výživné na neprovdanou matku

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Miro v pon 05. led 2009 6:27:41

Dobrý den. Chci se zeptat, zda je možné, aby matka mé dcery vyžadovala zpětně úhradu tzv. nákladů neprovdané matky? Dle určení soudu platím měsíčně stanovené výživné na dceru + stanovenou částku zpětně, ovšem u dalšího stání, které proběhlo v době, kdy dceři bylo 19měsíců, se již jednalo o výše zmíněných nákladech neprovdané matky. Je tedy možné tyto náklady vymáhat zpětně? Do jaké doby má matka dcery na tyto náklady nárok? Děkuji za odpověď.
Miro
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 05. led 2009 6:18:28


Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Poradce v pon 05. led 2009 12:29:08

Miro píše:Dobrý den. Chci se zeptat, zda je možné, aby matka mé dcery vyžadovala zpětně úhradu tzv. nákladů neprovdané matky? Dle určení soudu platím měsíčně stanovené výživné na dceru + stanovenou částku zpětně, ovšem u dalšího stání, které proběhlo v době, kdy dceři bylo 19měsíců, se již jednalo o výše zmíněných nákladech neprovdané matky. Je tedy možné tyto náklady vymáhat zpětně? Do jaké doby má matka dcery na tyto náklady nárok? Děkuji za odpověď.

Výživné, které máte platit pro dceru, jsou peníze dcery. Podle zákona má neprovdaná matka právo po dobu dvou let od porodu požadovat na otci příspěvek na úhradu výživy pro sebe a k tomu i příspěvek na náklady související s těhotenstvím a porodem. Blíže k tomu viz článek Vyživovací povinnost a její druhy
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Miro v stř 07. led 2009 4:38:52


Díky za odpověď. Bohužel jsem se ani v odkazovaném článku nedozvěděl to, no co jsem se ptal. Matka dítěte má právo dostávat ode mně peníze po dobu dvou let, to je mi jasné, ale ptal jsem se na to, zda je možné, aby tyto peníze požadovala i zpětně s ohledem na to, že soud ohledně těchto nákladů neprovdané matky proběhl v době, když dceři již bylo 19 měsíců, což znamená, že do oněch zmiňovaných dvou let zbývalo jen pět měsíců. Zajímá mě, jestli budu muset matce přispívat na výživu jen těch 5 měsíců nebo jí budu muset doplatit i těch ušlých 19 měsíců??? Ještě jednou děkuji za objasnění, snad jsem to již formuloval jasněji. Díky.
Miro
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 05. led 2009 6:18:28

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Poradce v stř 07. led 2009 18:56:14

Miro píše:Díky za odpověď. Bohužel jsem se ani v odkazovaném článku nedozvěděl to, no co jsem se ptal. Matka dítěte má právo dostávat ode mně peníze po dobu dvou let, to je mi jasné, ale ptal jsem se na to, zda je možné, aby tyto peníze požadovala i zpětně s ohledem na to, že soud ohledně těchto nákladů neprovdané matky proběhl v době, když dceři již bylo 19 měsíců, což znamená, že do oněch zmiňovaných dvou let zbývalo jen pět měsíců. Zajímá mě, jestli budu muset matce přispívat na výživu jen těch 5 měsíců nebo jí budu muset doplatit i těch ušlých 19 měsíců??? Ještě jednou děkuji za objasnění, snad jsem to již formuloval jasněji. Díky.

Ano, matka může peníze požadovat zpětně. Právo na příspěvek se promlčuje až tři roky po porodu.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Miro v pon 12. led 2009 14:22:49

Ok, díky.

Miro
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 05. led 2009 6:18:28

vyzivne a alimenty na dieta

Příspěvekod gmr v sob 07. úno 2009 12:44:11

Dobry den,
Som rozvedena a mam priatela, ktory ma 2-mesacne dieta s partnerkou (neprovdana matka).
Nakolko spolu chceme do buducna zit,uvazujeme o "najlepsom rieseni", ktore zabezpeci dieta a zaroven nevytvori financnu tiesen pre nase buduce fungovanie.
Chcem sa spytat:
1) pokial by priatel odisiel od matky svojho dietata napr.o 3 mesiace,ked uz bude pracovat, ma nadalej povinnost platit jej vyzivne na neprovdanu matku?
2) V pripade, ze by odisiel teraz, je povinny jej platit este 22 mesiacov (dieta ma 2 mesiace) vyzivne, alebo by jej musel uhradit aj tie 2 mesiace, kedy spolu zili a o dieta sa staral?
3) V pripade, ze by matka dietata prisla o pracu (dieta by uz malo viac ako 2 roky), je otec dietata povinny platit jej v tomto pripade vyzivne? Alebo sa to odrazi na vyske alimentov na dieta?

Dakujem za radu.
gmr
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 07. úno 2009 12:30:21

Re: vyzivne a alimenty na dieta

Příspěvekod Poradce v sob 07. úno 2009 17:59:15

gmr píše:Dobry den,
Som rozvedena a mam priatela, ktory ma 2-mesacne dieta s partnerkou (neprovdana matka).
Nakolko spolu chceme do buducna zit,uvazujeme o "najlepsom rieseni", ktore zabezpeci dieta a zaroven nevytvori financnu tiesen pre nase buduce fungovanie.
Chcem sa spytat:
1) pokial by priatel odisiel od matky svojho dietata napr.o 3 mesiace,ked uz bude pracovat, ma nadalej povinnost platit jej vyzivne na neprovdanu matku?
2) V pripade, ze by odisiel teraz, je povinny jej platit este 22 mesiacov (dieta ma 2 mesiace) vyzivne, alebo by jej musel uhradit aj tie 2 mesiace, kedy spolu zili a o dieta sa staral?
3) V pripade, ze by matka dietata prisla o pracu (dieta by uz malo viac ako 2 roky), je otec dietata povinny platit jej v tomto pripade vyzivne? Alebo sa to odrazi na vyske alimentov na dieta?

Dakujem za radu.

Pokud matka dítěte nastoupí do práce a bude mít dostatečný příjem, není již dál třeba platit přípspěvek pro neprovdanou matku, protože ten přípsěvek je určený k tomu, aby nahradil matce příjmy, a pokryl výdaje, které má s těhotenstvím, porodem a péčí o dítě do dvou let. Pokud matka má své dostatečné prostředky, není důvod, aby jí byl přípsěvek otcem dítěte dále placen.

Pokud rodiče dítěte žijí spolu a spolu také vedou společnou domácnot (tj. společně hospodaří), tak asi nebude důvod platit přípsěvek neprovdané matce. Ani soud by ho tedy neměl zpětně vyměřit.

Po druhém roce dítěte se už přípsěvek neplatí bez ohledu na to, zda matká má práci či nikoliv. Výživné pro dítě je samostatným nárokem a nelze ho nijak směšovat s nárokem matky.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Příspěvek na neprovdanou matku

Příspěvekod midi v pon 09. lis 2009 7:45:41

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat zda u příspěvku neprovdané matce jde uzavřít dohoda mezi partneri mimosoudní dohodou. Četl jsem si §95, který o tom hovoří, ale nikde není zmínka o tom zda tento příspěvek musí určit soud nebo lze uzavřít dohodou jako u výživného pokud se obě strany shodnou na částce. U nás není problém v dohodě, svojí partnerku a dítě téměř denně navštěvuji a pomáhám s čím je potřeba, čili o tom že bych se o matku a dítě nezajímal nemůže být řeč. Sociálka ale tlačí, že chce návrh na tento příspěvek od soudu.

Jak je to tedy? Musíme se s tím obrátit na soud i když je mezi námi možná dohoda?
.
midi
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 09. lis 2009 7:31:13

Re: Příspěvek na neprovdanou matku

Příspěvekod Poradce v pon 09. lis 2009 7:56:50

midi píše:Dobrý den,

chtěl bych se zeptat zda u příspěvku neprovdané matce jde uzavřít dohoda mezi partneri mimosoudní dohodou.

Dohoda má vždy přednost před soudním rozhodnutím. Jestliže jste dohodnuti, není vůbec důvod chodit k soudu. Jen bych doporučil, abyste peníze předával nějakým snadno ověřitelným způsobem (proti podpisu, poštovní poukázkou nebo převodem na účet). Vím, že to zní divně, ale to, že jste schopni se dohodnout teď, neznamená, že se budete schopni dohodnout i za rok.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod midi v pon 09. lis 2009 9:26:01

Díky moc za rychlou odpověď, velmi nám to usnadní život. Také děkuji za radu s prokazatelnosti platby, je pravda, že za rok už se dohodnout nemusíme. :)
midi
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 09. lis 2009 7:31:13

Další

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

Bloud TopList
cron