Kdy přestat platit alimenty?

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v čtv 09. srp 2012 10:56:28

Vyživovací povinnost zaniká přímo ze zákona, není tedy třeba žádat o cokoliv soud. pouze v případě, že by vám výživné bylo sráženo exekučně, by to musel řešit soud - bylo by třeba navrhnout zrušení té exekuce, ale jinak ne.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15


Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Pedro007 v čtv 09. srp 2012 13:46:18

Admin píše:Vyživovací povinnost zaniká přímo ze zákona, není tedy třeba žádat o cokoliv soud. pouze v případě, že by vám výživné bylo sráženo exekučně, by to musel řešit soud - bylo by třeba navrhnout zrušení té exekuce, ale jinak ne.



Je v tomto případě(ne exekuce) nutné výživné platit stále matce byť to rozhodl a určil soud a synovi je 21let?
Pedro007
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 08. srp 2012 10:44:34

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v čtv 09. srp 2012 14:07:06

Pedro007 píše:Je v tomto případě(ne exekuce) nutné výživné platit stále matce byť to rozhodl a určil soud a synovi je 21let?

Ne, od 18ti let se výživné platí přímo dítěti. Výživné jsou peníze dítěte a matka dítě zastupovala při přebírání peněz pouze v době, kdy dítě nemělo plnou způsobilost k právním úkonům. Dosažením zletilosti dítě již tuto způsobilost má, takže peníze mají být vypláceny přímo dítěti (pokud se tedy matka, otec a dítě nedohodnou jinak). To, že soud určil povinnost platit výživné do rukou matky tedy dosažením zletilosti dítěte padá.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod solitary v úte 04. zář 2012 13:14:08

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o vysvětlení a odpověď. Dcera ukončila neúspěšně 1. stupeň vysoké školy. Teď chce jít na jazykovou školu Jipku, u které je uvedeno že je zařazena v příloze č.1 vyhlášky č.325/2008 Sb. ...., které je považováno za studium na středních nebo vysokých školách.
Je to škola, která se bere jako denní škola a tudíž dále platí povinnost platit výživné v plné výšši nebo je to škola "doplňková" a tudíž má ten, kdo platí výživné nárok domluvit se na sníženém výživném. Zároveň má dcera otevřený živnostenský list na finanční služby.
Děkuji mnohokrát.
solitary
 
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 19. lis 2009 10:23:38

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v úte 04. zář 2012 13:27:52

solitary píše:Dobrý den,
chtěla bych poprosit o vysvětlení a odpověď. Dcera ukončila neúspěšně 1. stupeň vysoké školy. Teď chce jít na jazykovou školu Jipku, u které je uvedeno že je zařazena v příloze č.1 vyhlášky č.325/2008 Sb. ...., které je považováno za studium na středních nebo vysokých školách.
Je to škola, která se bere jako denní škola a tudíž dále platí povinnost platit výživné v plné výšši nebo je to škola "doplňková" a tudíž má ten, kdo platí výživné nárok domluvit se na sníženém výživném. Zároveň má dcera otevřený živnostenský list na finanční služby.
Děkuji mnohokrát.

Pokud to není jen nějaký únik od reality všedního dne, tak studium na jazykové škole lze považovat za zvyšování kvalifikace, umožňující následné lepší uplatnění na trhu práce. To, že je to denní studiu ale ještě neznamená, že rodiče jsou povinni platit výživné v plném rozsahu. Nevím, jak je to ve vašem případě, ale podle mých zkušeností podobné školy mají výuku třeba jen 4 hodiny denně. Takový rozsah výuky určitě nebrání vyživovanému dítěti v tom, aby mohlo samo přiložit ruku k dílu a alespoň zčásti se živit samo. Je tedy pravděpodobné, že vyživovací povinnost dál trvá, ale neznamená to nutně, že musí trvat ve stejném rozsahu. Pokud se dcera s otcem nedohodne, může navrhnout, aby výživné určil soud.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod solitary v stř 05. zář 2012 7:42:32

Velice děkuji za odpověď. V našem případě to trošku únik od reality je. Proto mě zajímala situace s takovouto školou. Každopádně ji nechceme "hodit" na dlažbu ale zároveň nedělat snadnou kasičku. Velmi děkuji za ochotu.
solitary
 
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 19. lis 2009 10:23:38

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod mirek v čtv 04. říj 2012 13:11:11

Dobrý den. Dcera (je jí 19 let) ukončila řádně střední školu a nastoupila na brigádu. Po ukončení brigády se zaregistrovala na úřadu práce. Nyní mi přišla oznámit, že nastoupí na rok na angličtinu s denním studiem - 4 hodiny denně, přičemž po ukončení dostane pouze nějaký certifikát. Chci se zeptat, zda jsem povinen platit výživné, které již bylo jednou ukončeno k poslednímu srpnu, když už nebyla student. Pokud jsem tedy povinen toto platit, předpokládám, že by se dcera mohla také nějak podílet na své obživě (4 hodiny denně není moc času ve škole) a mohla by si shánět nějakou brigádu nebo práci na částečný úvazek a já bych tedy neplatil plnou výši jako dříve. Pokud ne, napadá mě jen důvod, že již byla evidována jako uchazeč na úřadu práce, čili povinnost platit výživné odpadá. Děkuji.
mirek
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 04. říj 2012 12:17:27

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v čtv 04. říj 2012 14:44:57

mirek píše:Dobrý den. Dcera (je jí 19 let) ukončila řádně střední školu a nastoupila na brigádu. Po ukončení brigády se zaregistrovala na úřadu práce. Nyní mi přišla oznámit, že nastoupí na rok na angličtinu s denním studiem - 4 hodiny denně, přičemž po ukončení dostane pouze nějaký certifikát. Chci se zeptat, zda jsem povinen platit výživné, které již bylo jednou ukončeno k poslednímu srpnu, když už nebyla student. Pokud jsem tedy povinen toto platit, předpokládám, že by se dcera mohla také nějak podílet na své obživě (4 hodiny denně není moc času ve škole) a mohla by si shánět nějakou brigádu nebo práci na částečný úvazek a já bych tedy neplatil plnou výši jako dříve. Pokud ne, napadá mě jen důvod, že již byla evidována jako uchazeč na úřadu práce, čili povinnost platit výživné odpadá. Děkuji.

Na podobné dotazy jsme již mnohokrát odpovídali v tématu Výživné pro zletilé dítě. Podívejte se tam.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Milan v pon 12. lis 2012 15:46:51

Dobrý den.
1/Syn , kterému platím výživné příští rok dosáhne 26. let.Studuje již sedm let VŠ. Zanikne mi povinnost platit výživné v den jeho 26.narozenin a nebo musím platit nadále než dostuduje?
2/pokud povinnost zanikne musím podniknout nějaké právní kroky k jeho ukončení, nebo je toto automatické v den dovršení 26.let věku?
Děkuji Milan
Milan
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 12. lis 2012 15:29:28

Re: Kdy přestat platit alimenty?

Příspěvekod Poradce v pon 12. lis 2012 19:34:35

Milan píše:Dobrý den.
1/Syn , kterému platím výživné příští rok dosáhne 26. let.Studuje již sedm let VŠ. Zanikne mi povinnost platit výživné v den jeho 26.narozenin a nebo musím platit nadále než dostuduje?
2/pokud povinnost zanikne musím podniknout nějaké právní kroky k jeho ukončení, nebo je toto automatické v den dovršení 26.let věku?
Děkuji Milan

Vyživovací povinnost s věkem přímo nesouvisí. Věková hranice, pokud vím, má vliv např. na placení pojistného ze strany státu za studenty, ale s výživným to nijak nesouvisí. Zákon vyživovací povinnost neohraničuje věkem, ale tím, zda dítě je schopno se samo živit. Obvykle se má za to, že pokud studuje, není se samo schopno živit. Na druhou stranu musí ale jít o studiu, které je pro dítě přínosem a umožní mu získat lepší postaven na trhu práce. Nelze tedy říci, že když někdo bude tzv. věčným studentem jen proto, že ho studentský život baví, že by ho měli rodiče stále živit. VE 26 letech už naprostá většina lidí má dostudováno. Pokud stále studují, je třeba řešit, zda nemohli studium skončit dříve (např. ze zdravotních důvodů) nebo zda si ho svévolně protáhli apod.
Vyživovací povinnost zaniká přímo ze zákona, tj. není třeba činit žádné formální kroky. Prostě, až dítě dostuduje, přestanete platit výživné. Pokud byste byl toho názoru, že dítě na výživné nemá nárok již v průběhu studia (např. proto, že si studuje jen ze svého plezíru zcela bezúčelně, bylo by lepší, aby o zrušení vyživovací povinnosti rozhodl soud. Povinné to ale není. Doporučuji se se synem rozumně dohodnout. Pokud to nepůjde a dojde mezi vámi ke sporu, který by měl řešit soud, doporučuji se obrátit na advokáta. Více se o této problematice dočtete nejen v tomto tématu, ale i v tématu Výživné pro zletilé dítě.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

Bloud TopList
cron