výživné na neprovdanou matku

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Výživné-slobodná matka

Příspěvekod korytnacka53 v ned 07. úno 2010 11:06:50

Dobrý deň.
Nie je to rozvod, ale je tu dieťa!
Priateľka porodila po 2,5 ročnej známosti v decembri 2009 naše dieťa na ktoré sme sa veľmi tešili (je mi 57). Teraz po porode sa odmieta presťahovať od matky do bytu, ktorý som pre nás pripravil na Vysočine. Vedela, že tam máme žiadosť na byt, na jar sme sa tam boli pozrieť a páčilo sa jej tam...
Oznámila mi to v deň, keď som jej volal, že končne máme byt - 4.1.2010! Keď som sa jej spýtal, koľko mám teda platiť na dieťa, odpovedala, že ju tým urážam a na moje peniaze nie je zvedavá....
Zostáva doma s matkou v Brne. Je to jej konečné rozhodnutie.
Okrem toho,že je to pre mňa veľká nečakaná rana, neviem v tomto prípade, ako je to s výživným na dieťa, ktoré som samozrejme priznal a má aj moje priezvisko, pretože som nevedel, čo so mnou zamýšľa!Pedpokladal som, že budeme normálna rodina, i keď po zakúpení snubných prstenov pred dvomi rokmi už svadbu odmietla...
Predpokladám, že preto, lebo potrebovala asi len v budúcnosti dieťa a nie životného partnera...
Nechce opustiť matku (žili asi 10 rokov bez otca), ich 4 izbový byt v Brne, zamestnanie...
Teraz ma jej matka chce dať k súdu o výživné na dieťa a matku.
Mám aj ja nejaké práva ohľadom dieťaťa? Pretož ju nemožem nútiť so mnou žiť, to je jasné...
1.Ako je to v tomto prípade s výživným?
2.Prečo chce jej matka (pracujúca) výživné na ňu, keď práve jej výborné zamestnanie v Brne, je jeden z dovodov (podľa nej), prečo zostáva u matky... Má na to nárok?
3.A na čo vlastne má nárok moja priateľka a na čo v tomto prípade ja?
4.Ako mám teraz postupovať?
Ďakujem za odpoveď.
korytnacka53
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 07. úno 2010 10:35:10


Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod korytnacka53 v ned 07. úno 2010 14:32:45

Dobrý deň.
Nie je to rozvod, ale je tu dieťa!
Priateľka porodila po 2,5 ročnej známosti v decembri 2009 naše dieťa na ktoré sme sa veľmi tešili (je mi 57). Teraz po porode sa odmieta presťahovať od matky do bytu, ktorý som pre nás pripravil na Vysočine. Vedela, že tam máme žiadosť na byt, na jar sme sa tam boli pozrieť a páčilo sa jej tam...
Oznámila mi to v deň, keď som jej volal, že konečne máme byt
- 4.1.2010! Keď som sa jej spýtal, koľko mám teda platiť na dieťa, odpovedala, že ju tým urážam a na moje peniaze nie je zvedavá....
Zostáva doma s matkou v Brne. Je to jej konečné rozhodnutie.
Okrem toho,že je to pre mňa veľká nečakaná rana, neviem v tomto prípade, ako je to s výživným na dieťa, ktoré som samozrejme priznal a má aj moje priezvisko, pretože som nevedel, čo so mnou zamýšľa! Pedpokladal som, že budeme normálna rodina, i keď po zakúpení snubných prstenov pred dvomi rokmi už svadbu odmietla...
Predpokladám, že preto, lebo potrebovala asi len v budúcnosti dieťa a nie životného partnera

Nechce opustiť matku (žili asi 10 rokov bez otca), ich 4 izbový byt v Brne, zamestnanie...
Teraz ma jej matka chce dať k súdu o výživné na dieťa a matku.
Mám aj ja nejaké práva ohľadom dieťaťa? Pretož ju nemožem nútiť so mnou žiť, to je jasné...
1.Ako je to v tomto prípade s výživným?
2.Prečo chce jej matka (pracujúca) výživné na ňu, keď práve jej výborné zamestnanie v Brne, je jeden z dovodov (podľa nej), prečo zostáva u matky... Má na to nárok?
3.A na čo vlastne má nárok moja priateľka a na čo v tomto prípade ja?
4.Ako mám teraz postupovať?
Ďakujem za odpoveď.
Příspěvky: 1
Registrován: ned 07. úno 2010 10:35:10
Soukromá zpráva
korytnacka53
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 07. úno 2010 10:35:10

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod expresfun v stř 10. úno 2010 13:21:31

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli mohu uplatňovat výživné pro sebe jako neprovdanou matku, pokud žiji stále s přítelem, otcem mého dítěte? Nezaplatil mi v době těhotenství ani korunu na ošacení a obuv a na výbavičku jsme se finančně podíleli oba rovným dílem. Ted chce, abych platila vše napůl ze svých úspor, přestože jsem na mateřské. Jak se mám domáhat, aby dával do společného rozpočtu víc financí? Má dům a chce po mě, abych mu dávala půlku na náklady domu. Nebo je nejschůdnější cesta a podmínkou získání výživného, abych se odstěhovala a žila sama s dítětem, pak teprve mohu uplatňovat výživné pro neprovdanou matku? Dítěti je necelých 6 měsíců.....
Děkuji za odpověd.
Expresfun
expresfun
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 10. úno 2010 13:04:56

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Poradce v stř 10. úno 2010 17:13:17

expresfun píše:Dobrý den,

chci se zeptat, jestli mohu uplatňovat výživné pro sebe jako neprovdanou matku, pokud žiji stále s přítelem, otcem mého dítěte? Nezaplatil mi v době těhotenství ani korunu na ošacení a obuv a na výbavičku jsme se finančně podíleli oba rovným dílem. Ted chce, abych platila vše napůl ze svých úspor, přestože jsem na mateřské. Jak se mám domáhat, aby dával do společného rozpočtu víc financí? Má dům a chce po mě, abych mu dávala půlku na náklady domu. Nebo je nejschůdnější cesta a podmínkou získání výživného, abych se odstěhovala a žila sama s dítětem, pak teprve mohu uplatňovat výživné pro neprovdanou matku? Dítěti je necelých 6 měsíců.....
Děkuji za odpověd.
Expresfun

To, že žijete spolu neznamená, že byste nemohl příspěvek pro sebe a výživné pro dítě požadovat. Jestliže přítel vám nic nedává, naopak chce peníze po vás, tak ho klidně žalujte.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: Výživné-slobodná matka

Příspěvekod Poradce v stř 10. úno 2010 17:38:41

korytnacka53 píše:Dobrý deň.
Nie je to rozvod, ale je tu dieťa!
Priateľka porodila po 2,5 ročnej známosti v decembri 2009 naše dieťa na ktoré sme sa veľmi tešili (je mi 57). Teraz po porode sa odmieta presťahovať od matky do bytu, ktorý som pre nás pripravil na Vysočine. Vedela, že tam máme žiadosť na byt, na jar sme sa tam boli pozrieť a páčilo sa jej tam...
Oznámila mi to v deň, keď som jej volal, že končne máme byt - 4.1.2010! Keď som sa jej spýtal, koľko mám teda platiť na dieťa, odpovedala, že ju tým urážam a na moje peniaze nie je zvedavá....
Zostáva doma s matkou v Brne. Je to jej konečné rozhodnutie.
Okrem toho,že je to pre mňa veľká nečakaná rana, neviem v tomto prípade, ako je to s výživným na dieťa, ktoré som samozrejme priznal a má aj moje priezvisko, pretože som nevedel, čo so mnou zamýšľa!Pedpokladal som, že budeme normálna rodina, i keď po zakúpení snubných prstenov pred dvomi rokmi už svadbu odmietla...
Predpokladám, že preto, lebo potrebovala asi len v budúcnosti dieťa a nie životného partnera...
Nechce opustiť matku (žili asi 10 rokov bez otca), ich 4 izbový byt v Brne, zamestnanie...
Teraz ma jej matka chce dať k súdu o výživné na dieťa a matku.
Mám aj ja nejaké práva ohľadom dieťaťa? Pretož ju nemožem nútiť so mnou žiť, to je jasné...
1.Ako je to v tomto prípade s výživným?
2.Prečo chce jej matka (pracujúca) výživné na ňu, keď práve jej výborné zamestnanie v Brne, je jeden z dovodov (podľa nej), prečo zostáva u matky... Má na to nárok?
3.A na čo vlastne má nárok moja priateľka a na čo v tomto prípade ja?
4.Ako mám teraz postupovať?
Ďakujem za odpoveď.



Vy musíte každopádně platit výživné na dítě. Pokud to matka odmítá, posílejte jí výživné v přiměřené výši složenkou. Jestli ho přijme nebo ne, to už je vaše věc, vy si tím ale splníte svou zákonnou vyživovací povinnost a nikdo vás nebude moci napadnout, že výživné neplatíte. Matka se nemůže výživného zříci, jsou to peníze dítěte, ne její.
Matka vašeho dítěte, pokud nemá dostatek prostředků, může po vás žádat i příspěvek na výživu neprovdané matky (pročtěte si předchozí příspěvky v tomto tématu. Toto ale jen na její žádost, na rozdíl od výživného pro dítě, které musíte platit i bez žádosti. Jestli správně chápu, tak se do toho plete matka vaší přítelkyně. Po právní stránce není důvod se s ní bavit, na druhou stranu, zkušenosti mnoha mužů dokazují, že s tchyní je třeba vycházet co nejlépe.
Vy nemůžete vaši přítelkyni nijak donutit, aby se k vám přestěhovala. Pokud nebudete nadále žít spolu, máte právo se s dítěte stýkat. Pokud se na styku nedohodnete, upraví styk na žádost jednoho z vás soud. I o tom tady píšeme na jiném místě tohoto fóra. Pokud si nebudete dál vědět rady, zkuste navštívit advokáta, případně odbor sociálních věcí - oddělení péče o dítě příslušného městského úřadu, v jehož obvodu dítě žije (v daném případě to tedy bude zřejmě magistrát města Brna).
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod ma.dom v pát 05. bře 2010 5:15:13

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda na příspěvek neprovdané matce má vliv podobně jako to chápu u nových manželství také nový partnerský vztah matky a společná domácnost s novým partnerem. Jde mi o to, že s otcem dítěte jsme se rozešli již asi v polovině těhotenství. Já jsem odešla do podnájmu ke známému, s nímž se mezi námi časem vyvinul vztah a plány rodiny do budoucna. Toto velmi rád, navíc pořádně překroucené, dává na všechny strany k dobrému bývalý, vystupující coby ublížený a snad i zneužitý! Přestože jsem ve finančně dost bídné situaci, neměla jsem nikdy v úmyslu se od bývalého nechat "vyživovat" a jednala vždy pouze o penězích malého, tedy alimentech. Ty otec zatím, sice po různu, ale platí, dokonce celkem slušné. Potíž je v tom, že nejen že můj nový vztah (a tedy společné hospodaření) pomalinku bere za své neustálým tlakem a invazí od bývalého, ale navíc ten již nějakou dobu jako kolovrátek omílá a machírkuje, že si nepřítele (mě) platí pěkně tučně, že na to jak SI MĚ PLATÍ se nechovám k němu dost vděčně a pořád dál všechno v tomhle smyslu. Takže kromě toho, že čekám i z pár jeho poznámek o úbytku obchodů brzy snahy o snížení alimentů, tak taky myslím, že by si měl uvědomit, že přes všechny jeho kecy vše táhnu přecijen sama, ale hlavně že alimenty jsou peníze syna (a chlapečka přece financuji stejně tak i já)! Především z toho důvodu jsem změnila názor na byť zatím i symbolické výživné také pro mě. Ptám se, jestli si žádostí o výživné nekoleduji o to jeho účelové mektání o novém vztahu, který bych zřejmě těžko vyvracela dokud z podnájmu neodejdu.
Děkuji.
.
ma.dom
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned 24. led 2010 7:06:46

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Poradce v pát 05. bře 2010 8:29:16

ma.dom píše:Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda na příspěvek neprovdané matce má vliv podobně jako to chápu u nových manželství také nový partnerský vztah matky a společná domácnost s novým partnerem. Jde mi o to, že s otcem dítěte jsme se rozešli již asi v polovině těhotenství. Já jsem odešla do podnájmu ke známému, s nímž se mezi námi časem vyvinul vztah a plány rodiny do budoucna. Toto velmi rád, navíc pořádně překroucené, dává na všechny strany k dobrému bývalý, vystupující coby ublížený a snad i zneužitý! Přestože jsem ve finančně dost bídné situaci, neměla jsem nikdy v úmyslu se od bývalého nechat "vyživovat" a jednala vždy pouze o penězích malého, tedy alimentech. Ty otec zatím, sice po různu, ale platí, dokonce celkem slušné. Potíž je v tom, že nejen že můj nový vztah (a tedy společné hospodaření) pomalinku bere za své neustálým tlakem a invazí od bývalého, ale navíc ten již nějakou dobu jako kolovrátek omílá a machírkuje, že si nepřítele (mě) platí pěkně tučně, že na to jak SI MĚ PLATÍ se nechovám k němu dost vděčně a pořád dál všechno v tomhle smyslu. Takže kromě toho, že čekám i z pár jeho poznámek o úbytku obchodů brzy snahy o snížení alimentů, tak taky myslím, že by si měl uvědomit, že přes všechny jeho kecy vše táhnu přecijen sama, ale hlavně že alimenty jsou peníze syna (a chlapečka přece financuji stejně tak i já)! Především z toho důvodu jsem změnila názor na byť zatím i symbolické výživné také pro mě. Ptám se, jestli si žádostí o výživné nekoleduji o to jeho účelové mektání o novém vztahu, který bych zřejmě těžko vyvracela dokud z podnájmu neodejdu.
Děkuji.

Nový vztah nemá vliv na nárok na příspěvek na výživu pro neprovdanou matku. Tento příspěvek je otec dítěte povinen platit, protože matka dítěte se během těhotenství a po porodu zpravidla dostává do situace, kdy její osobní potřeby se navyšují (to platí zejména v těhotenství a krátce po porodu) a kdy naopak má omezené možnosti živit se sama (zůstává zpravidla na mateřské dovolené nebo chodí do práce jen na zkrácený úvazek apod.). A byl to právě otec dítěte, který se na vzniku této situace podílel (i když na to v té době určitě nemyslel), takže by to měl být on, kdo to bude kompenzovat. Pokud bychom vyšli z předpokladu, že novým vztahem povinnost hradit příspěvek neprovdané matce zanikne jejím novým vztahem, tak by se vlastně povinnost otce přenášela na nového partnera, který na vzniku této situace nemá žádný podíl. To platí dokonce i v případě, že by se matka za nového partnera provdala.
Žena má takto právo žádat příspěvek až do dvou let dítěte, pokud však toto právo neuplatní do tří let věku dítěte, tak se právo promlčuje.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

co mám dělat?

Příspěvekod dandule33 v pát 05. bře 2010 11:09:17

Dobrý den,chtěla by jsem se zeptat jak v mé situaci postupovat,jsem na konci třetího měsíce těhotenství,miminko jsme s přítelem chtěli a plánovali,ted se přítel rozhodl odnás odejít že už nemá zájem,nevím jak postupovat až se děcko narodí s výživném a zapsáním otce do rodného listu,když už ted oněj nemá zájem je li možné požadovat výživné na dítě bez jakého koliv styku otce z dítětem at je zapsán jako otec nebo není v rodném listě.děkuji
dandule33
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 05. bře 2010 10:56:44

Re: co mám dělat

Příspěvekod Poradce v pát 05. bře 2010 12:10:31

dandule33 píše:Dobrý den,chtěla by jsem se zeptat jak v mé situaci postupovat,jsem na konci třetího měsíce těhotenství,miminko jsme s přítelem chtěli a plánovali,ted se přítel rozhodl odnás odejít že už nemá zájem,nevím jak postupovat až se děcko narodí s výživném a zapsáním otce do rodného listu,když už ted oněj nemá zájem je li možné požadovat výživné na dítě bez jakého koliv styku otce z dítětem at je zapsán jako otec nebo není v rodném listě.děkuji

Už teď můžete požadovat po otci dítěte zálohu na náklady spojené s těhotenstvím a porodem. Pokud otec odmítne své otcovství, můžete po porodu podat žalobu na určení otcovství. Až soud otcovství určí, rozhodne zároveň o výživném pro dítě. Pokud budete chtít, můžete požadovat i příspěvek na náhradu nákladů neprovdané matky (blíže popsáno v tomto tématu výše). Pokud si na to netroufáte (není to úplně nejjednodušší) obraťte se na advokáta. Nejlepší by ale bylo se s otcem dítěte dohodnout.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod dandule33 v pát 05. bře 2010 13:25:16

děkuji za odpověd,je možné odpovědet i na to když otcovství uzná a bude platit výživné tak aby neměl povolen styk s děckem,když oněj nejevil zájem.
dandule33
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 05. bře 2010 10:56:44

PředchozíDalší

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

Bloud TopList
cron