsme na tom pak nebyli ještě hůř, pokud nevezmem za vděk aspoň to snížení na 4 000 Kč a soud zamítne 3 600 Kč, že budeme muset platit stále 5 000Kč. Nemáte nějaké zkušenosti s tím jak soudy toto posuzují, jestli máme vůbec šanci?
dana
 

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v pon 12. led 2009 11:28:11

dana píše:Dobrý den,
můj přítel se chtěl dohodnout s bývalou na snížení alimentů na dvě malé děti (z 5 000Kč na 4 000Kč), ale nebyla s ní řeč a napovídala mu takových blbostí, že to nejde snížit a že si musí najmout právníka a to bude stát 10 000Kč apod. Podal si tedy návrh na snížení, kde uvedl ještě nižší částku (3 600 Kč)než na které se chtěl dohodnout, protože se mu snížil příjem a to o hodně - o 3 000 Kč čistého v průměru a stále jeho příjem klesá. Nyní bývalá začala otáčet, že kdyby to byla ta částka na které se chtěl původně dohodnout, že by to šlo. Máme předvolání k soudu. Lze ještě před soudem uzavřít dohodu? Nebo myslíte, že pokud se citím, že stejně nebudu moci platit ty 4 000Kč, myslíte, že mám radši trvat na těch 3 600 Kč. Výživné bylo stanoveno před více než půl rokem (potřeby dětí se nemohly za tuto dobu zvýšit, jsou malé). Máme jen strach, aby jsme na tom pak nebyli ještě hůř, pokud nevezmem za vděk aspoň to snížení na 4 000 Kč a soud zamítne 3 600 Kč, že budeme muset platit stále 5 000Kč. Nemáte nějaké zkušenosti s tím jak soudy toto posuzují, jestli máme vůbec šanci?



Máte tři možnosti: váš přítel může s bývalou manželkou uzavřít dohodu (nejlépe písemně) a vzít návrh na snížení výživného zpět. V takovém přípaě soud řízení zastaví. Další možností je uzavření dohody a tu pak předložit soudu ke schválení. Dohoda pak bude přejata do rozsudku. Třetí možností je dohodu neuzavírat a čekat, jak soud rozhodne sám. Jéké rozhodnutí soud lze očekávat, k tomu se nemůžu vyjádřit, soud bude zvažovat spoustu různých okolností.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Martina v stř 14. led 2009 16:46:59

Dobrý den,
ráda bych se Vás ještě jednou zeptala na stejnou věc a to, zda soud nějak zohledňuje skutečnost, že matka opustí výhodnější zaměstnání a snížení příjmu chce vyrovnat zvýšením výživného (kdo by se chtěl uskromňovat, když má méně peněz, že?). Má to u soudu nějakou váhu? Všude v diskusích se píše, že otci, který platí výživné, mohou vyměřit vyšší, i když vydělává méně, protože by přece měl vydělávat dost, když předtím mohl.
Díky za odpověď Martina
Martina
 

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Poradce v stř 14. led 2009 18:29:10

Martina píše:Dobrý den,
ráda bych se Vás ještě jednou zeptala na stejnou věc a to, zda soud nějak zohledňuje skutečnost, že matka opustí výhodnější zaměstnání a snížení příjmu chce vyrovnat zvýšením výživného (kdo by se chtěl uskromňovat, když má méně peněz, že?). Má to u soudu nějakou váhu? Všude v diskusích se píše, že otci, který platí výživné, mohou vyměřit vyšší, i když vydělává méně, protože by přece měl vydělávat dost, když předtím mohl.
Díky za odpověď Martina

Soud to samozřejmě zvažovat bude. Bude se zajímat, zda k opuštění lépe placeného zaměstnání měla rozumný důvod, protože vyživovací povinnost mají oba rodiče, tedy i ten, který má dítě svěřeno ve své péči.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

výše výživného

Příspěvekod Iva v čtv 15. led 2009 8:13:20

Dobrý den,jsem již skoro 5 let rozvedená,bývalý je cizinec - Němec. Mám s ním dnes 6,5 letého syna, kterého viděl naposledy v roce 2004. Bývalý neplatí, nezajímá se, nepodílí se vůbec na ničem. Žádala jsem v roce 2005 soud o stanovení výživného, teprve teď mi přišel dopis, že mám u soudu v dubnu 2009 jednání ohledně výživného. Mám prý doložit své příjmy od dubna 2004 - docela mě to pobouřilo,vždyť se o dítě celou dobu starám, umožňuji mu sporty, podporuji zájmy a přišlo mi, jako bych měla platit já bývalému a ne on na malého. V roce 2004 myslím poslal jednou či dvakrát pár euro, ale byly to zanedbatelné až směšné částky. Je možné, že po mě chce soud příjmy za 5 let zpětně? Proč? Prosím, máte někdo takové zkušenosti? Děkuji za odpovědi.
.
Iva
 

Re: výše výživného

Příspěvekod Poradce v čtv 15. led 2009 9:48:52

Iva píše:Dobrý den,jsem již skoro 5 let rozvedená,bývalý je cizinec - Němec. Mám s ním dnes 6,5 letého syna, kterého viděl naposledy v roce 2004. Bývalý neplatí, nezajímá se, nepodílí se vůbec na ničem. Žádala jsem v roce 2005 soud o stanovení výživného, teprve teď mi přišel dopis, že mám u soudu v dubnu 2009 jednání ohledně výživného. Mám prý doložit své příjmy od dubna 2004 - docela mě to pobouřilo,vždyť se o dítě celou dobu starám, umožňuji mu sporty, podporuji zájmy a přišlo mi, jako bych měla platit já bývalému a ne on na malého. V roce 2004 myslím poslal jednou či dvakrát pár euro, ale byly to zanedbatelné až směšné částky. Je možné, že po mě chce soud příjmy za 5 let zpětně? Proč? Prosím, máte někdo takové zkušenosti? Děkuji za odpovědi.

Soud potřebuje zjistit možnosti a poměry obou rodičů. To, že o dítě sama pečujete pak zohlední i při stanovení výživného pro otce. Osobní péče jednoho rodičů se totiž do plnění vyživovací tohoto rodiče započítává. Tady je spíše smutné to, že to soudu tak dlouho trvá.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výpočet výživného

Příspěvekod Navrátil v stř 21. led 2009 18:53:46

Platím výživné na dvě děti. V blízké budoucnosti plánuji s přítelkyní, se kterou nevedu společnou domácnost, stavbu rodinného domu, jehož financování bude výhradně z hypotečního úvěru. Budu majitelem asi 1/3 tohoto domu. Otázka zní, zda tato skutečnost může mít za následek zvýšení výživného? Zda by soud tuto skutečnost bral jako zlepšení mých majetkových poměrů? (když má na splácení hypotéky, tak může platit vyšší výživné). Hypotéku budu splácet z toho, co mi zbude po zaplacení výživného a ostatních nutných plateb. Moje majetkové a příjmové poměry jsou prokázány u minulých soudních řízení a jsou nezpochybnitelné. V současné době jsem výlučným majitelem jiného rodinného domu. Výživné platím řádně a včas. Děkuji za odpověď.
Navrátil
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 21. led 2009 18:10:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

Bloud TopList
cron