výživné na neprovdanou matku

Určení, zvýšení, zrušení - vše o výživném
Pravidla fóra
Toto fórum slouží jako otázky a odpovědi pro stránky Rodina u soudu. Než položíte otázku projděte si pečlivě toto fórum, případně i samotné stránky Rodina u soudu.
Fórum je pro pokládání nových otázek uzamčeno, ale jsme přesvědčení, že jsme na našich stránkách odpověděli již na vše, co se týká rodinného práva. Pokud budete chvíli hledat, určitě svou odpověď najdete.

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod mamina v čtv 19. led 2012 22:51:47

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na výživné na svobodnou matku, když z otcem nežiji a po celou dobu těhotenství mi na nic nepřispěl.Žiji u svých rodičů a on také žije ze svými rodiči a sourozenci.Dva členové jeho rodiny prý vyhlásili osobní bankrot.Tvrdí že při určení tohoto výživného se pohlíží na příjem všech osob ve společné domácnosti. Po celou dobu těhotenství byl údajně veden na pracovním úřadu a od prosince má pracovní smlouvu.
Předem děkuji za odpověď
mamina
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 20. pro 2011 22:29:48


Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Poradce v pát 20. led 2012 7:40:09

mamina píše:Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na výživné na svobodnou matku, když z otcem nežiji a po celou dobu těhotenství mi na nic nepřispěl.Žiji u svých rodičů a on také žije ze svými rodiči a sourozenci.Dva členové jeho rodiny prý vyhlásili osobní bankrot.Tvrdí že při určení tohoto výživného se pohlíží na příjem všech osob ve společné domácnosti. Po celou dobu těhotenství byl údajně veden na pracovním úřadu a od prosince má pracovní smlouvu.
Předem děkuji za odpověď

Na příspěvek na výživu pro neprovdanou matku nárok určitě máte, jde o to, jaká bude jeho výše. tu už ale bude muset určit soud. To, že sourozenci otce dospěli k osobnímu bankrotu, na to nemá žádný vliv.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Katyhl v stř 24. říj 2012 17:49:20

Dobrý den,
chtěla by jsem se také zeptat zda mám nárok na výživné neprovdané matce - otec dítěte je uveden v rd. Jeho průměrný měsíční výdělek za posledního půl roku činí 25.000,- Kč čistého - po konzultaci o výši výživného na dítě mi sdělil, že je ochoten na dítě platit měsíčně 3.000,-kč, ale na mě jako výživné platit nehodlá a nebude, jelikož nemusí - OTÁZKA TEDY ZNÍ ZDA MÁM VŮBEC NA VÝŽIVNÉ JAKO NEPROVDANÁ MATKA VŮBEC NÁROK - když výživné na dítě je tedy podle něj už tak vysoké /jedná se o novorozence, ale částku sám navrhl/ Nerada by jsem u soudu vyhořela s tím, že na to nárok mít nebudu :-( a taky do jaké výše je vůbec možné žádat?

Velmi moc Vám děkuji za odpověď

Kateřina
Katyhl
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 24. říj 2012 17:44:02

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Poradce v stř 24. říj 2012 20:02:59

Katyhl píše:Dobrý den,
chtěla by jsem se také zeptat zda mám nárok na výživné neprovdané matce - otec dítěte je uveden v rd. Jeho průměrný měsíční výdělek za posledního půl roku činí 25.000,- Kč čistého - po konzultaci o výši výživného na dítě mi sdělil, že je ochoten na dítě platit měsíčně 3.000,-kč, ale na mě jako výživné platit nehodlá a nebude, jelikož nemusí - OTÁZKA TEDY ZNÍ ZDA MÁM VŮBEC NA VÝŽIVNÉ JAKO NEPROVDANÁ MATKA VŮBEC NÁROK - když výživné na dítě je tedy podle něj už tak vysoké /jedná se o novorozence, ale částku sám navrhl/ Nerada by jsem u soudu vyhořela s tím, že na to nárok mít nebudu :-( a taky do jaké výše je vůbec možné žádat?

Velmi moc Vám děkuji za odpověď

Kateřina

Otec dítěte, narozeného svobodné matce, musí matce dítěte po dobu dvou let přispívat na její výživu a musí jí poskytnout i příspěvek na náhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Soud může rozhodnout o povinnosti zaplatit tyto náklady i před narozením dítěte, je-li otcovství konkrétního muže pravděpodobné. Příspěvek na výživu neprovdané matky je určen přímo pro matku dítěte. Výživné pro narozené dítě je určováno samostatně v rámci vyživovací povinnosti rodičů. Výši příspěvku si musíte navrhnout sama podle vašich skutečných výdajů a možností otce dítěte.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Jitka v stř 12. pro 2012 20:13:16

Dobrý den, prosím o radu. Dceři jsou 4 měsíce, otec od nás odešel. Expřítel dělá ve stavební firmě svého otce 6 dní v týdnu - dělá klempířinu a stavařinu. Oficiální příjem má 13 000,- Kč, a na další účet mu chodí kolem 10 000,- Kč neoficiálního výdělku (kvůli daním), plus samozřejmě dostává peníze na ruku za melouchy. Přes léto si vydělá i přes 30000,- Kč a v zimě mívá také práci. Chtěla jsem po něm peníze jak na malou, tak i na sebe a on se mi zprvu vysmál. Nikdy mi moc peněz nedával a byl velmi opatrný. Prý nemá a při tom hodně prokouří a propije!!! Já kouřit přestala a za alkohol také neutrácím. Na další 2 děti platí celkem 3 000,- Kč. Nakonec jsme se dohodli (zatím!), že mi bude dávat 2000,- Kč plus 2000,- Kč s tím, že bude vídat malou častěji. Ale to mi přijde jako vydírání. Jaké bych měla šance u soudu? Bude soud nahlížet pouze na oficiální příjem? Přihlédne i na mou situaci, kdy budu mít pouze 7 000,- Kč rodičovský příspěvek a platím náklady na bydlení, splácím 2600,- úvěr, dále platím úrazové a důchodové pojištění. Navíc se expřítel od nového roku chystá být OSVČ. Jaké budu mít šance v tomto případě - jak se posuzují příjmy, když jako OSVČ žádné zatím nemá? Mám zůstat u mimosoudní dohody a riskovat neshody ohledně styku s dcerou nebo by mi tuto částku přiznal i soud? Mám ještě 15tiletého syna, na kterého dostávám 1500,- Kč od jeho otce. Přihlíží i soud k jeho hýřivému stylu života ve smyslu: když máš na alkohol a cigarety, musíš mít i dost na výživné?
Jitka
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 12. pro 2012 19:17:50

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Poradce v stř 12. pro 2012 20:27:46

Jitka píše:Dobrý den, prosím o radu. Dceři jsou 4 měsíce, otec od nás odešel. Expřítel dělá ve stavební firmě svého otce 6 dní v týdnu - dělá klempířinu a stavařinu. Oficiální příjem má 13 000,- Kč, a na další účet mu chodí kolem 10 000,- Kč neoficiálního výdělku (kvůli daním), plus samozřejmě dostává peníze na ruku za melouchy. Přes léto si vydělá i přes 30000,- Kč a v zimě mívá také práci. Chtěla jsem po něm peníze jak na malou, tak i na sebe a on se mi zprvu vysmál. Nikdy mi moc peněz nedával a byl velmi opatrný. Prý nemá a při tom hodně prokouří a propije!!! Já kouřit přestala a za alkohol také neutrácím. Na další 2 děti platí celkem 3 000,- Kč. Nakonec jsme se dohodli (zatím!), že mi bude dávat 2000,- Kč plus 2000,- Kč s tím, že bude vídat malou častěji. Ale to mi přijde jako vydírání. Jaké bych měla šance u soudu? Bude soud nahlížet pouze na oficiální příjem? Přihlédne i na mou situaci, kdy budu mít pouze 7 000,- Kč rodičovský příspěvek a platím náklady na bydlení, splácím 2600,- úvěr, dále platím úrazové a důchodové pojištění. Navíc se expřítel od nového roku chystá být OSVČ. Jaké budu mít šance v tomto případě - jak se posuzují příjmy, když jako OSVČ žádné zatím nemá? Mám zůstat u mimosoudní dohody a riskovat neshody ohledně styku s dcerou nebo by mi tuto částku přiznal i soud? Mám ještě 15tiletého syna, na kterého dostávám 1500,- Kč od jeho otce. Přihlíží i soud k jeho hýřivému stylu života ve smyslu: když máš na alkohol a cigarety, musíš mít i dost na výživné?

Já opravdu nevím, jak by rozhodl soud, ten posuzuje spoustu okolností. Pokud expřítel začne podnikat a v době rozhodování soudu ještě nebude moci prokázat příjmy, bude soud vycházet z toho, co si vydělal předtím. Mimosoudní dohoda je vždy lepší, k soudu by se mělo chodit až v případě, že už to nejde vyřešit jinak. Soud by samozřejmě přihlížel nejen k příjmům, ale k celkovému životnímu stylu rodiče. Posoudí, za co utrácí, a podle toho pozná, kolik může platit výživné. K výši konkrétního výživného v jednotlivých případech se na těchto stránkách nevyjadřujeme, je třeba posuzovat vždy mnoho okolností.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Jitka v stř 12. pro 2012 20:50:36

Děkuji za rychlou odpověď. A nevíte ani jak to chodí u neoficiálních příjmů? Jde mi o to, zda by to výpočítávali z těch oficiálních 13000,- Kč nebo zda bych uspěla s pouhým tvrzením, že vydělává mnohem více. Samozřejmě bych byla ráda za tu stávající dohodu, ale bohužel expřítel je velmi nevypočitatelný.
Jitka
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 12. pro 2012 19:17:50

Re: výživné na neprovdanou matku

Příspěvekod Poradce v stř 12. pro 2012 21:04:55

Jitka píše:Děkuji za rychlou odpověď. A nevíte ani jak to chodí u neoficiálních příjmů? Jde mi o to, zda by to výpočítávali z těch oficiálních 13000,- Kč nebo zda bych uspěla s pouhým tvrzením, že vydělává mnohem více. Samozřejmě bych byla ráda za tu stávající dohodu, ale bohužel expřítel je velmi nevypočitatelný.

Každé tvrzení u soudu musíte dokázat. Soud si vyžádá potvrzení o příjmech. Pokud existují ještě nějaké neoficiální příjmy, tak je budete muset doložit např. svědecky, uvedením účtu, na který peníze chodí atd.
Admin - projděte si pořádně toto fórum, než se zeptáte.
Mnoho informací získáte i přímo na stránkách Rodina u soudu a www.trestni-rizeni.com
Poradce
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1452
Registrován: sob 10. kvě 2008 12:18:15

Předchozí

Zpět na Výživné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Bloud TopList